پاییز خود را چگونه بگذرانیم؟
5 ایده برای داشتن یک پاییز متفاوت

پاییز خود را چگونه بگذرانیم؟

نویسنده : مریم ملی
يادم هست در دوران نوجواني‌ام شعری مي‌خوانديم از خانم شکوه قاسم‌نیا که این طور می‌گفت: چمدانش را بست/ خانه را خالی کرد/ منتظر بود که باز/ بوزد بادی سرد... چمدان را برداشت/ گل خود را بوسید/ رفت و پشتش پاییز خسته از راه رسید
به محض تمام شدن تابستان این شعر زمزمه هر روز من بود. اصولا پاییز برای‌مان فصل جالبی بود ولی آن قدر از غم آلود بودن غروب‌ها و کسالت‌آور بودن صبح‌هایش گفته بودند که ما هم هیچ نگاه خلاقانه‌ای به آن نداشتیم. علی رغم این که این شعر پر بود از حس ناب فصلی تازه ولی باز هم بنا به گفته‌های دیگران پاییز برای‌مان خسته کننده شده بود. این روزها البته نگاه خیلی‌ها به پاییز بسیار مهربانانه شده و خیلی‌ها حتی انتظارش را می‌کشند تا از راه برسد و مرهمی باشد بر داغی و حرارت تابستان.
حالا که دیگر يك ماه از پاييز گذشته و ديگر از تابستان نشاني نيست، حال و هوای پاییز بیشتر احساس می‌شود. پاییز طرفدارهای خاص خودش را دارد که خوب بلدند چه طور توی این فصل کِیف کنند، در این بسته پیشنهادی می‌توانید ایده‌هایی برای این که چه طور پاییز بهتری داشته باشید بخوانید و اگر هم جزء ضد پاییزی‌ها هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم امسال پاییز خودتان را با یکی از کارهای زیر شاد کنید.
پاییزتان را قاب کنید!
دوربین به دست‌ها احتمالا خیلی رنگ و لعاب پاییز را دوست دارند. پاییز برای دریچه دوربین شما پر است از نور و رنگ و طرح. اگر ساعت‌های طلایی روز در فصل پاییز را بشناسید، عکس‌هایی که از طبیعت می‌گیرید خیلی جذاب‌تر خواهند شد، هنگام سپیده دم و مدتی قبل از غروب آفتاب بهترین زمان برای عکاسی در پاییز است. چرا که در این ساعات رنگ قرمز و نارنجی و طلایی زیباتر از حالت طبیعی خود دیده می‌شود و به عکس شما حال و هوای کارت پستالی بیشتری می‌دهد. روزهای ابری هم می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌های زمانی برای عکاسی باشند. آسمان پوشیده از ابرهای تیره و بارش باران و شاید هم کمی رنگین کمان می‌توانند فرصت‌ها و سوژه‌های عکاسی فوق‌العاده‌ای در اختیارتان قرار دهند. دقت کنید که اگر هوا آفتابی بود پشت به آفتاب بایستید و عکاسی کنید، اجازه بدهید نور آفتاب سوژه‌تان را به زیبایی نورپردازی کند. 
زیبایی‌هایی که همه نمی‌بینند را ببینید، در پاییز تا دل‌تان بخواهد افکت و جلوه‌های ویژه نهفته است. مثلا شبنم‌های روی برگ گیاهان یا شیشه‌های بخار گرفته خودرو یا منزل، همه و همه پر از حس پاییز هستند که اگر سلیقه به خرج بدهید و توی بهترین کادر شکارشان کنید، عکس‌تان حسابی به یاد ماندنی می‌شود. نمای افتادن برگ از درخت و کنتراست میان رنگ‌های درختان و آسمان، تصویر وارونه درختان و ریزش برگ‌ها در حوضچه و استخرهای سطح شهر، زمین پر شده از برگ‌های زرد و نارنجی، مهاجرت پرنده‌ها و نماهای کلوز آپ می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی پاییزی باشند. خلاقیت و تلفیق اشیا و چیزهای مختلف با هم را همیشه در عکس‌هایتان به خاطر داشته باشید. خودتان را به زاویه و جهت خاصی محدود نکنید و تلاش کنید چشم‌اندازهایی که دیگران به راحتی از کنارش می‌گذرند را با دقت هر چه بیشتر ببینید و ثبت کنید. یادتان باشد حساسیت (ISO) دوربین در این فصل بهتر است کم باشد.
