لایک به مردم داری!
8 خصلتی که مردم دارها دارند...

لایک به مردم داری!

نویسنده : حمیده زمانی

«مؤمن براى مؤمن همانند اجزاى يك ساختمان است كه هر آجرى آجر ديگر را نگاه مى‌دارد و هر جزء ساختمان براى جزء ديگر پايگاه ثابت و محكمى است ./ رسول اکرم(ص)» نگاه قشنگی است، نه؟! این‌که ما آدم‌ها برای هم حکم آجرهایی را داشته باشیم که با هم جامعه‌مان را ساخته‌ایم و هر کدام‌مان برای دیگری یک پایگاه ثابت و محکمیم! پرانتز باز_ با این فرض که ما همان مومن‌هایی هستیم که پیامبر(ص) گفته‌اند!_ پرانتز بسته. اگر یکی از آجرها هوای دیگری را نداشته باشد، اگر یکی از آجرها نخواهد پایگاه محکمی برای دیگری باشد، به نظرتان چه بر سر جامعه می‌آید؟! ساختمان‌مان از هم نمی‌پاشد؟ چه چیزی این آجرها را کنار هم نگه می‌دارد؟ ملاط لای آجرها چه باید باشد که این طوری محکم هوای هم را داشته باشند؟ ملاط لای آجرهای ساختمان‌مان باید مردم‌داری باشد! حالا چند تای ما مردم‌داریم... لطفا مردم‌دارها دست‌هایشان بالا....

مردم‌داری یک خصلت خیلی خوب است که به درد دنیا و آخرت‌تان می‌خورد! در دنیا هواخواه زیاد دارید و در آخرت پاداش! حالا اگر قصد دارید که شما هم مثل خیلی از آدم بزرگ‌ها محبوب دل مردم باشید و در دل‌هایشان نفوذ پیدا کنید، این طوری بودن را امتحان کنید...

 

1 زبانِ گوشتی‌تان را نرم بچرخانید

زبان یکی از ابزارهایی است که هم می‌تواند ما را خوشبخت کند و هم  بدبخت!

لابد شنیده‌اید که می‌گویند زبان سرخ سر سبز می‌دهد بر باد! آدم‌هایی که مردم‌دارند به شدت به این موضوع باور دارند. یعنی می‌دانند که زبان گوشتی‌شان را نرم بچرخانند خیلی بهتر است تا سخت! با زبان‌شان دل خیلی‌ها را به دست می‌آورند، بین خیلی‌ها را آشتی می‌دهند، به خیلی‌ها ابراز محبت می‌کنند، با خیلی‌ها همدردی می‌کنند و... البته اشتباه نکنید، مردم‌دار توفیر دارد با زبان باز! زبان بازها نیت‌شان معمولا چاپلوسی و نیرنگ است، اما مردم‌دارها چون می‌دانند روش پیامبر خدا(ص) در ارتباط‌گیری با مردم نرم زبانی بوده است، برای همین این روش را انتخاب کرده‌اند. در واقع نرم زبان و خوش‌رو هستند! با زبان‌شان تا می‌توانند صلح و دوستی ایجاد می‌کنند تا کدورت و کینه!

 

2 نه مازوخیست داشته باشید و نه دیگرآزاری!

دیدید بعضی از آدم‌ها طوری زندگی می‌کنند که انگار آزارشان به مورچه هم نمی‌رسد. مردم‌دارها این مدلی‌اند. یعنی نه تنها مازوخیست ندارند بلکه دیگر آزاری هم در کارشان نیست. مثلا پشت فرمان که نشسته‌اند، الکی بوق بوق نمی‌کنند، نصف شب که به منزل آپارتمانی‌شان می‌رسند کلِ ساختمان از آمدن‌شان خبردار نمی‌شوند. برای سوار شدن به مترو دیگران را هل نمی‌دهند!!! و نمونه‌های دیگری که متاسفانه کم نیستند... حواس‌شان هست که با رفتارهایشان یا عادت‌هایی که دارند دیگران را آزار ندهند و مردم از شرشان در امان باشند.

 

3 خیرخواهی از سر و رویتان ببارد

برخی‌ها این قدر موج مثبت می‌فرستند سمت آدم که یکهویی به خودت می‌آیی و می‌بینی شده‌ای فول انگیزه و امید! فقط کافی است پیش مردم‌دارها کمی زبان به گلایه و شکوه باز کنی، سریع می‌گویند: «خیره ایشالا! درست می‌شه ایشالا... امیدت به خدا باشه و...» الکی هم نمی‌گویندها! اصلا وقتی این جملات را می‌گویند با یک اطمینانی می‌گویند که آدم حس می‌کند انگاری واقعا باور دارند که خیر است و درست می‌شود و... این جوری که باشید همیشه سعی می‌کنید در دل آدم‌ها امید را زنده کنید و با انگیزه دادن به مردم فشارهای روحی و روانی آن‌ها را کم کنید.

 

4 گره‌های زندگی مردم را باز کنید!

اگر می‌خواهید مردم‌دار باشید، باید یاد بگیرید که گره‌های زندگی مردم را باز کنید. فرقی نمی‌کند این گره‌ها از چه جنسی باشند، مهم این است که باز شوند. این گره‌گشایی می‌تواند تا جایی باشد که حاضر باشید به خاطر راحتی دیگری خودتان را به زحمت بیندازید، روش الگوهای دینی‌مان این بوده است.  

