تا سایت جیم سایت شد؛ دل ادمینش آب شد!
آن‌چه در این 2 سال بر سایت جیم گذشت در 2 صفحه

تا سایت جیم سایت شد؛ دل ادمینش آب شد!

نویسنده : ایمان فروزان‌نیا

تا به حال فکر کردید که یک سایت چطور بزرگ و سنش زیاد می‌شود؛ از چه چیزی تغذیه می‌کند! اصلا چه مراحلی را طی می‌کند. یک سایت درست مثل یک بچه است، با این تفاوت که به جای شیر، اینترنت پر سرعت و خون جگر باید بریزی توی حلقش و تازه این اول ماجراست. با ما همراه شوید تا برای‌تان تعریف کنم چه‌ها بر ما و سایت گذشت تا بالاخره دو ساله شد.

 

12 تیر 91: کلنگ بارگذاری آرشیو زده شد

* قبل از این‌که سایت جیم شروع به کار کند، ما باید با یک چیزی پرش می‌کردیم تا خدایی نکرده کاربران احتمالی فکر نکنند سایت پوچ است! پس این‌طور شد که یک سیستم انداختیم گوشه جیم و مصطفی موسوی را هم نشاندیم پشتش، تا مطالب جیم را از آخر به اول و کلمه به کلمه در سایت جیم وارد کند.

====

1 مهر 91: تولد بی‌سر و صدای سایت جیم

*  اول مهر یک روز آفتابی بود و من و حامد نادری یک سیستم از دفتر جیم کش رفتیم و به آلونک 9 متری واقع در پشت بام بردیم. و این‌گونه سایت جیم با دو میز، یک لپ تاپ، یک کامپیوتر قراضه و دو نفر و نصفی آدم (نصفی همان موسوی بود که آرشیو را تکمیل می‌کرد)، بدون سر و صدا شروع به کار کرد.


====

11 آبان 91: افتتاح رسمی سایت جیم

* در این روز فرخنده ما با انجام لابی در حد اسکار، توانستیم یک صفحه از جیم را به سایت اختصاص بدهیم و این یعنی افتتاح رسمی سایت جیم. البته هیچ کسی نیامد داخل اتاق ما کلنگ بزند و احتمالا دلیلش هم پله‌های زیاد پشت بام بود! ولی یک سیستم خفن به ما دادند با 16 گیگ رم و یک ترابایت هارد و سی.پی.یو شیش هسته‌ای!

====

16 بهمن 91: برگزار شدن اولین صندلی داغ

* سایت جیم حسابی شلوغ شد‌ه بود و ملت جیمی مدام از هم می‌پرسیدند که ادمین کیست و چه شکلی است و چند تا شاخ دارد؟! لذا برای اغنا حس کنجکاوی کاربران، حامد نادری را روی صندلی طناب پیچ کردیم تا به همه سوالات پاسخ دهد! برای سخت شدن کار، زیرش زغال داغ هم گذاشتیم! و این‌گونه اولین صندلی داغ جیم برگزار شد، صندلی‌ای که بعدها اکثر جیمیان روی آن نشستند.

====

20 بهمن 91: اولین انتقال سرور سایت جیم

* این روز شوم از همان اول صبح ابری بود و پر از غار غار کلاغ! سایت جیم را از یک سرور آلمانی به سروری در آمریکا انتقال دادیم. این خبط از ما همانا و دسیسه‌های شیطان بزرگ همانا و باز نشدن سایت جیم تا چند روز همانا و دست به دامن بروبچه‌های نرم‌افزار روزنامه شدن همانا و کلا همین بود دیگر، اولین تجربه down شدن سایت‌مان را هم چشیدیم.

