ستاره‌های خاموش!
به بهانه دربی پایتخت خاطره بازی كرديم با بازیکنان فراموش شده سرخابي

ستاره‌های خاموش!

نویسنده : علیرضا گرانپایه - مازیار حکاک
تعارف که نداریم از دربی بخاری بلند نمی‌شود. دو تیم هم بازی قبلی‌شان را در لیگ مساوی کرده‌اند تا بعد از 4 تساوی در دربی‌های اخیر ما را برای تساوی دیگر آماده کنند. برای گرم شدن این دربی با وضعیت نابه سامان دو تیم به ویژه پرسپولیس باید چشم انتظار یک معجزه باشیم. به همین جهت ما بی‌خیال دربی 79 شدیم و رفتیم سراغ بازیکنان فراموش شده از زمانی که دربی‌ها جذاب بود. نه سال‌های خیلی دور بلکه همین یکی، دو دهه اخیر. تاجایی که فضای صفحه به ما اجازه می‌داد از ستاگان سوخته دو تیم سرخابی نوشتیم و الباقی را که جا نداشتیم و یا کما و بیش از آن‌ها خبری هست را برای شما فهرست کرده‌ایم.
پرسپولیس
پایان رافت
متولد 18 شهریور سال 1349 در دو دوره 2 ساله در ترکیب تیم پرسپولیس تهران قرار گرفت. رافت در 6 بازی مقابل استقلال به میدان رفت که سهم پرسپولیس 2 برد 3 مساوی و 1 باخت بود. دربی سال 78 و مشتی که رافت از پرویز برومند دروازه‌بان آن روزهای استقلال دریافت کرد، یکی از به یادماندنی‌ترین صحنه‌های تاریخ لیگ برتر شد. رافت پس از تعویض پیراهن با مالدینی پس از بازی با پیشکسوتان میلان، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. او همین اواخر دو سال به عنوان سرمربی بازیکنان زیر 20 سال پرسپولیس مشغول به کار بود.
سهراب انتظاری
پس از درخشش در تیم شموشک نوشهر و گلزنی مقابل سرخپوشان به پرپسولیس آمد تا در خط حمله این تیم قرار بگیرد. پرسپولیس تهران – شموشک نوشهر بازی برگشت جام حذفی در ورزشگاه ساری یکی از متفاوت‌ترین اتفاقات زندگی انتظاری را رقم زد. انتظاری جوان در یک نیمه دو بار دروازه پرسپولیس را باز کرد تا پس از آن به دستور علی پروین به سرخپوشان پایتخت بپیوندد. انتظاری پس از گلزنی در دربی سال 83 یکی از 78 گلزن شهرآورد تهران لقب گرفت. گلی که پس از بازی معلوم شد در شرایط آفساید به ثمر رسیده است.
حسن خان‌محمدی
خیلی زود در سن 26 سالگی به دلیل مصدومیت از دنیای فوتبال خداحافظی کرد تا عمر بازی‌اش در پرسپولیس از 4 سال نگذرد. خان‌محمدی از آن دسته بازیکنانی بود که با علی پروین به مشکل برخورد تا با ناراحتی از جمع سرخپوشان جدا شود. خان‌محمدی این روزها به همراه دوست دیرینه‌اش رضا جباری به کار ساخت و ساز مشغول است. البته به گفته خودش بعید نیست که او را هم به تازگی در جمع مربیان تیم‌های پایه ببینیم.
رضا جباری
بعد از لژیونر شدن علی کریمی، جباری با حرکات تکنیکی‌اش گره گشای پرسپولیس بود. او در دربی 51 برای پرسپولیس گل هم زد، اما اوج درخشش او در چند بازی بدون گل آن سال‌ها بود که با حرکت تکنیکي‌اش از سرمای دربی کم می‌کرد. جباری بعد از پرسپولیس سر از ابومسلم درآورد و بعد هم به تراکتورسازی و استیل آذین پیوست تا خیلی بی سر و صدا از دنیای فوتبال کنار برود.
