مربع قهرمانیِ در مستطیل نارنجی!
به بهانه شروع ليگ واليبال، نگاهی داريم به محتمل‌ترین گزینه‌های قهرمانی سوپرلیگ

مربع قهرمانیِ در مستطیل نارنجی!

نویسنده : محمد رضا ضیا

سوت آغاز فصل 93 سوپرلیگ والیبال ایران به طور همزمان یکشنبه هفته آینده در 7 شهر تهران، مشهد، شیراز، گنبد، کرج و زاهدان زده می‌شود. لیگ امسال با 14 تیم و با دو تیم بیشتر از دور قبل در دو گروه هفت تیمه از 18 آبان آغاز به کار می‌کند. برای 14 تیم شدن، لیگ 92 سقوط کننده نداشت. این در حالی است که هیچکدام از تیم‌های راه‌یافته از لیگ یک، در لیگ برتر ثبت نام نکردند. تیم بوشهر به دلیل عدم توانایی در پرداخت 60 میلیون تومان حق عضویت در لیگ نیست و پیشگامان یزد هم ترجیح داده این فصل به جای تبدیل شدن به حریف دست‌گرمی لیگ برتری‌ها زیرساخت‌هایش را تقویت کند. به این ترتیب به جای این دو تیم، وزارت دفاع و تعاون گنبد در لیگ حضور دارند.

روی کاغذ چهار تیم صعودکننده به نیمه‌نهایی از همین حالا مشخص‌اند. کمتر کسی شانسی برای تیمی غیر از پیکان، میزان، متین و شهرداری ارومیه قائل است. هر چند شهرداری تبریز، جواهری گنبد، ارتعاشات و نوین کشاورز هم می‌توانند کمی این چهار تیم را اذیت کنند.

 

پیکان تهران

پیکان بعد از بدترین نتیجه تاریخش در فصل گذشته امسال قدم اول را محکم برداشته است. شاید بتوان پیکان این فصل را قطب سرویس پرشی لیگ با حضور بازیکنانی مثل قائمی، موسوی و میرزاجان‌پور دانست. از طرف دیگر انتظار می‌رود همان طور که خوب سرویس پرشی می‌زنند، خوب هم دریافت کنند. قائمی و میرزاجان‌پور بهترین دریافت‌کنندگان سرویس ایران در قهرمانی جهان بودند. امیر حسینی هم پاسور و کاپیتان باتجربه پیکان است که با وجود سن زیادش قابلیت‌های خاص خودش را دارد و در کنار فرریکس هلندی خیال پیکان از این پست هم راحت است. رضا قرا هم که در لیست 22 نفره تیم ملی دیده می‌شود، دیگر بازیکنی است که امسال با پیکان تمدید کرد تا ترکیب پرافتخارترین تیم ایران تقریباً بی‌نقص باشد. 

سرمربی: پیمان اکبری

ملی‌پوشان: سیدمحمد موسوی، مجتبی میرزاجان‌پور، فرهاد قائمی، سامان فائزی

دیگر بازیکنان شاخص: امیر حسینی، نیکو فرریکس، رضا قرا

رتبه در لیگ 92: ششم 

شانس قهرمانی: 5/25 %

 

متین ورامین

قهرمان فصل گذشته لیگ برتر و جام باشگاه‌های آسیا که تنها دو سال از حیاتش در لیگ برتر می‌گذرد، این فصل یک خانه‌تکانی مفصل کرد. هر چند متین کهکشانی فصل پیش را نمی‌توان با تیم حال حاضر ورامین مقایسه کرد و آن تیم تقریباً همه ستاره‌هایش را از دست داد، اما از همین تیم تغییر کرده هم به راحتی نمی‌توان گذشت. متین در فصل نقل و انتقالات امیر غفوری را خرید که امتیازآورین بازیکن تیم ملی در قهرمانی جهان است. همچنین آن‌ها سعی کردند با خریدن محمدطاهر وادی که پاسور سوم تیم ملی به حساب می‌آید، کمی خلاء معروف را پر کنند و کشاورزی و بازارگرد باتجربه را از پیکان و دیمیتریوس یونانی 25 ساله را از سری آ ایتالیا خریدند تا خط حمله‌شان را تقویت کنند. آن‌ها همچنین شیرکوند را به عنوان لیبرو در اختیار دارند که بهترین لیبرو باشگاه‌های جهان امسال شد.

