اینچئون در همین نزدیکی
پيش به سوي مسابقات آسیایی 2014 با اميد و ترس از نتايج 2010

اینچئون در همین نزدیکی

نویسنده : محمدرضا ضيا-عليرضا گرانپايه

افتتاحیه مسابقات آسیایی فردا در اینچئون کره جنوبی برگزار می‌شود و باز هم کره بعد از 12 سال از بازی‌های آسيایی پوسان این بار در بندر اینچئون میزبان رقابت‌ها خواهد بود. بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ در ۳۶ رشته ورزشی برگزار خواهد شد که شامل ۲۸ ورزش المپیکی که در برنامه المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو قرار دارند و به همراه هشت رشته بیسبال (شامل بیسبال مردان و سافت‌بال زنان)، بولینگ، کریکت، کبدی، کاراته، سپک تاکرا، اسکواش و ووشو حضور دارند. سال 2010 بهترين نتيجه كاروان ايران در مسابقات آسيايي با كسب مقام چهارمي به دست آمد و امسال نيز کاروان ورزشی ما با 277 ورزشکار كار سختي را براي حفظ يا ارتقاي آن رتبه دارد. در این مطلب نگاهی داریم به اوضاع و احوال کاروان ورزشی ایران در مسابقات آسیایی 2014 اینچئون و پیش‌بینی از شانس مدال هر رشته ورزشی.

طلایی‌ها

 

کشتی آزاد

امسال و پس از تغییراتی که در اوزان کشتی ایجاد شده ما 8 شرکت کننده در این بخش داریم ولی نزدیکی مسابقات جهانی و خستگی کشتی‌گیران و همچنین رقبای آماده و سرسخت شرق آسیا کمی نگران كننده است. به هر حال می‌توان امید به تکرار موفقیت دوره گذشته داشت. 

 5 تا 7 مهر

3 طلا – 1 نقره – 1 برنز

 2 طلا – 3 نقره – 2 برنز

 24 مدال در مردان و 6 مدال در زنان- مجموع: 30 مدال

 

کشتی فرنگی

بدون تردید ستاره دوره گذشته مسابقات آسیایی تیم کشتی فرنگی بود که با کسب 4 مدال طلا بیشترین نقش را در کسب مقام تیمی چهارمی ایران داشت. به 8 شرکت‌کننده‌مان امید داریم ولی باز هم نزدیکی مسابقات جهانی و خستگی ناشی از آن کمی نگران‌مان کرده است. ضمن این که دیگر محمد بنا را کنار تشک فرنگی کاران نمی‌بینیم!

 8 و 9 مهر

4 طلا -  1 برنز

 3 طلا – 2نقره – 1 برنز

 24 مدال در مردان و 6 مدال در زنان- مجموع: 30 مدال

 

تکواندو

تکواندوکاران در مسابقات آسیایی گذشته در گوانگ‌ژوي چین گل کاشتند، اما امسال خبری از تیم 4 سال پیش ایران نیست و از نسل گذشته تنها یوسف کرمی باقی مانده است. بیشترین شرکت‌کننده زن کاروان ورزش ایران هم مربوط به همین رشته است که 6 شرکت کننده با شانس مدال بر روی شیاپ چانگ می‌روند.

 8 تا 11 مهر

 3 طلا – 2 نقره – 4 برنز

 2 طلا – 2 نقره – 2 برنز

 24 مدال در مردان و 24 مدال در زنان- مجموع: 48 مدال

 

کاراته

به غیر از ایران و ژاپن که قدرت‌های کاراته آسیا هستند، چین نیز خودش را در این رشته مطرح کرده تا کار برای کسب مدال سخت شود اما به گفته رئیس فدراسیون کاراته 3-2 مدال براي طلا برای کاراته در دو بخش کاتا و کومیته باید کنار بگذاریم، البته باید امیدوار باشیم دوباره ناداوری دامن گیرمان نشود. 

