توی کله دخترها چه می‌گذره؟
حلاجی دغدغه‌های امروزی جوانان از نوع دخترانه‌اش

توی کله دخترها چه می‌گذره؟

نویسنده : اعظم عامل نیک-ندا محمدزاده

من می‌گویم هر کس را که می‌خواهی بشناسی ببین توی کله‌اش چه می‌گذرد. ببین به چه فکر می‌کند و هوش و حواسش پی چیست؟ به بهانه روز دختر سری به دغدغه‌ها، آرزوها، خواسته‌ها، مشکلات و دل‌مشغولی‌های این روزهای‌مان با رنگ دخترانه زده‌ایم. گفتیم حالا که به این بهانه مبارک دور هم جمع شده‌ایم، کمی از دل‌مشغولی‌هایمان و چیزهایی که توی سرمان دور می‌زند، با هم حرف بزنیم، تا بیشتر با هم رفیق شویم. شاید همه آنچه ما گفته‌ایم دغدغه تو نباشد یا ما چیزی را جا انداخته باشیم، اما سعی کرده‌ایم جامع نگاه کنیم و درباره جنبه‌های مثبت و منفی هر کدامشان هم نکاتی را بگوییم. گاهی اوقات از بزرگترها راهنمایی گرفته‌ایم و گاهی از تجربه‌های هم نسلان خودمان استفاده کرده‌ایم. 