سرمربی: بهروز عطایی

ملی‌پوشان: امیر غفور

دیگر بازیکنان شاخص: آندریاس دیمیتریوس، مهدی بازراگرد، محمدطاهر وادی، آرش کشاورزی، احسان شیرکوند

رتبه در لیگ 92: اول

شانس قهرمانی:5/18%

 

میزان مشهد

نماینده مشهد که فصل پیش پدیده لیگ بود و در نهایت چهارم شدند، امسال یکی از مدعیان اصلی قهرمانی هستند. این تیم هم از تازه تاسیس‌های لیگ است و سومین حضورش در لیگ را تجربه می‌کند. تیم میزان را این فصل می‌توان تیم سرویس هدف‌دار لیگ دانست. آرمین تشکری که بارها سرویس‌های جهشی‌موجی‌اش به داد تیم ملی رسید، به همراه مهدوی و غلامی که در زدن سرویس هدف‌دار تبحر دارند، دریافت اول را برای حریفان میزان سخت خواهند کرد. از طرفی در خط حمله هم میزان هم سرعتی‌زن‌هاي خوبی دارد و هم با حفظ مباشری و داوودی از فصل گذشته و اضافه کردن پریرا که امتیاز آورترین بازیکن تیم ملی آرژانتین است، حمله‌های قدرتی خوبی را انجام خواهد داد. ضمن این که فرهاد ظریف هم به تنهایی می‌تواند قهرمان استراتژی توپ‌های برگشتی برای میزان می‌باشد.

سرمربی: علیرضا مومنی مقدم

ملی‌پوشان: فرهاد ظریف، مهدی مهدوی، عادل غلامی، آرمین تشکری

دیگر بازیکنان شاخص: علیرضا مباشری، رحمان داوودی، فردریکو پریرا، جورجی باربارا

شانس قهرمانی: 28%

رتبه در لیگ 92: چهارم

 

شهرداری ارومیه

شهرداری ارومیه فصل گذشته لیگ را بد شروع کرد و با جایگاه هشتمش در جدول به روند بدش ادامه داد، اما پایان خوبی داشت و روی سکوی سوم لیگ 92 ایستاد. ارومیه‌ای‌ها که خود را پایتخت والیبال ایران می‌دانند، در فصل نقل و انتقالات طلایی بودند، اما نتوانستند مثلث طلایی لیگ را کامل کنند و موسوی به ارومیه نیامد. شاید همین اتفاق جذابیت‌های این فصل را خیلی بیشتر می‌کند. چرا که خیلی‌ها تیم دارای این مثلث را از قبل قهرمان لیگ می‌دانند. شهرداری ارومیه یک وزنه سنگین به نام میرسعید معروف دارد که به تنهایی می‌تواند عامل قهرمانی یک تیم باشد. این تیم به جز نداشتن یک سرعتی زن شش‌دانگ، نقطه ضعف دیگری ندارد و همه پست‌هایش کامل است. شهرداری پرتماشگرترین تیم فصل پیش بود و امسال با توجه به بازگشت معروف، انتظار می‌رود هر هفته 5000 تماشاگر، ورزشگاه غدیر را پر کنند.

سرمربی: جهانگیر سیدعباسی

ملی‌پوشان: میرسعید معروف، شهرام محمودی، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی، عبدالرضا علیزاده

دیگر بازیکنان شاخص: نیکولای نیکولوف، فرهاد نظری افشار

شانس قهرمانی: 28 %

 

--------

سایر تیم‌ها در یک خط

شهرداری تبریز: تبریزی‌ها اصلا حریف راحتی برای تیم‌های پرستاره لیگ نیستند. آن‌ها خیلی وقت است که با هم تمرین می‌کنند و در بازی‌های پیش‌فصل هم شهرداری ارومیه و میزان خراسان را شکست داده‌اند. شهرداری تبریز ارکان لازم قهرمانی ندارد، اما همیشه خطرناک است.

