سايه سنگين سِر الكس
چرا با وجود مربيان بزرگي چون مويس و فن‌خال منچستر نتيجه نمي‌گيرد؟

سايه سنگين سِر الكس

نویسنده : علیرضا گرانپایه
شاید اگر طرفداران میلیونی منچستر یونایتد در سراسر دنیا می‌دانستند که چه آینده‌ای در مقابل منچستر بدون الکس فرگوسن قرار دارد، برای حفظ فرگوسن دست به هر کاری می‌زدند تا فصل گذشته در حالی که منچسترسیتی قهرمان لیگ جزیره شد، تیم‌شان پائین‌تر از اورتون و تاتنهام در رده هفتم جدول قرار نگیرد. منچستر پس از 20 دوره پیاپی که در سه رده بالا جدول قرار داشت، سال گذشته حتی جواز حضور در مسابقات اروپایی را هم کسب نکرد تا دیوید مویس با عمر مربی‌گری کمتر از یک سال از کار برکنار شود. اما شرایط این فصل منچستر نشان داده مشکل فقط مویس نیست چرا که این تیم با فن‌خال هم خوب نتیجه نمی‌گیرد.
تعویض مربی، تعویض سبک
27 سال مربی‌گری فرگوسن در اولدترافورد یعنی تغییر 2 نسل بازیکن، یعنی اگر زمان شروع فعالیت فرگوسن در منچستر بازیکنی به دنیا آمده بود، فرگوسن می‌توانست او را با سبک بازی تیمش تربیت کند. از یاد نبریم که فرگوسن هم در سه فصل ابتدایی شروع کارش موفقیتی را کسب نکرد تا جایی که توانست سبکش را به بازیکنان القا کند. حالا پس از 27 سال چه دیوید مویسی که پس از فرگوسن و ونگر پرافتخارترین (انتخاب به عنوان مربی ماه لیگ) مربی لیگ جزیره است و چه لوئیس فن‌خالی که مورینیو و گواردیولا شاگردان او بوده‌اند، به عنوان سرمربی انتخاب شوند نیاز به زمان دارند تا بتوانند سبک بازی‌شان را به تیم جدید منچستر القا کنند.
ستاره‌ها پر
شاید اگر از طرفداران منچستر بخواهید که ترکیب 11 نفره امسال تیم را نام ببرند، بیش از نیمی از آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند. خبری از ستاره‌هایی که گاهی تا یک دهه در ترکیب این تیم می‌درخشیدند نیست. زمانی مشکل کمبود ستاره را به خوبی درک می‌کنید که يادمان بيايد رایان گیگز تا همین سال گذشته و سن 40 سالگی در منچستر بازی می‌کرد. تغییر نسل یکباره تیم، کار را برای سرمربی جدی بسیار مشکل کرده است، شاید بتوان گفت فرگوسن زمان مناسبی را برای بازنشستگی انتخاب کرد و چه بسا اگر فرگوسن با آن همه افتخارات هم در مقابل این تغییر نسل بازیکنان قرار می‌گرفت، نمی‌توانست افتخارات گذشته را تکرار کند.
ولخرجی استیل آذینی!
خریدهای یکی، دو ساله منچستر ما را یاد تیم استیل آذین و مشکلاتی که با آن همه ستاره برایش پیش آمد می‌اندازد. استیل آذینی که به دلیل کمبود بازیکن و خرید نا متعادل، علی کریمی با آن همه استعداد را در قلب خط دفاع قرار می‌داد. خوآن ماتا، آنخل دی ماریا، وین رونی، رابین فن‌پرس و فالکائو ستاره‌های نامی امسال منچستر هستند که همگی در خط حمله این تیم قرار دارند و همین موضوع یکی از مشکلات جدی منچستر است. تیم منچستر نامتوازن بسته شده است، پس از زوج فردیناند و ویدیچ که چندسالی قلب خط دفاع شیاطین سرخ را بیمه کرده بودند، حالا اسمالینگ و جونز پر اشتباه جایگزین شده‌اند که دو هفته پیش در حالی که منچستر 3 بر 1 از لسترسیتی جلو بود، با اشتباهات پیاپی خود نتیجه را با باخت 5 بر 3 عوض کردند. بی‌شک اگر ولخرجی مدیران یونایتد کمی بهتر مدیریت میشد و علاوه بر خط حمله، به فکر خرید مدافعان و هافبک‌های ستاره بودند، امسال با منچستر منسجم‌تری رو به رو بودیم.
امیدوار به آینده
فراز و نشیب مقطعی امری جدا نشدنی از ورزش است، سر الکس فرگوسن سال 1998 را بدون جام سپری کرد، جام حذفی و لیگ برتر انگلستان به آرسنال رسید و در لیگ قهرمانان مغلوب موناکو فرانسه شد ولی یک سال بعد نتایج رویایی رقم خورد، کسب سه جام لیگ برتر، جام حذفی، جام باشگاه‌های اروپا و کسب عنوان بهترین تیم جهان، شکوهمندترین دوران منچستر را رقم زد. از طرفی دیگر امسال منچستر در مسابقات اروپایی حضور ندارد و همین امر تمرکز تیم را بر روی لیگ بیشتر می‌کند. طرفداران منچستریونایتد امیدوار به تکرار خاطرات خوش گذشته هستند تا بتوانند به کمک لوئیس فن خال هلندی بار دیگر خودشان را در کلاس اول جهانی مطرح کنند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