9 راه‌کار خاطره‌نویسی به سبک جودی آبوت!
نوستالوژی هایی که هنر خاطره نویسی ثبت شان می کند

9 راه‌کار خاطره‌نویسی به سبک جودی آبوت!

نویسنده : مریم ملی

جودی آبوت را که حتما به خاطر دارید، دختری که برای دل خودش و البته روحیه نویسندگی‌­اش می‌نوشت و برای بابا لنگ دراز می‌فرستاد، اگر خوب دقت کرده باشید می‌دانید که اغلب نامه‌های او بیشتر از آن که شبیه نامه باشند خاطره­‌های روزانه­‌اش بودند که آخر شب‌­ها نوشته می‌شدند. ماجرای یک روز پر درد سر یا دوست داشتنی. حوادث مهم روز انتخاب می‌شدند و با لحنی که مخصوص نوشته­‌های جودی بود شکل می‌­گرفتند. لابه‌لای نوشتن متن، خاطره­‌های کوچک و بزرگ جودی مرور می‌شدند و دست آخر بهترین فرم برای پیاده شدن سلسله اتفا‌ق‌­ها با ساده­‌ترین واژه­‌ها روی کاغذ می­‌آمدند. شاید فکر کنید این روزهای شلوغ و پلوغ و این همه نرم‌افزار مخصوص یادداشت­‌های کوتاه و شبکه‌­های اجتماعی و وبلاگ­‌ها شاید فرصت نوشتن خاطره برای­تان نگذارد، اما اگر شما هم اهل خاطره بازی و مرورهای نوستالژی‌های­تان باشید حتی لابه‌لای همین مشغله­‌ها فرصت‌­های کوچکی برای نگارش خاطره­‌های پر رنگ روزتان پیدا می‌کنید، چیزی که اگر حتی فقط یک سال دیگر آن را بخوانید جدای از احساس لذت، کوله­‌ای از تجربه است برای روزهای جدید و پیش روی­تان و تمرینی برای بهتر و زیباتر نوشتن... 

در این مطلب چند نکته کاربردی برای خاطره نویسی را با هم مرور می‌کنیم.


1 سوژه­‌تان را دریابید

به خاطره­‌ای که می‌­خواهید بنویسید فکر کنید باید از آن یک سوژه به دست بیاورید که نقطه عطف خاطره­‌تان باشد و بخواهید رویش مانور بدهید. از خودت سوال کن امروز چه اتفاقی برایت اهمیت داشته که می­‌خواهی ثبتش کنی؟ و چرا و چگونه این اتفاق در ذهنت ماندگار شده است؟  این پرسش­‌ها کمک می‌­کند تا سوژه‌­تان را پیدا کنید و آن چه که برای­تان خاطره‌ساز بوده را بشناسید و به جزییات بیشتری درباره­‌اش فکر کنید. یادتان باشد سوژه با موضوع فرق دارد، موضوع یک خاطره، خیلی کلی‌­تر است و نوشتن درباره یک موضوع خیلی گسترده و پخش و پلا خواهد شد ولی نوشتن درباره سوژه مشخص یک زیرشاخه از موضوعی کلی‌­تر است که به صورت اختصاصی به محتوایی ریز شده اشاره دارد. مثلا اگر می­‌خواهید درباره ماجرای صداقت­‌تان در یک گزینش کاری بنویسید موضوع کلی صداقت و نوشتن درباره آن شاید خیلی خاطره‌­تان را از اصل موضوع دور کند بهتر است کمی بیشتر فوکوس کنید و ماجرای صداقت در شرایط سخت گزینش فلان اداره را بنویسید.

 

2 هری پاتر و جام آتش را کنار بگذار!

برای چند دقیقه خودتان باشید و دنیای خودتان، برای نوشتن خاطره لازم است که واقع‌گرا باشید. البته این به معنای این نیست که کرکره تخیل‌­تان را پایین بکشید. اصولا تخیل «همه چیز است»* اما برای خاطره نویسی باید عناصر واقعی و ماجراهای حقیقی زندگی­‌تان را درست و خوب ببینید. دقت کنید واقع‌گرا بودن در خاطره نویسی به این معنا نیست که تصور و تفکر خودتان را درباره سوژه ننویسید، مثلا اگر با دیدن قطار در راه آهن یک تصور فانتزی پیدا کرده­‌اید و این ماجرا در خاطره‌­تان نقش داشته می‌توانید برای جذابیت بیشتر نوشته‌­تان از آن کمک بگیرید. چيزهايي كه در طول روز به ذهن‌تان مي‌رسد گرچه ممكن است غيرواقعي و فانتزي باشند ولي واقعا و حقيقتا به ذهن شما رسيده‌اند، پس بنويسيدشان!

