پوشاک از ح: حیوان  اشیاء از ح: حیوان... !
گزارشی از فروش پوست هایی که گذرشان به ویترین مغازه افتاده است

پوشاک از ح: حیوان اشیاء از ح: حیوان... !

نویسنده : مریم شیعه زاده

نگهداری حیوانات در قفس و محروم کردن آنان از زندگی در طبیعت، استفاده از انواع و اقسام حیوانات در سیرکها و تنبیه های طاقت فرسای آنان برای یادگیری حرکات نمایشی و پر کردن اوقات فراغت و سرگرمی آدمها، شکار بدون مجوز و بیرویه حیوانات، ورود به حریم آنها با جاده‌کشیها و ساختوسازهای ساختمانی و به آتش کشیدن محیط زندگیشان و  ... نمونه ای از هزاران ظلمی است که انسان در حق حیوانات روا داشته و مي‌دارد. اما یکی دیگر از رفتارهای غیرانسانی در حق برخی از حیوانات، تجارت پوست آنان است. تجارتی برای داشتن پالتوهایی لطیف، کیفهایی شیک، پوستهایی تزئینی، قابهایی زیبا و قالیچههایی رنگارنگ! هر چند خرید و فروش پوست حیوانات حلال گوشت که مردم از فرآورده های لبنی یا گوشتی آنان استفاده می‌کنند، قانونی است و چرم این حیوانات مدتهاست که در کشورمان خرید و فروش و در صنایع مختلف به کار گرفته میشود، اما موضوعی که در این گزارش بیشتر به آن پرداخته ایم، عرضه پوست حیواناتی نظیر روباه، گرگ، مار، خرگوش و ... است. هر چند فروشندگان مدعی هستند پوست این حیوانات وارداتی است و در کشور کسی به سبب تجارت پوست، این حیوانات را شکار نمیکند، اما گشت و گذار ما در مغازه¬های پوست فروشی سرنخ هایی از رد پای شکارچیان غیرمجاز داخلی در فروش این پوست ها را نشان می دهد! اصل پنجاهم قانون اساسی کشور میگوید: «فعالیتهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.» اما با وجود قوانین بازدارنده روزبهروز از شیوههای جدید آسیبرسانی به محیط زیست رو نمایی میشود و انگار با وجود برخی اقدامات هنوز هم عدهای برای منافع خود دست به شکار غیر مجاز حیوانات میزنند. 

 

دیگری حتما می‌خرد

لبخند می‌زند، انگار که از نوازش پالتوي پوست لذت می‌برد. «چقدر لطیف است؛ از این پالتو، پوست خرگوش سفید را ندارید؟» فروشنده می‌گوید: باید تماس بگیرم و سوال کنم. زن جوان از فرصت استفاده می‌کند و به سراغ باقی محصولات می‌رود و درحین گشت و گذار در مغازه، قیمت چند پوست دیگر را نیز از فروشنده می‌پرسد. او به همراه همسرش دقایقی بعد و در حالیکه پالتو را خریده‌اند از مغازه خارج می‌شوند. چند قدم آن طرف‌تر خودم را معرفی می‌کنم و می‌گویم: «از اینکه قرار است از پوست یک حیوان استفاده کنید ناراحت نیستید؟» زن جوان فورا پاسخ می‌دهد: «نه! چه اشکالی دارد. من هم دلم برای حیواناتی که کشته می‌شوند می‌سوزد اما اگر من این پالتو را خریداری نکنم، دیگری حتما آن را می‌خرد.» وقتی از ندا می‌پرسم تا به حال به این موضوع فکر کرده است که با خرید او ممکن است، شکارچیان غیرمجاز بیشتر به شکار حیوانات راغب شوند، کمی مکث می‌کند و می‌گوید: «راستش نمی‌دانم این پوست‌ها را از کجا می‌آورند و چه کسی به آن‌ها اجازه این کار را می‌دهد، اما اگر کار بدی بود حتما با آن‌ها برخورد می‌شد. چیز زیادی از فعالیت این مغازه‌ها نمی‌دانم ولی بعید می‌دانم این طور که شما می‌گویید باشد.» 

