8 قـــــــــــــــدم تا دانــــــــــشجوي باانگيــــــــــزه‌ شدن

8 قـــــــــــــــدم تا دانــــــــــشجوي باانگيــــــــــزه‌ شدن

نویسنده : مجید حسین‌زاده

 «با 12 هم قبول می‌شویم، تازه مشروط هم نمی‌شویم پس نیازی به دوازده و نیم هم نیست چه برسد به بیست!»، «دست و دلم به درس خواندن نمی‌رود!» و «آن‌هایی که درس خواندن به کجا رسیدن که ما برسیم» و... خودمانیم دانشجویان ترم بالایی با گفتن این جملات به دانشجویان ترم پایینی انگیزه‌ها را به گند می¬کشند!! دانشجویی هم که انگیزه نداشته باشد، بالاخره در یک جایی از راه سخت و دشوار درس خواندن و ادامه تحقیقاتش کم می‌آورد و به سرانجام مورد نظرش نمی‌رسد. اصولا اولین قدم برای پیشرفت در هر کاری داشتن انگیزه است. اگر دانشجویی انگیزه داشته باشد، می‌تواند هر کاری را انجام دهد ولی امان از روزی که انگیزه‌اش را از دست بدهد. اما فراموش نکنید که یک راه بیش‌تر نمی‌تواند مقامت شما را برای تحمل سختی‌های درس خواندن بیش‌تر کند و آن داشتن انگیزه قوی است. بنابراین اگر به دنبال این هستید که دانشجوی نمونه و موفقی باشید، قبل از رسیدن روز دانشجوی امسال تصمیم بگیرید که فکری به حال انگیزه درس خواندن¬تان بکنید و تحولی عظیم در عرصه علم و دانش، ایجاد کنید.

 

این انگیزه که گفتیم یعنی چه!؟

تعریفی آکادمیکی که در مورد انگیزه وجود دارد این است که انگیزه یک نوع نیروی ذهنی است که در هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است و قابل کپی برداری نیست. انگیزه بر اساس یک نیاز که پاسخ مناسبی به آن داده نشده است، ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، افراد معمولا در برهه‌های مختلفی از زندگی‌شان دچار نیازهای متفاوتی می‌شوند که پاسخ مناسبی به این نیازها داده نمی‌شود. تلاش برای پاسخ به این نیاز در افراد باعث ایجاد تنش یا به عبارت بهتر یک نوع دغدغه ذهنی می‌شود. سپس فرد برای این که بتواند از این دغدغه‌های ذهنی رها شود یا تنش آن‌را کم‌تر کند، در خود ایجاد انگیزه می‌کند تا به هدفی خاص برسد.

 

1- نیازتان برای درس خواندن چیست؟

از تعاریف خشک و دانشگاهی انگیزه که بگذریم، باید بدانید که انگیزه‌های دانشجویان برای ادامه تحصیل متفاوت است. انگیزه یک دانشجو می‌تواند شکست‌هایی باشد که در زندگی‌اش داشته است و حالا می‌خواهد با تحصیلات بیش‌تر این شکست‌ها را جبران و دوباره خودش را در خانواده و بین دوستان مطرح کند. انگیزه دانشجوی دیگری می‌تواند این باشد که از یک نواختی زندگی‌اش خارج شود یعنی حس می‌کند که زندگی‌اش یکنواخت است و نیاز به یک تکان و تغییر دارد. انگیزه عده‌ای هم کسب علم و رشد و ارتقای علمی است!!! به هر حال هر دانشجویی برای موفقیت، باید انگیزه و نیازی که چنین انگیزه¬ای را ایجاد کرده، کشف کند. بعضی اوقات دانشجوها فکر می‌کنند که انگیزه ندارند و حتی نمی‌توانند در خودشان انگیزه ایجاد کنند. مشکل این دانشجوها این است که نیازی که برای پاسخ به آن، درس می‌خوانند پیدا نکرده‌اند. نیازی که برای پاسخ به آن حاضر باشند، شیوه چندین سال از زندگی‌شان را تغییر دهند و از تفریحات‌شان کم کنند. این نیاز در هر فرد منحصر به فرد است و چاره‌ای جز این‌که خودتان بنشینید و آن را پیدا کنید، ندارید. پس لطفا چند دقیقه بنشینید و به آن فکر کنید.

