هر چه دل تنگت می خواهد ننویس!
میزنوشته ها؛ راویانِ خاموش هزاران داستان

هر چه دل تنگت می خواهد ننویس!

نویسنده : سحر نيكوعقيده

شاید داستان از جایی شروع شد که با خشم و عتاب بر روی دستمان زدند و گفتند بچه جان روی دیوار نقاشی نکش! شاید هم همه چیز زیر سر فقر فرهنگی و تربیت نادرست بود و خیلی از شایدهای دیگر که هر کدام می‌توانند دلیل بلایی باشند که بسیاری از ما بر سر میز و نیمکت‌های مدرسه در آوردیم. با خودکار، مداد، لاک غلط‌گیر یا حتی چاقو به جان میزها افتادیم و اگر بدآموزی نداشته باشد باید اعتراف کرد بعضی اوقات هم کلی هم حالش را بردیم. البته به غیر از زمانی که روز بعد گیر ناظم خوش اخلاق مدرسه می‌افتادیم یا دچار عذاب وجدان می‌شدیم. اما اگر کمی دقت کنیم داستان به همین لذت یا ذلت‌های آنی و گذرا ختم نمی‌شود. همین نوشتن‌ها و کشیدن‌ها جدا از تخریب میزها ، میزنوشته‌هایی را به وجود می‌آورند که شاید برای سال‌ها باقی بماند و خود راویان خاموش داستان‌های زیادی باشند. راویانی که از فضای یک کلاس حکایت می‌کنند، از دغدغه و دل مشغولی‌های بچه‌ها یا حتی جولان خیال‌هایی که خارج از چارچوب یک کلاس در ذهن بچه‌ها می‌تازد و روی میزها نقش می‌بندد. 

همسو با ذهن‌های پاک و بی‌دغدغه

اگر در یک بعد از ظهر پاییزی، بعد از به صدا در آمدن زنگ آخر و خروجِ پر سر و صدایِ دبستانی‌ها از مدرسه، سری به کلاس‌ها بزنید، با میز و نیمکت‌های پاک و خالی از هر گونه نقاشی، خط و نوشته  مواجه می‌شوید. این میزها انگار رابطه متقابلی دارند با آن همه شور و هیجانِ بچه دبستانی‌ها و همسو هستند با افکار ساده و بی دغدغه‌ای که همه چیز را با صدای بلند فریاد می‌زنند و هنوز به تخليه‌ای از جنس «نوشتن» یا بهتر است بگوییم «حکاکی» عادت نکرده‌اند ، افکارشان هنوز آنقدر پر مشغله و گرفتار نشده است، تا به خطوط درهم و برهم روی میزها منجر شود. شاید هم به قول مدیر یکی از همین دبستان‌ها، بچه‌ها در این سن از حرف بزرگترشان حساب بیشتری می‌برند و از گوشزدها بابت خط خطی نکردن میزها می‌ترسند. در هرصورت حاصل جست و جوی فراوان ما بابت پیدا کردن میزنوشته‌های دبستانی فقط به جمع و تقسیم‌های ساده و البته فوق‌العاده ریز و کم‌رنگ ختم شد.  

میزنوشته‌هایی ازجنس بلوغ

با نیم نگاهی به میزنوشته‌هاي مدارس راهنمایی و دبیرستان دخترانه می‌توان به دل مشغولی‌های بیشتر دانش‌آموزان این مقاطع پی برد. به فوران انرژیِ دورانِ بلوغ و دنیای جدیدی که نشانه‌هایش را حتی در میزنوشته‌ها هم می‌توان پیدا کرد. انواع و اقسام قلب‌ها اعم از تیرخورده، از وسط نصف شده، تکه پاره شده، چشم‌های آهویی به انضمام ابروهای کمانی، نام خواننده، بازیگر و در آخر اسم‌های خاصِ دوست و آشنا و زبانم لال، بعضا جنس مخالفِ ناآشنا که بیشتر با حروف انگلیسی نوشته شده‌اند. 

در مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های پسرانه حال و هوای میزنوشته‌ها متفاوت است. از هواداری از تیم‌های پرسپولیس و استقلال گرفته تا انواع و اقسام تقلب‌های زبان انگلیسی و شیمی معدنی! البته در کنار این آثار علمی و ورزشی(!) واژگان بوق‌دار هم به چشم می‌خورد. 

