ضيافت «فيلم»‌ها و «نگاه»‌ها!
شبه گزارشي از پشت پرده‌هاي جشنواره فيلم فجر در مشهد

ضيافت «فيلم»‌ها و «نگاه»‌ها!

نویسنده :

اصلا از همان قديم‌ها هم همين‌طور بود. آدم وقتي مي‌خواست به صفحه‌اش رنگ و لعاب بومي بدهد، بايد کلي مقدمه و موخره مي‌نوشت تا به خلق‌ا... بفهماند بناست اين مطلب را به صورت ويژه به سمع و نظر هم استاني‌هايش برساند. حال بقيه هم ميل‌شان مي‌کشد، بخوانند. بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر در شرايطي از چند روز ديگر در تهران آغاز به کار خواهد کرد که همچون هر سال موج گسترده‌اي از شور و حرارتش را به استان‌هاي اکران‌کننده همزمان آثار انتقال داده است. استان خراسان و شهر مشهد هم نيز از اين قاعده مستثني‌ نيستند. اين شد که تصميم گرفتيم شما را با چند و چون بيشتر برگزاري جشنواره در هشتمين سالي که به مشهد مي‌آيد، همراه کنيم. جشنواره مشهد از اولين دوره‌اش تا همين ديروز و پريروزها هم پيش روي چشم‌تان. با ما همراه باشيد...

بليت‌فروشي

گيشه‌اي که چندان مهم نيست!
بليت‌فروشي فيلم‌هاي جشنواره فيلم فجر هميشه براي خودش حکايتي داشته است. البته اگر بخواهيم انصاف را در اين مسئله در نظر بگيريم اوضاع در مشهد بهتر از تهران بوده است. يکي از مهم‌ترين چالش‌ها بر سر راه فروش بليت در جشنواره فجر که هميشه بوده و امسال هم مطمئنا است، بحث فروش بليت در بازار سياه است. اتفاقي که در تهران گسترده‌تر و در مشهد به شکلي کوچک‌تر رخ مي‌دهد و تنها در مورد فيلم‌هاي بزرگ و يا پرحاشيه صدق مي‌کند. به عنوان مثال در بليت‌فروشي بازار سياه، گاهي قيمت بليت‌هاي 2 هزار تا 3 هزار توماني را به 15هزار تومان هم مي‌فروشند! قيمتي که به نوبه خود جالب توجه است. البته جشنواره‌هاي اول تا پنجم فيلم فجر در مشهد به سبب شرايط اجتماعي و استقبال چشمگير مردم بيشتر با اين پديده مواجه بوده است! حسين مسگراني دبير هشتمين جشنواره فيلم فجر مشهد در خصوص بليت‌فروشي اظهار نظر جالبي دارد. او به «جيم» مي‌گويد: «بحث بليت‌فروشي حقيقتا براي ما اصلا محور اصلي نبوده و نخواهد بود! چون هزينه خيلي کمي از منبع فروش بليت به دست مي‌آيد.» نازل‌ترين قيمت بليت در جشنواره‌هاي ادوار گذشته فيلم فجر مشهد به استثناي دوره اول که به سال 1363 برمي‌گردد، عموما هزار تومان بوده است. قيمتي که سال گذشته در بالاترين شکلش به 3 هزار تومان رسيد. اين در حالي است که بليت جشنواره فجر در تهران 5 هزار تومان است. مسگراني در خصوص تخفيف‌هاي هميشگي دانشجويي مي‌گويد: «ما براي دانشجويان، کارکنان دولت و هنرمندان بليت‌ با 50 درصد تخفيف داريم.»