 

2- هدفی که باید بشناسید 

ممکن است نیازی که شما برای پاسخ به آن درس می‌خوانید، با هدف‌تان متفاوت باشد. به طور مثال، شما برای حفظ آبرو درس بخوانید ولی هدف‌تان قبولی در یک رشته خاص باشد. یکی از قدم‌های مهم برای ایجاد انگیزه، تعیین هدف است. وقتی مشخص شد که شما برای رسیدن به چه هدفی درس می‌خوانید، به طور طبیعی برای رسیدن به آن هدف، احساس می‌کنید که نیازمند چیزهایی هستید که از طریق مطالعه و درس خواندن به دست می‌آیند. در نتیجه برای دست‌یابی به آن چیزها، برنامه‌ریزی می‌کنید. سپس بر اساس آن برنامه عمل می‌کنید و آن‌قدر درس می‌خوانید تا به هدف‌تان برسید.

 

3- خودتان را بترسانید!

یکی دیگر از راه‌های ایجاد انگیزه، ترساندن خودتان است! اگر شما فهرستی از فواید مادی و معنوی درس خواندن و کسب موفقیت¬های تحصیلی‌تان تهیه کنید، انگیزه¬تان برای درس خواندن چندین برابر می‌شود. به طور مثال، روزی چند دقیقه به جایگاه شغلی و اجتماعی خود بعد از موفقیت در رشته تحصیلی‌تان فکر کنید تا حاضر شوید کتاب را بجوید! همچنین فهرستی از پیامدهای منفی درس نخواندن مانند اخراج از دانشگاه و مشروط شدن، آینده نامعلوم و ... را تهیه و به آن‌ها هم فکر کنید. توصیه می‌شود که این پیامدهای منفی را در ذهن خود جدی، بزرگ و معضل‌آفرین معرفی کنید تا دچار ترس مفید شوید. ترسی که باعث موفقیت شما خواهد شد!

 

4- به خودتان پاداش بدهید

حالا که انگیزه‌تان را برای ادامه تحصیل یافتید، نباید زود جا بزنید و خسته شوید. تعداد زیادی از دانشجویان هستند که اولش برای ادامه تحصیل کلی انگیزه دارند اما نمی‌توانند آن را حفظ کنند. یکی از عواملی که در حفظ انگیزه بسیار مهم و کاربردی است، این است که به خودتان پاداش بدهید. انسان¬ها همیشه دوست دارند نتیجه کاری را که انجام می‌دهند، ببینند و یکی از نتایج کارها، گرفتن پاداش است. پاداش هم فقط پول، بستنی و لواشک نیست که همین الان به ذهن شما آمده بود (!) بلکه پاداش می‌تواند ذهنی باشد. پاداش‌های ذهنی به مراتب از پاداش‌های مادی با اهمیت‌تر و تاثیرگذارتر هستند. زمانی که دانشجویی نتیجه کاری را که انجام می‌دهد، ببیند ناخودآگاه در خود احساس موفقیت می‌کند و با خودش می‌گوید که من توانستم یک گام به جلو بروم و یک گام به هدفم نزدیک‌تر شوم. همین جمله باعث می‌شود که از لحاظ روحی شارژ شود. بنابراین پیشرفت‌های‌تان را لحظه به لحظه ببینید و به محض یاد گرفتن یک نکته جدید، به خودتان آفرین بگویید که یک قدم جلوتر آمده‌اید.

