ادعايي ندارم که آدم باهوشي هستم!
گفت‌وگو با شقايق دهقان کسي که بيشتر نقش‌هايش با بهره هوشي کم بوده است

ادعايي ندارم که آدم باهوشي هستم!

نویسنده :

شقايق دهقان يکي از بازيگراني است که به تازگي از اين دست نقش‌ها بازي کرده و در ايفاي آن به عنوان يک شخصيت طنز خانم، موفق هم بوده است. خانم شيرزاد مجموعه ساختمان پزشکان که به تازگي تمام شده است بعضي شب‌ها با کارهايي که مي‌کرد يا مخاطب را از فرط خنده به دل درد دچار مي‌کرد يا گاهي به گونه‌اي رفتار مي‌کرد که مجبور مي‌شدي سرت را با دو دستت بگيري و بگويي: خداي من! يعني مي‌شود که يک نفر اين‌قدر شيرين‌عقل باشد!

چون خودش قبول دارد که نقش يک منشي خنگ را بازي کرده است، دست ما را در استفاده از کلماتي مانند خنگ وشيرين عقل باز گذاشته است، اما بايد ديد که خودش چه‌قدر از شيرزاد بودن راضي بوده است و چه‌ها از شيرزاد بودن کشيده است!

چقدر شيرزاد بودن براي‌تان راحت بود؟

يک طوري مي‌گوييد راحت بود که انگار من هم کمي توي فضاهاي خانم شيرزاد هستم در واقعيت!

قصد جسارت نداشتم! منظورم اين بود که بازي در اين نقش چقدر براي‌تان سخت بود؟

خب چون خودم نمي‌توانم به صورت طبيعي همانند خانم شيرزاد رفتار کنم، فيلم‌نامه خيلي زياد کمکم کرد تا بتوانم چنين نقش و طرز فکرهاي جالب و طنزي را اجرا کنم.

پس هيچ شباهتي بين شما و خانم شيرزاد نيست!؟

راستش ادعايي ندارم که آدم باهوشي هستم، ولي فکر مي‌کنم وقتي قرار است به عنوان بازيگر نقشي را بازي کني، بايد بتواني از بيرون، آن را تجسم کني.

اين تجسم يعني چه؟

يعني اين‌که مثلا اگر مي‌خواهي نقش يک آدم بيمار را بازي کني بايد آن‌قدر سالم و توانمند باشي که بتواني آن را خوب از کار دربياوري. اگر نقش آدم‌هاي به اصطلاح کم عقل را بازي مي‌کنم به دليل اين است که از شخصيت آن‌ها دور هستم و سعي مي‌کنم بسازم‌شان!

البته در همان مثال بيمار هم بايد آن‌قدر بيمار شده باشي که بتواني بعضي چيزهاي بيماري را درک کني!

يعني شما وقتي مي‌خواهيد در مورد انواع بيماري‌هاي قلبي مطلب بنويسيد اول يک دور خودتان بيمار قلبي مي‌شويد!؟

خب در اين مورد از تجربه ديگران استفاده مي‌کنيم، ولي خانم شيرزاد بودن با بيماري قلبي خيلي فرق دارد!

اين ديگر برمي‌گردد به توانمندي آدم‌ها!

البته که اين هم هست که به قول خودتان شوراي نويسندگان ياري‌گر بودند!

بله. ببينيد در کارهاي روتيني که هر شب پخش مي‌شوند معمولا کمي طول مي‌کشد تا بازيگر شخصيت خودش را پيدا کند به خصوص که فيلم‌نامه هم هم‌زمان نوشته مي‌شود تا بازيگر بخواهد در نقش خودش جا بيفتد، زمان مي‌برد. ولي در ساختمان پزشکان اين روند خيلي زود جا افتاد و زودتر از هميشه نقش‌ام را پيدا کردم

از اين‌که داشتيد چنين نقشي را بازي مي‌کرديد، دلهره‌اي نداشتيد؟

در مورد نقش خودم خيلي مي‌ترسيدم تک‌بعدي شود، ولي چيزهايي به آن اضافه شد که باعث شد از اين بابت ترسي نداشته باشم. با اين وجود کار کمدي است و هرکس شخصيت خودش را دارد!

با امثال خانم شيرزاد در واقعيت ارتباط داشته‌ايد؟

بله ديده‌ام و در ايفاي اين نقش از آن استفاده کرده‌ام.

