هدایت‌گری که فقط عزیز است!
این گزارش از شما یک سوال می‌پرسد: زندگی‌تان چقدر قرآنی است؟!

هدایت‌گری که فقط عزیز است!

نویسنده : محمد امین شرکت اول
«پیامبران از سوی خداوند ماموریت یافته‌اند برای هدایت مردم به کمال و زندگی خوب و در مسیر حق. پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمدمصطفی (صلی ا... علیه و آله) به عنوان آخرین پیامبر، کامل‌ترین روش زندگی را برای ما آورده‌اند. قرآن به عنوان کتاب آسمانی ایشان در بردارنده راه و روش زندگی درست برای تمامی انسان‌ها است.»
تا اینجا را همه ما به خوبی می‌دانیم، اما صرف نظر از این دانستن به عنوان پیروان این دین و این طریقت چقدر در زندگی خود با قرآن انس گرفته‌ایم؟در سبک زندگی ما، در برنامه‌های روزمره زندگی شخصی و کاری ما چقدر قرآن حضور دارد و كاربردي است؟
شکی نیست که همه ما قرآن، این کتاب آسمانی را بسیار عزیز و مقدس می‌دانیم، آن را در بالاترین قفسه کتابخانه می‌گذاریم، احترامش می‌کنیم، بر سر سفره هفت سین و بر سر سفره عقد هر عروس و دامادی قرآن به زیبایی هر چه تمام‌تر می‌درخشد، هر گاه مسافری عزم سفر کند به نیت سلامت از زیر قرآن عبور می‌کند و ... و اما دیگر چه؟! چقدر قرآن را نه فقط به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد قرائتش و نه فقط به خاطر ثواب، تلاوت کرده‌ایم؟! چقدر به قرآن به چشم کتابی که هدایت‌گر است، نگریسته‌ایم؟!
مگر نه این است که بنا به فرموده خداوند، این کتاب وسیله‌ای برای هدایت بیان شده است؟ (ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین- بقره، آیه2 ) 
راستش برای تهیه این گزارش به قول روزنامه‌نگار‌ها اول به دنبال بهانه‌اش بودیم، با خود گفتیم شاید ماه مبارک رمضان یا ایام برگزاری نمایشگاه قرآن فرصت مناسبی باشد، اما کمی که فکر کردیم دیدیم این سوژه اتفاقا مناسبت ندارد، این سوژه هر روز زندگی ماست .


