تنقلات جیبی!
به بهانه روز جهانی غذا، 9 مُسکن برای جیب‌های خالی

تنقلات جیبی!

نویسنده : زهرا نخعی راد

قدیم‌ها، ملت در جیب‌شان کلی خوراکی پیدا می‌شد که هر وقت به عمو زنجیرباف یا عمو و خاله‌های دیگر می‌رسیدی دست‌شان را در جیب کرده و روح شما را با تنقلات‌شان نوازش می‌دادند. خب به همين منوال خوراکی بچه‌ها هم در مدرسه همین‌ها بوده است. اما امروزه با وجود انواع و اقسام خوراکی‌های بازاری، این خوراکی‌ها پوشیده مانده و گاهی فراموش شده است. خوراکی‌هایی که هم خوردنش راحت است، هم خوشمزه و مهم‌تر از آن مقوی است و هم شما را مدت زیادی سرگرم هم می‌کند و نمی‌خواهد نگران زود تمام شدن آن باشید! یک اثر دیگر هم دارد، این که هر وقت دست در جیب‌تان می‌کنید، به جای پول کلی خوراکی از آن در می‌آید که این به آرامشِ بی پولی‌تان هم کمک می‌کند و نوعی مسکن هم محسوب می‌شود!

در روز جهانی غذا، برای تشویق شما جوان‌های عزیز به داشتن جیب‌های پر برکت(!) 9 تا از این تنقلات را لیست کردیم.

 

کشک

کشک کاملا ایرانی است و محصول وطن است و بد نیست اگر روزی به سفرهای خارجه رفتید این را به عنوان سوغات ببرید تا عاشقش شوند. کشک هم شما را سرگرم می‌کند و از خوردن هله و هوله‌های بی خود موقع مطالعه و تماشای فیلم و... باز می‌دارد و هم انرژی‌زا و مقوی است. کشک حاوی کلسیم و فسفر است و همه خواص شیر را هم دارد و همین مانع از پوکی استخوان می‌شود. فقط خریدن کشک تبحر خاص خودش را می‌خواهد که خوشمزه و تمیز باشد وگرنه از جایی بخرید که مطمئن هستید.

 

نخودچی کشمش

قدیم در جیب آدم‌ها کلی نخودکشمش پیدا می‌شد و عمو زنجیرباف هم برای‌مان آن زمان نخودچی کشمش می‌آورد. اما حالا انگار باید در لابه‌لای آجیل‌ها پیدایش کرد. نخودچی کشمش ترکیب خوشمزه‌ای است و مفید هم هست و  هر کدام به تنهایی خواص خاص خودش را دارد. نخودچی یک ترکیب پر پروتئین است و کشمش هم تمامی خواص انگور را دارد. کشمش همان انگور خشک شده است که انواع و اقسامی دارد. اما کشمش سبز مصرف تنقلاتی دارد. کشمش سرشار از ویتامین‌هایA  وB  است. اگر دچار کم خونی هستید و عموما بدنتان ضعف دارد، حتما کشمش بخورید. فقط حواستان باشد که کشمش اشتهازا هم هست. 

اصلا وقتی نخودچی کشمش در جیب آدم است یک حس خاص به آدم دست می دهد و دلش قرص است و باعث تمدد اعصاب هم هست!

 

عناب

جدای از این که خوشمزه است می‌توانید به چشم یک داروی درمانی هم به آن نگاه کنید. عناب سرشار از ویتامین‌های A،C ،B2  و هم چنین کلسیم، آهن و فسفر است. عناب آرامش‌بخش است و یک خوراکی خوب برای بد خلق‌هاست. کسانی که دنبال پوست روشن و صاف هستند، خوردن عناب یک گزینه خوب است. عناب حتی در درمان چاقی هم موثر است که باید یک مشت عناب را در یک پیمانه آب ریخته و به مدت یک شب خیس کنید، صبح روز بعد قبل از خوردن هر چیزی، آن را بخورید.

عناب برای دستگاه گوارش، معده و سیستم ایمنی بدن هم خوب است. پس از همین الان بروید سراغش. هم فال است و هم تماشا. اصلا همین خواص عناب است که در اکثر مکاتب طب سنتی دنیا پیدا می‌شود.

 

انجیر خشک

اگر تازه‌اش بود تازه‌اش را بخورید اما اگر نبود انجیر خشک در تمام طول سال پیدا می‌شود و جیب‌تان را هم کثیف نمی‌کند. میوه انجیر از ویتامین‌های A، B و C سرشار است و آن‌قدر اهمیت دارد که در قرآن به اسم نام برده شده است. انجیر، آن قدر خواص دارد که از میان آن به این روایت بسنده می‌کنیم كه امام رضا (ع) در حدیثی این طور فرموده‌اند: انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد؛ استخوان را محکم می‌سازد؛ باعث رویش مو می‌شود؛ درد را بر طرف می‌کند و با وجود انجیر دیگر به دارو احتیاج نیست.

انجیر چاق‌کننده هم هست و کسانی که می‌خواهند چاق شوند نیازی به چیپس و پفک و.. ندارند؛ جیب‌تان پر از انجیر باشد. البته انجیر برای بعضی افراد مثل مبتلایان به بیماری قند و  کسانی كه اختلالات معده دارند مضر است.

