سند منگوله‌دار توپ طلا در اختیار رونالدو و مسی
پیرامون انتخاب بهترین بازیـکــن جهـان در سـال 2014

سند منگوله‌دار توپ طلا در اختیار رونالدو و مسی

نویسنده : مازيار حكاك

فیفا و انتخاب بهترین بازیکن جهان

اگر به تاریخچه انتخاب بهترین بازیکن سال نگاهی بیندازیم قبل از فیفا مجلات «فرانس فوتبال» و «ورد ساکر» به انتخاب بهترین بازیکن جهان می‌پرداختند تا این که در سال 1991 فیفا تصمیم گرفت به عنوان مکمل این دو مجله این حرکت را انجام دهد و انتخاب بهترین بازیکن در اروپا را به کل جهان تعمیم دهد. حرکتی که هنوز هم مخالفانی دارد و بسیاری انتخاب فردی را مغایر با روح تیمی فوتبال می‌دانند اما درآمدزایی فیفا از این مراسم تاحدی بوده است که بی‌خیال اين حواشی به فکر پر زرق و برق کردن برگزاری هر ساله آن در زوریخ باشد. گو این که کسب این عنوان هم برای ستاره‌ها افتخار بزرگی است که همین موضوع در جذابیت این انتخاب و مراسم موثر است. بهترین بازیکن جهان بر اساس رای مربیان و کاپیتان‌های تیم‌های ملی فوتبال سراسر جهان به علاوه روزنامه‌نگاران متخصص انتخاب می‌شود که البته قواعد عجیبی هم دارد. در سیستم رای‌گیری هر مربی سه اولویت در انتخاب یا به عبارتی سه رای با ارزش‌های پنج، سه و یک امتیازی دارد و بهترین بازیکنان بر اساس تعداد آرای بیشتر انتخاب می‌شوند. لیست آرا هم بعد از مراسم منتشر می‌شود تا چگونگی آرا و رای افراد مشخص شود. با توجه پراکندگی رای دهندگان در سراسر جهان سلیقه افراد همیشه بیشتر از مسائل فنی در این رای دادن دخیل بوده است.

 

 

 

رونالدو و مسی دو غول مهار نشدنی

از سال 2008 انتخاب بهترین بازیکن جهان بین مسی و رونالدو پاس‌کاری شده است. در این 6 سال، 4 بار مسی و 2 بار رونالدو این عنوان را به دست آورده‌اند که 4 بار مسی پشت سر هم و از سال 2009 تا 2012 با پیراهن بارسا بوده است. اما رونالدو یک بار با پیراهن منچستر و سال گذشته با پیراهن رئال این عنوان را کسب کرده است. اگر به روند انتخاب‌ها در این سال‌ها نگاه کنیم بوده‌اند کسانی که در این سال‌ها شاید شایستگی کسب این عنوان و قطع کردن این نوار را داشته‌اند اما انتخاب‌ها همواره به سمت مسی و رونالدو دو غول مهار نشدنی در گلزنی رفته است. حتی عدم فروغ این دو بازیکن در تیم‌های ملی‌شان هم ملاک نبوده و تنها درخشش در اروپا و تیم باشگاهی لحاظ شده است. مثلا در سال 2010 اینیستا و ژاوی علی‌رغم قهرمانی در جام جهانی از کسب این عنوان بازماندند. سال گذشته هم در حالی که بیشتر کارشناسان ریبری را محق می‌دانستند، رونالدو انتخاب شد. البته این روند انتخاب تکراری بازیکنان چه در زمان انتخاب «فرانس فوتبال» و چه از سال 1991 و انتخاب فیفا سابقه‌دار است و رونالدوي برزیلی، زیدان و رونالدینیو بیش از یک بار طعم کسب عنوان توپ طلا را چشیده‌اند اما تا این حد انحصاری و پشت سرهم نبوده است.

 

 

رقابت نویر با رونالدو و مسی همانند رقابت فیل و فنجان!

پرامیدترین بازیکن برای تصاحب عنوان بهترین بازیکن سال 2014 رونالدو است. او در سال 2014 با رئال فاتح لیگ قهرمانان اروپا، جام حذفی اسپانیا و سوپرجام اروپا شد و گل‌های حساسی را برای پرتغال در راه رسیدن به جام جهانی به ثمر رساند، هر چند که در این مسابقات پرتغال از مرحله گروهی هم بالا نیامد. مسی دیگر نامزد نهایی هم در باشگاهی رکوردزنی‌های فراوانی داشته و بر عکس رونالدو توانسته در جام جهانی با آرژانتین به فینال برسد و عنوان بهترین بازیکن جام جهانی را به دست آورد. در کنار این دو مهاجم، نویر به عنوان گزینه سوم مطرح است که پستش دروازه‌بانی است و توانسته قهرمانی در جام جهانی، بوندس لیگا و جام حذفی آلمان را در سال 2014 به دست بیاورد. با این حال به نظر می‌رسد علی‌رغم شایستگی نویر او توان لازم برای رقابت با رونالدو و مسی را نداشته باشد. هر چقدر که واکنش‌های نویر در دروازه بایرن و ژرمن‌ها خوب بوده باشد با بازی چشم‌نواز و گلزنی پیاپی مسی و رونالدو قابل مقایسه نیست. شاید به همین خاطر باشد که بوفون دروازه‌بان اسطوره‌ای تیم یوونتوس گفته است انتخاب یک دروازه‌بان به عنوان بهترین بازیکن جهان نیازمند شگفتی و استثناست!

 

نظرات کاربران
کد امنیتی