 10 تا 12 مهر

 2 طلا – 1  برنز

 3 طلا – 1 نقره – 1 برنز

 21 مدال براي مردان و 18 مدال در زنان بخش‌های کاتا وکومیته - مجموع: 39 مدال

 

ووشو

آن قدر در این چند ساله ووشوکاران در مسابقات آسیایی خوب مدال گرفته‌اند که همیشه حسرت حضور نداشتن این رشته در المپیک را خورده‌ایم. امسال هم 10 ورزشکار در دو بخش ساندا (مبارزه) و تالو مردان و زنان شرکت می‌کنند. خوشبختانه ترکیب تیم گذشته حفظ شده و باید امید به تکرار موفقیت در این رشته داشته باشیم.

 29 تا 31 شهریور

 3 طلا- 1 برنز

 3 طلا – 1 برنز

 27 مدال مردان و 18 مدال در زنان بخش‌های تالو و ساندا- مجموع: 45 مدال

 

 

نقره‌ای‌ها

 

قایقرانی

آن‌چه که برای قایقرانی پیش‌بینی می‌شود نتیجه‌ای بهتر از سال قبل است. قایقرانی در کنار نام محسن شادی و طالبیان طلایی گوانگ‌ژو و حبیبیان و احمدی که با مربی‌های اختصاصی در چین و اروپا تمرین کرده‌اند، پدیده‌ای به نام آرزو حکیمی 19 ساله را به اینچئون می‌برد که در میان تعجب همه در 17 سالگی در المپیک لندن پارو زد و اولین شانس قایقرانان زن است.

 29 شهریور تا 10 مهر

 2 طلا – 1 نقره – 1برنز

 1 طلا - 1 نقره - 2 برنز

 36 مدال در کایاک و کانو، 12 مدال در اسلالوم و 42 مدال در رویینگ– مجموع: 90

بوکس

حوادث بوکس به داوری و شرایط خیلی بستگی دارد و خاطره تلخ ناداوری گوانگ‌ژو هنوز از یاد نرفته است. اما این بار می‌توان خوش‌بین بود تا اگر اتفاق خاصی نیفتد، مظاهری پرچم‌دار بازی‌های گوانگ‌ژو، طلای دوحه را تکرار کند و انتقام دور قبلی را بگیرد. 

 2 تا 11 مهر

 3 برنز

 1 طلا - 2 برنز

 30 مدال در مردان و 9 مدال در زنان- مجموع: 39 مدال

دو و میدانی

رشته دو و ميداني از آن رشته‌هاست كه مدال‌هاي زيادي در آن توزيع مي‌شود و متاسفانه سهم تيم ملي ما از آن خيلي كم است. تيم ما امسال به دلیل شركت سجاد مرادی تنها در يك ماده (دو 800 متر)، به احتمال زیاد نتيجه ضعیف‌تري از دوره قبل خواهد داشت. البته عملکرد دو و میدانی‌کاران همواره نوسان داشته و ممکن است معادلات عوض شود.

 5 تا 10 مهر

 2طلا – 2 نقره – 1 برنز

 1 طلا- 2 برنز

كلا در اين رشته چند مدال توزيع مي‌شود؟  72 مدال در مردان و 69 مدال در زنان- مجموع: 141 مدال

 

وزنه‌برداری

مدت زیادی است که همیشه مدال طلای سنگین‌وزن را برای وزنه‌برداری کشورمان کنار می‌گذاشتیم و چند سالی است که خیال‌مان برای مدال نقره‌ این وزن هم راحت است. این بار از سلیمی و مولایی این انتظار می‌رود. هر چند در سبک وزن‌ها همیشه وزنه‌برداران چینی و کره‌ای و ازبک از ما بهتر بودند، اما امسال با وجود کیانوش رستمی و نصیر شلال امیدمان بیشتر است. 