====

6 اسفند 91: عوض شدن چهره سایت

* بعد از مدتی زندگی در فضای مجازی فهمیدیم، یکی از راه‌های بقا در این محیط، بزک و دوزک است. این شد که پول دادیم به یک طراح، او هم لوازم کارش را آورد سایت جیم و خلاصه با چندتا خط چشم و یک روژ کم حال! ببخشید؛ منظورم این بود که با چند تا طرح ساده و باکس جدید، صفحه جدیدترین سایت عوض شد.

====

8 فروردین 92: تغییر اتاق سایت جیم

* سایت جیم بالاخره از آلونک بالای پشت بام به آلونکی در همکف یک ساختمان خوشگل منتقل شد. این طوری ما هم توانستیم کمی از کشکک‌های زانوی‌مان را برای 70 سالگی به بعد ذخیره کنیم! در این زمان ما چهار و نفر نصفی آدم و سه میز بودیم در یک اتاق 9 متری و به گواه تاریخ یک بار به 12 نفر و نصفی هم رسیدیم!

 


====

15 اردیبهشت 92: پدر و مادرها به سایت آمدند!

*  همه در سایت جیم نشسته بودیم، یکهو یک آقای بلند قد و هیکل‌دار آمد داخل اتاق و پرسید: آقای موسوی شما هستی؟ من هم سریع گفتم: نه به جون مادرم! اینه... و با انگشت به مصطفی اشاره کردم. آن آقا هم رفت با مصطفی سلام و احوال کرد و یک تابلوی نفیس داد به او و گفت: این تابلو را دخترم گل دوزی کرده، برای سایت جیم...

و این طوری تابلوی m-ghorbani رفت روی دیوار جیم.

====

19 اردیبهشت 92: سایت جیم هک شد

* ما چه می‌دانستیم که شهرت دردسر هم دارد. یک روز عصر مشغول تماشای فوتوچاپ‌های سایت بودیم. دیدیم هی این عکس‌ها دارد دیالوگ‌هایش عوض می‌شود! چند بار زدیم توی سر مانیتور ولی افاقه نکرد. دیدیم توی عکس نوشته: من hamed devil هستم الان مشغول هک کردن سایت جیمم! یاهاهاع...

به همین راحتی ما را هک کردند، رفت! البته سریع مشکل را به برنامه نویس گفتیم و او هم بعد از این‌که چندبار محکم زد توی سرش، مشکل را حل کرد!

 


====

24 خرداد 92: جیم یعنی جوانی، رنگ ما ارغوانی...

* همزمان با انتخابات ریاست جمهوری کشور، ما هم در سایت جیم رئیس جمهور انتخاب کردیم!  یک ماه شور و هیجان انتخاباتی، کلی کلیپ و شعار انتخاباتی، مناظره و کلکل نامزدها در تخته سیاه سایت، حتی کودتای رد صلاحیت شده‌ها! نتیجه همه این‌ها این شد که «Paeez» به عنوان رئیس جمهور سایت انتخاب شود. بانویی که رنگ انتخاباتی‌اش ارغوانی مایل به بنفش بود!

====

28 تیر 92: تخته سیاه برقی شد!

* این‌جا قله تکنولوژیک سایت است. جایی که تخته سیاه سایت متحول شد. دیگر لازم نبود هر 10 ثانیه تخته را رفرش کرد، تا بفهمید چه کسی کامنت جدید داده. دیگر انتشار اخبار کنده شدن دکمه F5 تمام شد. حالا فقط کافی بود سایت جیم را باز کنید و تخته خودش هر 5 ثانیه به روز می‌شد! (خیلی خارجی بود این کار، 4-3 نفر ذوق مرگ شدن سر این تغییر)

=====

23 مهر 92: تولده باکس شما مبارک

* باکس تولد که هم اکنون در سایت جیم سر و مر و گنده یک گوشه نشسته، در این روز متولد شد. اضافه شدن این آپشن از وعده‌های اصلی رئیس‌جمهور سایت جیم بود و درست یک هفته قبل از پایان دوره چهار ماهه ریاستش به انجام رسید. حالا بین خودمان باشد که برنامه نویس یکهو از سر بی‌کاری این باکس را زد، ما به همه گفتیم با پیگیری رئیس‌جمهور بوده، شما هم همین را بگویید.

