اسکار 2015 نصیب کدام فیلم می‌شود؟
درباره فیلم‌هایی که شانس دریافت اسکار بهترین فیلم را دارند

اسکار 2015 نصیب کدام فیلم می‌شود؟

نویسنده : وحید تفریحی

امسال برای اسکار بهترین فیلم، سال عجیب و غریبی خواهد بود چرا که هم تجربه دو سال گذشته و انتخاب‌های هدفمند و سیاسی آکادمی اسکار را پشت سر گذاشتیم و هم با حضور جدی فیلمسازان بزرگ جهان مواجه هستیم که همین موضوع، کار را برای پیشبینی گزینهای که بیشترین شانس دریافت اسکار بهترین فیلم را دارد سخت میکند. در این مطلب سعی خواهیم کرد آن دسته از فیلمهایی که امسال بیشترین شانس برای دریافت مهمترین جایزه اسکار یعنی بهترین فیلم را دارند معرفی کنیم، اما برای اینکه کمی این انتخاب را دستهبندی شده پیش ببریم بد نیست نگاهی به پیشینه دو سال گذشته این جایزه بیندازیم؛ سال گذشته اسکار بهترین فیلم به «۱۲ سال بردگی» ساخته استیو مک کویین اعطا شد که اولین سیاهپوستی بود که در تاریخ اسکار فیلمش توانست اسکار بهترین فیلم را بگیرد، همین موضوع و البته برخی پازلهای دیگر این ماجرا موجب شد که عدهای این انتخاب را به دلیل فرار از ادعای نژادپرست بودن اعضای آکادمی اسکار عنوان کنند. سال قبلتر از آن هم که اسکاریها برای سیاستهای کاخ سفید، سنگ تمام گذاشتند و عملاً بر سیاسی بودن این جشنواره سینمایی مهر تایید زدند؛ سالی که اسکار بهترین فیلم به فیلم ضد ایرانی «آرگو» آن هم در مقابل رقبایی قدر اعطا شد.

 

یک فیلم سیاسی و معادلاتی که بر هم میریزد

با این توضیحات پر واضح است که اعضای آکادمی به راحتی از فیلمهای سیاسی خصوصاً اگر ضد ایرانی یا ضداسلامی باشد نمیگذرند و نکته جالب این جاست که این خوراک هم امسال برای اعضای آکادمی جور است و ممکن است تمام معادلات را برهم بزند؛ فیلم ضد ایرانی «گلاب» ساخته جان استوارت، مجری مشهور تلویزیون آمریکا همین خوراک است که از زاویهای غیر واقعی به وقایع پس از انتخابات ۸۸ ایران میپردازد و با جمعی از بازیگران خارجنشین و از روی کتاب مازیار بهاری خبرنگار بی‌بی‌سی ساخته شده است. با توجه به تجربه اسکار آرگو با وجود ضعفهای فنی و محتوایی بسیار آن، باید این فیلم را جزو دسته فیلمهایی دانست که ممکن است تمام معادلات را برهم بزند.

 

بخت نخست؛ فیلمهای زندگی‌نامهای 

با این توضیح و با توجه به رویکرد اسکار که در این دهه 75 درصد فیلمهایی که موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم شدهاند بر اساس ادعای سازندگانش برمبنای یک داستان واقعی ساخته شده، این گزاره جدیتر میشود و ارزش چنین فیلمهایی نزد اعضای آکادمی خیلی بیشتر از بقیه فیلمهاست. امسال هم فیلمهای زندگینامهای زیادی داریم که میتوانند از شانس زیادی برای بردن جوایز اسکار بهره ببرند. فیلمهایی چون «چشمان بزرگ» ساخته تیم برتون، «فاکس کچر» ساخته بنت میلر (که اتفاقا بیشترین بخت را به نقل از کارشناسان برای بردن اسکار بهترین فیلم را دارد)، «آقای ترنر» به کارگردانی مایک لی، «شکست ناپذیر» از آنجلینا جولی و «وحشی» اثر ژان مارک ولی، جزو این دسته‌اند.