واقعا!

من نقش‌هاي زيادي بازي کرده‌ام که از بهره هوشي کمي برخوردار بوده‌اند. براي اين مجموعه فکر کردم بايد کاري کنم که کمي متفاوت از قبلي‌ها باشد. البته درنهايت بايد به شخصيتي مي‌رسيدم که بهره هوشي کمي دارد ولي هميشه فکر مي‌کند درست عمل مي‌کند و اين بقيه هستند که دارند اشتباه مي‌کنند

تعريفي که از او داريد چيست؟

او يک منشي کم عقل است، با اعتماد به نفس زيادي که هيچ وقت باور ندارد که دارد اشتباه مي‌کند!

چرا در مجموعه ساختمان پزشکان يک منشي بايد چنين نقشي داشته باشد؟

اين را ديگر بايد از نويسندگان بپرسيد نه من!

اگر در واقع يک منشي بوديد اين مدل رفتارهاي خانم شيرزاد براي‌تان قابل تحمل بود؟

ببينيد ما در جريان بازي يک نقش هستيم نه اين‌که بخواهيم به يک نفر يا يک صنف توهين کنيم! اگر اين‌طور که شما مي‌گوييد باشد در مجموعه‌هاي طنز آدم‌ها بايد اسم و رسم مشخصي نداشته باشند و به کار خاصي مشغول نباشند! قرار نيست به کسي توهين شود، ولي به نظرتان نبايد شخصيت‌ها شغلي داشته باشند!

خودتان هم خوب مي‌دانيد که جواب سوال من را نداديد!

وقتي ديدگاه خاصي نسبت به شغلي وجود ندارد خب به طور قطع توهيني هم نشده است! شما اين را هم در نظر داشته باشيد پيش از اين‌ها در مورد ديگر مشاغل هم کارهاي طنز شده است و نبايد نگاه بسته‌اي وجود داشته باشد

در مجموعه ساختمان پزشکان انگار دست و پاي طنزپردازي زنان نسبت به کارهايي که پيش از اين ديده‌ايم بازتر مي‌شود!

بله، در گروه نويسندگان ساختمان پزشکان انرژي مساوي براي نقش‌هاي زن و مرد تعريف شده بود. من در بعضي از کارها ديده‌ام که خانم‌ها تنها به اين دليل در برخي سکانس‌ها حضور پيدا مي‌کنند که بازيگران مرد ديده شوند! بيشتر وقت‌ها در آثار کمدي براي نقش زنان جايگاه خاصي درنظر نمي‌گيرند و هميشه بازيگران مرد هستند که جلوه و رنگ بيشتري دارند. ولي در اين گروه که پيمان قاسم‌خاني سرپرستي نويسندگانش را برعهده داشت، شخصيت پردازي بهتري درباره زن‌ها ديده مي‌شد.

از نقش‌هايي که داشتيد و آدم‌هايي که تا به امروز بازي کرده‌ايد چقدر رضايت داريد؟

چون آدم‌هايي که بازي کرده‌ام آدم‌هاي واقعي بوده و چندان دور از ذهن نبوده‌اند از نقش‌هايي که داشته‌ام رضايت دارم. علاوه بر اين بازخوردهايي که از بازي‌هايم داشته‌ام همه مثبت بوده و اين برايم نقطه قوت و اميد است.

تا به حال به اين فکر کرده‌ايد که بخواهيد بازيگر باشيد و نقش يک آدم کمي تا قسمتي شيرين‌عقل را بازي کنيد! تصورش کمي دشوار است يا بهتر بگويم چندان دوست داشتني نيست که مردم شما را در نقشي ببينند که گه‌گاه در ميان حرکاتي که انجام مي‌دهيد در نقش‌تان به شما بخندند و گاهي هم از دست‌تان آن‌قدر حرص بخورند که...

نمي‌دانم نگاه شما به بازي در نقش يک شيرين عقل، آن هم از جنس يک خانم و البته به عنوان يک منشي دکتر چگونه است ولي ابتدايي‌ترين پاسخي که خيلي‌ها به اين مسئله مي‌دهند، اين است که نقش است ديگر و بازيگر کسي است که بتواند اين آدم‌ها را جلوي دوربين بياورد! اما آيا به اين راحتي مي توان گفت که نقش است ديگر!

نظرات کاربران
کد امنیتی