منبردات‌کام

منبردات‌کام

نویسنده :

همان‌طور که انتظار مي‌رود مهم‌ترين دغدغه طلبه‌ها و روحانيان تبليغ باشد، همين دغدغه هم باعث رفتن منبري‌ها به سمت وبلاگ شده است، توي اين سال‌هاي اخير براي طلبه‌ها به خوبي روشن شده که اينترنت ابزار مناسبي براي عرضه اطلاعات‌شان است. اصلا شايد دليلش همين است که بيشتر طلبه‌ها و روحاني‌ها وبلاگ را مانند منبر مي‌دانند. منبري که به جاي 50 يا 60 تا مخاطب، ممکن است چند هزار خواننده داشته باشد، روحانيون از قديم اهل رسانه بودند، منبر خودش رسانه‌اي قوي است. احساس وظيفه طلبگي به آن‌ها حکم مي‌‌کند که از هر رسانه‌اي براي انتقال مفاهيم استفاده کند. از طرفي دوسويه بودن ارتباط از طريق اينترنت به خاطر نظرات و نامه‌هاي الکترونيکي، از جمله خصلت‌ها و البته مزيت‌هاي اين رسانه نيز هست. وبلاگ‌نويسي طلاب اگرچه محدود به سن خاصي نيست و هر چند دو نفر از موفق‌ترين‌ها و اولين‌هاي اين عرصه يعني «محمدعلي ابطحي» و «محمدرضا زائري» در بين ميان‌سال‌ها قرار مي‌گيرند، اما طلبه‌هاي جوان در اين ميان موفق‌تر بوده‌اند. نويسندگان وبلاگ‌هاي طلبگي عموما متولد دهه شصت‌اند. اين نويسندگان جوان در رعايت ضروريات وبلاگ‌نويسي، مخاطب‌شناسي وبلاگ، ادبيات و متد نوشتن در وبلاگ از بزرگ‌ترهاي خودشان حرفه‌اي ترند. با وجود اين که طلبه‌هاي وبلاگ‌نويس، وبلاگ را در همان معناي تاريخيش، يعني روزنوشت به‌کار ميبرند، با اين حال بي‌توجه به اخبار و وقايع روز جامعه نيستند. بسياري از طلبه‌هاي وبلاگي را نمي‌توان به سادگي شناخت و اين که همه آن‌ها طلبه بودن خود را برملا نمي‌کنند. آن‌هايي هم که به عنوان طلبه شناخته مي‌شوند نيز تفاوت زيادي با ديگر وبلاگ‌نويس‌ها ندارند. در ميان وبلاگ‌هاي طلاب مي‌توان هم وبلاگ‌هايي با دامنه مستقل پيدا کرد و هم وبلاگ‌هايي که از سرويس‌دهنده‌هاي رايگان استفاده مي‌کنند. اگر اين وبلاگ‌ها از حيث ظاهري مورد بررسي قرار گيرند؛ هم قالب‌هاي حرفه‌اي و انحصاري در آن‌ها يافت مي‌شود، هم قالب‌هاي ساده و همگاني. درضمن در حرف‌ها و گفته‌هاي بعضي از چهره‌هاي مطرح‌تر وبلاگ‌نويسي حوزوي، مي‌توانيم درک قابل قبول اين قشر از نويسندگان وبلاگي از رسانه را ببينيم.
منبر نتmenbar.ir

در روز سيزدهم دي 1386 شروع به کار کرده است. «منبر نت» از جمله وبلاگ‌هايي است که در پشت آن چهره‌ يک روحاني فعال و پر جنب و جوش را مي‌بينيد که هم با سياست بيگانه نيست و هم در ميان بروبچه‌هاي دنياي مجازي و وبلاگستان برو و بيايي دارد و در عين حال، جذابيتي که براي خوانندگان يک وبلاگ ديني طلبگي اهميت دارد را حفظ کرده است.

احمد نجمي در آذر ماه 1358 در قم متولد شده، مقدمات حوزه را در حوزه علميه بناب گذرانده و براي ادامه تحصيل به قم رفته است.

نجمي، در راه‌اندازي خبرگزاري رسا و دفتر توسعه وبلاگ ديني، نقش داشته است و در بخش «درباره من» وبلاگش نوشته است: «نويسندگي و تهيه کنندگي چند برنامه راديوئي، راه اندازي خبرگزاري رسا به همراه دوستان، راه اندازي دفتر توسعه وبلاگ ديني، بازرس انجمن قلم حوزه علميه قم، يادداشت هاي مختلف سياسي و فرهنگي و چند فعاليت رسانه‌اي ديگر که تاکنون تجربه کرده‌ام.»

