همه اين مردان موقر و قرآن‌خوان!
هفته پيش دانشجويان مسلمان از سرتاسر جهان به يک بهانه در مشهد جمع شدند؛ «قرآن»

همه اين مردان موقر و قرآن‌خوان!

نویسنده :

از حضور همان 40،30 خبرنگار و عکاس و ده، 12‌تايي دوربين تلويزيوني مي‌شود فهميد که اتفاق مهمي در جريان است، بعضي‌ها حرف از حضور وزير علوم و عده‌اي هم از ورود قريب‌الوقوع مرد شماره يک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به سالن خبر مي‌دهند که هيچ‌کدام از اين‌ها اتفاق نمي‌افتد، اما رئيس‌جمهور همان اول کار پيامي را مخابره مي‌کند تا بر اهميت اتفاقي که در جريان است، صحه بگذارد. براي رسيدن به اين اتفاق، از فشار جمعيت مي‌گريزم و خودم را از دري آبي رنگ به سالن بزرگي مي‌رسانم. نزديک است به تصويربرداري برخورد کنم که دوربينش را وسط سالن کاشته و همه تمرکزش را داده به خبرنگاري که چشم توي چشم لنز دوخته و مي‌گويد: «اين‌جا ساختمان صبا، محل برگزاري سومين دوره مسابقات قرآن دانشجويان مسلمان است.» براي آن‌که ذهنتان را روشن کنم، من هم اين نکته را اضافه مي‌کنم که اين مسابقات، رقابت قاريان و حافظان قرآن را از 40 کشور دنيا رقم زد. اين يعني 17 حافظ و 24قاري چندين ساعت پرواز را تحمل کرده بودند تا به ايران و مشهد بيايند براي حضور در يک مسابقه. اما به‌جاي همه آن‌چه در متن اين همايش مي‌گذشت، -که هفته گذشته خبرهايش را خوانديد و ديديد و شنيديد- «جيم» سراغ حاشيه‌ها رفت و به جاي مخابره خبري از خود همايش که حالا 9 روز از پايان آن مي‌گذرد، با جمعي از شرکت‌کنندگان که در نگاه اول همه مرداني موقر و قرآن‌خوان بودند، به صحبت نشست.

براي زندگي، مي‌آيم ايران!
خيلي کنجکاو است. يک سوال من مي‌پرسم، سه تا او. عاقبت هم صداي مترجم‌مان درمي‌آيد که ملاحظه زمان و وقت مجلس را هم بکنيم. اسمش «محمد نعيم‌الدين» است. از «هند» سرزمين فيل‌ها و فيلم‌هاي باليوودي با چاشني «آميتاباچان» آمده است. با دوست ديگرش که گويا افغان است، چند دقيقه‌اي هم‌کلام مي‌شويم. وسط حرف‌هايي که کمي فارسي، اندکي هندي و تا قسمتي انگليسي با لهجه غليظ آسياي جنوبي ا‌ست، شيطنت‌شان گل مي‌کند و نمي‌دانم در مورد مشاهير دوستي ما ايراني‌ها چه شنيده‌اند که براي محک زدن من از آشناي‌ايم با مرحوم مغفور «ابوعلي سينا» مي‌پرسند و اين‌که اصلا مي‌دانم کجا مدفون است؟

وقتي هم که تيرشان به سنگ مي‌خورد و مي‌فهمند من آن خدا بيامرز را مي‌شناسم، تن به پاسخ گفتن به سوالاتم مي‌دهند. محمد 36‌ ساله، از 18‌ سال زندگي‌اش با قرآن مي‌گويد. اين‌که با اين کتاب آسماني بزرگ شده و حالا هم خودش دارد آن را به جوانان هندي ياد مي‌دهد. اين قاري هندي که دانشجوي سال اول رشته علوم انساني است، براي اولين‌بار است که به ايران مي‌آيد و از همين نخستين سفر هم، حسابي شيفته اين کشور شده است. آن‌قدر که مي‌گويد: مي‌خواهم بعد از اين مسابقات و بعد از بازگشت به کشورم، کارهايم را سرو سامان داده و براي زندگي به ايران برگردم.

از اين‌که چرا قرآن هدف اول زندگي‌اش شده مي‌پرسم که در جواب با تعصب خاصي مي‌گويد: ما مسلمان هستيم، قرآن جزو لاينفک زندگي هر مسلمان است. اين کتاب به زندگي ما جهت مي‌دهد. از يک مسلمان غير از اين نمي‌توان انتظار داشت.

در فکر قرآن‌هايي هستم که روي طاقچه خانه‌هاي اغلب ما خاک مي‌خورند که مي‌گويد: شهر شما را دوست دارم. پا که گذاشتم توي فرودگاه، فضاي معنوي اين شهر مرا عجيب شيفته خود کرد.

