با شرح
عكس پنجره‌اي است به دنياي پيرامون... و قرار مي‌گذاريم هر چند وقت يكبار در همين صفحه به پاي اين پنجره برويم

با شرح

نویسنده : سيد محسن اسدي

يكي از تجربه‌هاي مشترك خبرنگارها و همه كساني كه در رسانه‌ها كار مي‌كنند، سر زدن به سرويس عكس خبرگزاري‌هاست. عكاسان زيادي براي خبرگزاري‌ها زحمت مي‌كشند و اخبار و اتفاقات را از دريچه دوربين‌هايشان روايت مي‌كنند. عموما سرويس‌هاي عكس خبرگزاري‌ها، علاوه بر گزارش‌هاي خبري، گزارش‌هاي غير خبري هم تهيه مي‌كنند كه در اكثر موارد ديدني‌تر است و خلاقيت و ايده‌پردازي بهتري در آن‌ها صورت مي‌گيرد. در گزارش‌هاي خبري عموما دست عكاس و دبير سرويس عكس بسته است براي كارهاي خارق‌العاده! فوقش در يك گزارش از مجلس، عكاس 4 تا نماينده در حال چرت هم پيدا مي‌كند كه ايده خيلي قديمي است و بعد از انتقاد رئيس مجلس از نگاه تمسخرآميز برخي رسانه‌ها به مجلس، اين ايده هم به بايگاني مي‌رود احتمالا! ولي در گزارش‌هاي غير خبري، خط‌كشي‌هاي مرسوم وجود ندارد و عموما عكاس سعي بيشتري در ابراز عقيده‌هاي شخصي‌اش در مورد موضوع عكاسي مي‌كند كه ارزش ويژه‌اي به نتيجه‌ كار مي‌دهد.

تصميم گرفتيم هر چند وقت يكبار به اين گنجينه ارزشمند دست‌درازي كنيم و فراي متن‌ها با عكس‌ها به ديدار دنياي اطراف‌مان و آدم‌هايش برويم. البته ناگفته نماند كه ما ايراني‌ها بر اساس يك گفته قديمي، سواد بصري‌مان هم مقداري پايين‌تر از بقيه ملل است و اصطلاحا بيشتر شنيداري هستيم تا ديداري؛ پس اين كار كمك مي‌كند كه تا مقداري نمره ديدارمان را هم بالا ببريم و بيشتر به تصاوير پيرامون‌مان دقت كنيم.

اين‌گونه گزارش‌ها در سايت خبرگزاري‌ها عموما بيشتر از 10 عكس و بعضي اوقات تا 40 عكس را شامل مي‌شوند، بنابراين ما در اين ويترين فقط يك يا دو عكس به شما نشان مي‌دهيم و شما بقيه‌اش را در سايت جيم يا سايت همان خبرگزاري دنبال كنيد. در مورد كليت اين سوژه هم اگر نكته، انتقاد، پيشنهاد و... داريد، مثل هميشه در خدمتيم.


پا جاي بزرگترها

يك چادر گل‌گلي بر سر تعدادي دختربچه كه بيشترشان با چشم‌هاي معصوم‌شان به دوربين خيره شده‌اند به اضافه يك بك سفيد، همه ملاط يكي از گزارش‌هاي خوب اين هفته خبرگزاري مهر بود. اين روزها كه صحبت درباره حجاب و قوانين پوشش زياد است، عكاس با چهره معصوم دختربچه‌ها و زمينه سفيد به كار گرفته شده در همه عكس‌ها، جهت‌گيري خاص خود را اعلام داشته است. عكاس در توضيح ابتداي گزارش، پوشش و حجاب را يكي از اولين تجربه‌هاي دختربچه‌ها براي ورود به دنياي آدم بزرگ‌ها مي‌داند. خبرگزاري مهر | عكاس: سينا شيري | تعداد عكس‌هاي گزارش: 30مي‌برمت حرم...

شايد در تنهايي‌هايش براي او از خوبي‌هاي آقا تعريف كرده و به او قول داده اگر دختر خوبي باشد، اين دفعه كه حرم رفت، او را هم با خودش مي‌برد... شايد خواسته در حرم تنها نباشد و اگر اين‌بار گم شد، خيالش راحت باشد كه مونس و همدم هميشگي‌اش در كنارش هست... شايد اين مادر پير اين عروسك را آورده كه به من و تو چيزهايي بگويد... تشرف سالمندان به حرم مطهر رضوي دستمايه‌هاي خوبي به عكاسان مي‌دهد و در عكس فوق هم سوژه در حالت خوبي قرار گرفته (نوع بغل گرفتن عروسك و زاويه سر) و هم قاب عكس هنرمندانه بسته شده است. 
آژانس عكس مشهد | عكاس: محمد زائرنيا | تعداد عكس‌هاي گزارش: 38

... به جز ناصر!


يادش بخير سريال پايتخت2، از گنبد و گلدسته‌سازي برادران فروردين (به جز ناصر) شروع شد. جالب است بدانيد واقعا همان گلدسته و گنبد سازي با همان اسم و تابلو در اتوبان آمل- بابل وجود دارد. گزارش از مشاغلي كه فقط در نقاط خاصي از كشور وجود دارد از جمله گزارش‌هايي است كه هر چند وقت يكبار در خروجي سرويس عكس خبرگزاري‌ها قرار مي‌گيرد. مثلا  بورس گلدسته و گنبدسازي در همين اتوبان است كه در نقاط ديگر كشور نيست يا اگر هست به چشم نمي‌آيد. 