محمد برزگر
یک از چپ‌های بد شانس فوتبال ایران که شایستگی لژیونر شدن را داشت اما در 27 سالگی به یکباره محو شد. برزگر که از فجر سپاسی به پرسپولیس آمده بود مثل مهدوی‌کیا ساخته مکتب دوستی‌مهر در تیم بانک ملی بود. او روزگاری این قدر محبوب بود که برای کم کردن استرس حواشی دربی به همراه فرزاد مجیدی و انصاریان به مجموعه تلویزیونی «زیر آسمان شهر» رفت، اما ستاره پرسپولیس خیلی زود و آرام افول کرد و بازگشتش هم با تیم نفت آبادان برای او خوش یمن نبود.
نادر محمدخانی
محمدخانی یکی از مدافعان مستحکم دهه 70 بود که با روی کار آمدن ایویچ بعد از مایلی‌کهن در تیم ملی حسابی چهره شد و حتی در جام جهانی 1998 در بازی با یوگسلاوی بازوبند کاپیتانی ایران را بر بازو بست. محمد‌خانی که هیچ‌گاه در دربی نباخته بعد از پایان فوتبالش به انگلستان رفت و آن جا زندگی می‌کند. تنها خاطره فوتبالی سال‌های اخیر از او بازی تیم منتخب 98 با منتخب گیلان در سال 87 بود.
اسماعیل حلالی
حلالی ۶ سال عضو باشگاه پرسپولیس بود و در این مدت 10 گل براي پرسپولیس زد. او در دربی معرف سال 78 که پرسپولیس دو اخراجی داشت و بازی مساوی تمام شد یک از اخراجی‌های پرسپولیس بود. او البته در همان سال در فینال جام حذفی پنالتی از استقلالی‌ها گرفت که هاشمی نسب به تور دروازه رساند. بازیکن تبریزی پرسپولیس که در زمان پورحیدری به تیم ملی هم دعوت می‌شد، آرام آرام از صحنه اول فوتبال کنار رفت و در شاهین بوشهر خداحافظی کرد.
داوود فنایی
بعد از عابدزاده در دو مقطع و نزدیک به 7 سال دروزاه‌بان پرسپولیس بود. مدتی هم در تیم‌های پایه پرسپولیس مربی‌گری کرد، اما یکي دو سالی است که به مربی‌گری در باشگاه‌های لیگ برتری مشغول است. فصل گذشته در کنار فیرات در سایپا حضور داشت و این فصل در کنار هم بازی سابق‌اش یحیی گل محمدی مربی دوازه‌بان‌های تیم ذوب آهن است.
حامد کاویان‌پور
اگرچه تقویم نود 2 هفته قبل یادی از بازیکن با اخلاق کشورمان کرد، اما رفیق گرمابه و گلستان و البته ساختمان‌ساز علی کریمی در اوایل دهه 80 در مسیر فراموش شدن گام بر می‌دارد. او که یکی از بهترین هافبک‌های دفاعی ایران بود. در دربی 56 برای پرسپولیس گل زد. اشتباه کاویان‌پور در ترک اردوی تیم ملی مقدماتی جام جهانی 2002 برای رفتن به تیم نیوکاسل باعث شد بلاژویچ به نکونام جوان تمايل پيدا كند و همچنين ماجرای دوپینگ او در لیگ ترکیه باعث شد او خیلی زود افول کند.
الباقی فراموش شده‌ها: ادموند بزیک، بهروز رهبری‌فرد، رضا شاهرودی، مهرداد میناوند، ابراهیم اسدی، امیرحسین اصلانیان، عارف محمدوند، یونس باهنر، بهنام ابوالقاسم‌پور، علی باغمیشه، علی سلمانی، پژمان جمشیدی، بهنام سراج، علیرضا امامی‌فر، عباس آقایی، رحمان رضایی، پژمان جمشیدی، نعیم سعدوای، نیما نکیسا.
سرخابی‌ها: 
مهدی هاشی نسب
هاشمی‌نسب در دربی 5 گل به ثمر رسانده که 4 تایش برای پرسپولیس بوده و یک گل برای استقلال، اما به لحاظ وزنی آن یك گل با 4 تای قبلی برابری می‌کند. هاشمی‌نسب که 3 سال در پرسپولیس و 4 سال در استقلال بازی کرد بعد از آن تا جایی که
 توانست تیم عوض کرد‌. دست آخر هم علی‌رغم حضورش در سمت مربی‌گری به خاطر رفاقتش با خداداد عزیزی دوباره به عنوان بازیکن سر از ابومسلم و سیاه‌جامگان درآورد و با ابومسلم از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. 
داود سیدعباسی
او در بازی برگشت فصل 82 روی اشتباه فاحش دورازه‌بان پرسپولیس یکی از عجیب‌ترین گل‌های دربی را در دقیقه 3 برای استقلال به ثمر رساند‌. گلی که توسط کاویان‌پور جبران شد. سیدعباسی بعد از استقلال به سپاهان رفت و بعد از آن با پیراهن پرسپولیس در دربی شرکت کرد. او هم در رقابت با هاشمی‌نسب تیم‌های زیادی را تجریه کرد و در نهایت این فصل بدون تیم ماند.
محمد تقوی
او تنها یک فصل در پرسپولیس بوده، یاغی هم نبوده، بنابراین می‌توانیم او را پیشکسوت استقلال بدانیم. تقوی برای استقلال در دربی سال 74 گل زده و در برد 3 بر یک این تیم در آن سال نقش داشته است. او این روزها در بیرمنگام انگیلس کورسA و  حرفه‌ای مربیگری این کشور را پشت سر می‌گذارد و سرمربي تيم فوتبال دانشگاه «ووستر» است و البته حضور فعالی در فیس‌بوک دارد.
بهزاد داداش‌زاده
او در تیم استقلال رشت چهره شد و در خط هافبک پرسپولبس بازی‌های زیادی را انجام داد و پس از بازی در پیام مشهد و ذوب آهن اصفهان به استقلال تهران رفت و چهار سال در استقلال توپ زد تا با این تیم قهرمان شد. او که این روزها در هیبت مربی‌گری حسابی اضافه وزن دارد، تک گل دربی‌اش را در دربي جنجالی سال 73 برای پرسپولیس به ثمر رسانده است!
الباقی فراموش شده‌ها: علیرضا واحدی نیکبخت، علی علیزاده، فراز فاطمی، محمد محمدی، عادل کلاه‌کج، علی انصاریان، علی اکبریان، محمدرضا مهدوی، فرزاد آشوبی، میثم بائو
استقلال
علیرضا اکبرپور
هافبک خوش تکنیک آذری تیم استقلال که سال 75 توسط ناصر حجازی از ماشین‌سازی به استقلال آمد بیشترین نقش را در قهرمانی تیم استقلال در سال 76 ایفا کرد تا در انتها همان سال به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شود. اکبرپور سال 79 در مقابل پرسپولیس موفق به گلزنی شد تا پس از چند دربی ناموفق بار دیگر استقلال فاتح دربی باشد. اکبرپور سال 1385 پس از 10 سال با پیراهن استقلال از میادین خداحافظی کرد. اکبرپور سال 91 برای چند مسابقه هدایت تیم ماشین‌سازی تبریز را بر عهده داشت که به دلیل نتایج ضعیف برکنار شد.
محمد نوازی
محمد نوازی به دلیل سرعت و تکنیک بالا و همچنین سانترهای منحصر ‌به ‌فردش به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان استقلال تبدیل شد که از سوی هواداران لقب بکهام را گرفته بود. نوازی یکی از بازیکنان درگیر در اتفاقات دربی سال 79  بود که علاوه بر گل زیر طاقش به عابدزاده، نقش به‌ سزایی در زد و خورد با حمید استیلی و سایر بازیکنان پرسپولیس داشت. نوازی پس از آن دربی به استیلی و برومند برای 2 روز سر از قرینطه نیروی انتظامی سر درآوردند که با وساطت پروین حل و فصل شد محمد نوازی شهریور امسال به همراه عده‌ای از پیشکسوتان در کلاس‌های مربی‌گری B آسیا شرکت کردند.
علی سامره
سامره فوتبالش را از 16 سالگی با تیم شهرش مس رفسنجان آغاز کرد و پس از 20 سال با لباس همان تیم از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. علی 30 ثانیه معروف‌ترین لقبی است که به او دادند .او سریعترین گل تاریخ دربی را در دقیقه اول دربی 57 در ورزشگاه یادگار امام تبریز به ثمر رساند. سال 2001 به مدت نیم فصل سامره به صورت قرضی به تیم پروجا ایتالیا رفت ولی خیلی زود به استقلال بازگشت. سامره مثل اکثر پیشكسوتان با حضور در کلاس‌های مربی‌گری سعی در حضور بر روی نیمکت به عنوان مربی را دارد. 
