لیگ دل پیرو، باچان و دوستان!
سیر تا پیاز سوپرلیگ 8 تیمه پر ستاره فوتبال هند

لیگ دل پیرو، باچان و دوستان!

نویسنده : محمد رضا ضیا

شاید حتی یک نفر از بینندگان سریال پرطرفدار پژمان هم فکر نمی‌کرد، لیگ هندی که با نظریه‌ای کاملاً تخیلی و کمدی، شخصیت پژمان جمشیدیِ تخیلیِ داخل فیلم، آن را آینده‌دار و محل رشد معرفی می‌کرد، حالا واقعا به یک لیگ پر از ستاره‌های سال‌های نه‌چندان دور فوتبال دنیا تبدیل شده باشد. اگر بیننده پر و پا قرص این سریال بودید، حتماً آن سکانس را یادتان هست که فیلم بازی پژمان جمشیدیِ سر از محل دپوی زباله در هند درآورد! اگر این فیلم و اتفاقاتش یادتان باشد حالا باید بدانید در لیگ هند ستاره‌هایی مثل دل‌‌پیرو، ماتراتزی، ترزگه، الانو، لیونبرگ و کلی اسم دیگر در آن بازی می‌کنند و تازه تاجران و بازیگران معروف سینمای هند هم به عنوان سرمایه‌گذار وارد فوتبال شده‌اند. 

لیگ هند از کجا به این جا رسید!؟

درست 4 سال پیش به واسطه قراردادی 15 ساله بین فوتبال هند و آمریکا، قرار شد آمریکایی‌ها از صفر تا صد یک لیگ فوتبال حرفه‌ای را برای هند بسازند. آمریکایی‌ها ابتدا نسخه آزمایشی‌شان را فقط از منطقه بنگال شروع کردند. لیگی که از 2011 در بنگال به راه افتاد، بازیکنان شاخصی مثل کاناوارو، پیرس و کرسپو را هم به خود دید. اما این پروژه بعد از دو سال به دلیل مشکلات مالی از پایه منحل شد و شکست خورد. بعد از آن گروه آمریکایی پیشنهاد یک لیگ سراسری را در هند داد. اواخر 2013 سوپر لیگ هند به نام «HERO» (قهرمان) با فقط 8 باشگاه، رسماً تاسیس شد. لیگی که با هدف پیشرفت فوتبال هند و مطرح شدن آن پس از یک دوره بلندمدت، در آسیا و جهان به وجود آمده است. اولین فصل آن هم از دو ماه پیش آغاز شده و دو سه روز دیگر تمام می‌شود. اصلاً تعجب‌برانگیز نیست که چارت و برنامه لیگ کاملاً مانند لیگ حرفه‌ای MLS آمریکاست. هشت باشگاه ابتدا به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت با هم مسابقه می‌دهند. چهار تیم بالای جدول در دو بازی نیمه‌نهایی روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. در نهایت هم جدال تیم‌های برنده در مسابقه فینال، قهرمان را مشخص می‌کند. 

مسابقات دوره‌ای اولین فصل، هفته گذشته تمام شد. فینال هم شنبه برگزار می‌شود و اولین فاتح «هیرو» مشخص خواهد شد!

در یک سال وقفه از زمان تاسیس تا زمان اجرا شدن آن، این 8 باشگاه با کمک آمریکایی‌ها با مربیان سطح دوم فوتبال جهان و بازیکنانی از کشورهای مختلف و با کیفیت‌های مختلف قرارداد بستند. چندین نام ماندگار فوتبال دنیا در بین این بازیکنان و مربیان دیده می‌شود که سعی شده این نام‌ها در همه این باشگاه‌ها پخش شوند. دیدن و دنبال کردن بازی‌های این ستاره‌های تقریباً بازنشسته، جدا از نام و رسم باشگاه‌ها برای مردم جذاب است. همین باعث شده که ورزشگاه تمام تیم‌ها پر شود.

سوپر لیگ هیرو محل شهرت است! این لیگ فرصت خوبی برای سیاستمداران و تاجران ثروتمند است، تا مثلث هدف خودشان را بعد از به دست آوردن قدرت و ثروت، با شهرت کامل کنند. در این بین بازیگران بالیوود و بازیکنان اولین ورزش کشور هند؛ یعنی کریکت هم که دنبال محبوبیت بیشتر هستند، سهم عمده‌ای در مالکیت و مدیریت باشگاه‌ها دارند.