 

بزرگان سینما و شانس اسکاری شدن

علاوه بر این امسال آثاری از بزرگان سینمای جهان هم روی پرده رفته یا تا آخر سال اکران خواهد شد؛ كارگردانان معروفی همچون «پل توماس اندرسون»، «كريستوفر نولان»، «ديويد فينچر» و «ریدلی اسکات» در اين رقابت قطعاً نقشی جدی ایفا خواهند کرد. «پل توماس اندرسون» پس از موفقيت‌هایش امسال با فيلم «خباثت ذاتي» در اسکار حضوری جدی خواهد داشت. «ميان ستاره‌اي» نیز فيلم «كريستوفر نولان» است و هرچند در ژانر علمی – تخیلی ساخته شده و تجربه ثابت کرده که اعضای آکادمی نگاه مثبتی به این فیلمها ندارند اما به هر حال اسم کارگردان بزرگی همچون نولان تمام این تابوها را ممکن است زیر سوال ببرد. «دختر گمشده» هم فیلم جدید کارگردان «هفت» و «زودیاک» یعنی دیوید فینچر است که نام آن در هر فهرست پیش‌بینی نامزدهای اسکار 2015 خودنمایی میکند. ریدلی اسکات هم که پس از انصراف استیون اسپیلبرگ سکان کارگردانی «هجرت» که روایتی از زندگی حضرت موسی (ع) است را بر عهده گرفته، یکی دیگر از بزرگانی است که امسال در این رقابت قطعا نقش مهمی خواهد داشت.

 

اتفاق‌های ریز و درشت امسال

در این بین نباید از اتفاقهای خوبی که امسال در بحث سینمای مستقل، سینمای کودک یا فیلم‌های موزیکال افتاده است بگذریم، یکی از این اتفاقهای خوب را دیزنی با کارگردان فیلم «شیکاگو»، یعنی راب مارشال رقم زده است. «درون جنگل»  عنوان این فیلم است که با کلی ستاره همچون مریل استریپ و جانی دپ از روی داستان‎های جن و پری ساخته شده و ممکن است در روند انتخاب نامزدهای بهترین فیلم خودش را نشان دهد. 

«پسربچگی» یا «Boyhood» ساخته «ریچارد لینکلیتر» هم از جمله فیلمهایی است که در بسیاری از فهرستهای منتشر شده برای نامزدهای بهترین فیلم اسکار 2015 دیده میشود. این فیلم درباره یک پسربچه 6 ساله است که به همراه مادر و خواهرش در تگزاس زندگی می‌کند. پدرش به تازگی آنها را ترک کرده است. فیلم، زندگی این پسربچه و خانوادهاش را در طول ۱۲ سال آینده که طی آن به یک مرد تبدیل میشود، دنبال میکند.

 

برآیندی از پیش‌بینیها

با این توضیحات همانطور که می‎بینید امسال با یکی از عجیب و غریبترین دوره‎های اسکار برای انتخاب بهترین فیلم سال مواجه خواهیم بود. اما با این وجود برآیند پیشبینیهایی که تا کنون درباره گزینههای بهترین فیلم اسکار 2015 مطرح شده است به این 5 عنوان ختم میشود:

1-فاکس کچر از بنت میلر

2-دختر گمشده از دیوید فینچر

3-خباثت ذاتی از پل توماس اندرسون

4-بچگی از ریچارد لینکلیتر

5-شکست ناپذیر از آنجلینا جولی

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 512

٩٦/٠٨/٢٤
یادداشت

بازار رمالی در فوتبال دودوتا چارتای ساده

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
درباره تکنولوژی های پیشرفته و بستر فضای مجازی که می تواند در حوادث غیرمترقبه به کمک مردم بیاید

#تکنولوژی_غیرمترقبه

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات