موسيقي‌بد
براي معتادان به موسيقي

موسيقي‌بد

نویسنده :

همه شما لابد در زندگي‌تان يک سري آهنگ‌هاي مختلفي گوش داده‌ايد و شده به يک آهنگ خاص يا يک خواننده خاص علاقه‌مند شده باشيد. هيچ کدام از اين‌ها به ما مربوط نمي‌شود، چيزي که خيلي براي ما مهم است مخصوص آن دست آدم‌هايي است که شبانه روزشان شده است گوش دادن به آهنگ‌ها و موسيقي‌هاي مختلف و هميشه يک عدد وسيله به نام هندزفري توي گوششان است و دائم در حال تکان دادن آن سر مبارک هستند، به اين عزيزان مي‌گويند معتادان به موسيقي! کساني که با اين کار دارند روح و روان خودشان را خراب مي‌کنند و از آن بي‌خبر هستند. براي همين در کنار همه بهانه‌هايي که اين دوستان دارند در اين شماره نگاهي کرده‌ايم به آثار منفي که اين اعتياد بر روي روان آدم مي‌گذارد!

عشق آهنگ‌هاي خوب!
واقعا شما فکر کرده‌ايد فقط اين آدم‌هايي که شکل درب و داغاني دارند معتاد هستند! واقعا فکر کرده‌ايد آدم حتما بايد مواد مخدر بالا بيندازد تا بشود معتاد؟!! نه جان من، توي اين دنياي مدرن که همه چيز در حال تغيير و مدرن شدن است، همين آهنگ‌ها، ترانه‌ها و موسيقي‌هايي که شما آن را گوش مي‌دهيد هم مي‌تواند شما را معتاد کند. يعني مي‌تواند به اندازه هزاران کراک و شيشه حال جسمي و روحي و رواني شما را داغان کند و با اجازه‌تان بدبختتان بکند!! شمايي که جوگير شده‌ايد که اين موسيقي روح ما را شاد مي‌کند، بيماري‌هاي ما را دوا مي‌کند و خيلي وقت‌ها به ما آرامش مي‌دهد هر چيزي حد و اندازه‌اي دارد يعني قرار نيست اگر مثلا فلان موسيقي آرامش بخش است شما کار و زندگيتان را ول کنيد بچسبيد به گوش دادن آن تا زماني که آرامش بگيريد!! يادتان باشد‌‌ همان غذا که جسمتان را سراپا نگه مي‌دارد را هم اگر زيادي بخوريد مي‌ترکيد و دارفاني را وداع مي‌گوييد. از ما گفتن بود و از شما برو بابا گفتن! فکر مي‌کنيم بهترين کار اين است که بدانيد يک معتاد به موسيقي چه شکلي است، شايد بتوانيد خودتان را تست کنيد. اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که بيشتر از تعداد موهاي سرتان cd و dvd آلبوم‌هاي آدم‌هاي مختلف نگه‌داري مي‌کنيد و روزهاي زندگيتان را به اين مي‌گذرانيد که فلاني فلان آلبومش را کي در مي‌آورد تا شما بپريد و آن را بخريد، به احتمال بسيار زياد معتاد شده‌ايد! اين زماني بيشتر مشخص مي‌شود که گوشي همراه شما بيشتر از يک وسيله ارتباطي تبديل شده باشد به يک وسيله پخش کننده آهنگ! به طوري که هزارتا مموري روي آن نصب کرده‌ايد تا از تعداد بيشتري آهنگ استفاده کنيد، در اين حالت حتما معتاد هستيد. به همه اين‌ها، اين‌که شما تمام کارهاي زندگيتان از خوردن، خوابيدن و درس خواندن را به همراه شنيدن آهنگ‌هاي مختلف انجام مي‌دهيد يا اين‌که بدون گوش دادن به آهنگ خوابتان نمي‌برد يا گوش دادن به موسيقي را به هر کاري مثل کتاب خواندن، مهماني رفتن، قدم زدن يا هر تفريح ديگري ترجيح دهيد اگر اضافه کنيم، مطمئنا باشيد شما يک چيزتان هست!!

موسيقي بلاي جان!
براي آن‌هايي که تمام زندگي‌شان شده است موسيقي و بدون آهنگ گوش دادن انگار يک چيزي توي زندگي‌شان کم است جانمان بگويد که خوشحال و سرمست نباشيد که به به چه روح لطيفي داريد و به به چه ديد هنري!! که همين گوش دادن بيش از اندازه به موسيقي خودش کلي دردسرساز است و تاثير منفي بر روح و روان و جسمتان دارد که خودتان متوجه نيستيد. براي اين‌که شما را روشن کنيم يک اشاره خيلي کوتاه به اين عوامل بدبختي مي‌کنيم و تاکيد مي‌کنيم،‌‌ همان‌قدر که احساس مي‌کنيد موسيقي به شما کمک مي‌کند،‌‌ همان‌قدر هم مي‌تواند مخرب و زيان‌آور باشد اگر در ميزان و نوع موسيقي که داريد گوش‌‌هايتان را به آن مي‌سپاريد دقت نکنيد.