اما محمد که حسابي پيگير اخبار کشورمان است، به رئيس‌جمهور، احمدي‌نژاد هم حسابي علاقه‌مند شده، آن‌قدر که او را قهرمان مسلمانان منطقه مي‌داند و از من مي‌خواهد تا سلام گرم او را به رئيس‌جمهور برسانم.

برف، ذوق‌زده‌ام کرد!
مي‌گويد 18 سال دارد و با اين قد و قامت که خانه‌ پرش او را 15‌ساله نشان مي‌دهد، سعي مي‌کنم حرفش را باور کنم. «انس هاشم المشهداني» که از اميرنشين قطر به مشهد آمده است، در دانشگاه و در رشته مهندسي مکانيک تحصيل مي‌کند.

او حفظ قرآن را از 4‌ سالگي شروع کرده و تا 14 ‌سالگي هم به پايان رسانده است. با همه تسلطش به قرآن، امسال و در اين جشنواره در رشته قرائت حضور يافته است. حوزه‌اي که يک‌سال است آن را تجربه مي‌کند.

اين دانشجوي جوان وسط فصل درس و امتحان براي شرکت در اين مسابقات آمده است. او که سومين‌بار است، به ايران سفر مي‌کند، کشورمان را در دو کلمه «دوست‌داشتني» توصيف مي‌کند؛ «اولين‌بار که به ايران آمدم، 13‌سال داشتم و چون کوچک بودم از اين سفر چيز زيادي يادم نمانده است اما در اين سفر، اين کشور و به‌ويژه مشهد را از نگاهي نو ديدم.»

معماري حرم رضوي چشم اين جوان قطري را حسابي گرفته است. سرما و برف هفته گذشته مشهد هم براي او يک اتفاق جالب بوده و از ديدن آن حسابي ذوق‌زده شده است.

سوال آخرمان از او در خصوص بستر فعاليت‌هاي قرآني در کشورش است که در جواب مي‌گويد: تعداد قاريان بين‌المللي در قطر کم است، به‌طوري که من صوت و قرائت را از يک قاري مصري آموختم اما در زمينه ترتيل استعدادها و توانايي‌هاي زيادي وجود دارد.

مي‌دانستم، اول مي‌شوم!
لحظاتي قبل از اعلام نتايج مسابقات سراغش مي‌رويم. اگرچه هنوز کسي پشت تريبون نرفته و نام او را نخوانده، با اعتماد به‌نفس و با همان ته‌لهجه شيرين آذري‌اش مي‌گويد که مي‌دانسته رتبه اول را کسب مي‌‌کند. «حامد ولي‌زاده» 22‌ساله، نماينده کشورمان را در رشته قرائت خيلي‌ها از استعدادهاي آينده اين رشته مي‌دانند.

اين جوان اهل اروميه 7 سالش بوده که با ديدن قرائت برادرش، عزمش را براي يادگيري خم و چم اين کار جزم مي‌کند و از 14‌سالگي هم به‌طور حرفه‌اي وارد اين کار مي‌شود تا در طول همين مدت کوتاه 18‌رتبه کشوري را از آن خود کند.

اما حامد اين روزها حسابي مشغول درس خواندن و تحصيل در رشته فوريت‌هاي پزشکي است. رشته‌اي که وقتي ارتباطش را با فعاليت‌هاي قرآني از او مي‌پرسم، مي‌گويد: قرآن براي کار و حرفه من که در آن با جان انسان‌ها درگيريم، يک قوت قلب است و به بيان بهتر کلام وحي يک ناجي‌ است.

اين قاري جوان يک آرزو دارد اين‌که؛ «در اين مسير به درجه‌اي برسم که آهنگ و مقام قرائت برايم مهم نباشد و فقط به انتقال معني فکر کنم.»

او سطح مسابقات را خوب و تراز داوران را عالي توصيف مي‌کند و مي‌گويد: خيلي از شرکت‌کنندگان خارجي اين دوره مسابقات از توانمندي ايراني‌ها در اين حوزه متعجب بودند و انتظار داشتند، نمايندگان ايراني ضعيف‌تر از اين‌ها باشند.

البته نماينده کشورمان وسط حرف‌هاي ريز و درشتمان گله‌اي هم دارد از مسئولان برگزاري که دقت لازم را در هماهنگي کار به خرج نداده‌اند.

آخر کاري هم از او مي‌خواهيم جلوي دوربين عکاس‌مان بايستد. چند باري ژست‌هاي مختلفي مي‌گيرد و وقتي هم که هيچ‌کدامشان به دلش نمي‌نشيند، مي‌گويد: اگه بازيگر شده بوديم، الان ژست گرفتنمون خوب بود.