در ادامه برای این که لیگ هند را با جزئیات کاملش بشناسید، هر هشت تیم حرفه‌ای آن را جداگانه معرفی کردیم.

 

اتلتیکو کلکته

كلكته يكي از شهرهاي پرجمعيت هند است. تيم فوتبال اين شهر یک تیم شبه اسپانیایی است و در واقع شعبه اتلتیکو مادرید هند است! سهام‌دارن اصلی اتلتیکو کلکلته اسپانیایی‌ها و در راس آن‌ها باشگاه اتلتیکومادرید اسپانیاست. 6 بازیکن اسپانیایی در این باشگاه بازی می‌کنند که رنج سنی آن‌ها 34-35 سال است و همگی در روزهای خوبشان در لالیگای اسپانیا بازی می‌کردند. مشهورترین آن‌ها لوئیس گارسیا است که همین 6-7 سال پیش ستاره لیورپول بود. آنتونیو لوپز هم که در اولین فصل سوپرلیگ هند، روی نیمکت تیم سوم جدول کنونی می‌نشیند، سرمربی سابق والنسیا، گرانادا و سلتاویگو است. حتی لباس اتلتیکوکلکته هم کاملاً الگوبرداری شده از لباس دومین تیم شهر مادرید است. 

مالک: باشگاه اتلتیکومادرید اسپانیا – چند تاجر اسپانیایی و هندی

بازیکنان مطرح: لوئیس گارسیا (اسپانیا) – خوسمی (اسپانیا)

تعداد بازیکنان هندی: 14

تعداد بازیکنان خارجی: 12

سرمربی: آنتونیو لوپز (اسپانیا)

ورزشگاه: 68 هزار نفری سالت لِیک

لقب: ببرهای بنگال (Bangal Tigers)

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 3

 

اف.سی چِناین

کلکسیونی از ستاره‌هایی که در روزهای نه چندان دور، در سطح اول فوتبال دنیا حرف‌های زیاد برای گفتن داشتند، در اف.سی چناین جمع شده‌اند. این تیم پر چهره‌ترین تیم حال حاضر لیگ هند است. «الانو» نام‌آشنای برزیلی هم تاثیرگزارترین بازیکن تیم نخست جدول رده‌بندی است. الانو با 8 گل در 13 بازی، با سه گل اختلاف نسبت به نزدیک‌ترین رقیبش فعلا آقای گل است. ماتراتزی، مدافع خشن چند سال پیش تیم ملی ایتالیا و اینتر هم سرمربی-بازیکن تیم شهر جنوبی چِنای است. یکی دو هفته پیش یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایتالیا و آث‌میلان يعني الساندرو نستا هم به ستاره‌های چناین اضافه شد تا در پلی‌آف به این تیم کمک کند.

آبچیک باچان جذاب‌ترین نام در بین مالکان باشگاه اف.سی چناین است. بازیگر مشهور بالیوود و پسر آمیتا باچان!

مالکان: آبشیک باچان – مهاترا سینک دوهی (کاپیتان تیم ملی کریکت هند) – یک تاجر هندی

بازیکنان مطرح: ماتراتزی (ایتالیا) – الانو (برزیل) – مایکل سیلوستره (فرانسه) – اریک جمباجمبا (کامرون) – برنارد مِندی (فرانسه) - الساندرو نستا (ایتالیا)

تعداد بازیکنان هندی: 15

تعداد بازیکنان خارجی: 14

سرمربی: مارکو ماتراتزی (ایتالیا)

ورزشگاه: 40 هزار نفری جواهر نِهرو (شهر چناین)

لقب: ندارند!