=====

2 بهمن 92: ثبت نام از نوع الکترونیکی

* اگر سومین جشن جیم را نیامده‌اید دل‌تان حسابی بسوزد؛ چون خیلی باحال بود و آخرش شله دادیم! البته بحث ما الان شله نیست، نکته مهم این بود که ثبت نام این جشن به صورت تمام الکترونیک و از طریق سایت جیم انجام شد. بماند که برنامه‌نویس محترم تا خود صبح ثبتنام داشت کد می‌زد و ما را خون به جگر کرد.

====

1 فرودین 93: دومین رئیس‌جمهور سایت انتخاب شد

*  دومین رئیس‌جمهور سایت جیم هم پا به کارزار گذاشت. «tanha» در دوره قبل ولیعد رئیس جمهور(!) بود و با رنگ نیلی وارد عرصه انتخابات شد. این انتخاب، شایعه روی کار آمدن سیستم پوتین- مدودوف را تقویت کرد. البته آقای رئیس‌جمهور بعد از انتصاب، در هفته 15 ساعت ادمین بی مزد و مواجب بود و تازه فهمید که چرا رئیس جمهور قبلی از این سمت متواری شده است.


=====

20 اردیبهشت 93: فتوحات جدید سایت جیم

* سایت جیم در ادامه روند لابی گری خود توانست اتاق 4 متری‌اش را با دو اتاق بزرگتر عوض کند. همچنین مصطفی موسوی که مدیر اجرایی سایت جیم بود، به سمت مدیر اجرایی جیم رسید و خودتان قضاوت کنید که شایعه تلاش حامد نادری برای نشستن بر صندلی دبیر جیم، چقدر قوت گرفت. شایعه‌ای که با ارتقای مدل صندلی‌های اتاق دبیر جیم کلا تمام شد!

====

22 خرداد 93: پیش‌بینی فوتبال در سایت جیم داغ شد

* با شروع جام جهانی بالاخره قسمت پیش بینی مسابقات فوتبال به صورت اتوماتیک درآمد. البته ناگفته نماند که برنامه 2014 فردوسي‌پور ایده ما را قاپید و به نام خودش تمام کرد! جالب است بدانید در پایان مسابقه پیش‌بینی جام جهانی، یک کاربر از شهر رشت که هیچ علاقه‌ای به فوتبال نداشت و به صورت مجازی با جیم آشنا شده بود، برنده ربع سکه شد!

====

24 خرداد 93: عمو فیلترچی و سایت جیم

* در این روز طی یک حرکت معلوم نیست از کجا؛ سایت پیوندها (سایت عمو فیلترچی)، لینک سایت جیم را در صفحه اولش قرار داد. البته به جان بایت ما بی‌تقصیریم و هر گونه ارتباط با کمیته تعیین مصادیق مجرمانه تکذیب می‌شود! تازه تمام تلاش‌ها برای این‌که این اتفاق یک بار دیگر هم بیفتد بی نتیجه ماند و اینطوری شد که این روز به تاریخ پیوست.

============

7 شهریور 93: روز سیاه سایت

* سرور سایت جیم به خاطر عدم پرداخت پول، یک روز کامل قطع شد! این روز، در طول دو سال فعالیت سایت جیم تنها روزی بود که هیچ کسی نتوانست از جیم مجازی ديدن کند. البته این روز از آن جهت روز سیاه نامیده شد که این اتفاق مصادف با جمعه بود و ما آرزو به دل ماندیم یک روز سایت جیم بپکد و ما نیاییم سر کار و برویم صفا سیتی!

 


======

1 مهر 93: سایت جیم دو ساله شد!

 

* خب رسیدیم به الان دیگر. تمام شد مطلب. برای این هم باید توضیح بدهم؟

نظرات کاربران
کد امنیتی