نوشته‌هاي «منبر نت» در هفت دسته جاي داده شده‌اند: «جامعه»، «دين»، «رسانه»، «روزنوشت»، «سياست»، «فتوبلاگ» و «فرهنگ». «منبر نت» يک وبلاگ آخوندي تمام عيار است. از عکس معمم آقاي نجمي در لوگوي بالاي صفحه بگير تا عکسي از قسمتي از شاگردان يک درس خارج در حوزه علميه قم و همين طور کمابيش تک‌تک پست‌ها و نوشته‌هاي اين وبلاگ که ادبيات و نگاه آخوندي و حوزوي در آن کاملا ديده مي‌شو. نجمي را در سايت‌هاي پرطرف‌داري مثل بالاترين و شبکه‌هاي اجتماعي مثل فرندفيد هم مي‌توانيد پيدا کنيد. بدون شک او يکي از وب‌بازترين آخوندهاي نسل جديد است که ارتباطات خوب و نزديکي با کاربران فعال اينترنتي دارد و همين مسئله باعث شده است که وبلاگ او متنوع، خواندني و هرچند ممکن است عده‌اي به لحاظ فکري مخالف او باشند، جذاب و دوست‌داشتني کند. از يادداشت‌هاي سياسي او مي‌توان به يادداشت‌هايي مثل «در هر صورت بايد مشايي را تحمل کرد»، «چرا بايد بي‌بي‌سي را جدي گرفت؟» و «فلسطين، ليلة القدر تاريخ اسلام» اشاره کرد.
گل دخترgoldokhtar.parsiblog.com

از جمله وبلاگ‌هايي که در زمينه وبلاگ‌هاي حوزوي گل کرده‌اند، وبلاگ گل‌دختر است. وبلاگي گروهي که جمعي از دختران طلبه آن را مي‌نويسند. چيزي که در اين وبلاگ توجه خواننده را جلب مي‌کند به جز طلبه بودن نويسندگان، فضاي دخترانه آن است. استمرار وفاداري نويسندگان به اين موضوع دخترانه بودن وبلاگ به خوبي قابل رؤيت است. اين وبلاگ به صورت گروهي اداره مي‌شود و هر از گاهي کسي مي‌رود و کسي اضافه مي‌شود. نويسندگان اين وبلاگ نام‌هاي مستعاري دارند که در آن‌ها گل نقشي اساسي دارد: گل‌پر، گل‌بانو، گل‌سا، گل‌پونه، گل‌يار و... شرط‌هاي اساسي اين نويسندگان اول دختر بودن و دوم طلبه بودن است. اين وبلاگ بناي آن دارد که با خصلتي ارزشي به مسائل زنان بپردازد، به گونه‌اي که نه متحجر باشد و نه فمينيست. البته اين موضوعات به صورت پيشرفته و تخصصي در وبلاگ دنبال نمي‌شوند و خصلت وبلاگي گل‌دختر هم‌چنان پابرجاست.
دودينگ هاوسdoodinghouse.com

دودينگ هاوس وبلاگي است که حسن اجرايي آن را مي‌نويسد. قبلا در وبلاگ با سيدعلي تا فتح قدس و مکه با رويکرد صدور فرهنگي انقلاب مي‌نوشت، اما از آن‌جا که نمي‌خواست از نام کسي استفاده ابزاري کند، به وبلاگي آمد که نام آن دودينگ هاوس است. در زير عنوان وبلاگش نوشته است: خانه‌اي ساختم از دود سخن و اعتقاد دارد وبلاگ جايي است که مي‌توان بسياري از حرف‌ها را در آن زد، مثل جايي براي سيگار کشيدن. ويژگي اين وبلاگ در رويکرد انتقادي آن است.
نمايندگي مجازzaeri.persianblog.ir

نمي‌توان از وبلاگ‌هاي حوزوي ياد کرد و به وبلاگ محمدرضا زائري نپرداخت. وبلاگ او با نام نمايندگي مجاز از مهر 81 تا تير 88 به‌روز مي‌شد. موفقيت محمدرضا زائري نشان از آن دارد که وي به‌رغم سن و تجربيات ديگرش، به درستي وبلاگ را شناخته بود و آن را با ديگر حوزه‌هاي کاريش جابجا نمي‌کرد. او به نوشته زير عنوان وبلاگ خود، يعني قدم کليک‌هايتان بر چشم به خوبي وفادار بوده است.

تعداد وبلاگ‌هاي قابل توجه و موفق وبلاگستان حوزوي خيلي زياد است. وبلاگ‌هاي زيادي وجود دارد که قابليت بررسي دارند. به عنوان مثال وبلاگ درويشي نشسته بر پوست پلنگ، دنياي راه‌راه، طلبه‌هاي ونوسي، لب‌گزه و... وبلاگ طلبه‌هايي است که در وبلاگ‌نويسي منبري موفق بودند. روحانيون نشان داده اند، که اگر خود را مهياي وبلاگ‌نويسي کنند، مي‌توانند تجربه‌هاي موفقي در اين عرصه به جا بگذارند. تسلط به ادبيات و بالا بردن قدرت نوشتاري و موضع‌گيري مي‌تواند به طلبه‌هايي که هنوز وبلاگ‌هايشان از مخاطب گسترده برخوردار نيست، کمک کند. با اين حال به نظر مي‌رسد تا همين جاي کار هم، طلبه‌ها بهره مناسبي از اين ابزار برده اند. ابزار وبلاگ باعث شده تا تجربه‌هاي موفقي به حوزه عمومي اضافه شود، روحانيوني که خوب مي‌نويسند، روحانيون جواني که شايد هنوز در بين مردم حضورشان خيلي جدي نباشد و دختران طلبه.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