 

3 فراتر از عادی باش

یکی از چیزهایی که یک نویسنده را از یک فرد عادی متمایز می‌کند نگاه ویژه­‌ای است که به اتفاقات مختلف دارد. نگاهی که شاید شما با شنیدنش بگویید: چه جالب اصلا به این موضوع فکر نکرده بودم! یا حتی از نکته ظریفی که به چشم­تان نیامده و آن نویسنده این قدر دقیق درباره‌اش نوشته یکه بخورید. این نگاه به کسی وحی نمی‌شود فقط تمرین می‌خواهد، این که به یاد درس کتاب فارسی چهارم دبستان ( دوره قدیم) با دقت نگاه کنیم و با دقت گوش کنیم. ماجراهای طی روزمان با توجه کامل به جوانب مختلف می‌تواند دستمایه یک خاطره خوب بشود. بعضی­‌ها از اتفاقات به ظاهر بی اهمیت چنان سوژه­‌هایی را بیرون می‌کشند که اصلا فکرش را هم نمی‌شود کرد. این حاصل همان توجه و دقت در محیط است و البته مطالعه زیاد. 

 

4 مخلص کلام را بگویید

برای این که خاطراتی که می‌نویسید بعدها توسط خودتان یا دیگران قابل خواندن باشند بهتر است خیلی خصوصی و محرمانه نباشد یا حداقل برای این گونه خاطرات دفترچه­‌ای جدا داشته باشید. یکی دیگر از نکته‌­هایی که در خاطره نویسی خیلی اهمیت دارد این است که حواس­تان باشد این جا قرار نیست ریز و درشت اتفاقات را شرح بدهید و خاطره روزانه­‌تان بشود 37 صفحه و نیم! کافی‌ است حوادث را با ترتیب برجستگی و اهمیت­شان بنویسید و صرفا جزئیاتی را در متن بیاورید که حس می‌کنید دانستنش برای فهم و هم حسی خواننده یا بعدهای خودتان کاربردی است. 

 

5 عناصری که باید هوای­شان را داشت

دو عنصر در خاطره نویسی خیلی حیاتی و مهم هستند. خاطره با زمان و مکان معنا پیدا می‌کند این که فلان روز سر کلاس دانشگاه یکی از همکلاسی­‌های‌تان یک دسته گل خیلی خاص آب داده به واسطه زمان و مکان است که خواندنی می‌شود، این که از کلاس‌تان و فضایش بگویید این که زمان حادثه را مشخص کنید مثلا عصر پاییز، این کار خاطره‌­تان را زنده نگه می‌­دارد و با خواندن مجددش یک هم حسی قوی در خواننده و هم خودتان به وجود می‌آورد. ذکر زمان و توصیف مکان اجازه تصویرسازی و فضاسازی می‌دهد و این چیزی است که خاطره را جاندار و پویا می‌کند. 

 

6 دوست فرهیخته، از منبر صنایع ادبی پیاده شو!

چند وقت پیش یک شیرپاک خورده‌­ای دفتر خاطراتش را داد به من که بخوانم و نظر بدهم، توی هر جمله­‌اش یک کلمه سنگین وزن وجود داشت که جمله را به سمت خودش خم کرده بود و معنایش از کلمات عجیب و ثقیل کتاب گوهر بار کلیله و دمنه هم سخت‌­تر بود. جناب شیرپاک خورده نظرش این بود که این کلمات سطح ادبیاش را نشان می‌دهند و این که چه قدر برای خودش کسی است و فرهیخته و ارجمند و این‌­ها... خلاصه خواستم این را هم بگویم که انصافا خاطره‌نویسی یعنی نرم و روان‌نویسی. لازم نیست ادبیات را شخم بزنید و کلمات عجیب و غریبش را بیاورید توی خاطره‌تان. قرار هم نیست با صنایع ادبی سطح اطلاعاتمان را به رخ بقیه بکشیم. توی خاطره فقط روان نوشتن و ساده نوشتن است که باعث ماندگاری نوشته­‌تان می‌شود. لحن خودمانی هم می‌تواند به تاثیرگذاری بیشتر خاطره کمک کند. بهتر است خاطره به زبان معیار نوشته بشود یعنی در جایی که لازم است از زبان رسمی و در جایی دیگر از زبان محاوره‌ای استفاده کنید، مثلا برای نقل قول‌ها و...