فرد ملکیان
فرد ملکیان مهاجم ارمنی استقلال از همان نسل طلایی آرارات بود. او در دربی سال ۱۳۷۸ چهره شد. فرد در دقیقه ۴۳ دربی ۲۰ فروردین یک گل به احمدرضا عابدزاده زد، بازی که در نهایت با تساوی یک یک دو تیم به پایان رسید. آن روز و در آن مسابقه فرد با مهارتی جالب توجه، توپ را از بالای سر عقاب آسیا وارد دروازه پرسپولیس کرد. 
رضا حسن‌زاده
رضا حسن‌زاده مدافع مستحکم سال‌های دور استقلال بود که در دو مقطع برای استقلال بازی کرد و دو سالی را هم در باشگاه الکویت که این روزها قوچان‌نژاد را در اختیار دارد، گذراند. حسن‌زاده اگرچه در دربی گل نزد اما در دربی‌های زیادی حضور داشت اما بعد از پایان فوتبالش در پگاه گیلان مسیر دیگری را برای زندگی‌اش انتخاب کرد و  در حال حاضر کارمند بخش تربیت‌بدنی شهرداری تهران است. 
احمد مومن‌‌زاده
زمانی گل‌نزن‌ترین مهاجم ایران بود و حتی دی‌کارموی سال‌های بعد پرسپولیسی‌ها را در جیب ساعتی‌اش می‌گذاشت. مومن‌زاده حتی دروازه خالی با پاس جواد زرینچه را هم در یک بازی به بیرون زد اما از وقتی که موتور گلزنی‌اش روشن شد برای استقلال خوب گل می‌زد. مومن‌زاده اگرچه سابقه گلزنی در دربی را ندارد اما در بازی جنجالی دربی سال 78 حضور داشت.  او که یک تیم با دو رقمی شدن تعداد تیم‌هایش فاصله داشت در آخرین فصل فوتبالی‌اش سال گذشته برای پارسه توپ زد.
پرویز برومند
کیست که مشت معروف او را فراموش کند؟! مشتی که سرآغاز جنجال و حیرت داوران کره‌ای بود. برومند از سال 77 تا 84 در استقلال بازی کرد و بعد از عابدزاده مقطعی دوازه‌بان ثابت تیم ملی شد. برومند بعد از استقلال به راه آهن رفت و بعد فوتبالش را کنار گذاشت تا این که سال گذشته بعد از 6 سال دوباره به میادین بازگشت که خیلی موفق نبود. او کار خاصی ندارد و در حال گذران زندگی است.
داریوش یزدانی
او که اهل شیراز است با استقلال چهره شد و از استقلال به بایر لورکوزن ترانسفر شد که دوران موفقی برای او نبود. او که در دوران فوتبالی‌اش بیشتر از انگشتان دو دست تیم عوض کرد و در نهیات با سایپا و علی دایی توانست قهرمان لیگ برتر ایران شود. اگرچه چند سال از او خبری نیست ولی فعالیت چشم گیری در شبکه‌های اجتماعی دارد و به عنوان مربی در تیم «لوس‌آنجلس بلوز» آمریکا فعالیت می‌کند. 
مهدی پاشازاده
پاشازاده قبل از لژیونر شدن 9 سال در استقلال حضور داشت و در دربی‌های زیادی به میدان رفت. مدافع استقلال به خاطر پستش نتوانست گلی را در دربی به ثمر برساند اما او همیشه در دربی‌ها فوق‌العاده ظاهر می‌شد. پاشازاده بعد از بازی دوباره به اتریش برگشت و از «آدمیرا واکر» مربیگری را شروع کرد و در ایران هم تیم دسته دومی گسترش فولادسهند را به لیگ دسته اول رساند اما در این تیم نماند.
الباقی فراموش شده‌ها: علی لطیفی، سهراب بختیاری‌زاده، حسین کاظمی، فرزاد مجیدی، میثم منیعی، ستار همدانی، هادی طباطبایی، سیروس دین‌محمدی، محمود فکری، علی موسوی، علی چینی، رضا احدی، یدا... اکبری، مهدی امیرآبادی، سبو شهبازیان. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