قلم به دست‌های پاییز دوست بخوانند
باران پاییزی و بوی خاک و آسمانی که دلش گرفته برای قلم به دست‌ها و خیال پردازها بهشتی است برای نوشتن و سرودن. اگر شما هم جزء این دسته هستید حتما برای پاییز امسال‌تان برنامه‌ریزی داشته باشید تا بتوانید حسابی از این فصل بهره‌مند شوید. 
بهانه‌هایتان برای دور بودن از کتاب‌هایتان را کنار بگذارید و هر طور شده سری به کتاب فروشی‌ها و کتابخانه‌های شهر بزنید. با دوستان‌ کتاب‌خوان حرفه‌ای همراه شوید تا کتاب‌های ناب تازه‌ای را که خواندند به شما معرفی کنند. از کتاب فروشی‌ها، سراغ جدیدترین کتاب‌های شعر را بگیرید و برای خواندن در یک محیط پاییزی با دوستان‌تان وقت بگذارید. مثلا در یک بعدازظهر پر احساس پاییزی توی یک پارک یا یک کافی شاپ «دورهمی شعر خوانی» بگذارید، برای هم بهترین شعرهای پاییزی که خواندید را باز خوانی کنید. از خواندن اشعار قیصر امین‌پور، سهراب سپهری، رضا بروسان، گروس عبدالملکیان، رسول یونان و فاضل نظری هم غفلت نکنید. این شاعرها شعرهایی با حال و هوای پاییز سرودند که به تقویت حس پاییزی شما کمک می‌کند. کاغذها در انتظار قلم شما هستند. تخیل‌تان را آزاد بگذارید تا بگردد و سوژه‌اش را برای نوشتن پیدا کند. تخیل‌تان را اگر با چاشنی پاییز به کار ببرید، حتما نتیجه‌اش سروده یا نوشته یا قطعه ادبی خواهد شد که خودتان از نوشتنش راضی خواهید بود. پاییز شاید بهترین فرصت باشد تا دوباره قلم‌تان را پیدا کنند و شروع به نوشتن کنند. ایده و الهام از پادشاه فصل‌ها را هم از خاطر نبرید.
مهمان ناخوانده طبیعت بشوید
فصل، فصل دانشگاه و مدرسه است، برای همین نمی‌شود به سفرهای بلند مدت و طولانی فکر کرد. اما عوضش می‌توانید برای سفرهای کوتاه و نزدیک به شهرتان برنامه‌ریزی کنید. اما حتما برای دیدن طبیعت وقت بگذارید. پاییز فقط آنچه در خیابان‌های شهر اتفاق می‌افتد نیست، اصل زیبایی‌اش توی دل طبیعت رخ می‌دهد. آخر هفته فرصت مناسبی است برای سر زدن به پارک‌های خاص یا روستاهای دیدنی نزدیک. پیشنهاد می‌کنیم حتما به ارتفاعات هم سری بزنید دیدن درخت‌های زرد و نارنجی و قرمز از بلندی به شدت جذاب و زیباست. برای همشهری‌های جیم روستای کنگ از آن جاهایی است که در پاییز خیلی چشم نواز می‌شود و به دلیل اینکه در ارتفاع قرار دارد، مناظر کم نظیری برای دیدن دارد. 