مخاطبان

آتش‌بازي در هويزه!
حسين مسگراني مخاطب‌شناسي جشنواره‌هاي ادوار گذشته فيلم فجر مشهد را اين‌گونه مي‌داند: «مخاطبان ما فيلم‌هاي ايراني را مي‌پسندند. آن‌ها براي سينما آمدن اولويت اول‌شان فيلم ايراني است. شايد در شيراز و ديگر شهرستان‌ها فيلم‌هاي بخش بين‌الملل هم نمايش داده شود، اما ما با توجه به خواست مخاطبان‌مان فيلم‌هاي مسابقه سينماي ايران را به مشهد مي‌آوريم.» مخاطبان مشهدي در دوره اول جشنواره فيلم فجر در سال 1363 اتفاق جالبي را رقم مي‌زنند. آن‌ها در حالي که قرار بوده فيلمي را که در اين‌جا از ذکر نام آن معذوريم تماشا کنند به سالن سينما هويزه مي‌روند اما به تماشاي يک کارتون مي‌نشينند. اين مي‌شود که در اقدامي عجيب پرده سينما هويزه مشهد را به آتش مي‌کشند! به هر حال مخاطبان هم طاقتي دارند!

سالن‌ها

سينماي آموزشي مجتمع فرهنگي هنري امام رضا (ع)؛ افتتاح به زودي
«سالن‌هاي سينما در مشهد از استانداردهاي لازم برخوردار نيست!» اين جمله‌اي است که مسگراني به آن اعتراف مي‌کند. مسگراني صحبت‌هايش درباره اوضاع سالن‌ها را اين‌طور ادامه مي‌دهد: «ما امسال خوشبختانه داريم سعي مي‌کنيم سالن سينماي آموزشي مجتمع فرهنگي هنري امام رضا‌(ع) را افتتاح کنيم. اگر اين سالن زودتر افتتاح شود، مي‌توانيم لااقل جلسات نقد و بررسي و اکران‌هاي خصوصي جشنواره فجر را به اين سالن بياوريم.» در شرايطي جشنواره فيلم فجر چند سالي است به صورت مداوم از سال 82 تاکنون در مشهد برگزار مي‌شود که سالن‌‌هاي سينما به عنوان ابتدايي‌ترين و مهم‌ترين ديتا براي اکران مناسب از شرايط مطلوبي برخوردار نيست. از ايمني خارق‌العاده بد سينما آفريقا، سينما خانوادگي شهرمان مشهد بگيريد تا سينما هويزه و سيمرغ که چندان قابل رقابت با سالن‌هاي مجهز پرديس‌هاي تهران نيستند. اين شايد از بزرگ‌ترين نقاط ضعف سينماها در برگزاري جشنواره هشتم است که قرار است تا چند روز ديگر شاهد حضورش در شهرمان باشيم.

فيلم‌ها

بهترين‌ها به مشهد مي‌آيند
تا آن‌جا که ذهن ياري مي‌کند جشنواره فيلم فجر مشهد از سال 82 به اين طرف اولين دوره اين جشنواره در سال 63 را فاکتور مي‌گيريم- هميشه شاهد حضور فيلم‌هاي شاخصي در اکران‌هاي خود بوده است. شايد اين مسئله علاوه بر تلاش مسئولان فرهنگي استان مرهون نام و آوازه هنري ديار توس (همان مشهد خودمان) است. حضور طيف گسترده‌اي از هنرمندان شاخص در راس جامعه هنري کشور از مشهد عامل مهمي است که موجبات اين را فراهم آورده است که همواره صاحبان آثار سينمايي از اکران فيلم‌‌هايشان در مشهد استقبال کنند.

