سايه سنگين سِر الكس
چرا با وجود مربيان بزرگي چون مويس و فن‌خال منچستر نتيجه نمي‌گيرد؟

سايه سنگين سِر الكس

نویسنده : علیرضا گرانپایه
شاید اگر طرفداران میلیونی منچستر یونایتد در سراسر دنیا می‌دانستند که چه آینده‌ای در مقابل منچستر بدون الکس فرگوسن قرار دارد، برای حفظ فرگوسن دست به هر کاری می‌زدند تا فصل گذشته در حالی که منچسترسیتی قهرمان لیگ جزیره شد، تیم‌شان پائین‌تر از اورتون و تاتنهام در رده هفتم جدول قرار نگیرد. منچستر پس از 20 دوره پیاپی که در سه رده بالا جدول قرار داشت، سال گذشته حتی جواز حضور در مسابقات اروپایی را هم کسب نکرد تا دیوید مویس با عمر مربی‌گری کمتر از یک سال از کار برکنار شود. اما شرایط این فصل منچستر نشان داده مشکل فقط مویس نیست چرا که این تیم با فن‌خال هم خوب نتیجه نمی‌گیرد.
تعویض مربی، تعویض سبک
27 سال مربی‌گری فرگوسن در اولدترافورد یعنی تغییر 2 نسل بازیکن، یعنی اگر زمان شروع فعالیت فرگوسن در منچستر بازیکنی به دنیا آمده بود، فرگوسن می‌توانست او را با سبک بازی تیمش تربیت کند. از یاد نبریم که فرگوسن هم در سه فصل ابتدایی شروع کارش موفقیتی را کسب نکرد تا جایی که توانست سبکش را به بازیکنان القا کند. حالا پس از 27 سال چه دیوید مویسی که پس از فرگوسن و ونگر پرافتخارترین (انتخاب به عنوان مربی ماه لیگ) مربی لیگ جزیره است و چه لوئیس فن‌خالی که مورینیو و گواردیولا شاگردان او بوده‌اند، به عنوان سرمربی انتخاب شوند نیاز به زمان دارند تا بتوانند سبک بازی‌شان را به تیم جدید منچستر القا کنند.
ستاره‌ها پر
شاید اگر از طرفداران منچستر بخواهید که ترکیب 11 نفره امسال تیم را نام ببرند، بیش از نیمی از آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند. خبری از ستاره‌هایی که گاهی تا یک دهه در ترکیب این تیم می‌درخشیدند نیست. زمانی مشکل کمبود ستاره را به خوبی درک می‌کنید که يادمان بيايد رایان گیگز تا همین سال گذشته و سن 40 سالگی در منچستر بازی می‌کرد. تغییر نسل یکباره تیم، کار را برای سرمربی جدی بسیار مشکل کرده است، شاید بتوان گفت فرگوسن زمان مناسبی را برای بازنشستگی انتخاب کرد و چه بسا اگر فرگوسن با آن همه افتخارات هم در مقابل این تغییر نسل بازیکنان قرار می‌گرفت، نمی‌توانست افتخارات گذشته را تکرار کند.
ولخرجی استیل آذینی!
خریدهای یکی، دو ساله منچستر ما را یاد تیم استیل آذین و مشکلاتی که با آن همه ستاره برایش پیش آمد می‌اندازد. استیل آذینی که به دلیل کمبود بازیکن و خرید نا متعادل، علی کریمی با آن همه استعداد را در قلب خط دفاع قرار می‌داد. خوآن ماتا، آنخل دی ماریا، وین رونی، رابین فن‌پرس و فالکائو ستاره‌های نامی امسال منچستر هستند که همگی در خط حمله این تیم قرار دارند و همین موضوع یکی از مشکلات جدی منچستر است. تیم منچستر نامتوازن بسته شده است، پس از زوج فردیناند و ویدیچ که چندسالی قلب خط دفاع شیاطین سرخ را بیمه کرده بودند، حالا اسمالینگ و جونز پر اشتباه جایگزین شده‌اند که دو هفته پیش در حالی که منچستر 3 بر 1 از لسترسیتی جلو بود، با اشتباهات پیاپی خود نتیجه را با باخت 5 بر 3 عوض کردند. بی‌شک اگر ولخرجی مدیران یونایتد کمی بهتر مدیریت میشد و علاوه بر خط حمله، به فکر خرید مدافعان و هافبک‌های ستاره بودند، امسال با منچستر منسجم‌تری رو به رو بودیم.
امیدوار به آینده
فراز و نشیب مقطعی امری جدا نشدنی از ورزش است، سر الکس فرگوسن سال 1998 را بدون جام سپری کرد، جام حذفی و لیگ برتر انگلستان به آرسنال رسید و در لیگ قهرمانان مغلوب موناکو فرانسه شد ولی یک سال بعد نتایج رویایی رقم خورد، کسب سه جام لیگ برتر، جام حذفی، جام باشگاه‌های اروپا و کسب عنوان بهترین تیم جهان، شکوهمندترین دوران منچستر را رقم زد. از طرفی دیگر امسال منچستر در مسابقات اروپایی حضور ندارد و همین امر تمرکز تیم را بر روی لیگ بیشتر می‌کند. طرفداران منچستریونایتد امیدوار به تکرار خاطرات خوش گذشته هستند تا بتوانند به کمک لوئیس فن خال هلندی بار دیگر خودشان را در کلاس اول جهانی مطرح کنند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
حکایت هفته

اندر حکایت دزدیده شدن شمشیر نادرشاه و مریدان

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١
«خودافشاگری» چه ربطی به فرهنگ دینی و ملی ما دارد؟

جای خالی «الحمد لله» در زندگی ما

٩٦/٠٤/٠١
ذهن زیبا

ذهن زیبا 491

٩٦/٠٤/٠١
شگرد خفن

Adsl ندارید؟ هات‌اسپات کنید

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات