هداياي بابانوئل براي سينما
مروری بر تعدادی از برترین فیلم‌های کریسمسی تاریخ سینما

هداياي بابانوئل براي سينما

نویسنده : علی نیک فرجام

این روزها دنیا متاثر از سال نوی میلادی است. تعدادی فیلم در فهرست بلند بالای تاریخ سینمای جهان وجود دارد که تحت عنوان مشهورترین فیلمهای کریسمسی تاریخ شناخته میشوند. این فیلمها در بعضی موارد آن‌قدر محبوب و شناخته شده هستند که پخش مجدد آنها از تلویزیون در سالروز عید مسیحیان جهان به یک سنت تبدیل شده است به طوری که برخی از آنها حتی در دهههای متوالی از تلویزیون پخش شدهاند. با توجه به پیش رو بودن جشن سال نوی میلادی، قصد داریم مروری داشته باشیم بر محبوبترین و مشهورترین فیلمها و کارتونهای کریسمسی تاریخ سینما. 

 

جادوگر شهر اُز

1939 - ویکتور فلیمینگ

دختری به نام دوروتی که در ایالت کانزاس زندگی میکند، بر اثر گردباد به سرزمین اعجاب‌آور اُز برده میشود. او باید به دیدن جادوگر شهر اُز برود تا بتواند به منزل خود بازگردد. در بین راه او با مترسک بیمغز، آدم آهنی بدون قلب و شیر ترسو آشنا میشود که آنها نیز هریک آرزویی دارند. این فیلم موزیکال به احتمال خیلی زیاد مشهورترین و قدیمی‌ترین فیلم کریسمسی تاریخ سینما است، فیلمی که شاید داستان آن ربطی به سال نوی میلادی نداشته باشد اما از آنجا که یک فیلم محبوب کودکانه است، برای بیش از هفت دهه است که هر سال در هنگام کریسمس از تلویزیون به نمایش در میآید. جادوگر شهر اُز در حال حاضر با امتیاز 8.1 از 10 در رتبه 190 از 250 فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه کاربران پایگاه اینترنتی IMDB قرار دارد.

 

زندگی شگفت‌انگیزی است

1946 - فرانک کاپرا

چه زندگی شگفتانگیزی، داستان یک بانکدار ناامید به نام جورج بیلی را روایت میکند که می‌خواهد در آستانه سال نو به زندگی خود پایان بدهد اما وقتی با یک فرشته نگهبان دیدار می‌کند فرشته به او میفهماند که منشأ چه تغییراتی در جهان بوده است. فرشتهای كه او را نجات داده، به او نشان میدهد كه زندگی اطرافیانش بدون وجود بیلی چقدر بیرمق و یكنواخت میشده. به این شکل است كه در همان روز و شب كریسمس، جورج كه به واسطه مشكلات مالی حاصل از ورشكستگی به فكر خودكشی افتاده است، بار دیگر به انسانها دل میبندد و به زندگی بر می‌گردد. این فیلم از آنجا که جزو الهام بخش‌ترین فیلمهای تاریخ سینما قرار گرفته است از سال 1947 به این سو در هر سال نوی میلادی از تلویزیون پخش میشود و جالب اینجاست که پس از گذشت نزدیک به هفت دهه هنوز هم میان مخاطبان محبوب است. این فیلم سینمایی در حال حاضر با کسب امتیازی معادل 8.7 از 10 در رتبه 26 امین فیلم برتر تاریخ سینما از دید کاربران پایگاه اینترنتی IMDB جای گرفته است.

 

سرود کریسمس ميكي

1983 – برني متينسون

بر اساس رمان «سرود كريسمس»  چارلز دیکنز كه در سال 1843 نوشته شده است تا کنون دهها فیلم و کارتون ساخته شده است اما مشهورترین نسخه از میان این دهها مورد، همان کارتون «سرود کریسمس میکی» محصول سال 1983 کمپانی دیزنی است که «دانلد داک» مشهور در نقش آقای اسکروچ خسیس و بداخلاق ظاهر شد و بارها از تلویزیون خودمان هم پخش شده است. داستان این کارتون ماجرای آقای ابنیزر اسكروچ خسیس و بدجنس را میگوید که در ایام کریسمس، تنها و عصبانی در خانه کاخ مانندش میماند و به همه اظهار میکند که از کریسمس و تمام رسم و رسوم مرتبط با آن متنفر است. اما ماجرا زمانی عوض میشود که روح شریک سابقش که او هم مرد خسیس و تنگ نظری بوده به سراغش میآید و آینده تاریک و وحشتناگ زندگی پیرمرد را به او نشان میدهد. این کارتون زیبا به احتمال زیاد برای کودکان ایرانی دهه 60 شمسی بسیار خاطرهانگیز باشد چون سالی چند بار از تلویزیون پخش میشد و باید اعتراف کنم که هر بار هم مانند دفعه قبل جذاب و دوست داشتنی بود.