هزينه‌ها

طعم خوش حضور رحيم‌خان!
اين‌که اتفاقات جشنواره فيلم‌ فجر در سال‌هاي گذشته در بخش هزينه‌ها چگونه رقم خورده است، چندان مهم نيست! آن‌چه مهم است اتفاقات جالب توجه اين دوره است که به شنيدنش مي‌ارزد. دبير محترم بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر در پايتخت، در اظهار نظري جالب مي‌گويد امسال جشنواره هيچ‌گونه کمکي به استان‌ها نمي‌کند و هر استاني مايل است جشنواره را در استانش مثل سال‌هاي گذشته برگزار کند، بايد تمام هزينه‌هايش را خودش متقبل شود! اين اظهارنظر عجيب در ابتدا صداي استان‌هاي پيشروي برگزاري فجر استاني خراسان رضوي و فارس- را در آورد. به طوري که مشهد و شيراز اعلام کردند امسال سيمرغ 29 را به خانه نمي‌آورند! واکنش‌‌هاي تند و تيز اهالي هنر سبب شد که بعد از چندي شما بخوانيد چند روز- مسئولان فرهنگي مشهد اعلام کردند جشنواره به مشهد مي‌آيد. اين خبر آن‌قدر شوکه‌کننده و عجيب بود که «جيم» را هم غافلگير کرد. به شکلي که درست روزي که مطلب ستون پايان‌نامه نوشته «سعيد برند» در جيم با تيتر: «30مرغ 29 به مشهد نمي‌آيد!» منتشر شد، خبر حضور جشنواره فجر در مشهد آن هم با تمام آثارش به رسانه‌ها آمد! خبري که در وهله اول ما را به اتاق حسين مسگراني دبير اين جشنواره کشاند. مسگراني در خصوص اين مسائل مي‌گويد: «ببينيد در دور دوم سفرهاي استاني رياست محترم جمهور به مشهد طي مصوبه دولت بنا شد که از آن پس همه ساله جشنواره فيلم فجر در مشهد برگزار شود.» مسگراني رسما تاييد مي‌کند که اين مصوبه دولت، بوده است. «در اين مصوبه بنا شد 50 درصد هزينه‌هاي برگزاري را استانداري بدهد و 50 درصد را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از محل اعتبارات خودش. حالا دبير محترم جشنواره در تهران فرمودند که هزينه‌اي نمي‌دهند.» مسگراني ادامه مي‌دهد: «اين شد که ما پيگيري‌هايي را داشتيم و طي نامه‌اي که آقاي مشايي زدند خدا را شکر مسئله در حال حل شدن است.» مسگراني در لفافه توضيحات بيشتري در مورد اين نامه مي‌دهد که فيلتر شده‌اش مي‌شود: «ما 50 درصد سهم استانداري را پايدار کرديم و 50 درصد وزارت‌خانه را هم با نامه‌اي که آقاي مشايي دادند پيگير هستيم. انشاءا... که مشکلي نخواهد بود و ما از آن بابت نگران نيستيم.»

مهمانان

تو را من چشم در راهم!
برگزاري رويدادهاي مهمي چون جشنواره فيلم فجر در شهرستان‌ها مي‌تواند همه ساله جمعي از مشهورترين و محبوب‌ترين هنرمندان را همچين تلپي يک‌جا جمع کند. خوشبختانه در اين زمينه مسئولان برگزاري جشنواره در مشهد همه ساله توانسته‌اند چهره‌هاي شاخصي را به مشهد بياورند. از چهره‌هاي بزرگ بومي چون رسول صدرعاملي بگيريد تا زوجي هنري چون امين حيايي و نيلوفر خوش‌خلق که چهره‌هاي جوان‌پسند سينماي ايران هستند. مسگراني در اين رابطه نگاه جشنواره را اين‌گونه تشريح مي‌کند: «ما در دعوت از مهمانان براي حضور در مشهد سياستي که در پيش داريم اين است که عمدتا آدم‌هايي را بياوريم که چهره‌هاي وزين و سنگين سينماي ما هستند. شايد در اين مورد جوان‌ها خيلي دلشان بخواهد سوپراستارهاي‌شان را بياوريم ولي حقيقت اين است ما سراغ برخي افراد نمي‌رويم! (مسگراني متذکر مي‌شود اين را ننويسيد و ما هم که ديديد ننوشتيم!)» دبير جشنواره هشتم اضافه مي‌کند: «از طرفي هر چه نباشد ما در مشهد داريم جشنواره را برگزار مي‌کنيم و بايد از حيث دعوت از ميهمان رنگ و بويي مشهدي به ماجرا بدهيم. والا ما هم مي‌شويم همان تهران. من فکر مي‌کنم ما بايد لباس مشهدي به قامت جشنواره‌اي که در مشهد برگزار مي‌شود بپوشانيم. امسال يکي از ميهمانان ويژه جشنواره که از لابه‌لاي حرف‌هاي مسگراني بوي حضورش در مشهد را استشمام کرديم، «ابراهيم حاتمي‌کيا»ست. بايد ديد جشنواره هشتم فيلم فجر در مشهد چه‌قدر مي‌تواند نسبت به سال‌هاي گذشته ميهمان ويژه‌تري را بياورد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