مشهد نيايم، انگار ايران نيامده‌ام!
چندبار سراغش مي‌رويم اما هربار مشغول صحبت با جماعتي است که بعضي‌هايشان دوستان و فاميل‌هايش در ايران هستند و بعضي ديگر هم دوستدارانش.

او را نماينده آلمان در اين مسابقات معرفي مي‌کنند. نماينده اتوکشيده اين کشور اما يک ايراني‌الاصل است که با آن‌که شناسنامه‌اش در کشور ژرمن‌ها مهر خورده، مثل بلبل ايراني صحبت مي‌کند.

«مجيد سعيدي نيکو» که براي نخستين‌بار رقابتي را در چنين سطحي تجربه مي‌کند، آشنايي‌اش را با قرآن مربوط به دوران کودکي مي‌داند؛ «8-7‌ ساله بودم که همراه پدر و مادر به مسجد مي‌رفتم. يک روز مجلسي در مسجد در حال برگزاري بود که در آن از يک قاري بين‌المللي دعوت شده بود، شنيدن نواي صوت آن استاد باعث شد عزم کنم که من هم روزي اين‌چنين تلاوتي داشته باشم.»

اين دانشجوي رشته داروسازي انس با قرآن را افتخار مي‌داند و تاکيد دارد که فرقي نمي‌کند اهل کدام کشور يا مشغول به شغلي باشيد تا قرآن براي شما و زندگي‌تان نسخه خوشبختي بپيچد.

از فضاي کشور آلمان براي انجام فعاليت‌هاي قرآني مي‌پرسم که در جوابم مي‌گويد: مسجد هامبورگ و امام‌ علي(ع) دو مرکز شاخصي هستند که در آن‌ها کلاس‌ها و دوره‌هاي آموزشي قرآني در حال برگزاري است.

او کيفيت قرائت قاريان ايراني را در حد ممتاز مي‌داند و تاکيد دارد که در کنار درس هميشه جايي براي قرآن و فعاليت‌هاي قرآني وجود دارد.

اين نماينده 20‌ساله کشور آلمان، همراه خانواده‌اش تقريبا هر سال به ايران سفر مي‌کند؛ «سفر به مشهد بخشي از اين برنامه است. يعني اگر به پابوس امام نياييم، انگار که اصلا ايران نيامده‌ايم.»

مجيد خودش را از همين حالا براي مسابقات سال‌هاي بعد آماده کرده و قصد دارد از اولين تجربه بين‌المللي‌اش براي بهبود سطح قرائتش کمک بگيرد.

سخت بود، اما آمديم!
شب قبل از اختتاميه رسيده‌اند و با همه خستگي سفر، خودشان را به مرحله‌ آخر مسابقات رسانده‌اند. براي رسيدن از لندن به ايران بيش از 48‌ساعت پرواز، کنسلي هواپيما و جابه‌جايي در چند فرودگاه کشورهاي عربي را تجربه کرده‌اند، همه اين‌ها را مي‌شود از نگاه‌هاي خسته «محمد ايوب عاصف» 15‌ساله و پدرش خواند. البته همه اين‌ مسائل آن‌ها را از تک و تا براي شرکت در اين مسابقات نينداخته است.

محمد جوان در حال حاضر در دانشگاه «الازهر» مصر در حال تحصيل است. او از 5‌ سالگي به‌همت پدربزرگ مراکشي‌الاصلش قرآن خواندن را آموخته و بعد از آن هم ديگر قرآن جزو لاينفک زندگي او شده است.

اين جوان انگليسي که خون عرب در رگ‌هايش در جريان است، از رشد فزاينده اسلام در بريتانياي پير ابراز خوشحالي مي‌کند و مي‌گويد: در بعضي مدارس خاص اين کشور عربي تدريس مي‌شود اما قرآن نه! که البته همين ميزان هم به يادگيري اين کتاب الهي کمک چشمگيري مي‌کند.

پدرش نيز حرف او را تصديق و يک نکته جالب را يادآوري مي‌کند: سالانه هزاران نفر اسلام را به عنوان راهي براي نجات خود انتخاب مي‌کنند که در اين ميان شمار زنان تازه مسلمان از مردان هم بيشتر است و دليل آن هم اين است که آن‌ها در اين دين، جواب سردرگمي‌هايشان را مي‌يابند.

او تربيت يک جوان تمام‌قد مسلمان را در اروپا کار سختي مي‌داند که او و خانواده‌اش از عهده آن به خوبي برآمده‌اند.

محمد قرآن را برنامه‌ اصلي‌اش براي آينده مي‌داند و مي‌خواهد بعد از اتمام تحصيلاتش در مصر بازهم در اين رشته فعاليت کند.