 29 و 31 شهریور – 2 و 4 مهر

 1 طلا – 2 نقره -  1 برنز

 1 طلا- 1 نقره، 1 برنز

 24 مدال در مردان و 21 مدال در زنان - مجموع: 45 مدال

 

 

 

برنزي ها

 

تیراندازی 

در تیراندازی در تفنگ بادی تراپ انفرادی، تراپ دوبل و تپانچه 23 نماینده ایران به دیدار حریفان خواهند رفت. در دور قبل بانوان ایرانی توانستند 2 مدال نقره و 1 برنز را برای ایران به ارمغان بیاورند. 

 29 شهریور تا 2 مهر

 2 نقره- 1برنز

 2 نقره - 2 برنز

 78 مدال در مردان و 54 مدال در زنان- مجموع: 132 مدال

 

جودو

تیم ملی جودو حسابی پوست انداخته و خبری از آرش میراسماعیلی و محمود میران در این تیم نیست. در جودو ورزشکاران ژاپنی معمولا بیشتر مدال‌ها را درو می‌کنند. 

 29 تا 31 شهریور

 1 نقره- 1 برنز

 1 نقره - 1 برنز در بهترین حالت!

 24 مدال در مردان و 24 مدال در زنان- مجموع: 48 مدال

 

دوچرخه‌سواری

کاروان دوچرخه‌سواری در بخش‌های پیست، جاده و کوهستان در مسابقات آسیایی حضور دارد که در تایم تیرل و دور امتیازی رکاب‌زنان کشورمان شانس مدال دارند. در گوانگ‌ژو هم دو مدال برنز از این رشته به دست آمد ولي شاید در اینچئون در مواد نا آشنا و نوپاتری نظیر اسپیرینت و اومنیوم شاهد مدال باشیم.

 29 شهریور- 5 مهر و 9 مهر

 3 برنز

 2 برنز و شاید بیشتر

 در مجموع 54 مدال در بخش‌های پیست، جاده و کوهستان

 

ورزش‌های تیمی
والیبال

هرچند حضور پیاپی شاگردان کواچ در مسابقات مختلف از لیگ جهانی تا مسابقات تدارکاتی با آمریکا و جام جهانی به شدت بر روی بازیکنان فشار آورده است ولی کسب هر مدالی غیر از طلا برای تیم ملی والیبال یک نوع شکست تلقی می‌‌شود. والیبالیست‌ها پس از جام جهانی مستقیم راهی کره جنوبی می‌شوند تا از 3 مهر رقابت خود را آغاز کنند.
 دوم- مدال نقره
بسکتبال

نمایش قابل قبول آسمان خراش‌های ایران در مسابقات جام جهانی و نتایج قابل قبولی که در مقابل ستارگان بسکتبال دنیا کسب کردند ما را امیدوار به کسب مدال طلا در این رشته تیمی هم کرده است. فیلیپین، چین و اردن جدی‌ترین حریفان حدادی، کامرانی‌فر، نیکخواه بهرامی و دیگر بسکتبالیست‌های کشورمان برای کسب مدال طلا هستند. 
 سوم- مدال برنز
هندبال

فعلا اخبار حاشیه‌ای پیرامون لیگ برتر هندبال بیشتر از اخبار تیم ملی به گوش می‌رسد ولی باید دید تیم ملی کشورمان می‌تواند نمایش خیره کننده دوره گذشته را تکرار کند یا خیر؟! کره جنوبی که 4 سال پیش با اقتدار به مقام قهرمانی رسید به همراه ژاپن و کویت اصلی‌ترین رقیبان ایران در این مسابقات محسوب می‌شوند.
 دوم- مدال نقره
فوتبال

