رابطه‌تان را به روز کنيد
براي بهبود رابطه با همسرتان

رابطه‌تان را به روز کنيد

نویسنده :

درست است که خيلي از شما دوستان ازدواج نکرده‌ايد و گروه مجردان را تشکيل مي‌دهيد، اما دقيقا خيلي از شما دوستان هم ازدواج کرده‌ايد و اتفاقا متأهل شده‌ايد و توي اين بازار بحران ازدواج توانسته‌ايد سوار اسب سفيد خوشبختي شويد! (اين از روي پيامک‌هايي که براي جزرومد مي‌فرستيد کاملا معلوم است.) از آن جايي که جيم متعلق به هر دو گروه است اين شماره تصميم گرفتيم برويم سراغ مسائل افرادي که عاشق شده‌اند و همسران‌شان را انتخاب کرده‌اند و امروز دوران خوب زندگي دونفري را مي‌گذرانند! و البته توي همين دنياي دو نفره کلي دغدغه‌هاي مختلف دارند، از دوست داشتن بگيريد تا نگراني‌هاي ديگر! اين که نگرانند دوست داشتن‌شان به مرور زمان عادي شود يا از بين برود دغدغه خيلي از عروس و دامادهاي تازه است. اين‌که فکر مي‌کنند با گذشت زمان به هم نزديک‌تر مي‌شوند اما مي‌بينند از هم دور شده‌اند، يک نگراني بزرگ است. براي پاسخ به اين سؤال‌ها کمي وارد دنياي متأهل‌ها شده‌ايم!

رابطه‌هاي زمستاني!
طبيعي‌اش اين مي‌شود که بايد بعد از گذشت چند ماه از ازدواج و يا چند سال از آن، رابطه بين زن و مرد عميق‌تر و وابستگي‌شان بيشتر شود. اما مي‌بينيد به مرور زمان وابستگي و نزديکي، جاي خودش را به بي‌تفاوتي و دلسردي مي‌دهد. چيزي که خيلي از کساني که ازدواج کرده‌اند با آن رو‌به‌رو هستند. يعني احساس مي‌کنند آن وابستگي و عشقي که روزهاي اول از خودشان نشان مي‌دادند کم‌رنگ‌تر شده است يا دارد کم‌رنگ مي‌شود! اين‌که مي‌بينيم بعد از گذشت مدتي بعضي از اين زوج‌هاي عزيز احساس مي‌کنند از هم دور شده‌اند يا رابطه‌شان سرد شده است چند دليل دارد. حالا ما چندتايش را نام مي‌بريم بلکه به درد بخورد:

زندگي مشترک منهاي برنامه
اول اين‌که خيلي از دختر خانم‌ها و آقا پسرهاي محترم وقتي ازدواج مي‌کنند بدون برنامه، آگاهي و دانايي وارد زندگي مشترک مي‌شوند. درست مثل کسي که با لباس بپرد توي استخر يا توي زمستان با تي‌شرت راه برود! چون خيلي از جوانان عزيز نمي‌دانند زندگي مشترک يعني چه؟! براي همين دائم دچار اشتباه مي‌شوند و همين اشتباهات آن‌ها را نسبت به زندگي و نسبت به يکديگر دلسرد مي‌کند. آن‌ها تنها توي خيالشان يک اسب سفيد ديده‌اند، که بدون هيچ مشکلي توي يک باغ بزرگ در حال دويدن است!

عشق آتشين!
وقتي دو نفر با هم ازدواج مي‌کنند اولش کلي عشق است که رد و بدل مي‌شود و هي به هم مي‌گويند دوستت دارم و... اين دو نفر کلي به هم نزديک مي‌شوند و اين احساس نزديکي و محبت برايشان لذت بخش است ولي اين زندگي هم براي خودش مشکلاتي دارد که البته مي‌شود با همين محبت آن را حل کرد. وقتي تصورمان از زندگي مشترک تنها يک عشق آتشين باشد بعد از گذشت چند ماه حالمان گرفته مي‌شود چون هر کدام از ما علاوه بر ابراز احساسات مسئوليت‌هاي ديگري هم در زندگي داريم!

بي‌توجهي به استقلال فردي
درست است که با هم بودن و يکي شدن در زندگي مشترک مهم است اما نبايد فراموش کرد که ما هر کدام يک نفر هستيم با ويژگي‌ها و خصوصيات و علائق متفاوت! براي همين بعد از گذشت مدتي يکي از اين دو نفر سعي مي‌کند از اين يکي بودن دائمي فاصله بگيرد و کمي راه خودش را ادامه بدهد و اين استقلال را لازمه پيشرفت و تکامل خود مي‌داند! اما اين استقلال آن يک نفر ديگر را نگران مي‌کند و همه‌اش تلاش مي‌کند که همسرش را از اين راه برگرداند! اما اگر به همسرمان به عنوان يک فرد غريبه نگاه کنيم نه کسي که ما دوستش داريم و متعلق به ما است، مي‌بينيم که اين فرد بيچاره هم، نيازهاي شخصي دارد که ممکن است با نيازهاي ما متفاوت باشد و... و نيازهايش ربطي به دوست داشتن و يا نداشتن ما ندارد و اگر من بدانم همسر من هم نياز به آزادي فردي دارد نمي‌ترسم و فکر نمي‌کنم که ديگر من را دوست ندارد. دليل اين اتفاق هم عدم شناخت فردي طرف مقابل است.

