جام جهانی سکوی پرتاب هندبالی‌ها
آغاز دوران طلایی هندبال در اولین حضور تیم ملی در مسابقات جهانی

جام جهانی سکوی پرتاب هندبالی‌ها

نویسنده : مازیار حکاک

امروز بیست و چهارمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی جهان در قطر آغاز می‌شود. در حالی که این روزها بیشتر حواس‌ها معطوف به فوتبال و جام ملت‌های آسیاست بلندقامتان هندبال کشورمان برای اولین بار خود را در مسابقات جهانی محک می‌زنند. اگرچه از تیم هندبال انتظار صعود نمی‌رود اما نفس حضور این تیم در مسابقات جام جهانی می‌تواند آغازگر دوران طلایی هندبال باشد. مسیری که هندبالی‌ها با الگوبرداری از والیبال آغاز کرده‌اند و حالا سعی در تثبیت جایگاه خود در جهان دارند.

 

شکست رکورد 77 ساله! 

بهمن ماه سال گذشته بود که تیم ملی هندبال با شکست بحرین به نیمه نهایی مسابقات هندبال قهرمانی آسیا صعود کرد و جواز حضور در مسابقات جهانی بعد از برگزاری 23 دوره و 77 سال را به دست آورد. بازیکنان تیم ایران البته در مسابقات سال گذشته امارات را هم شکست دادند تا برای نخستین بار در تاریخ، مقام سوم آسیا را به دست بیاورند. بیشتر بازیکنان تیم ملی هندبال با الگوبرداری از والیبال از تیم‌های پایه و رده سنی پایین‌تر شروع کرده‌اند. در واقع هسته اصلی تیم را بازیکنان تیم ملی جوانان 2007 تشکیل می‌دهند که در مسابقات قهرمانی جوانان جهان به مقام دهمی رسیدند و سال به سال با تیم ملی رشد کرده‌اند تا اکنون در مسابقات جهانی قطر از نام ایران دفاع کنند. تیم کشورمان به همراه تیم ملی بوسنی و هرزگوین برای اولین بار جواز حضور در مسابقات جام جهانی را  به دست آورده که اتفاقا این دو تیم در یک گروه نیز قرار گرفته‌اند. به غیر از این تیم، ملی پوشان هندبال در گروه B  رقابت‌های جام جهانی 2015 قطر با تیم‌های کرواسی، مقدونیه، اتریش و تونس دست و پنجه نرم می‌کنند. هر چند تیم کشورمان شانس کمی برای صعود دارد اما نسبت به سایر تیم‌های آسیایی در گروه ‌ساده‌تری قرار گرفته است. البته ما باید در این گروه با کرواسی بازی کنیم که یکی از مدعیان قهرمانی است. مسابقه‌ای که شاید بتوان آن را با بازی فوتبال تیم‌های ایران و آرژانتین در جام جهانی مقایسه کرد. 

 

اروپا مهد هندبال دنیا

24 تیم در مسابقات هندبال قهرمانی مردان جهان شرکت می‌کنند که رقابت‌های مقدماتی را در 4  گروه 6 تیمی برگزار می‌شود. در پایان مرحله مقدماتی، از هر گروه 4 تیم به مرحله دوم راه یافته و رقابت‌ها را به صورت حذفی تا تعیین قهرمان مسابقات ادامه می‌دهند. به غیر از کرواسی، تیم اسپانیا قهرمان دور قبلی رقابت‌ها و فرانسه قهرمان اروپا از مدعیان شماره یک هستند. به طور کلی مهد هندبال اروپاست و این قاره با 14 نماینده در مسابقات قهرمانی جهان حضور دارد. در بین تیم‌های اروپایی سوئد، فرانسه، رومانی هر کدام با 4 قهرمانی در مسابقات قهرمانی مردان جهان بیشترین عناوین را دارا هستند. بعد از این کشورها روسیه و آلمان با 3 قهرمانی و اسپانیا با 2 قهرمانی قرار دارند. نکته جالب در طول 23 دوره برگزاری این رقابت‌ها این است که تنها تیم‌های مصر و تونس از قاره‌های دیگر توانسته‌اند به ترتیب در سال‌های 2001 و 2005 به جمع چهار تیم برتر جهان صعود کنند که هر دو بار هم در جایگاه چهارم قرار گرفته‌اند.

 

وقتی شانس نداریم اما ناامید هم نیستیم!

شاید جالب باشد این که بدانیم ما در هندبال هم لژیونر داریم و3 بازیکنان ما در مجارستان و اروپا توپ می‌زنند. سیدعلیرضا موسوی و محسن باباصفری برای باشگاه «تاتابانیا» و سعید پورقاسمی برای باشگاه «مزوکوست» مجارستان بازی می‌کنند. تازه به علاوه این بازیکنان همانند فوتبال لژیونرهایی هم در کشورهای حاشیه خودمان داریم. نوعا محمدرضا رجبی کاپیتان تیم ملی هندبال کشورمان در لیگ عراق بازی می‌کند. البته فدارسیون در چند سال اخیر درگیر حواشی زیادی بوده است حتی سهمیه برای حضور در مسابقات جهانی در غیاب برخی از ملی پوشان قدیمی به دست آمده است. با این حال تیم کشورمان برای مسابقات جهانی از تمام بازیکنان بهره می‌برد و همه برای حضور شایسته و در خور نام ایران یکرنگ و یک دل شده‌اند. تیم ملی کشورمان در مسیر آماده‌سازی به دلیل استعفا و حواشی رئیس قبلی خود اردوی اسلوونی را از دست داد اما در همین چند روز قبل از مسابقات جهانی به اردوی ایتالیا رفت و تیم این کشور را که اگرچه در جام جهانی حضور ندارد اما از تیم های خوب اروپاست در 3 بازی شکست داد. علیر‌‌غم زمان زیاد از دست رفته، تیم ما شانس حضور در مرحله مسابقات را دارد همان طور که بروت ماچک مربی اهل اسلوونی که با کشورمان سابقه نقره مسابقات آسیایی «گوانگ‌ژو» را دارد، درباره تیم‌اش می‌گوید: «بازيکنان با همه قدرت خود عازم جام جهاني مي‌شوند و اميدوارم شگفتي خلق کنند.» 

قرار است مسابقات ملی پوشان هندبال برای دوست داران این رشته پخش زنده شود اما این که از شبکه سه پخش شود و یا شبکه ورزش معلوم نیست!

 

نظرات کاربران
کد امنیتی