نوین کشاورز: نوین کشاورز تیم سوم استان تهران بعد از پیکان و متین است. نوین کشاورز هم تیم درجه دو لیگ محسوب می‌شود که صعود به پلی‌آف می‌تواند نتیجه خوبی برای این تیم باشد. آن‌ها فصل گذشته هفتم شدند و در یک چهارم به متین خوردند و حذف شدند.

آلمینیوم هرمزگان: آلمینیوم فصل پیش در یک رقابت نزدیک با شهرداری ارومیه و نوین‌کشاورز نتوانست به پلی‌آف برود. هرمزگان هم از تیم‌هایی است که صعود به پلی‌آف یک موفقیت بزرگ برایش محسوب می‌شود.

جواهری و تعاون گنبد: به لطف کنار رفتن دلیران بوشهر، گنبد امسال دو نماینده دارد. والیبال هم رده با اسب‌دوانی مهم‌ترین ورزش گنبد است و تقریبا تمام بازیکنان این دو باشگاه هم بومی هستند. آن‌ها خیلی هم تلاش کردند تا فرهاد قائمی را برگردانند اما نتوانستند. این دو تیم امسال، بدون بضاعت مالی می‌خواهند از آبروی والیبال گنبد که فصل گذشته خوب نبود، دفاع کنند.

ارتعاشات صنعتی: ارتعاشات این فصل به جای کاله بازی خواهد کرد. البته جایگزین کاله قرار بود مازندرانی و تیم دومشان نوشیدنی شمس باشد، اما این طور نشد. تمام بازیکنان و کادر تیم ملی نوجوانان در قالب تیم ارتعاشات به لیگ برتر آمده‌اند و این تیم برای حمایت و کسب تجربه نوجوانان تشکیل شد.

شهرداری زاهدان: تیم والیبال شهرداری زاهدان تنها نماینده استان سیستان و بلوچستان در ورزش‌های تیمی توپی است. این تیم تقریبا تماماً سیستانی است و این فصل جبار قوچان‌نژاد، مربی موفق میزان را به خدمت گرفته تا کمی تقویت شد. هدف زاهدانی‌ها ماندن در لیگ است.

مهرپارس فارس: بعد از سال‌ها والیبال فارس در لیگ کشور نماینده دارد که البته به طور حرفه‌ای از دسته یک نیامده است. چیز خاصی از ترکیب شیرازی‌ها در دست نیست. اما گفته می‌شود شاکله تیم از استان فارس است.

سایپا کرج: دیگر خودروساز والیبال ایران که یکی از پرافتخار ترین تیم‌های لیگ هم هست، فصل گذشته در بدترین عملکرد تاریخش آخر شد و این فصل با یک خانه‌تکانی نصفه و نیمه و آوردن بازیکنانی از سایر تیم‌های لیگ دنبال به دست آوردن آبروی از دست رفته است. هر چند باز هم امید چندانی به این سایپا نیست و نارنجی‌پوشان قابل مقایسه با سال‌‌های موفقیت‌شان نیستند.

وزارت دفاع: اطلاعاتی از این تیم در دسترس نیست و معلوم نیست با چه ترکیبی و چه سرمربی در لیگ به میدان برود. 

----

**شانس قهرمانی با توجه به حضور بازیکنان سطح اول، دوم یا سوم در هر پست برای هر یک از تیم‌ها در ترکیب شش نفره اصلی‌شان محاسبه شده است. لازم به ذکر است که در این محاسبه از شانس تیم‌های دیگر لیگ صرف نظر شده است.

----

گروه‌بندی لیگ:

 گروه 1:

پیکان تهران – میزان مشهد – شهرداری تبریز – تعاون گنبد – جواهری گنبد – شهرداری زاهدان  - ارتعاشات صنعتی ایران

گروه 2:

متین ورامین – شهرداری ارومیه – نوین‌کشاورز تهران – آلمینیوم بندرعباس – سایپا کرج – مهرپارس فارس – وزارت دفاع

نظرات کاربران
کد امنیتی