گوش‌هاي بدبخت
خيلي از آن‌هايي که معتاد به گوش دادن موسيقي هستند، معمولا طرفداران پر و پا قرص هندزفري و هدفون هم مي‌باشند، به همين دليل به مرور زمان دچار مشکلات شنوايي مثل کاهش شنوايي مي‌شوند. چون صداي معمولي شنيدن از بلندگوهاي معمولي آن‌قدر تاثير مخربي روي گوش ندارد که هندزفري و هدفون دارد. متخصصين گوش و حلق و بيني مي‌گويند هندزفري و هدفون صدا را بدون فاصله و به‌طور مستقيم به گوش مي‌رساند براي همين وقتي مدت زيادي در روز به گوش دادن موسيقي بپردازيد، آسيب بيشتري به گوش، به خصوص سلول‌هاي مويي در گوش داخلي مي‌رساند و باعث اختلالاتي در شنوايي مي‌شود.

موسيقي بدبين کننده
وقتي شما دائم در حال گوش دادن موسيقي‌هاي مختلف که محتواهاي متفاوتي هم دارند باشيد معلوم است که از آن تاثير مي‌گيريد، مثلا وقتي يک نفر دائم توي گوشتان از بي‌وفايي و بي‌اعتمادي و اين جور چيز‌ها حرف بزند شما هم هي توي زندگي واقعيتان نسبت به همه دچار شک و ترديد مي‌شويد و بدبيني مي‌شود حاصل اين موسيقي‌هاي زيبا!

تريپ غم و غصه
بعضي از اين موسيقي‌هاي عزيز هم که انگار نافشان را با آه و ناله بريده‌اند به راحتي باعث غمگيني و ناراحتي آدم مي‌شوند! حاصل اين نوع موسيقي علاوه بر ترويج نا‌اميدي، افسردگي شديد است و به جاي اين‌که شما را شاد و سرزنده کند حالتان را مي‌گيرد.

موسيقي‌هاي تند و تيز
اگر موسيقي که شما عادت کرده‌ايد به گوش دادن، آهنگ‌هاي تند و ريتم تند داشته باشد، آن وقت است که نوسانات خلقي سراغتان مي‌آيد! با اجازه شما هيجانات کاذب، خشم و نفرت و بد اخلاقي سرمايه گوش دادن به آهنگ‌هاي خيلي تند است. وقتي شما آهنگ‌هايي با ريتم تند گوش مي‌دهيد، تحت تاثير متن آن و البته ريتم آن قرار مي‌گيريد و در برابر هر اتفاقي سريع‌تر عکس العمل نشان مي‌دهيد و خيلي توجهي به رفتار خودتان نداريد. به همه اين‌ها اين را هم اضافه کنيد که موسيقي تند باعث ايجاد اختلال در اعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک و کارکرد‌هاي آن‌ها مي‌شود، يعني باعث ضعف اعصاب و آسيب رسيدن به سيستم حافظه‌تان مي‌شود و مي‌تواند تمرکز شما را کم کند.

موسيقي‌هاي عاشقانه
وضعيت اين نوع موسيقي که محتواي بسيار عاشقانه‌اي دارند، بيشتر از همه مي‌تواند روح و روان شما را تحت تاثير قرار دهد. اين نوع موسيقي‌ها معمولا عقايد و البته تصورات تخيلي و غير واقعي به شما مي‌دهد که با دنياي واقعي شما جور در نمي‌آيد، يعني موضوع عشق و دوست داشتن را طوري براي شما توضيح مي‌دهد که دور از واقعيت است و باعث مي‌شود شما در دنياي واقعي دائم دنبال آن باشيد و تازه زندگي عاطفي شما را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد، چون اين خيال‌پردازي‌هاي عاشقانه باورهاي ذهني شما را نسبت به زندگي واقعي تغيير مي‌دهد.

آشفتگي‌هاي ذهني
به طور دائم به موسيقي گوش دادن باعث مي‌شود شما دچار آشفتگي‌هاي ذهني، روحي، فکري و البته نگراني‌هاي رواني شويد. اين آشفتگي‌ها مي‌تواند زندگي معمولي شما را تعطيل کند و بيشتر از اين‌که به شما آرامش دهد، شما را به هم بريزد. براي همين مي‌گويند هر موسيقي و آهنگي را گوش ندهيد و از سر بيکاري هي متوسل به اين موسيقي‌ها نشويد. اگر قرار است آهنگي گوش دهيد و واقعا آرامش پيدا کنيد متخصصان آهنگ‌هاي ملايم را که ريتم آرامي دارند و البته بي‌کلام هستند به شما توصيه مي‌کنند. شما مي‌توانيد براي ترک اعتياد گوش دادن به موسيقي، سرگرمي‌‌هاي ديگري مثل قرار‌هاي دوستانه و کتاب خواندن يا حتي ورزش کردن را جايگزين کنيد، اين حرف به معناي حذف کامل موسيقي از زندگي معتادان به موسيقي نيست، بلکه به معناي کم کردن و انتخاب درست موسيقي است.

نظرات کاربران
کد امنیتی