 

کابوس پیش از کریسمس

1993 – هنري سيلك

فيلمنامه اين كار را تيم برتون نوشته و همه مي‌دانيم حاصل همكاري هنري سيلك و تيم برتون قطعا يك كار فانتزي ديدني است. این کارتون عروسکی اعجابانگیز که با شیوه بسیار دوست داشتنی «ایست حرکتی» ساخته شده است ماجرای شهری خیالی به نام «هالووین» را روایت میکند که تنها شغل ساکنان عجیب و غریبش این است که در سالروز جشن هالووین مردم را به بهترین شکل ممکن بترسانند. اوضاع داستان زمانی عوض میشود که جک (سلطان این شهر) به شهر کریسمس میرود و تصمیم میگیرد روند تکراری زندگی خود را عوض کند؛ او ابتدا بابانوئل را زندانی میکند و سپس مسئول برگزار کردن جشن کریسمس میشود اما فاجعه زمانی رخ میدهد که این بابانوئل ترسناک، هدایایی ترسناک به بچهها میدهد و آنها را میترساند. این کارتون 76 دقیقهای به قدری در میان آثار بزرگ سینمایی ماندگار شد که پس از گذشت نزدیک به سه دهه و تغییر حداقل دو نسل از کودکان جهان، هنوز با امتیازی معادل 8 از 10 در پایگاه IMDB هنوز محبوب و مشهور باقی مانده است.

 

تنها در خانه 

1990 و 1992 – كريس كلمبوس

در سالهای 1990 و 1992 دو قسمت از این مجموعه به کارگردانی کریس کلمبوس و بازی مکالی کالکین ساخته شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. کوین پسربچهای در یک خانواده پرجمعیت است که به طور کاملا اتفاقی از سفر خانوادگی به پاریس جا میماند و خانوادهاش زمانی متوجه نبودن کوین میشوند که کار از کار گذشته است. حالا پسربچه تنها مانده است و خانهای بزرگ و ناامن و دو دزد ناشی و کمعقل که میخواهند به منزل آنها دستبرد بزنند اما با مانع بزرگی به نام کوین زرنگ و باهوش روبهرو میشوند که با استفاده از ذهن خلاقش دزدان بیچاره را به بدبختی و بیچارگی میاندازد. این فیلم زیبا و سرتاسر هیجان در دو نسخه اول چنان موفق شد که 4 دنباله سینمایی دیگر و 2 بازی ویدئویی براساس ماجراهای فیلم ساخته شد؛ ستاره دوستداشتنی تنها در خانه بعد از شرلی تمپل، موفقترین بازیگر کودک تاریخ سینما لقب گرفت اما هرگز نتوانست از زیر سایه نقش کوین بیرون بیاید و به بازیگر بزرگی تبدیل بشود.

 

قطار سریعالسیر قطبی

2004 – رابرت زمه‌كيس

کارگردانی این کارتون اعجابانگیز و الهامبخش بر عهده مردی است که سال قبل از ساخته شدن قطار سریعالسیر قطبی یا فیلم «دور افتاده» و سالهای قبل از آن با مجموعه فیلمهای «بازگشت به آینده» اسمش را بر سر زبانها انداخته بود. قطار سریعالسیر قطبی به قدری عالی ساخته شده و در یک دهه پیش آنچنان از آخرین یافتههای فناورانه سینمایی بهره گرفته است که هنوز هم پس از یک دهه، دیدنی به نظر میرسد. این انیمیشن که با بهرهگیری از حرکات واقعی شخصیت‌های انسانی، آنها را با همان شکل و شمایل به دنیای انیمیشن برده است، روایت‌کننده  سفر پسربچهای به قطب شمال است. این سفر که با قطار اسرارآمیز قطبی انجام میشود از دل جنگلها و رودخانههایی طی میشود که در نهایت زیبایی تصویر شدهاند و برای مخاطبشان چیزی از هیجان و سرگرمی کم نگذاشتهاند.

 

چند سوال ساده

در این نوشتار کوتاه تنها موفق شدیم تا فقط تعدادی از بهترینهای فهرست بلند بالای فیلمها و کارتونهای کریسمسی را به شما دوستان معرفی کنیم اما بدانید که این فهرست خیلی طولانیتر از این حرفها بوده. 

احیانا سئوالی در ذهنتان ایجاد نشد؟ شاید شما هم مثل ما از خودتان میپرسید که پس فیلمهای ایرانی با حال و هوای نوروز کجا هستند؟ چند فیلم با حس و حال نوروز و شب یلدا داریم؟ آیا کارتون مشهوری داریم که ما را به یاد روز درختکاریمان بیندازد؟ کدام فیلم کودک و نوجوان هست که یادآور جشن روز طبیعت (سیزدهم فروردین) باشد؟ اگر شما از میان سئوالات پیش آمده برای ما پاسخی به ذهنتان میرسد به ما هم بگویید!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