6 نكتــــــــــــه برای تقویـــــــــــــت مهارت کــــــــــــــــــاریابی
كدوم كار؟!

6 نكتــــــــــــه برای تقویـــــــــــــت مهارت کــــــــــــــــــاریابی

نویسنده : مریم ملی

تصمیم گرفته‌اید کار کنید... دلیل‌تان براي كار كردن هم شاید درسی که خوانده‌اید باشد که حالا بعد از چند سال دوست دارید کاربردی‌اش کنید و نانی هم از آن در بیاورید، شاید هم دانشجو هستید و برای این‌که استقلال مالی داشته باشید دنبال کار می‌گردید. البته شاید هم هنوز دانشجو نشده‌اید و به هر حال دوست دارید که روی پای خودتان بایستید و دست‌تان توی جیب خودتان باشد. حقيقتش هیچ جایی وجود ندارد که به شما بگوید چطور باید دنبال کار بگردید و دقیقا باید از کجا شروع کنید. شاید دیده باشید که خیلی جاها از شما سابقه کار می‌خواهند در حالی که اولین شغلی هست که شما دارید به صورت جدی برایش تلاش می‌کنید. از طرفی برای این که توی کارتان موفق باشید لازم است نکاتی را بدانید که خیلی ساده اما در عین حال به شدت کاربردی هستند. این هفته برای‌تان چند نکته طلایی برای یافتن کار نوشته‌ايم و می‌گوییم که کدام ویژگی‌های‌تان را برای موفقیت در شغل‌تان باید در خود تقویت کنید. 

ببينید با خودتان چند چند هستید

شاید بد نباشد آدم اول تکلیفش را با خودش روشن کند. این هدفی که همه از آن حرف می‌زنند واقعا چیست؟ دوست دارید بیشتر در کدام زمینه فعالیت کنید؟ تا این را مشخص نکنید هر کاری که به شما پیشنهاد می‌شود را با یک جور بدبینی و وسواس بررسی خواهید کرد. مدام به وضعیت حقوق تمام کارها مشکوک هستید، از همان اول کار تقاضای هزار جور تسهیلات دارید و هر چیز ناخوشایند کوچکی برایتان می‌شود یک کوه مشکل. تا هدف‌تان را معلوم نكرده باشيد وضعيت همين است. هدف برایتان شبیه یک فانوس عمل می‌کند. یک چراغ راه، که به شما می‌گوید راه را درست آمده‌اید اما خب اول هر راهی سختی‌های خودش را هم دارد ... 

هدف، انگیزه کوتاه مدت و بلند مدت، هر دو را با هم به شما می‌دهد. کمک می‌کند اگر قرار است هر روز صبح از خوابتان برای کاری بزنید، خسته نشوید و اگر قرار است ناخوشایندی را تحمل کنید با احساس بهتری این کار را انجام دهید. ببینید با خودتان چند چند هستید. اگر هیچ سابقه کاری ندارید لطفا انتظارات‌تان را پایین بیاورید در حدی که یک مدت به صورت تجربه در شغل مورد علاقه‌تان بدون حقوق کار کنید. شما الان دانشجویید و می‌توانید از فرصت‌های پاره وقتی که دارید برای درست کردن یک رزومه خوب استفاده کنید، این حقوق نگرفتن‌ها و تجربه کسب کردن‌ها بعدا در شغل‌یابی خيلي به دردتان می‌خورد!

 رزومه، ویترینی برای فعالیت‌ها و مهارت‌های شما

اگر هدفتان در راستای کارهای اداری و سازمانی است، حتما باید یک رزومه تهیه کنید. رزومه در حقیقت مجموعه‌ای است که باید به بهترین شکل ممکن مهارتهایتان را در معرض دید مدیر يا فرد تصميم‌گير قرار بدهد. این مجموعه باید اطلاعات مشخصی مثل میزان تحصیلات، سابقه کاری یا فعالیت در زمینه مرتبط با فضای کاری مورد نظر، زبانهایی که از آن شناخت دارید و جوایز و گواهینامه‌های دوره‌هایی که گذرانده‌اید را دارا باشد. اگر در کنفرانس ها یا کارگاه هایی که متناسب با فضای کاری مورد نظرتان است شرکت داشتید، حتما باید آن را ذکر کنید. آوردن علایق و تجربه‌های کاری موقت هم لازم است. برای کل رزومه‌تان هم از یک فونت و یک فرمت استفاده کنید و بالاغیرتا بی خیال جعبه مدادرنگی بشوید. از رزومه هم فایلش را داشته باشید و هم چند نسخه پرینت شده برای این که همراه‌تان باشد. 

جوینده کار باشید حتی در فضاهای مجازی

روش کلاسیک جست‌وجوی کار همان در دست داشتن ماژیک قرمز و غوطه خوردن لابه لای صفحات نیازمندی‌ها است. البته در این روش چون اطلاعات بسیار مختصری در اختیارتان قرار می‌گیرد شاید وقت‌تان برای موارد بی‌اهمیت و نا مناسب زیاد تلف شود. روش‌های مدرن‌تر و شاید کارآمدتر، سایت‌های کاریابی هستند. در این سایت‌ها اطلاعات بیشتری درباره شغل‌ها قرار داده شده و می‌توانید با مطالعه آن در صورت تمایل با شماره‌های قرار داده شده تماس بگیرید و درخواست جلسه حضوری داشته باشید. البته قبلش از معتبر بودن آن‌ها مطمئن شوید. روش دیگر سپردن به اطرافیان‌تان است! یعنی هر کسی را می‌بینید سفارش خودتان را بکنید و بگویید دنبال کار هستید. دیده شده این روش بیشتر جواب داده است!

با اساتید و آدم‌های اهل فن بپرید

اگر دنبال کارهایی هستید که متناسب با رشته‌های دانشگاهی است، یکی از بهترین روش‌های جست‌وجو، اساتیدتان هستند. البته لازمه این بخش این است که شما دانشجویی بوده باشید که رویتان بشود در مردمک چشم اساتید محترم‌تان نگاه بیندازید وگرنه بی‌خیال این پاراگراف بشوید. اگر واقعا دانشجو بوده‌اید می‌توانید از اساتیدتان بخواهید اگر در حوزه‌های توانمندیتان کاری سراغ داشتند به شما اطلاع بدهند. می‌توانید یک نمونه از رزومه‌تان را به آنها بدهید تا بتوانند معرف خوبی برایتان باشند. کنفرانس‌ها و گردهمایی‌های گاهانه‌ای که در حوزه های مختلف علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و غیره برگزار می‌شود فرصت خیلی خوبی برای دیدار با آدم‌های فعال رشته‌های مختلف است. کسانی که خودشان کارآفرین هستند یا موسسه‌ای دارند یا برای انجام پروژه ای احتیاج به نیروی کار دارند در چنین جاهایی حاضر می‌شوند. چه بسا از دل همین آشنایی‌ها کاری هم به شما پیشنهاد بشود. یعنی یک معامله دو سر سود. 

از گروه‌ها و انجمن‌های مرتبط راهنمایی بگیرید

این روزها توی زمینه‌های مختلف انجمن‌ها و گروه‌هایی به صورت خودجوش در حال فعالیت هستند که می‌توانند معرف‌های خوبی برای شما در زمینه مورد نظرتان باشند. مراکز آموزشی زیادی هم برای شروع احتیاج به کسانی دارند که تازه کار خود را آغاز کرده‌اند و وقت بیشتری برای کار دارند. همراه شدن با کسانی که خودشان حرفه نزدیک به علاقه‌مندی و توانایی شما را دارند می‌تواند به جذب بیشتر شما به یک کار مناسب کمک کند. قرار گرفتن در کنار این افراد فرصتی است برای راهنمایی گرفتن در زمینه‌های مختلف کاری و پیشرفت برای بهتر شدن توانمندی‌هایتان و پيدا كردن ارتباطات موثر كاري.

 دقیقا چه کارهایی بلدی انجام بدهی؟

شاید اولش فکر می‌کنید شما دقیقا همان کاری را که توی دانشگاه درسش را خوانده‌اید بلد هستید اما واقعیت این نیست. خیلی از ما رشته‌هایی را که خوانده‌ایم در حد کاربردی نمی‌دانیم و فقط دانش آموخته آن رشته هستیم. پس این پنبه را از گوشتان در بیاورید که الزاما همان شغلی را پیدا کنید که در زمینه رشته‌تان باشد. مهم این است که شما چه کاری بلد هستید. اگر رشته‌تان را به درستی فرا گرفته‌اید و در زمینه‌اش می‌توانید فعالیت داشته باشید که خب مشکلی نیست اما اگر می‌دانید که صرفا چند واحد پاس کرده‌اید و هیچی به هیچی، پس باید به بقیه توانایی‌هایتان هم فکر کنید و آن‌ها را تقویت کنید، چرا که اگر در رشته مورد نظر حرفه‌ای‌تر از شما زیاد بود، بتوانید در فن‌ها و توانمندی‌های دیگرتان شاغل بشوید.

نظرات کاربران
کد امنیتی