مسابقات فوتبال زودتر از آغاز رسمی بازی‌های آسیایی اینچئون از 24 شهریور آغاز شد و تیم ملی شروع نااميدكننده‌اي برابر ويتنام داشت. حالا باید دید نلووینگادا که از زمان مربی‌گری‌اش در تیم ملی امید زمان زیادی نمی‌گذرد می‌تواند بار دیگر خاطرات خوش برانکو ایوانکوویچ و قهرمانی مسابقات آسیایی دوحه را تکرار کند یا خیر؟
 هیچم!
کبدی
کبدی یا همان زوي خودمان از جمله ورزش‌های نوپا در مسابقات آسیایی است. به احتمال فراوان باید منتظر کسب مدال توسط تیم ملی ایران بود، البته وجود دو کشور هند و پاکستان در مسابقات آسیایی سطح این رقابت‌ها را در حد جهانی بالا برده است و همین موضوع امیدمان را برای کسب مدال طلا کم کرده است.
 يك نقره در مردان و يك برنز در زنان
تمام ورزش‌هاي تيمي
 3 نقره – 1 برنز
 2 طلا – 1 نقره – 1 برنز
 15 مدال در آقایان و 15 مدال در بانوان – مجموع:30 مدال
كم شانس و بدون شانس
اشمشیر بازی
با توجه به نتایج خوب شمشیربازان ایرانی در مسابقات قهرمانی آسیا و کسب یک مدال نقره و دو برنز، کشورمان می‌تواند پس از یک وقفه طولاني، با بهترین تیمش بعد از پیروزی انقلاب تاریخ‌ساز شود. سرمایه‌گذاری تیم ملی برای کسب مدال بیشتر روی اسلحه سابر است و اپه هم در رشته تیمی می‌تواند مدال‌آور باشد.
 29 شهریور تا 2 مهر
 فقط حضور داشتیم!
 1 نقره – 1 برنز
 18 مدال در مردان و 18 مدال در زنان- مجموع: 36 مدال
تیراندازی با کمان
کمان‌گیران ایرانی هر چند تا به حال در مسابقات آسیایی هیچ افتخاری کسب نکرده‌اند، اما این بار با امید خیلی بیشتری به مسابقات فرستاده شده‌اند.
 1 مهر تا 5 مهر
 مدال نداشتیم!
 1 برنز در بهترین حالت!
 12 مدال در مردان و 12 مدال در زنان- مجموع: 24 مدال
تنیس روی میز
مدال‌های تنیس روی میز منحصرا در تمامی شاخه‌های تیمی و انفرادی در اختیار چین است. تیم سه نفره کشورمان هم در غیاب نوشاد عالمیان، برای کسب تجربه به این مسابقات آمده است. 
 7 مهر
 ورزشکاران‌مان در مراحل ابتدایی حذف شدند!
 هیچی!
 مجموع: 21 مدال در انفرادی و تیمی مردان و زنان
ژیمناستیک
در خوش‌بینانه‌ترین حالت کسی برای ژیمناستیک در اینچئون مدال در نظر نگرفته و رسیدن به فینال هم در این رقابت‌ها، آن هم فقط در 3-2 رشته پرش خرک، خرک حلقه و دار حلقه نتیجه مطلوبی برای ژیمناست‌های کشورمان است. اين رشته‌ هم از رشته‌هاي پر مدال است كه متاسفانه سهم ما هميشه ناچيز بوده است!
2010 چند تا مدال گرفتيم؟ فقط حضور داشتیم
احتمالا چند تا مدال مي‌گيريم؟ صفر تا! 
 30 شهریور – 1 مهر – 3 مهر
كلا در اين رشته چند مدال توزيع مي‌شود؟  مجموع: 54 مدال در مواد مختلف مردان و زنان
شنا
حضور شنا و شناگران در اینچئون جنبه‌ای کاملاً دست‌گرمی دارد و انتظار نمی‌رود که مدالی کسب شود. اين رشته هم مانند ژيمناستيك و دو و ميداني از رشته‌هاي پر مدالي است كه ما از آن درياي طلا محروميم!
 30 شهریور تا 4 مهر
 فقط حضور داشتیم
 1 برنز با اگر و اما!
 57 مدال در مردان و 57 مدال در زنان- مجموع: 114 مدال
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