 

فخر فروشی با «حیوانات تاکسیدرمی» شده

«به نظرم این کار اصلا درست نیست. مدتی پیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ای دیدم که هدفش مبارزه با شکار غیر قانونی و فروش پوست حیوانات بود. مطلبی که ذهن مرا حسابی درگیر کرد این بود که بزرگترین پرورش دهنده حیوانات که اقدام به فروش پوست آن‌ها می‌کند، کشور چین است و حیواناتی مثل روباه، سمور، گرگ و ... را برای همین کار پرورش می‌دهند. آنجا نوشته بودند چطور این حیوانات را می‌کشند تا خدشه‌ای به پوست آن‌ها وارد نشود. وصل کردن جریان برق به بدن حیوان، کشتن به وسیله گاز، شکستن گردن، تزریق سم و این چیز‌ها.» این‌ها بخشی از صحبت‌های زهرا بود. زهرا دانشجوی کارشناسی منابع طبیعی است و می‌گوید علاقه زیادی به حیوانات دارد. «علاوه بر کندن پوست، حیوانات زبان بسته را تاکسیدرمی می‌کنند یعنی به اصطلاح آن‌ها را خشک می‌کنند و مانند گلدان یا مجسمه به عنوان وسیله دکوری در قسمتی از خانه نصب می‌کنند. فخر فروختن با حیوانات تاکسیدرمی شده یا پوست آن‌ها عقلانی و انسانی نیست.» از زهرا می‌پرسم به نظرش چاره چیست كه می‌گوید: «من نمی‌دانم مطلبی که در آن شبکه اجتماعی خواندم صحیح است یا نه؛ اما اگر احتمال بدهم حتی یک درصد این موضوع صحت دارد به نظر من، مردم نباید ساده از کنار این موضوع بگذرند.»

 

بدو حراج کردم ... پوست غزال؛ یک میلیون و 500 هزار تومان! 

«پوست غزال را نمی‌شود به این راحتی پیدا کرد»، «غیر قانونی است و اگر بگیرند مجازات دارد.»، «گران است و پوست‌هایی که به اسم غزال و آهو به شما می‌دهند معمولا تقلبی است.» به دنبال پوست غزال به چند مغازه پوست فروشی در یکی از مجتمع‌های تجاری شهر سر می‌زنم اما بیشتر فروشندگان می‌گویند به علت قیمت بالا و غیرمجاز بودنش اقدام به فروش آن نمی‌کنند. بعد از گشت‌و‌گذارهای فراوان در بازارهای مختلف بالاخره آدرسی از یک فروشنده پوست غزال پیدا می‌کنم و از همان‌جا مستقیم به آدرسی که روی کاغذ نوشته شده است می‌روم. سراغ پوست غزال را از فروشنده می‌گیرم که فورا می‌گوید برای چه کاری لازم دارید. وقتی برای او توضیح می‌دهم که می‌خواهم برای تزئین اتاق، آن را به دیوار بزنم؛ حسابی از سلیقه و انتخابم تعریف و تمجید می‌کند، پوست را در اختیارم می‌گذارد و می‌گوید: «خیالتان راحت! اصل اصل است، همین چند هفته پیش برایمان آوردند» می‌گویم شنیده‌ام خرید و فروشش غیرقانونی است، پاسخ می‌دهد: «این پوست را یک شکارچی از درگز برایم آورده و خودم دباغی‌اش کردم. غیرقانونی هست؛ اما نگران نباشید. کسی کاری به کارتان ندارد» همین‌طور توضیح می‌دهد که شکارچی ناشناس بوده و هنگامی که به صورت اتفاقی به او مراجعه کرده، پوست را به او فروخته است. از او می‌پرسم فروشش چطور است و معمولا چه افرادی به سراغ این پوست‌ها می‌آیند که می‌گوید: «اوضاع فروش خوب است. قبلا مشتری‌های مان خاص و ثابت بودند مثل شما که ارزش این چیزها را می‌دانید(!) اما این روزها می‌توانم بگویم خیلی از اقشار جامعه از این‌ها استفاده می‌کنند.» بعد از چک‌و‌چانه زدن‌های فراوان راضی می‌شود پوست را یک میلیون و 500 هزار تومان بفروشد. به عبارت دیگر هر قسمت 10 در 10 سانتی‌متر این پوست  حدود 50 هزار تومان آب می‌خورد! 

 

فروش اینترنتی پوست خرس و کانگور 

علاوه بر فروش پوست در برخی ویترین‌های رنگارنگ، این روزها می‌توانید به آسانی از طریق تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و وبلاگ‌ها نیز اقدام به خرید پوست حیوانات کنید. سایت‌هایی که برای رفاه حال مشتری و جلب اعتماد او خدماتی از قبیل پست رایگان، پرداخت هزینه به هنگام دریافت و... تدارک دیده‌اند. با شماره تلفنی که در یکی از شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌کنم، با فروشنده تماس می‌گیرم و می‌گویم یک پوست تزئینی خاص می‌خواهم که هیچکس مانند آن را نداشته باشد. فروشنده پوست‌های مختلف از قبیل روباه و کانگورو را پیشنهاد می‌دهد، می‌گویم این پوست‌ها همه جا هست؛ هیچ کدام خاص نیستند! 

