آب یخ لطفا...
شاخ هفته

آب یخ لطفا...

نویسنده : ايمان فروزان نيا-ever.green

مطلب:ever.green

این روزها دنیای مجازی و واقعی پر شده است از کلیپ‌هایی که با خالی کردن آب یخ روی سرشان (به صورت سطلی، پارچی و بعضا لیوانی) و به قول خودشان به چالش کشیدن سایرین، می‌خواهند پیغامی را به گوش دیگران برسانند، که صد البته نفهمیدیم پیغام‌شان چیست. سطل آبی که روی اکثر چهره‌های معروف خالی شد ولی پیغامی ته آن سطل نبود. در اکثر این نماهنگ‌ها فقط می‌بینیم که دوستان هنرمند می‌آیند چند نفر را به اصطلاح به چالش می‌کشند و سطل آبی روی سرشان خالی می‌کنند و می‌روند، بدون هیچ حرفی و توضیحی. باز خدا پدر این‌ها را بیامرزد که آبی روی سرشان می‌ریزند، ما نمونه‌هایی دیدیم که فقط پای‌شان را آن هم تا قوزک داخل آب می‌کنند تا نکند پوست‌شان خراب شود و باز هم خدا مادر این دسته را بیامرزد، بعضی‌هایشان که فقط به نوشیدن یک لیوان آب بسنده می‌کنند!

جالب این‌جاست عده‌ای بیکار می‌آیند و تقلید این‌ها را می‌کنند. از آن طرف برخی هنرمندان آن‌ور آبی می‌آیند و انگلیسی هم صحبت می‌کنند، انگار که کل دنیا آن‌ها را می‌شناسند و افرادی مثل آنجلینا جولی و برد پیت را به چالش دعوت می‌کنند. آخر دوستان عزیزی که همیشه ادعایتان می‌شود که ما فرهنگ آريايي داریم و تمدن 2500 ساله داريم و دل‌مان برای ایران می‌تپد و... ما نمردیم و معنی وطن پرستی شما را فهمیدیم. بگذریم؛ از بحث اصلی دور نمی‌شوم. ما هم می‌دانیم این نمایش‌ها برای بیمارانی است که به ای.ال.اس مبتلا هستند. بیماری‌ که در ابتدا بیمار بدنش حس همان فردی را دارد که سطل آب یخ را روی بدنش ریخته. ولی گویا تنها چیزی که در این نماهنگ‌ها به آن پرداخته نشده خود بیماریست. هنرمندان عزیز چه خوب بود اگر یکی از شماها چند دقیقه‌ای از این بیماری حرف می‌زد و هوادارانش را دعوت به کمک می‌کرد، نه یک شخص را. هنرمندان عزیز می‌آیند و خودی نشان می‌دهند و حال کمکی می‌کنند یا نمی‌کنند خدا می‌داند. البته که خوب است کاری انسان دوستانه بکنید ولی آیا برای یک کمک کردن باید میلیون‌ها خرج یک نماهنگ شود؟ یا همه شما را ببینند و یا بفهمند که شما کمک کرده‌اید؟ در کشور خودمان میلیون‌ها بی‌سرپرست هستند، میلیون‌ها سرطانی هستند و میلیون‌ها تهی دست که به خاطر نان شب مانده‌اند، آیا به آن‌ها هم کمک می‌کنید؟ یا برای کمک به آن‌ها هم نیاز به آب یخ یا آب گرم دارید؟ هیهات که از یک بیماری پلی ساختید برای نشان دادن خودتان. چرا فرهنگ‌مان رشد نمی‌کند؟!

كامنت:ايمان فروزان نيا

این چالش با تمام حرف و حدیث‌هایش، باعث یک انقلاب در جمع‌آوری کمک به بیماران ای.ال.اس شد. البته این را قبول دارم که بعضی‌ها در اجرای آن خیلی لوس بازی در آورند ولی می‌شود این را پای اندکی خود خواهی و این موضوع گذاشت که مردم دوست دارند کارهای فان، طنز و خارق‌العاده از چهره‌ها ببينند. در کشور ما هم به دلایل زیاد از جمله انسان دوستی مردم‌مان و کمبود کمپین‌های این‌چنینی؛ این تشنگی بیشتر احساس می‌شد. به نظر من اضافه شدن مردم ما به این موج، هم حس خوبی به خودشان می‌داد، هم حس خوبی به این بیماران. چون بیماران می‌دانستند که این حرکت برای آن‌هاست. حالا اگر یک عده که از بیرون این ماجرا را نگاه می‌کردند نمی‌دانستند علت چیست، کم کاری خودشان بوده است. خب اگر نفهمیدید، سوال بپرسید. من خودم در توضیحات خیلی از همین کلیپ‌ها که در سایت آپارات دیدم، به طور کامل ماجرای حمایت از این بیماران و علت این کار را خواندم. 

نظرات کاربران
کد امنیتی