 

7 گزارش می‌نویسی یا خاطره؟

گاهی اوقات می‌خواهید خاطره بنویسید ولی وقتی یک بار می‌خوانیدش می‌بینید که بیشتر شبیه یک گزارش شده است، تفاوت خاطره و گزارش نویسی شبیه تفاوت فیل و فنجان است، چرا که گزارش تمام دیده‌ها و شنیده‌های ما درباره یک ماجرا را در برمی‌گیرد ولی خاطره زمانی شکل می‌گیرد که یک اتفاق برجسته بیفتد حالا می‌خواهد این اتفاق خاص ما به ازای بیرونی داشته باشد یا می‌خواهد درون فکرمان جرقه بزند. بنابراین حواس‌تان باشد برای نوشتن خاطره لازم نیست از صفر تا صد آنچه اتفاق افتاده را روی کاغذ منتقل کنید و تمامی جزئیات را ذکر کنید بلکه بهتر است نگاه خودتان را به برجسته‌­ترین رویداد روز و حواشی‌اش بنویسید. 

 

8 خاطره هم باید سر و ته داشته باشد

از دل حادثه شروع نکنید، داشتن ابتدا و انتها برای نگارش خاطره لازم است. عبارت‌­های زیادی برای شروع خاطره وجود دارند که متناسب با فضای رویدادی که می‌خواهید تعریفش کنید بهتر است یکی را انتخاب کنید مثلا «هوا ابری بود و باد سردی می‌­آمد ...» یا «یادم می­‌آید که...» و یا «کلاس اول راهنمایی بودم...» این طوری هم خودتان و هم خواننده احتمالی را با چند کلمه مختصر وارد فضایی کردید که برای خیلی‌­ها آشناست. خاطره­‌تان باید انتها هم داشته باشد مگر این که خودتان بنابه دلیلی بخواهید پایانش را باز بگذارید، اما در خاطره‌نویسی معمولا حوادث برجسته و تبعات­شان تا پایان نوشته می‌شوند. 

 

9 نوستالژیک در نوستالژیک

شاید کنار هر خاطره یک المان کوچک بتواند خیلی اثرگذار باشد و نوستالژیک عمل کند. مثلا نگه داشتن یک برگه امتحانی که خاطره­‌اش را می‌نویسید، احتمالا کلی ماجراهای جالب در دلش دارد. یا بخشی از دست خط یک دوست که درباره­‌اش در خاطره­‌تان نوشته­‌اید. حسی که واژه­‌های خاطره حاملش هستند با حس قابل لمس المان‌­های نوستالژیک در هم می‌آمیزند و بخش بزرگی از خاطره شما را زنده نگه می­‌دارند. جمع کردن عکس یا بریده­‌های روزنامه درباره یک سوژه خاص که جزو رویدادهای برجسته زمان بوده است، خاطره را از یک بعدی بودن خارج می‌­کند. یک برگ زرد پاییزی که محصول گشت و گذار با دوست چندین و چند ساله­‌تان است چه بسا بتواند بیشتر از متن یک خاطره برای­تان خاطره ساز شود. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
چهره هفته

جو سحر قریشی نگیردمان!

٩٦/٠٩/٢٣
NFC فناوری جدیدی که ترند حال و هوای تکنولوژی کشورمان شده

#Near_Field_comunication

٩٦/٠٩/٢٣
سحر مصیبی، کارگردان مستند «صفر تا سکو» در گفت وگو با جیم

در زندگی خواهران منصوریان غیر ممکنی وجود ندار

٩٦/٠٩/٢٣
جارچی

جارچی 516

٩٦/٠٩/٢٣
شاخ هفته

میم من را خوب بشناس

٩٦/٠٩/٢٢
کافه جهان نما

به پایان آمد این کافه...

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

مربی تایلندی نباشیم

٩٦/٠٩/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 516

٩٦/٠٩/٢٣
شبکیه

جنجال سه بُعدی کاسبان تحریم

٩٦/٠٩/٢٣
مواجهه با یک مدل متفاوت زندگی در مصاحبه با محمدرضا شاه‌پسند، یک گردشگر ایرانی

جهان دیدن به از جهان خوردن

٩٦/٠٩/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 516

٩٦/٠٩/٢٣
چاپ‌های متعدد و استقبال از «ملت عشق» برای چندمین بار این سوال را مطرح می‌کند که؛ چطور رمان‌های متوسط این

رُمان با لایک اضافه

٩٦/٠٩/٢٣
شگرد

آموزش اتصال به مودم wifi بدون نیاز به رمز عبور

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

دلم برای پدیده می‌سوزد

٩٦/٠٩/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

٩٦/٠٩/٢٣
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

٩٦/٠٩/٢٣
درباره موفقیت‌های سرمربی کروات با پرسپولیس که بعضا برآمده از ویژگی‌های شخصی و اخلاقی اوست

برانکو بَلَدوویچ!

٩٦/٠٩/٢٣
دات کام

مهراب قاسمخانی هستم، دو ماهه پاکم!

٩٦/٠٩/٢٣
تبلیغات