برای رسیدن به  مدال و سکو باید صبور باشیم
بهنام محمودی بازیکن سابق والیبال کشورمان

برای رسیدن به مدال و سکو باید صبور باشیم

نویسنده : مازبار حكاك

بهنام محمودی یکی از بهترین بازیکنان نسل قبلی والیبال است، نسلی که پایه افتخارات والیبال را بنا گذاشت. او در روزهای اوجش حتی طعم بازی در پروجاي ایتالیا را چشید و افتخارات زیادی را در عرصه باشگاهی و ملی کسب کرد. با او که این روزها در شورای شهر کرج مشغول به کار است و در دانشگاه تربیت بدنی تدریس می‌کند هم کلام شدیم تا پاسخ سوالات مختلف پیرامون والیبال از لژیونر نشدن بازیکنان تیم ملی تا ضعف تیم ملی در بازی‌های آخر تورنمنت‌های مهم را از زبان او جویا شویم.

 شما جزو اولین لژیونرهای والیبال بودید، چرا بازیکنان ما با این که خیلی خوبند، لژیونر نمی‌شوند؟

 وقتی من رفتم نیاز بود بازیکنان ما به لیگ‌های خارجی بروند تا حرفه‌ای بشوند ولی الان خوشبختانه والیبال خودمان حرفه‌ای شده است و شرایط پرداخت هم در لیگ ما با لیگ‌های خارجی برابری می‌کند. از طرفی این لیگ‌ها 8-7 ماه طول می‌کشد و برای بازیکنان ما فرسایشی است در حالی که لیگ ما 4 ماه زمان می‌برد که با توجه به شرایط تیم ملی و حضور در مسابقات متعدد من از آن دسته‌ا‌ی هستم که مخالف لژیونر شدن بازیکنان‌مان هستم و معتقدم حضور آن‌ها در لیگ خودمان مفیدتر است. البته نیاز است که بازیکنان خوب خارجی به کشورمان بیایند و در لیگ از آن‌ها بهره ببریم. الان هم با شرایط و جایگاه والیبال کشورمان همه از خدای‌شان است که بیایند و در کنار بازیکنان ما بازی کنند. البته زیرساخت‌هاي سخت‌افزاری والیبال کشور به اندازه کار فنی و حرفه‌ای این رشته رشد نکرده که لازم است در این خصوص اقدام جدی صورت بگیرد.

 

 

 جایگاه لیگ ما در جهان چطور است؟

 به غیر از امکانات سخت افزاری مثل سالن و سازماندهی مسابقات به لحاظ کیفیت جزو 4 لیگ برتر جهان هستیم!

 با بازی‌هایي که از تیم ملی در دو تورنمنت اخیر دیدیم آیا کواچ توانسته تغییر سبکی در والیبال ما ایجاد کند؟

 زیر ساخت‌ها و رشد والیبال ما در این چند سال هم به کواچ قالب بوده و هم به ولاسکو. ولاسکو آمد و تا حد زیادی روی بحث‌های روحی و روانی و حرفه‌ای‌گری توانست به والیبال ما کمک کند و کواچ هم اعتقاد دارد که تجربه بین‌المللی می‌تواند در رشد والیبال ما موثر باشد. البته در کنار این مسئله، روی بحث بدنسازی هم خیلی تاکید دارد که ضعف بازیکنان تیم ملی ماست و در حال حاضر یک از بهترین مربیان بدن‌ساز در کنار تیم ملی است که کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و تاثیر آن را در سال‌های آینده خواهیم دید.

 پس چرا با این همه تیم ملی ما در بازی آخر تورنمنت‌های مهم امسال مثل لیگ جهانی و قهرمانی مردان جهان کم آورد و بازی‌های اولیه را ارائه نداد؟

 ببینید تیم ما با همه خوبی‌اش هنوز کم تجربه است. البته دلایل مختلف مثل ضعف بدنی در عین طولانی بودن رقابت‌ها و استفاده کمتر از ذخیره‌ها باعث شد تیم در بازی‌های آخر نتایج لازم را نگیرد و البته من در کنار این‌ها عنصر مهم‌تر را آنالیز دقیق حریفان ایران می‌دانم. نوعا معتقدم ما بازی حساس برابر آلمان را به آنالیز و تیم مربیگری این تیم باختیم. به هر حال والیبال ایران الان جزو ابرقدرت‌های دنیاست و همه روی بازی‌ها حساس هستند و برنامه‌ریزی می‌کنند. رقابت‌ها وقتی به 6 تیم برتر جهان می‌رسد هیچ حریفی دست و پا بسته نیست و این در شرایطی است که تیم ما تازه به جمع تیم‌های مدعی پیوسته است. مطمئن باشید در سال‌های آینده هر چقدر ما بازی‌های بیشتری با تیم‌های درجه یک داشته باشیم، شانس رسیدن ما به سکو متقابلا بیشتر می‌شود.

 همان طور که گفتید در این مسابقات کمتر از نفرات ذخیره استفاده شد، اما جاهایی که ذخیره‌ها آمدند خیلی خوب نتیجه گرفتیم. چرا کواچ نسبت به ترکیب ثابت این قدر پایبند است؟

 بازیکنان ذخیره ما به اندازه بازیکنان ثابت آماده نیستند و یک فاصله و اختلاف سطح بین‌شان وجود دارد. ضمن این که ما مصدومان زیادی هم داریم. از جمله آقای نادی و شهرام برادرم که هنوز به روزهای اوج خودش نرسیده است.

 ما بلافاصله بعد از لیگ جهانی اردویی در آمریکا داشتیم، به نظرتان خستگی ناشی از آن بازی‌ها در بازی‌های پایانی ما در این مسابقات تاثیر گذار نبود؟

 ببینید شاید تاثیر داشته باشد ولی ما در ابتدای راه هستیم و به این بازی‌های تدارکاتی نیاز داریم. مشکل اینجاست که این قدر بچه‌های ما خوب بوده‌اند که توقعات از این تیم بالا رفته است ولی برای رسیدن به مدال و سکو باید صبور باشیم.

 با این شرایط تا کی منتظر مدال تیم ملی والیبال باشیم؟

 به نظرم باید کمی تامل داشته باشیم. قطعا مدال المپیک با هر رنگی بسیار ارزشمندتر از مدال در رقابت‌های لیگ جهانی یا قهرمانی جهان است و تیم با این شرایط روبه رشدی که دارد قطعا تا دو سال آینده روی سکو هم خواهد رفت. از طرفی ما پشتوانه‌های خوبی در والیبال داریم که می‌توانیم نسبت به آینده این ورزش در کشورمان خوشبین باشیم.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

یازده سالگی‌ها

٩٦/٠٩/١٣
یادداشت

ممنون پیرمرد

٩٦/٠٩/١٦
جارچی

جارچی 515

٩٦/٠٩/١٦
جواد طوسی، منتقد سینما از قاتل اهلی، مسعود کیمیایی و اتمسفر دنیای متفاوت او می‌گوید

کیمیایی به معنای واقعی کلمه یک فیلم‌ساز مولف است

٩٦/٠٩/١٦
چهره هفته

ورود آقايان ممنوع!

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

دوباره سلام

٩٦/٠٩/١٦
آنتن

این شماره؛ جیم ننویسان!

٩٦/٠٩/١٦
تلگجیم

تلگجیم 515

٩٦/٠٩/١٦
بهترین بازی های سال 2017 امشب معرفی می شوند

The Game Awards

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت موافق

چرا هنوز از سینمای کیمیایی لذت می‌برم؟

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

نکند موکت‌پوش باشد؟!

٩٦/٠٩/١٦
به بهانه قرعه سخت تیم‌ ملی‌مان در جام‌جهانی روسیه، درباره تیم‌هایی نوشتیم که در ۵ دوره‌ گذشته این جام ش

زندگی در گروه مرگ

٩٦/٠٩/١٦
روایت هایی درباره وقف های کوچکی که فراموش می کنیم

بخشندگی به توان بی‌نهایت

٩٦/٠٩/١٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 515

٩٦/٠٩/١٦
قرعه سخت ایران در جام جهانی 2018 بازی‌های تدارکاتی خوبی می‌خواهد که باید دید فدراسیون از پس آن بر می‌آید ی

تنگه جبل الطارق!

٩٦/٠٩/١٦
درباره ویژگی‌های سینمای مسعود کیمیایی با بررسی کوتاه 50 سال فعالیتش در سینما

دیروز و امروز رئیس

٩٦/٠٩/١٦
اکران «قاتل اهلی» بار دیگر این سوال را مطرح می‌کند که واقعا چرا مسعود کیمیایی با دوران اوج خود فاصله دارد

بی کیمیایی

٩٦/٠٩/١٦
درباره «زیر نور کم» مجموعه کامل داستان‌های کوتاه مصطفی مستور

چند روایت معتبر تکراری

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

یازده سال، جیم، جوانی و سینما

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت مخالف

قتل در حمام نمره!

٩٦/٠٩/١٦
تبلیغات