 

5 اهل رفت و آمد باشید

«زنهار که از خویشان مبرید.../ 1نساء» یکی از روش‌های خوبِ افرادی که مردم‌دارند این است که همیشه با فامیل و خویشان‌شان در رفت و آمدند؛ در واقع از بس دیگران با آن‌ها احساس صمیمیت می‌کنند، مورد اعتماد فامیلند و می‌توانند گره‌گشا باشند. برای مردم‌دارها اصل، رفت و آمد و ارتباط سازنده با این و آن است، نه حواشی‌اش! بنابراین صله رحم می‌کنند، اگر شده به جرعه آبی! به عیادت می‌روند به وقت بیماری و به ملاقات می‌روند به وقت دلتنگی و دعوت می‌کنند و دعوت می‌پذیرند... به طور کلی آدم‌های مردم‌دار خوش مشربند! رابطه‌شان را شده حتی با یک پیامک حفظ می‌کنند... هر از گاهی یادتان می‌کنند و احوالی می‌پرسند...

 

خودتان را به آن در بزنید

خیلی مهم است که تغافل را یاد بگیریم! بتوانیم خودمان را به غفلت بزنیم؛ خیلی مهم است که چیزی را ببینیم یا بدانیم اما اگر مصلحت نیست به روی خودمان نیاوریم! می‌دانید این یکی از ویژگی‌های سفارش شده است برای مردم‌داری؟! مثلا آدمی که مردم‌دار است برایش مهم است که رشته محبتش با دوست و آشنا پاره نشود و بین‌شان فاصله نیفتد، بنابراین خیلی وقت‌ها حاضر است از برخی چیزها یا رفتارها یا حرف‌ها که به صلاح رابطه نیست به راحتی چشم بپوشد، یعنی می‌داند اما از بزرگواری‌اش هست که به رو نمی‌آورد! خیلی باحال‌اند این تیپ آدم‌ها!!! من باب اهمیتش همین بس که حضرت صادق (ع) فرمودند: صلاح زندگى و آميزش با مردم پرى پيمانه‌اى است كه دو سوم آن آگاهى و يك سوم آن تغافل و ناديده گرفتن است. می‌دانید نقطه مقابل این ویژگی چیست؟ می‌شود به رو آوردن، حفظ حرمت نکردن، حفظ آبروی رفیق را نکردن، حتی خیلی بیشتر که پیش برود می‌شود جریان‌سازی کردن و با آبروی رفیقی یا آشنایی یا دیگری چه بسا ناخواسته بازی کردن! 

 

متواضع باشید

فرض کنید به یک میهمانی دعوت شده‌اید، مثلا خانه دوستی یا خانه یک فامیل نزدیک! چه طور رفتار می‌کنید؟ اجازه می‌دهید میزبان به خاطر شما به سختی بیفتد یا شما هم با میزبان همراهی می‌کنید و مثلا برای صرف شام سفره می‌چینید و جمع می‌کنید و پا به پای او با خوش صحبتی و خوش مشربی و همراهی اجازه می‌دهید به  طور نامحسوس تقسیم کاری بین‌تان انجام گیرد و نهایتا یک دورهمی خوب به یادگار بماند یا از بدو ورود سر جای مبارکتان می‌نشینید و میزبان تا آخرین لحظه توی آشپزخانه است و از آخر هم وقتی برای هم صحبتی نداشته‌اید؟! این همراهی با میزبان تواضع شما را می‌رساند! تواضع یعنی خودتان را بالاتر و بهتر و متفاوت‌تر از دیگران نبینید؛ تواضع یعنی «هیچ کس را نبینی جز این‌که بگویی او بهتر و پرهیزگارتر از من است/ امام رضا(ع)» در کل افراد متواضع روحیه جمع‌گرایی بیشتری دارند در نتیجه از محبت و حمایت و لطف افراد بیشتری برخوردارند.

 

 8 اهل مشورت باشید.

می‌دانید خوبی‌اش چیست؟ وقتی با کسی مشورت می‌کنید انگاری برای او ارزش قایل شده‌اید و او را امین خودتان قرار داده‌اید؛ با مشورت کردن با مردم به آن‌ها می‌گویید که شما ارزشمندید و می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید. بنابراین اطرافیان‌تان نسبت به شما احساس خوبی پیدا می‌کنند و حامی شما می‌شوند.

 

کلام آخر!

فرصت کردید سری به دعای بیستم صحیفه سجادیه بیندازید، دعای مکارم الاخلاق! این هم مصداق‌های مردم‌داری از زبان حضرت سجاد(ع):

بارالها! مرا موفق بدار تا عمل آن كس را كه از من جدا شده و تركم گفته است جزاى او را با خوبى و نيكوكارى بدهم .

بارالها! توفيقم ده تا كسى را كه مرا محروم نموده است از بخشش و بذل خويشتن برخوردار نمايم .

بارالها! موفقم بدار تا عمل كسى را كه از من بريده و قطع رابطه نموده است با صله و تجديد رابطه مكافات نمايم .

تا دلتان بخواهد از این مصداق‌ها در این دعا پیدا می‌کنید... 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