خبرگزاري ايسنا | عكاس: محسن قائمي | تعداد عكس‌هاي گزارش: 20
نجاتم دهيد

موزه علي‌اكبر صنعتي در سال 1352 توسط خود ايشان ساخته شد و الان چند سالي است كه در گوشه ميدان امام خميني تهران رها شده است. ساخت متروي تهران و ايستگاه بزرگ ميدان امام خميني باعث شده اين موزه به علت احتمال ريزش تعطيل شود و حالت متروكه‌اي پيدا كند. پیش از متروکه شدن این موزه حدود هزار تابلو و بیش از هزار مجسمه گچی، سنگی و برنزی از شخصیت‌های علمی و ادبی ایران و پیکره‌هایی از تیپ‌های گوناگون اجتماعی که توسط استاد صنعتی خلق شده بود در این موزه نگهداری می‌شد. عكس‌هاي اين گزارش همه حكايت از بي توجهي به اين ميراث ارزنده را دارد... خاك‌گرفتگي، شكستگي شيشه‌ها و به هم‌ريختگي كلي اين موزه، مواردي است كه عكاس به آن‌ها توجه كرده است. 
خبرگزاري ميراث فرهنگي | عكاس: مسعود قويزاد | تعداد عكس‌هاي گزارش: 20
 
سقوط از فراغت

اينجا نه يك استخر است و نه يك مجموعه آبي، يكي از حوضچه‌هاي سطح شهر اهواز است كه نوجواناني در آن تفريح مي‌كنند. همان‌طور كه آب‌تني يك تفريح فصلي است، موضوع اوقات فراغت هم فصلي و گذراست، هر سال بعد از تمام شدن امتحانات خرداد و شروع تابستان، همه از آن صحبت مي‌كنند و از اهميت آن و غفلت‌هاي صورت گرفته در مورد آن مي‌گويند و با شروع مهرماه فراموش مي‌كنند و مي‌گذارندش در گاو صندوق براي سال بعد. استفاده از تكنيك سياه و سفيد در اين گزارش، به اوضاع غم‌بار اين موضوع حسابي مي‌آيد و اين عكس كه به نظرم بهترين آن گزارش است و از تكنيك ضد نور بهره مي‌برد، به نسلي اشاره دارد كه تاوان غفلت‌هاي بزرگ را با سقوط مي‌پردازد.  
خبرگزاري ايسنا | عكاس: ميلاد اسماعيلي | تعداد عكس‌هاي گزارش: 11

عروسي تركمني

اين روزها به بركت ميلاد امام مهرباني‌ها، مجالس متعدد عروسي در اطراف‌مان برگزار مي‌شود و شايد همين بهانه‌اي شده تا برخي خبرگزاري‌ها از جمله خبرگزاري مهر، به اين ماجرا از يك زاويه قومي نگاه كند. يكي از مظاهر فرهنگي كه آداب و رسوم اقوام و قبايل در آن خوب ديده مي‌شود، همين مراسم عروسي است. در عكس‌هاي اين گزارش، رنگ‌ها و تركيب‌هاي رنگي كه عموما در اقوام تركمن مي‌بينيم به شادابي هر چه بيشتر ديده مي‌شوند و همچنين عكس‌هايي كه حكايت از آداب و رسوم خاص تركمن‌ها دارند.
 خبرگزاري مهر  عكاس: ابوطالب ندري تعداد عكس‌هاي گزارش: 36
 
ماجراي ديش‌ها

ماجراي ديش‌هاي ماهواره هم قصه‌اي نا تمام است كه بارها سوژه عكاسان قرار گرفته است. در اين عكس كنتراست مناره‌هاي مسجد و ديش‌هاي بالاي پشت بام براي عكاس جالب بوده است و براي من اين كه هر دو مناره به يك جهت اشاره دارند و ديش‌ها هر كدام جهتي را نظاره مي‌كنند، جالب است.
خبرگزاري مهر
 عكاس: حسين استوار تعداد عكس‌هاي گزارش: 41

سلامِ آقا

اين روزها كاروان‌هايي از خدام حرم آقا از مشهد به سراسر كشور و همچنين چند كشور خارجي مي‌روند و با پرچم حرم و هيبت خادمي در انظار عمومي ظاهر مي‌شوند تا سلامِ امام رضا عليه السلام را به مردمان آن شهرها برسانند. همه خوبي عكس‌هاي اين قبيل گزارش‌ها به بي تكلف بودن و واقعي بودن واكنش‌هاست. وقتي سوژه عكاس آدم‌ها مي‌شوند، ناخودآگاه ژست مي‌گيرند و گاهي خود عكاس از سوژه‌اش ژست مي‌گيرد. ولي در گزارش‌هاي شبيه به اين، مردم بي توجه به خبرنگارها و دوربين‌ها، عكس‌العمل‌هاي واقعي نشان مي‌دهند و اين جوشش دروني‌شان است كه به تصوير مي‌آيد، مثل همين عكس.

خبرگزاري مهر | عكاس: آرمين كرمي | تعداد عكس‌هاي گزارش31:

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