قرآن، محافظی دربرابر بدی‌ها

مجید. ی- 17 ساله- دانش آموز
 به نظرت قرآن در زندگی ما مسلمان‌ها چه نقشی دارد؟
 قرآن توسط خداوند نازل شده و محافظ ما در برابر اتفاق‌های بدی است که ممکن است برای‌مان بیفتد.
 قرآن یک سری آموزه‌هایی برای ما انسان‌ها دارد، چقدر از آن‌ها را می‌دانی و چقدر به آن‌ها عمل می‌کنی؟
 زیاد نمی‌دانم، در حد همین آموزه‌های اجتماعی و بعضا اخلاقی مثل پرهیز از اسراف و نیکی به پدر و مادر.
 پس چرا به دنبال یاد گرفتن این آموزه‌ها نرفتی؟
 خب قرآن خیلی سخت است، من هیچی از عربی نمی‌دانم و تازه معنی‌هایش هم از خود متن عربی سخت‌تر و نامفهوم‌تراست.
 یک سوال دیگه، تا حالا کلاس زبان انگلیسی رفتی؟
 آره، من از دوم دبستان پیوسته کلاس زبان رفتم و اگر بشود سال دیگه می‌خواهم تافلم را هم بگیرم.
کلاس قرآن فقط برای افراد مسن
سمیرا. ر- 53 ساله – خانه‌دار
 به نظرتان قرآن در زندگی ما مسلمان‌ها چه نقشی دارد؟
 قرآن کتاب آسمانی پیامبر ماست و کامل‌ترین برنامه زندگی را برای تمام انسان‌های جهان در خود دارد.
 شما چقدر به دنبال آموختن این آموزه‌ها رفته‌اید و چقدر به آن‌ها عمل کرده‌اید؟
 من از همان دوران جوانی علاقه زیاد به دانستن مفاهیم قرآن داشتم و همین الان هم در محله‌مان جلساتی داریم که از استادهای خانم حوزه دعوت می‌کنیم تا بیایند و برایمان مفاهیم قرآنی و... را تدریس کنند؛ درباره‌ عمل‌کردن به این نکات هم باید بگویم تا آن‌جا
 که بتوانم سعی و تلاش می‌کنم که عمل کنم ولی مطمئناً هنوز کامل نشده است.
 چه خوب که در محله‌تان چنین کلاس‌هایی دارید، حالا در این کلاس‌ها چند نفر از جوانان محل شرکت می‌کنند؟
 کلاس‌های ما معمولاً صبح‌ها برگزار می‌شود و در آن ساعت‌ها جوان‌ها مشغول درس یا کار هستند، بیشتر افراد حاضر در کلاس‌ها، خانم‌های مسن محله هستند.
قرآن، وسیله‌ پیشرفت در زندگی
حمید. ب- 32 ساله- نانوا
 به نظرتان قرآن در زندگی ما مسلمان‌ها چه نقشی دارد؟
 همه چیز زندگی آدم به قرآن وابسته است، قرآن بخوانی زندگی‌ات جلوتر می‌رود و پیشرفت می‌کند.
 فقط خواندن قرآن کافیست؟ یعنی نیازی به عمل به آن نیست؟
 نه اینکه نیازی به عمل به قرآن نباشد ولی خواندن قرآن هم به تنهایی در زندگی انسان تأثیر زیادی دارد.
 شما چقدر به دنبال آموختن این آموزه‌ها رفته‌اید و چقدر به آن‌ها عمل کرده‌اید؟
 در حد همین که جایی روضه‌ای، منبری چیزی می‌روم و می‌شنوم سعی می‌کنم عمل کنم.
قرآن، تنها کتابی که می‌توانم بخوانم
حمید. م- 45 ساله- بنا
 به نظرتان قرآن در زندگی ما مسلمان‌ها چه نقشی دارد؟
 قرآن مال پیامبر ماست، خیلی خوبه، خدا فرستادش، تبرکه، ما باید بهش احترام بگذاریم.
 چقدر قرآن می‌خوانی و چقدر به قرآن عمل می‌کنی؟
 من سواد خواندن و نوشتن ندارم و فقط می‌توانم قرآن بخوانم، به همین خاطر هر موقع بتوانم قرآن می‌خوانم. دخترم هم گاهی اوقات می‌آید و کنارم می‌نشیند و برایم غلط‌هایم را می‌گیرد و گاهی هم قسمت‌هایی از آن را هم ترجمه می‌کند، خیلی خوب است، حرف‌های خیلی خوبی می‌زند.
مهم این است که احساس نیاز کنیم
ایرج.ص – 51 ساله- استاد دانشگاه
 به نظر شما قرآن در زندگی ما چه نقشی دارد؟
 قرآن سراسر نور است، قرائت قرآن و حتی نگاه کردن به قرآن می‌تواند در زندگی انسان تاثیر بگذارد. البته قطعا عمل به دستورات خداوند در کنار این قرائت تاثیر بیشتری دارد. در واقع هر کسی بر اساس و به اندازه ظرفیت وجودی خودش می‌تواند از قرآن بهره مند شود. حال بعضی‌ها قدر این موهبت را بیشتر می‌دانند و برخی کمتر. 
 در زندگی شخصی یا کاری شما چه جایگاهی دارد؟
 ببینید قرآن یک کتاب مرجع است و به نیازها و سوالات شما پاسخ می‌دهد، قرآن مانند چراغی است که در تاریکی راه را برای شما مشخص می‌کند، اما مشروط بر این که این چراغ را پیش رویمان قرار دهیم، یعنی قرآن ماه به ماه از روی طاقچه یا قفسه کتابخانه برداشته نشود، باید زیاد بخوانیم، هر بار که شما سوره و آیه‌ای را می‌خوانید مطلب جدیدتری در آن می‌یابید. 
 می‌توانم بپرسم شما چقدر قرآن می‌خوانید؟
 من خودم سعی می‌کنم هر روز 50 آیه از قرآن را تلاوت کنم. متاسفانه آنقدری که برای ورزش صبحگاهی در رادیو و تلویزیون تبلیغ می‌شود، به این موضوع اشاره نمی‌شود که چه خوب است مردم روز خود را با تلاوت چند آیه از قرآن مجید شروع کنند. هر چند بهتر است هنگام قرائت قرآن شش دانگ حواس‌مان به کلام خداوند باشد اما آن‌هایی که گرفتارند می‌توانند از وقت‌های تلف شده خود استفاده کنند. من به پسرم توصیه کردم در گوشی تلفن همراهش یک نرم افزار قرآنی داشته باشد و در مواقعی که در ترافیک، مترو، صف بانک و ... است به قرآن گوش دهد یا قرائت کند. 
 قرآن چه تاثیری در زندگی شما داشته است؟
 قرآن به ما آرامش می‌دهد، ما را عاقل‌تر و خوش اخلاق‌تر می‌کند. از نحوه سلام کردن بگیرید تا تعاملات اجتماعی و خانوادگی، هزینه کردن درآمد و ... و در یک کلمه برنامه درست زندگی کردن را به ما آموزش می‌دهد. البته این مستلزم یادگیری است، همان طور که برای یادگیری بهتر کتاب‌های درسی از اساتید و کتاب‌های کمک آموزشی استفاده می‌شود، در این باره هم می‌توان از متخصصان امر و کتاب‌های ترجمه و تفسیر استفاده کرد. مهم این است که ما احساس نیاز کنیم، وقتی باور کنیم قرآن حال ما را خوب می‌کند، قطعا به دنبالش خواهیم رفت.
مسئولان مسئول‌اند!
چرا قرآن دغدغه واقعی نزد مسئولان نیست؟