يک رابطه چند صد ساله!
وقتي توي زندگي مشترک احساس کنيد که رابطه با همسرتان سرد شده است ممکن است اتفاقات بد ديگري هم بيفتد مثل اين‌که ديگر براي شاد بودن، خوشبختي و براي موفقيت تلاشي نکنيد و خودتان هم به دلسردي در زندگي دامن بزنيد دل نگراني‌ها و استرس‌هاي اين رابطه مي‌تواند تمام زندگي ما را فلج کند، پس بايد براي بهبود رابطه‌تان کاري بکنيد. براي درست کردن رابطه زناشويي، ما چند پيشنهاد داريم:

همه چيز را با هم قاطي نکنيد
يعني قرار نيست از يک اتفاق کوچک يا يک رفتار ساده همسرتان يک بدبختي درست کنيد و بگوييد من را دوست ندارد، به زندگي توجهي نمي‌کند و... مثلا اگر شما از همسرتان خواسته ايد حوله را هميشه سرجايش بگذارد و او اين کار را فراموش مي‌کند آن را به دوست نداشتن خود و بي‌تفاوت بودن او به نظرات شما و يا حتي به ارزش قائل نبودن براي شما ربطش ندهيد. سعي نکنيد هر ناراحتي يا رفتار نادرست همسر خود را که خيلي جزئي است قاطي بنيان زندگي خانوادگي خودتان بکنيد و بگوييد اصلا زندگي ما از اول مشکل داشت و... سعي کنيد از اتفاق‌هاي کوچک بگذريد و آن‌ها را وارد زندگي خود نکنيد. اين طوري وقتي يک بار همسرتان تولد شما را فراموش کرد تا آخر عمر شيريني لحظات ديگر زندگي را با تيکه انداختن به او خراب نمي‌کنيد.

انتظارات خود را مديريت کنيد
وقتي از همسر خود انتظاري داريد ببينيد چه‌قدر واقعي است درست است که شما خيلي همديگر را دوست داريد و مثلا قرار است دو روح در يک بدن باشيد اما دليل نمي‌شود در هر لحظه در اختيار شما باشد و انتظارات شما را در هر شرايطي برآورده کند! مثلا اگر امتحان دارد يا يک جلسه کاري مهمي دارد انتظار نداشته باشيد که آن را رها کند و بيايد با شما سينما! چون شما را دوست دارد و همسر شماست! اگر کمي منطقي باشيد مي‌بينيد که همسرتان علاوه بر شما يک‌سري کارها و برنامه‌هاي شخصي هم دارد که نقش مهمي توي زندگي‌اش دارند.

موقعيت يکديگر را درک کنيد
براي اين‌که رابطه خوبي در زندگي مشترک با همسرمان داشته باشيم بايد همسرمان را همان طوري که هست بپذيريم و دوست داشته باشيم. يعني اول از همه احساسات و اهداف او را از زندگي درک کنيم و بفهميم و بعد به دنبال تغيير اهداف و احساسات او نباشيم و براي آن ها ارزش قائل باشيم. اگر دائم بخواهيم همسرمان را به شخص ديگري تبديل کنيم و يا او را با ديگران مقايسه کنيم، نه تنها به هم نزديک نمي‌شويم بلکه هر روز از هم فاصله مي‌گيريم.

خوبي‌هاي هم را به زبان بياوريد
علاوه بر اين که نبايد احساسات را توي زندگي فراموش کنيد يعني با گذشت زمان بي‌خيال ابراز احساسات شويد. توانايي‌ها و خوبي‌هاي يکديگر را هم به زبان بياوريد و همديگر را تشويق و تحسين کنيد. هر روز سعي کنيد خوبي‌هايي که هر کدام در زندگي مي‌کنيد را يادآوري کنيد و براي آن ارزش قائل شويد و از هم تشکر و قدرداني کنيد. شايد اين کار ساده‌اي به نظر برسد اما در بهبود رابطه شما بسيار مؤثر است. همين که بگوييد چه خوب است که تو کتاب مي‌خواني، يا تو چه خوش سليقه هستي، يا چه قدر خنديدنت شادم مي‌کند مي‌توانيد رابطه‌تان را عميق‌تر کنيد.

تجربيات خوب را يادآوري کنيد
اگر الان در رابطه با همسرتان دچار مشکل شده‌ايد و با هم اختلاف داريد بهتر است تجربه‌هاي خوب با هم بودن را يادآوري کنيد. يادآوري اين که چگونه همديگر را انتخاب کرده‌ايد، چه ساعت هاي خوبي را با هم بوديد، چه هدف‌هايي را توي سر داشتيد و... ناخودآگاه خاطرات شيرين مشترکي را در ذهن‌تان تداعي مي‌کند که لذت بخش است. اين اشتراک نظر درباره تحربيات گذشته نشان مي‌دهد که شما هنوز به هم علاقه داريد و اين علاقه نمي‌گذارد به راحتي رابطه‌تان خراب و سرد شود. همين تجربيات مي‌تواند کمک کند که دوباره رابطه‌تان را بهبود ببخشيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