 

شیرین گندمک

قبل‌ترها یکی از خوراکی‌های رایج و پر طرفدار بود. حالا هم بیشتر در دست کودکان دیده می‌شود که به عنوان عصرانه یا صبحانه در شیر حل می‌کنند و می‌خورند. اما شیرین گندمک آن هم بسته‌بندی شده‌های بازاری، یک جایگزین خوشمزه و مفید به جای چیپس و پفک می‌تواند برایتان باشد. 

شیرین گندمک از همان گندم‌های سفت تهیه می‌شود و اگر حوصله داشته باشید به راحتی می توانید خودتان در خانه یک شیرین گندمک سالم درست کنید.

 

خرما

خرما همان حکم اسفناجِ ملوانِ زبل را دارد که با خوردن آن انرژی مضاعفی پیدا می‌کنید. یک ضرب‌المثل عربی هم داریم که خواص خرما به اندازه روزهای سال است. قلب‌تان را هم سالم نگه می‌دارد و برای درمان اختلالات روده، سم‌زدایی، سلامت دستگاه گوارش و... مفید است. این را هم در نظر داشته باشید که خرما حسابی به خون‌سازی بدن کمک می‌کند. البته در خوردن آن هم زیاده‌روی نکنید که عوارضی دارد و باعث چاقی هم می‌شود.

افراد معمولا خرما را تنها نمی‌خورند و آن را با چای، شیر، صبحانه و... می‌خورند. بد نیست همیشه خرما در جیب‌تان باشد تا به جای قند از آن استفاده کنید، یا حکم شکلات را برایتان داشته باشد و زمانی که ضعف کردید یا گرسنه هستید آن را بخورید. حالا هم که انواع و اقسام خرما در طعم‌های مختلف دربازار هست که لذت خوردن آن را دو چندان می‌کند.

 

مویز

مویز، یکی از همان انواع کشمش است که از انگور شاهانی تهیه می‌شود. احتمالا اولین چیزی که درباره مویز شنیده‌اید این است که اگر می‌خواهی حافظه خوبی داشته باشی مویز بخور. امام رضا (ع) در مورد مویز گفته‌اند: هر کس می‌خواهد حافظه‌اش زیاد شود هر صبح در حالت ناشتا هفت مثقال مویز بخورد. از امام علی(ع) هم در این زمینه روایتی داریم: (خوردن) بیست و یک عدد مویز سرخ هر صبح در حالت ناشتا، همه بیماری‌ها را دور می‌کند، مگر بیماری مرگ را.  ترکیبات مویز باعث می‌شود که اثر فوق‌العاده‌ای در جلوگیری از آلزایمر داشته باشد. هم چنین مویز؛ غلظت خون را کاهش می‌دهد، پایین آورنده فشار خون است و معده را هم تقویت می‌کند.

 

برگه‌ها

احتمالا این روزها زیاد این نوع برگه‌ها را در بازار دیده‌اید، آن هم برگه انواع و اقسام میوه‌ها. برگه‌ها، سرگرم کننده مقوی هستند که می‌توانید ازآن استفاده کنید. درست است که آن اثری که در میوه هست دیگر در برگه‌اش نیست، اما همین هم بهتر از نبودنش است. بین برگه‌ها، برگه زردآلو از قدیم طرفدار خاص خودش را داشته و فواید خاص خودش را هم دارد. برگه زردآلو سرشار از پتاسیم است و پتاسیم هم باعث تنظیم فشار خون می‌شود. این برگه سبب هضم غذا هم می‌شود و در درمان یبوست بسیار کارساز است.

قطعا شما هم مشکلی با برگه زردآلو و برگه‌های دیگر ندارید و در خوشمزه بودن آن شکی ندارید، اما به عنوان یک خوراکی روزانه کمی گران است که این مشکل را می‌توانید خودتان با دست خودتان برطرف کنید. آن هم این که اگر حوصله داشته باشید در هر فصل، خودتان میوه‌های اضافی خانه‌تان را خشک کنید و از آن برگه درست کنید.

 

لواشک

لواشک یکی از آن خوشمزه‌هایی است که در کیف هر خانمی پیدا می‌شود. پسرها هم مطمئنا دوست دارند اما چون این خوراکی از ابتدا به نام دختران زده شده است، احتمالا روی خوردنش را ندارند. لواشک را جز این لیست آورده‌ایم که بگوییم لواشک علاوه بر مزه خوبش، مقوی هم هست که از این به بعد با آرامش بهتری آن را بخورید. همان خواصی که در میوه هست، کم‌تر و بیشترش هم در لواشک هست. لواشک داراي ويتامين‌هاي A و B و مواد معدني (مخصوصا پتاسيم و کلسيم) است. ضمن این که لواشک هر میوه‌ای اثرش متفاوت از میوه دیگر است. این حرف را هم به فراموشی بسپارید که لواشک شما را لاغر می‌کند! پس در خوردن آن زیاده‌روی نکنید. درخریدن لواشک دقت کنید و از هر دست‌فروشی که می‌گذرید، دلتان آب نیفتد و بخرید؛ به فکر روند تهیه همان لواشک هم باشید که ممکن است در بین حجم عظیم مگس‌ها و پشه‌ها، لواشک شده باشد! سعی کنید یا لواشک‌های خانگی خودتان را بخورید یا بسته‌بندی‌های بازاری. حالا هم که بسته‌بندی‌های کوچک آن هم در بازار موجود است و در جیب هم به راحتی جا می‌شود و می‌توانید در هر جایی بدون ترس از مکیدن آن جلوی جمع، نوش جان کنید.

نظرات کاربران
کد امنیتی