معمولا در همه کشورها برای پیگیری مسائل و موضوعات مهم نهادی به نام وزارتخانه ایجاد می‌شود، این موضوعات باید از درجه بالای اهمیت برخوردار باشند و تعداد کثیری از مردم آن کشور با آن‌ها در ارتباط باشند، مانند وزارت نفت در ایران که به دلیل جایگاه ویژه نفت در اقتصاد ایران ایجاد شده یا وزارت آموزش و پرورش که به خاطر فراگیر کردن دانش در سطح کشور ایجاد شده است.
اندونزی کشوری است که بیشتر مردم آن مسلمان هستند، در این کشور در بین تمامی وزارت‌خانه‌های معمول، وزارت‌خانه‌ای وجود دارد تحت عنوان وزارت دین، وزارت‌خانه‌ای که مسئول مستقیم ترویج و آموزش دین در سراسر کشور اندونزی است و همانند این وزارت‌خانه در کشور افغانستان نیز وجود دارد که در این کشور به نام وزارت معارف مطرح شده، وزارت‌خانه‌ای که مسئول ترویج معارف دینی و ایجاد جامعه‌ای دین محور است؛ حال آن که در کشور ما این وظیفه به عهده سازمان، نهاد یا وزارتخانه مشخصی نیست. مسئولان ما چقدر تلاش کردند تا قرآن و آموزه‌های قرآنی را به جوانانی که امروزه اطراف‌شان پر از مسائل و پدیده‌های به ظاهر جذاب و پر زرق و برق است بشناسانند؟ چند ترجمه روان و جوان پسند و عامه فهم از قرآن موجود است؟ چند تفسیر در سطح عامه مردم توسط علمای دین نوشته شده است؟ ما منکر این نیستیم که تفاسیر ارزشمندی وجود دارد ولی کدام یک از آن تفسير‌ها می‌تواند جوانان را به خواندن‌شان راغب کند؟ چقدر روی روش‌های آموزشی جذاب کار شده است که کودکان را از همان سنین پایین با قرآن مأنوس کند؟ چقدر در برنامه‌های رسانه‌ای خود سعی کرده‌اند سبک زندگی قرآنی را به مردم آموزش دهند؟ کارهایی هم که انجام شده گاه آن‌قدر مستقیم پیام‌های دینی را به مردم ارائه می‌دهد که بعضا بازدارنده است. در دانشگاه ما چقدر قرآن جاری و ساری است؟ چطور می‌شود كه یک فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد حتی در روخوانی قرآن این همه مشکلات دارد؟ در دنیای مجازی که امروزه بسیاری از جوانان در آن سیر می‌کنند چقدر اپلیکیشن و سایت و وبلاگ قرآنی جذاب داریم؟ 
خودمان هم مسئولیم!
البته در این موضوع تنها مسئولین را نمی‌توان مقصر دانست بلکه خود ما نیز کم کاری‌هایی داشته‌ایم، پدر و مادری که از سنین کودکی فرزندان خود را به کلاس‌های آموزشی مختلفی می‌فرستند، نمی‌توانند در کنار این کلاس‌ها بچه‌های خود را به کلاس‌های آموزش قرآن نیز بفرستند که در سنین بالا به دلیل ناتوانی و ضعف در خواندن قرآن از آن دور نشوند؟ خانواده‌ها چقدر سعی بر پیاده‌سازی آموزه‌های دینی در خانه دارند که فرزندان‌شان از همان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی این آموزه‌ها را یاد بگیرند تا بتوانند با آن آموزه‌ها وارد اجتماع بشوند؟ فارغ از نقش خانواده، خود ما به عنوان یک جوان که در بسیاری از امور ادعایمان می‌شود، چقدر برای درک کلام و گفته‌های خداوند وقت و انرژی گذاشته‌ایم؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