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 1

 

دینامو دهلی

دینامودهلی پرآوازه‌ترین تیم سوپرلیگ «هیرو» در رسانه‌های جهان است. همه این سر و صداها به خاطر حضور کاپیتان سابق و محبوب یوونتوس و مهاجم گلزن تیم ملی ایتالیاست. الساندرو دل‌پیرو تنها بازیکن مشهور تیم اول پایتخت هندوستان است. بازیکنی که با استقبال زیاد وارد هند شد، اما به خاطر فاصله گرفتن از روزهای اوجش، حتی در لیگ هند هم فروغ گذشته را ندارد. این ایستگاه احتمالاً آخرین حضور فوتبالی دل‌پیرو در مستطیل سبز به عنوان بازیکن خواهد بود. هر چند هندی‌ها در زمین بهره چندانی در گلزنی از کاپیتان نبردند، اما بهره تبلیغاتی زیادی در اولین سال زندگی سوپرلیگ‌شان از او بردند.

تیم دل‌پیرو در هفته آخر، در مارتن نفس‌گیر بین 5 تیم برای صعود به عنوان تیم چهارم، از صعود باز ماند.

مالک: شبکه تلویزیونی DEN Networks   هند

بازیکن مطرح: الساندرو دل‌پیرو (ایتالیا)

تعداد بازیکنان هندی: 14

تعداد بازیکنان خارجی: 12

سرمربی: ون فولت هوفن (بلژیک)

ورزشگاه: 60 هزار نفری جواهر نِهرو (شهر دهلی)

لقب: ندارند!

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 5

 

اف.سی گوآ

تیم شهر گوآ در شرق هند تک‌ستاره‌ای به نام رابرت پیرس را در اختیار دارد. هافبک بازی‌سازی که بازی‌های خوبش در آرسنال هنوز در یادها هست. اف.سی گوآ فصل را اصلاً خوب شروع نکرد. آن‌ها در چهار بازی اول‌شان سه بار باختند و یک بار مساوی‌کردند. گوآ تا هفته هفتم که نیم فصل مسابقات محسوب می‌شد، فقط 5 امتیاز از 21 امتیاز ممکن را کسب کرده بود. اما شاید نشستن بازیکن بزرگی مثل «زیکو» روی نیمکت گوآ باعث شد تا روند صعودی آن‌ها از نیم فصل دوم آغاز شود و این تیم بحران زده قعر نشین، حالا به عنوان تیم دوم به نیمه‌نهایی برود.

گوآ اولین تیم دارای شبکه ماهواره‌ای سوپر لیگ هند است. شبکه‌ای که از ابتدای لیگ اخبار باشگاه را منعکس کرده است.

مالکان: 38امین مرد ثروتمند هند، کریکت باز مشهور «ویرات کولی»، به همراه سه تاجر دیگر 

بازیکن مطرح: رابرت پیرس (فرانسه)

تعداد بازیکنان هندی: 15

تعداد بازیکنان خارجی: 12

سرمربی: زیکو (برزیل)

ورزشگاه: 22 هزار نفری فاتوردا

لقب: Bulls

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 2

 

کرالا بلسترز

دروازه‌بان متزلزل نسل قبلی تیم ملی انگلیس که حالا 44 ساله شده، مربی و دروازه‌بان تیم شهر کوچی هند است. کرالا بلتسرز به خاطر ستاره نبودن بازیکنانش، شاید از این حیث محروم‌ترین تیم لیگ باشد. با این وجود جیمز تیم را به خوبی رهبری کرد و با بضاعت کم اسم و رسم، بلسترها را در آخرین راند، به نیمه‌نهایی برد. مالک اصلی این تیم هم دوباره یک کریکت‌باز است.

مالکان: یک کریکت باز بازنشسته و یک تاجر

بازیکن مطرح: دیوید جیمز (انگلیس)

تعداد بازیکنان هندی: 16

تعداد بازیکنان خارجی: 13

سرمربی: دیوید جیمز (انگلیس)

ورزشگاه: 75 هزار نفری جواهر نِهرو (کوچی) 

لقب: پسران زرد (boys in yellow)

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 4

 

بمبئی سیتی

بمبئی سیتی تقریباً به طور کامل در اختیار رانبیر کاپور، بازیگر 32 ساله و بِیبی فِیس بالیوود است. او علاوه بر مالکیت تیم، مدیر عامل هم هست. نکته قابل توجه در این تیم، زیر 23 سال بودن حدود نصف بازیکنان خارجی‌شان است! یکی از این بازیکنان جوان حتی سابقه بازی در تمام رده‌های سنی تیم ملی پرتغال را دارد. ستاره گلزن 1998-2007 آرسنال و مهاجم طلایی چند سال گذشته سوئد، فردریک لیونبرگ مطرح‌ترین بازیکن بمبئی است. بعد از او می‌توان به فردریش آلمانی که در اکثر تیم‌های مطرح بوندسلیگا بازی کرده و فصل پیش در تیم خوب دورتموند بود. آنلکا هم که از بازی‌هایش در چلسی هنوز مدت زیادی نمی‌گذرد، از خریدهای این تیم بود که ظاهراً خیلی پایدار نبوده و به یک تیم باشگاهی تایلندی خواهد رفت! پیتر رید کهنه‌کار انگلیسی که سابقه بازی و مربی‌گری در منچسترسیتی را دارد، تیم را هدایت می‌کند.

با وجود این شرایط خوب، بمبئی بر خلاف انتظارات به جمع 4 تیم دور نهايي راه نيافت.

مالک: رانبیر کاپور (ستاره باليوود)

بازیکنان مطرح: نیکولاس آنلکا (فرانسه) – فردریک لیونبرگ (سوئد) – ماریو فردریش (آلمان)

تعداد بازیکنان هندی: 16

تعداد بازیکنان خارجی: 11

سرمربی: پیتر رید (انگلیس)

ورزشگاه: 55 هزار نفری پاتیل

لقب: ندارد

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 7

 

نورث ایست یونایتد

همان‌طور که از اسمش پیداست، North East United تیمی به نمایندگی از 8 استان یا ایالت هند است که همگی در شمال شرقی این کشور قرار دارند. مانند بمبئی سیتی، یک بازیگر تهیه‌کننده بالیوود به نام جان آبراهام مالکیت و مدیریت این تیم را بر عهده دارد. مشهورترین چهره این تیم هم خوآن کاپدویلاست. دفاع چپ فیکس اسپانیای قهرمان یورو 2008 و ویارئال اسپانیا که فصل پیش در تیم اولش – اسپانیول – بازی کرد و در 36 سالگی کاپیتان نورت ایست یونایتد هند است.

مالک: جان آبراهام (ستاره باليوود)

بازیکنان مطرح: خوان کاپدویلا (اسپانیا)

تعداد بازیکنان هندی: 13

تعداد بازیکنان خارجی: 15

سرمربی: ریکی هربرت (نیوزلند)

ورزشگاه: 35 هزار نفری

لقب: پسران کوهستان (The Highlanders)

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 8

 

پونه سیتی

مشهورترین بازیگر تیم‌دار هند در لیگ تازه تاسیس‌شان، هرتیک روشان است. مردم ما خاطرات زیادی با فیلم‌های او، زمانی که تلویزیون‌مان فیلم هندی زیاد پخش می‌کرد، دارند! روشان مدیرعامل پونه سیتی و یکی از مالکان این تیم به همران یک گروه تجاری و باشگاه فیورنتینا ایتالیاست! رنگ بنفش به کار برده شده در لوگو و لباس تیم هم برگرفته شده از این تیم ایتالیایی است. سرمربی این تیم دیوید کلمباست که سابقه مربی‌گری اکثر تیم‌های متوسط سری آ ایتالیا را دارد. کلمبا پسرش را هم به پونه سیتی آورده و ستاره تیمش دیوید ترزگه فرانسوی است. او که پس از جدایی‌اش از یوونتوس در سال 2010 در هرکولس اسپانیا و ریورپلاته برزیل بازی کرد، ترجیح داده ادامه دوران پایانی و نزدیک به بازنشستگی فوتبالش را در هند بازی کند.

مالکان: هرتیک روشان (ستاره باليوود)، باشگاه فیورنتینا اسپانیا

بازیکنان مطرح: دیوید ترزگه (فرانسه)

تعداد بازیکنان هندی: 13

تعداد بازیکنان خارجی: 13

سرمربی: فرانکو کلمبا (ایتالیا)

ورزشگاه: 12 هزار نفری چاتراپاتی

لقب: ندارد

رده نهایی در مسابقات دوره‌ای: 6

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