مرد دوست داشتنی!
آن چه از رفتارهای کیروش در استرلیا کمتر شنیده یا دیده شد

مرد دوست داشتنی!

نویسنده : مجید حسین‌زاده

هرچند تقریبا خیلی زود از جام ملتهای آسیا حذف شدیم و به خانه برگشتیم اما نباید از کنار ارزش بعضی رفتارهای حرفهای مربی تیمملی کشورمان در این دوره از مسابقات بیتوجه عبور کنیم. «کارلوس کیروش» در این دوره جام ملتهای آسیا نشان داد که حداقل با رفتارهای ظاهری یک مربی تمام عیار و حرفهای آشنا است و برای تک تک لحظات حضورش در یک تورنمنت معتبر برنامه دارد. در این مطلب مروری داریم بر حرفه‌ای‌گری‌های کی‌روش که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد.

 

مدیریت جنگ روانی با قدرت ولی با احترام 

اگر کنفرانسهای خبری «کیروش» قبل از هر بازی در جام جهانی 2014 یا همین جام ملتهای آسیا 2015 را مرور کنید، به این نتیجه میرسید که ظاهرا برای او مهم نیست که قبل از بازی با آرژانتین صحبت میکند یا قبل از بازی با بحرین چراکه در هر 2 صورت، کنفرانس خبریاش مملو است از جملاتی مانند «من بازیکنان متعهد و مصممی دارم که تمرکز بالایی دارند»، «اولین ماموریت ما در این است که بازی خود را به بهترین نحو انجام دهیم»، «ما میخواهیم در بازی پیروز شویم و تمام تلاشمان را خواهیم کرد» و «برای حریفانمان هم احترام قائل هستیم و البته با احترام هم بازی میکنیم». چنین جملاتی نشان از روحیه بالای او برای پیروزی قبل از هر بازی و بدون توجه به حریف و مهرههایش دارد. با این حال از اهمیت عکس‌العملهای او در کنار زمین در زمان بازی هم نمیتوان گذشت که گاهی کاملا تمرکز را از بازیکنان حریف می‌گیرد. با جرات می‌توان گفت که او جزو معدود مربیهایی که است که ظاهرا نمیتواند روی نیمکت بنشیند و بیشتر زمان بازیها را از کنار خط تماشا میکند. همچنین دستهای «کیروش» برای هدایت ملی پوشان ایرانی لحظهای آرام نیست و مدام در حال اشاره نکات تاكتیکی و دادن روحیه به بازیکنان در زمین سبز است. این رفتارهای «کیروش» را باید مصداق بارز مدیریت جنگهای روانی قبل، در حین بازی و بعد از بازی دانست.

 

احترام ویژه به تماشاگران بدون دلخوری بازیکنان  

مربی تیم ملی کشورمان در استرالیا بار دیگر نشان داد که چه قدر به تماشاگران و حضورشان در ورزشگاه‌ها اهمیت میدهد و قبول دارد که فوتبال بدون تماشاگر مثل ساندویچ خوراک بدون نوشابه است! «کیروش» در استرالیا و در حرکتی که به قول بعضی رسانههای داخلی عجیب و باورنکردنی تیتر شد به تعدادی از هواداران تیم ملی اجازه داد وارد اتوبوس تیم ملی شوند و با بازیکنان عکس بگیرند. دلیل انجام این حرکت جالب توسط سرمربی تیم ملی این بود که او بعد از تمرین از بازیکنان خواسته بود که به میان هواداران بروند و با آنها عکس یادگاری بگیرند اما چون بازیکنان خسته بودند، توجهی به حرف او نکردند و وارد اتوبوس شدند. «کیروش» هم چند دقیقه بعد رو به بازیکنان کرد و گفت: «میروید با آنها عکس بگیرید یا بگویم بیایند داخل اتوبوس؟» بازیکنان که فکر می‌کردند «کیروش» چنین اجازهای نخواهد داد، به او گفتند: «بگویید هواداران بیایند داخل اتوبوس.» «کیروش» هم بعد از موافقت بازیکنان، اجازه داد هواداران وارد اتوبوس تیم ملی شوند.

 

اعتراض به داوری بعد از اطمینان کامل

«کیروش» ثابت کرد که اعتراض به داوری هم باید حرفه‌ای و منطقی باشد. در بازی فوق جنجالی ایران و عراق، زمانی که داور به اشتباه پولادی را اخراج کرد قابل پیش بینی بود که «کیروش» بعد بازی به خاطر سابقه بد «ویلیامز» در ذهنش، بار دیگر از نحوه داوری او گلایه کند اما یک نکته قابل تامل در این اعتراض هست که باید به آن توجه داشت. «کیروش» با اینکه به نظرش کارت زرد دوم پولادی کاملا ناصحیح بود اما در رختکن هم از خود پولادی در این باره سوال میکند و هم با یک کارشناس داوری در ایران تماس میگیرد تا نظر کارشناسی او را در این باره جویا شود. هر چند خود «کیروش» در صحبتهایش به این نکات اشارهای نکرد اما «سعید مظفریزاده» پس از شکست ایران مقابل عراق در صفحه اجتماعیاش نوشت: «دوستان عزیز، کیروش بسیار عصبانیه و فکر کنم علیه داور یک مصاحبه تند بکنه. الان قبل از کنفرانس تماس گرفت و راجع به اخراج پولادی از من سوال کرد و خواست نظر کارشناسیام را بدهم و من نظرم رو گفتم». 

 

پرتغالی اما با غیرت ایرانی

با این که «کیروش» پرتغالی است اما آنقدر او حرفهای و با غیرت نسبت به تیمش عمل میکند که آدم گاهی احساس میکند، او از یک ایرانی هم ایرانی‌تر است. «کیروش» که چند سال دستیار آلکس فرگوسن در منچستر یونایتد و 2 سال سرمربی تیم ملی پرتغال و در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۴ سرمربیگری رئال مادرید هم در پروندهاش دیده میشود، آنقدر نسبت به ایران غیرت دارد که بعد از شکست از عراق و حذف از جام ملتهای آسیا گفت: «قلب من شکسته و آکنده از دردی است که امروز اتفاق افتاد. بازیکنانم روحیه جنگندگی دارند و آنها و هواداران تا ابد در قلب من هستند به خاطر حمایتها و روح بزرگی که دارند.» 

نظرات کاربران
کد امنیتی