دیدنی‌ترین مناطق گردشگری ایران در پاییز هزار رنگ، روستای سرخ ابیانه که فرهنگ و تاریخ و زیبایی طبیعت همه در کنار هم جمع شده‌اند، جنگل پر درخت و رویایی مرس سی در روستای سنگده از توابع سواد کوه، روستای فیلبند و کلاردشت در استان مازندران و طبیعت رنگارنگش در پاییز و روستای شهرستانک در شمال شرق کرج هستند که اگر فرصت داشته باشید و بتوانید به آن‌ها سفر کنید قطعا این سفر را هرگز از خاطر نخواهید برد. مسیر رودخانه‌ها هم در پاییز خیلی دیدنی است، اگر بتوانید با یک جمع دوستانه یا خانوادگی صبح تا عصر یک روز تعطیل را به پاییز گردی بپردازید، در پایان گشت و گذارتان حتما حس و حال خیلی خوبی خواهید داشت چرا که هوای پاک و دمای نسبتا مناسب و چشم اندازهای خیره کننده طبیعت کلی انرژی برای‌تان به ارمغان می‌آورند. 
با پاییز صنايع دستي بسازيد
بعضی از هنرهای خاص و نادر هست که فقط مخصوص پاییز است. مثلا قاب‌سازی و کاردستی‌های پاییزی. اینجا مجال آن را نداریم تا تمام این صنایع دستی پاییزه و آثار هنری را آموزش بدهیم ولی اگر حال و حوصله‌اش را داشته باشید، می‌توانید با همین برگ‌های ساده و خشک کلی هنرنمایی کنید. 
برای این کار باید 20 برگ پاییزی رنگارنگ جمع کنید. بهتر است برگ‌ها نه خیلی خشک باشند و نه خیلی تازه. یک کاغذ فوم گرد انتخاب کنید و آن را به شکل یک حلقه تو خالی برش دهید. رویش با چسب چوب برگ‌های پاییزی که جمع کردید را بچسبانید. در نحوه چسباندن برگ‌ها خلاقیت به خرج دهید. چسباندن برگ را طوری انجام بدهید که ابتدای برگ به سمت داخل باشد. در آخر هم یک روبان قرمز در پایین قاب گرد پاییزی دست سازتان بچسبانید. این قاب پاییزی می‌تواند میزبان عکس‌های دوست داشتنی‌ترین‌های شما باشد.
اگر دوست دارید دکور اتاق‌تان را در این مدت پاییزی کنید و می‌خواهید برگ‌ها را سالم و خوب نگه دارید، بهترین روش این است که  اول آن‌ها را خوب تمیز کنید تا گرد و غباری روی‌شان باقی نماند، بعد آن‌ها را در یک ظرف با دو پیمانه آب و یک پیمانه گلیسرین بگذارید. روی ظرف را با یک بشقاب برعکس ببندید. بعد از 4 روز آن‌ها را از ظرف در بیاورید و آرام خشک کنید. این روش برای خوش رنگ‌تر شدن و براق شدن برگ‌ها بسیار کاربردی است. این طوری می‌توانید مدت بیشتری برگ‌ها را در دکور اتاق‌تان نگه‌داری کنید. 
پاييز را شاد تجربه كنيد
در کنار همه این اتفاق‌های خوب، افسردگی فصلی یقه عده‌ای را می‌گیرد، آن‌هایی که به جای دیدن زیبایی‌های پاییز، دنبال یک هوای ابری هستند که تمام غم دنیا بریزد توی دل‌شان و بگویند وای چه هوای بد و گرفته‌ای! بهترین راهکار برای این افراد این است که سعی کنند از همه چیزهایی که توی پاییز هست و غمگین‌شان می‌کند یک خاطره خوب برای خودشان بسازند، مثلا یک روز که هوا ابریست یک قرار دوستانه با دوست‌تان بگذارید، قراری که خیلی خوش بگذرانید یا یک روز بارونی با خانواده‌تان بروید توی پارک قدم بزنید و اصلا با بچه‌ها بازی کنید و اجازه بدهید خیس شوید و لذت قطره‌های باران با یک اتفاق خوب گره بخورد. البته که قبل از همه این‌ها باید افکار و احساسات منفی را از خودتان دور کنید. برای این کار هیچ وقت تنها و بیکار نباشید تا این افکار به سراغ‌تان نیاید.
نظرات کاربران
کد امنیتی