پیشرفتی شایان در تخریب اموال عمومی

اصولا میزنوشته‌ها در هیچ مقطعی نقطه پایان ندارند و فقط همراه با خلاقیتِ بیشتر، از مقطعی به مقطع بالاتر، انتقال پیدا می‌کنند. مثلا با بالارفتن سن بچه‌ها و ورود به دانشگاه، اموال عمومی هم همچنان در عرصه تاخت و تاز این هنرنمایی‌ها قرار می‌گیرد، هنرمندانه‌تر و با چاشنی طنز بیشتر . مثلِ میزنوشته دانشجویی که در بیشتر کلاس‌ها بر روی میز استاد واژه (جا استادی) را نوشته و موجبات شادیِ دانشجویان را فراهم کرده بود! یا جملات قصاری که ناگهان از میان تجربیات و انبوه افکار یک ذهن بر روی میز نقش بسته بودند. گاهی هم با توجه به ميزهاي یک کلاس می‌توان ذهنِ خسته دانشجویانی را ديد که در فضای کسل کننده کلاس بی‌رحمانه به میزها هجوم آورده‌اند. 

کمبودهایی که روی میزها نمایان می‌شوند

برای به دست آوردن آمار و ارقام و ارزیابیِ بیشترِ این موضوع تصمیم گرفتم که سری هم به مسئولان آموزش و پرورش بزنم. 

محمدرضا فرهادی‌نیا، رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی در جواب این سوال که هزینه ترمیم (یا تعویض) میزها به دلیل خطاطی و نقاشی دانش آموزان چقدر است، می‌گوید: آمار و ارقام اهمیتی ندارند. چرا ما همیشه به دنبال کمیت هستیم، نه کیفیت؟ اگر حتی یک میز هم اینگونه آسیب ببیند اهمیت دارد و باید این امر آسیب‌شناسی شود.

بدین ترتیب گفت‌وگو از آمار و ارقام دور می‌شود و این مسئول ترجیح می‌دهد به آسیب‌شناسی این مسئله بپردازد: «در خردسالی تا می‌خواستیم بر روی در و دیوار و وسایل نقاشی بکشیم ما را منع می‌کردند و این در ناخودآگاه ما ثبت و در سال‌های بعد تبدیل به یک عقده می‌شد! چه بسا اگر این میل به خودنمایی یا خلاقیت در همان دوران اجازه بروز پیدا می‌کرد در بزرگسالی به میزنوشته‌ها، دیوار نوشته‌ها و تخریب بیت‌المال ختم نمی‌شد.»

می‌پرسم حالا برای بروز پیدا نکردن این گونه رفتارها، مسئولان آموزش و پرورش چه راهکارهایی دارند؟ فرهادی‌نیا در پاسخ به این سوال از طرح‌های جالبی می‌گوید که در بعضی از مدارس هم اجرا می‌شود و از تجربیات خودش در سال‌های مدیریت یک مدرسه پسرانه که از آن با نام پلنگ خانه (!) یاد می‌کند. «در آن مدرسه میزنوشته‌ها حتی به طرح‌های کنده کاری شده با چاقو هم ختم می‌شد و بچه‌ها آماده بودند تا انرژی خود را بر روی هر چیزی خالی کنند. برای همین ما یک دیوار را در مدرسه به طور کامل در اختیار بچه‌ها گذاشتیم و به آن‌ها گفتیم با هرچیزی که دوست دارند روی آن بنویسند و نقاشی کنند. ما هر سال آن دیوار را دوباره رنگ می‌کردیم. بچه‌ها خیلی از این طرح استقبال کردند و به مقدار قابل توجهی میزنوشته‌ها کم شد. و جالب بود که بعد از مدتی دیگر حتی متن‌هایی حاوی مضامین بی‌ارزش هم بر روی دیوار نمی‌نوشتند و هرسال دیوار پر می‌شد از خلاقیت و هنر بچه‌ها.»

نظرات کاربران
کد امنیتی
خورشید
خورشید
٩٣/٠٩/١٠
٠
٠
هر کس برای این نوشته ها دلیلی داره برای شخص شخیص خودش ولی کاش به جای دلیل داشتن برای کارهایی که هیچ سودی ندارند و از اون بدتر آسیب رسان هم هستند یاد بگیریم ترکشون کنیم
nasrin_goldenroze
nasrin_goldenroze
٩٣/٠٩/١٠
٠
٠
یادش بخیر :D بیشتر کسایی که دلشون از کسی پر بود از این جور کارا میکرد