براي اين جوان انگليسي خلق و خوي گرم ايراني‌ها بزرگ‌ترين جاذبه کشورمان است و مهرباني ايراني‌ها را از ياد نمي‌برد.

فارسي مي‌شنوم، قلبم مي‌تپد!
با آن‌که متولد کويت است و 20‌سال هم ساکن دانمارک بوده، زبان فارسي را خوب مي‌فهمد. اين را مديون 5‌سال زندگي در ايران به همراه خانواده‌اش است. گاهي وسط مصاحبه‌مان شيطنت مي‌کند و براي نشان دادن تسلط کم و بيش‌اش به زبان ما، جملاتمان را تکرار مي‌کند يا از مترجم مي‌خواهد که زحمت ترجمه سوالات را نکشد. جايي هم که چيزي را متوجه نمي‌شود، مي‌اندازد تقصير لحن صحبت ما که تند و شتابزده است.

«عمار معلم» دندان‌پزشک، به گواه شناسنامه‌اش 28‌سال دارد و در حال حاضر مشغول به تحصيل در رشته علوم اسلامي در دانشگاه لندن است.

براي عمار قرآن هنري است که مي‌تواند ميان وجوه مختلف زندگي شما ارتباط برقرار کند و براي يادگيري و فعاليت در مسير آن نياز به بهانه‌اي نيست.

البته در مسيري که امروز او قدم گذاشته، پيشينه خانواده‌اش هم بي‌تاثير نبوده است؛‌ «پدرم از کودکي تجويد و حفظ قرآن را به من آموزش داد و حالا هم هفته‌اي يک يا دوبار در جلسات خانوادگي‌مان برنامه تلاوت قرآن را جا داده‌ايم.»

او سطح مسابقاتي را که در آن شرکت کرده قابل قبول مي‌داند و آن را در مقام مقايسه با ساير مسابقات مشابه موفق توصيف مي‌کند. البته کيفيت هماهنگي را امري مي‌داند که قابل ارتقا در دوره‌هاي بعد است اما همين را که چنين جشنواره‌اي به همت خود دانشجويان و نهادهاي دانشگاهي در چنين ابعادي برگزار شده تحسين مي‌کند.

براي عمار جوان نگاه ايراني‌ها به اسلام يک نکته جالب است. او حضور در کشوري را مثل ايران که مذهب شيعه بر آن حاکم است دوست دارد؛ «در دانمارک هر بار کسي را مي‌بينم که به زبان فارسي صحبت مي‌کند، قلبم شروع به تپيدن مي‌کند. نام کشور شما با خاطرات خوب کودکي من پيوند خورده است.»

مسابقات قرآن دانشجويان مسلمان سومين رقابت قرآني عمار در ايران است و به گفته خودش هربار در حاشيه يکي از اين مسابقات چندتايي دوست پيدا مي‌کند که ارتباطش را با آن‌ها حتي تا به امروز هم ادامه داده است.

در ادامه اين کويتي ساکن دانمارک به نگاه منفي کشورهاي اروپايي به ايران که ساخته و پرداخته تبليغات رسانه‌اي است، اشاره مي‌کند و مي‌گويد: البته خيلي‌ها در اروپا هستند که با نگاهي انساني به اين مقوله مي‌نگرند و بيشتر به دنبال مشترکات فرهنگي در حوزه‌هاي مختلف هنر، تاريخ و حتي ورزش هستند تا از اين طريق جريان و نگاه غالب را در غرب بشکنند.

با مترجم‌ها دوست شدم!
با 27‌ سال سن، ريزنقشي اهالي شرق آسيا را دارد. کمي مانده به آغاز مراسم با «محمد توهير» همصحبت مي‌شويم. او دانشجوي رشته فرهنگ و هنر است و مثل بسياري از رقيبانش در اين مسابقات از بچگي با قرآن آشنا شده است. در کشور او اندونزي، فضا و بستر فعاليت‌هاي قرآني به‌خوبي فراهم است. آن‌قدر که خيلي‌ها داوطلبانه گروه‌هاي قرآني تشکيل مي‌دهند و به ترويج اين کتاب آسماني اقدام مي‌کنند. او در اين چند روز اقامتش در ايران و مشهد، حسابي با بروبچه‌هاي تيم ترجمه دوست شده است و اين را هم از علاقه‌اش به ايراني‌ها و رفتار گرم آن‌ها مي‌داند.

او کشورمان را دوست دارد و بيشتر از همه به احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري کشورمان علاقه‌مند است. علاقه‌اي که به گفته خودش تنها منحصر به او نبوده و در کل کشور اندونزي نيز حاکم است.

حرف آخر محمد رونق فضاهايي از اين دست است که جوانان مسلمان را زير يک سقف و به يک بهانه جمع مي‌کند و تعاملات آن‌ها را رونق مي‌دهد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