 

5- الگوی تحصیلی داشته باشید

الگوهای‌تان افرادی هستند که شما سعی می‌کنید به آن‌ها برسید. شما دانشجو هستید و به جای «رونالدو» و «جکی‌جان» باید یک الگوی موفق در زمینه تحصیلی داشته باشید. شما با انتخاب یک دانشمند بزرگ، به صورت ناخودآگاه و با مطالعه سرگذشت او در دل‌تان علاقه‌ای ایجاد می‌شود تا خودتان را به او نزدیک کنید. در ضمن شما باید باور داشته باشید که می‌توانید در وضعیت او و حتی وضعیت‌های بهتر از او قرار بگیرید، چراکه ذهنیت‌های شما می‌تواند به شدت بر رفتارها و تلاش‌های شما تاثیر بگذارد. پس بررسی کنید که الگوی‌تان چه ویژگی‌هایی دارد، در زندگی‌اش چه شکست‌هایی خورده است، چگونه انگیزه‌اش را حفظ کرده  و با تحمل چه سختی‌هایی به موفقیت‌های بزرگ رسیده است تا شما هم خیال‌تان برای رسیدن به موفقیت در آینده راحت‌تر باشد.

 

6- فقط سختی ها را نبینید

برای شروع هر کار باید این را بپذیرید که دشواری‌هایی در مسیر وجود دارد و برای رسیدن به موفقیت تلاش لازم است. پذیرش دشواری مسیر و رنج راهی که در پیش دارید شما را برای مقابله با دشواری‌ها و پیشرفت آماده می‌کند. برای تمایل پیدا کردن به انجام هر کاری باید به لذت‌های پایان کار توجه کنید و به هیچ عنوان به دشواری‌های مسیر فکر نکنید. اگر باید روزی 20 صفحه مطالعه کنید، فکر خود را به سختی‌های روزی 20 صفحه مطالعه کردن متمرکز نکنید بلکه به لذت‌های نهایی که نصیب‌تان می‌شود، توجه کنید. همین که فکر خود را بر این متمرکز کنید که در پایان امتحانات چه نمرات درخشانی می‌گیرید و به شکوه آن لحظه فکر کنید، این قدرت را پیدا می‌کنید تا سختی‌هایی را که از ساعت‌ها مطالعه و درس خواندن متحمل می‌شوید، به راحتی پشت سر بگذارید.

 

7- خودتان را با انیشتین مقایسه نکنید

قبول! ما گفتیم برای خودتان الگو بگیرید ولی نگفتیم که در ابتدای راه خودتان را با روزهای موفقیت الگوی‌تان مقایسه کنید. شما باید همیشه خودتان را با خودتان مقایسه کنید، چرا که وقتی شما خودتان را با خودتان مقایسه می‌کنید، پیشرفت‌هایی که داشته‌اید بیش‌تر به چشم‌تان می‌آیند و شکست‌های شما کمرنگ‌تر می‌شود. با خودتان بررسی کنید که یک ماه قبل در چه شرایطی قرار داشتید و الان در چه شرایطی هستید. آیا پیشرفت کرده‌اید؟ به احتمال زیاد، با توجه به انگیزه شما برای مطالعه بیش‌تر، اطلاعات و دانش شما نسبت به ماه قبل بیش‌تر شده است و قبول همین پیشرفت باعث می شود که انگیزه‌تان را برای مطالعه بیش‌تر و بیش‌تر حفظ کنید.

 

8- چرا به خدا توکل نمی‌کنید؟

به طور طبیعی هر تحول جدید و ترک عادت‌های ناپسند گذشته به سرعت و سهولت انجام نمی‌گیرد و به نتیجه نمی‌رسد. بنابراین کمی صبر و حوصله داشته باشید و توکل به خدا را در هیچ لحظه‌ای از زندگی‌تان فراموش نکنید. در مواقع حساس و دشواری که برای‌تان پیش می‌آید، بیش‌تر از همیشه به نیروی ایمان به خدا تکیه کنید و او را در همه حال، ناظر بر خود و پشتیبان واقعی‌تان بدانید که در چنین صورتی به لطف خداوند موفقیت در انتظار شما خواهد بود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