می‌گوید: «اگر قیمت آن برای‌تان مهم نیست، پوست خرس خوب است. مطمئن باشید نمونه‌اش را هیچ کجا نمی‌توانید پیدا کنید و قیمتش حدود 3 میلیون تومان است.» درباره زمان تحویل و نحوه تحویل از او می‌پرسم و به این نکته اشاره می‌کنم که «می‌دانم خرید و فروشش غیر قانونی است برای همین نمی‌خواهم برایم دردسر ایجاد شود.» فروشنده با خنده می‌گوید که اصلا نگران این مسائل نباشم چون کارش همین است و خوب می‌داند چطور پوست را به دستم برساند تا مشکلی ایجاد نشود. درباره آگهی فروش پوست تزئینی غزال از او می‌پرسم که می‌گوید حدود 600 تا 800 هزار تومان برایم آب می‌خورد! وقتی به او می‌گویم «شنیده‌ام قیمت پوست غزال در مشهد حدود یک‌و‌نیم میلیون تومان است، می‌گوید: «این قیمت برای کسی است که هزینه زیادی به شکارچی می‌پردازد. ما خودمان شکارچی آشنا داریم و برای همین است که قیمت‌مان کمتر است!»

 

دستور العمل آماده سازی پوست حیوانات 

اینکه چطور پوست حیوانات را برای فروش آماده می‌کنند، سوالی بود که از ابتدای گزارش ذهنم را درگیر کرده بود. رضا فروشنده جوانی است که به گفته خودش به تازگی وارد این کار شده است. بعد از کمی گفت‌و‌گو از او می‌پرسم «خودت هم اهل شکار هستی؟» او در پاسخ به این سوال ابتدا دقایقی را صرف بازگو کردن خاطرات شکارش می‌کند و سپس می‌گوید: «روش‌های زیادی برای دباغی پوست وجود دارد که این روش یکی از ساده‌ترین روش‌هاست. پوست حیوان را از بدنش جدا می‌کنیم و برای مدتی در آب سرد قرار می‌دهیم. بعد تمام لکه‌های خون را از روی پوست می‌شوییم. آن را در محلولی از نمک درشت، زاج سفید (زاج سفید ترکیبی از سولفات مضاعف پتاسیم و آلومینیوم است که به عنوان ضدتعریق، از بین برنده بوی نامطبوع و ضدعفونی کننده به کار می‌رود) و مقداری آب قرار می‌دهیم (ترکیب این مواد با هم به میزان مشخص است) و اجازه می‌دهیم تا پوست حدود 48 ساعت داخل محلول بماند. بعد چربی و گوشت‌های اضافه‌ای که به پوست مانده است را با چاقو جدا می‌کنیم و آن را مجددا با آب سرد می‌شوییم. پس از آن هم پوست را مدتی در محلولی قرار می‌دهیم تا بوی بد آن از بین برود و در نهایت آن را با آب گرم و صابون و شامپو شست و شو می‌دهیم و آماده استفاده می‌شود.»

 

قیمت پوست‌هایی که قلفتی کنده شدند! 

جدولی که مشاهده می‌کنید محدوده قیمت پوست‌های فروشی يا محصولاتي است كه از پوست حيوانات در آن‌ها استفاده شده ‌است. البته برای جمع‌آوری این قیمت‌ها با فروشندگان زیادی تماس داشتیم و حدود قیمت‌ها را به‌دست آوردیم. در پوشاكي كه از پوست حيوانات استفاده مي‌شود اين‌كه چقدر از پوست حيوان در آن استفاده شده باشد، در قيمت نهايي تاثيرگذار است.

 

تعدادی از پوست­های موجود

حداقل قیمت (تومان)

حداکثر قیمت (تومان)

پالتو - پوست خرگوش

150،000

600،000

کیف - پوست خرگوش

100،000

300،000

پالتو - پوست سمور

500،000

650،000

کیف - پوست راسو

200،000

300،000

پوست - کانگرو تزئینی

75،000

300،000

پالتو - پوست روباه

400،000

1،800،000

پالتو - پوست گوزن تزئینی

150،000

175،000

پالتو - پوست راکن

450،000

600،000

سمور تاکسیدرمی

200،000

250،000

مار تاکسیدرمی

150،000

300،000

پالتو-  پوست گرگ

270،000

650،000

سر روباه تاکسیدرمی

45،000

120،000

سر گوزن تاکسیدرمی

200،000

300،000

کلاه - پوست راکن

60،000

75،000

پادری- پوست روباه

80،000

880،000

پوست راسو تزئینی

73،000

150،000

پوست روباه تزئینی

210،000

350،000

پوست گرگ تزئینی

750،000

900،000

نظرات کاربران
کد امنیتی
so_karimi
so_karimi
٩٣/٠٩/٢٨
١
٠
گناه دارن ....
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