یک حلقه طلایی
قدیم‌ترها در همه دنیا هر دختر خانمی آرزوی ازدواج و پوشیدن لباس عروسی را در سر داشت. حالا دختر خانم‌ها ادعا می‌کنند وضعیت فرق کرده و ازدواج و پوشیدن لباس عروسی همچین آش دهن‌سوزی نیست. بنابر سنت آفرینش همه موجودات جفتی دارند و قرار است کنار آن جفت به آرامش برسند. برای همین به ته توهای کله یک دختر که نگاه بیندازی یک حلقه طلایی را می‌بینی که برق می‌زند و منتظر رسیدن لنگه‌اش است. 
به این حلقه خوب فکر کن. ببین چی هست و برای تو چه کارهایی می‌کند و تو برایش چه کارهایی باید انجام بدهی؟ حواست باشد همسر بودن مسئولیتی است که تو برای انجام درست آن احتیاج به آموزش دیدن و یاد گرفتن داری. مادری هم نقشی است که خدا مخصوص تو خلقش کرده و تو را هم به قد و قواره آن آفریده است. یادت باشد توی این نقش از همیشه بهتر بدرخشی.
+
 برای رسیدن به اهدافت یک ماشین دوموتوره داری! نیمه ای که حالا پیدا شده و می‌تواند دستت را بگیرد و لباس خوبی برای پوشاندن نقص‌هایت باشد!
-
اگر حواست به هویت و شخصیت مستقل دوران مجردی‌ات نباشد، بعد از ازدواج، فردیت‌ات زیر سوال می‌رود! یعنی ممکن است همه آرزوها، اهداف و نقشه‌هایی که برای خودت داشتی را به دست باد بسپاری و خودت را برای همیشه فراموش کنی!
من دکترا دارم، پس هستم!
توی 18 سالگی، توی 24 سالگی، توی 27 سالگی، هر وقت که قرار است در مسیر تحصیل قدم شاخصی را برداری اگر یک برگه بگذارند مقابلت و بگویند دلیلت را برای ادامه این مسیر بنویس، تو چه خواهی نوشت؟ این روزها خیلی‌ها تکلیف قدم‌هایي که برمی‌داریم، مشخص نیست. شاهدش رفیقی که می‌گوید درس می‌خواند تا کسی آدم حسابش کند! 
یادگرفتن برای تو که حساس‌ترین نقشت در طول زندگی تربیت است، حق مسلمی است اما این‌که به چه شکلی و با چه هدفی وارد دنیای علم بشوی مسئله است. وقتی طرح و نقشه‌ات را برای زندگی می‌دانی گاه تنها یک همسری، اما هر قدمی که برداشته‌ای برای عالمی مفید بوده است. شاهدش این جمله علامه طباطبایی درباره همسرش: این زن بود که مرا به اینجا رسانید، او شریک من در کارهای علمی بوده و هر چه کتاب نوشته‏ام نصفش مال این خانم است.
+
درس و دانشگاه می‌تواند عقلت را رشد دهد، چشمت را باز کند ، نگاهت را به اتفاق‌ها تغییر دهد و افق‌های جدیدی را پیش رویت باز کند!
-
تحصیل می‌تواند تو را تک بعدی کند و القابی مثل دکتر و مهندس می‌توانند خیلی زود فریبت بدهند، حواست باشد در پایان این راه به یک موجود ناقص الخلقه تبدیل نشوی! دختری که کله گنده‌ای دارد ولی دست و پا و قلبش کوچک مانده! 
دخترانه در دنياي صفر و يك
یک کلیک ناقابل می‌کنی و حجم زیادی از اطلاعات تقدیمت می‌شود. یک کلیک می‌کنی و انگار همه آنچه بشر از اول خلقت انباشته کرده در دسترست قرار می‌گیرد. تا همین ۱۰ سال پیش هر چقدر هم که خوش‌تیپ و با کلاس بودی، نهایتش یک محله طرفدار داشتی حالا یک عکس نامعلوم آپ می‌کنی صد هزار نفر از همسایه کناری گرفته تا یک بنده خدایی در بولیوی لایکت می‌کنند! دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که تو حالا عضو ثابت هر کدامشان هستی، دنیایمان را حسابی تغییر داده‌اند.
+
سهولت در رسیدن به اطلاعات، سرعت انتشار اخبار، فرصت آشنایی با ایده‌ها و نوآوری‌ها در هر گوشه دنیا، ارتباط گرفتن با آدم‌هایی که از طریق دنیای حقیقی عمراً می‌توانستی پیدایشان کنی، همه و همه از خوبی‌های اینترنت و دنیای مجازی هستند، اما حواست باشد تو چگونه و چقدر با این دوست مجازی همراهی می‌کنی؟
-
چند وقت است یک کتاب دستت نگرفته‌ای؟ به خاطر جواب یک سوال چند بار به کتابخانه سر زده‌ای؟ با چند بار کلیک کردن و سرزدن به چند صفحه خود را غرق در اطلاعات می‌دانی و فکر می‌کنی همه آنچه انیشتین می‌دانست حالا توی کله تو هست! فضای مجازی به راحتی می‌تواند ما را تبدیل به یک کله پوک خودشیفته کند که هیچ راهی هم برای نجاتش نباشد!
دختران پهلوان
به ۳۰ سال دیگرت فکر می‌کنی؟ به استخوان‌های بی جان و زانو دردهایت! به چروک‌های روی پوستت! به قد خمیده و پشت قوز شده‌ات! اگر از همین الان ورزش و رسیدگی به بدنت را جدی نگیری، راه زیادی تا آینده مورد نظر نداری! درست است که برای یک دویدن ساده هم امکانات درست و حسابی نداری، اما تصویر این آینده را بگیر مقابل چشمانت و همه همتت را به خرج بده! 
 دخترهای زیادی هستند که دوست دارند یک رشته ورزشی را به طور حرفه‌ای دنبال کنند و در آن به جایی برسند. بیشتر دخترها برای سلامتی هم که نباشد به خاطر تناسب اندام حداقل یک باری به این باشگاه‌ها رفته و در آن‌ها دوره دیده‌اند. 
+
این که جلوی پوکی استخوان و چاقی و بی‌ریخت شدن اندامت را از همین الان بگیری! اصلا همین که پر انرژی‌تر و باحال‌تر از بقیه آدم‌ها روزت را شب کنی،  نمی‌ارزد به روزی 20 دقیقه تمرین ورزشی منظم؟
-
یادت باشد قرار نیست از خودت هرکول بسازی و به فکر پشت بازو و عضله درآوردن باشی! قرار است ورزش کنی تا سالم‌تر و شاداب‌تر روزگار بگذرانی! از طرف دیگر حواست باشد به باشگاه‌های تناسب اندامی که مثل قارچ در حال سبز شدن هستند و به جای کمک به سلامتی خانم‌ها آن‌ها را سرگرم فعالیت‌هایی کرده‌اند!
رفیق بی کلک 
قدیم‌‌ترها رفاقت یک موضوع کاملا مردانه بود. رفیق یعنی یک مرد که برای یک مرد دیگر از جان و مالش دریغ نداشت. این روزها رفاقت دختر و پسر ندارد و تازه دخترها از پسرها بامرام‌تر شده و دوستی‌های مدرسه‌ای‌شان تا سا‌‌ل‌ها ادامه دارد. 
همه رفاقت فقط پیامک دادن و لایک کردن و جشن تولد گرفتن نیست! هزار جور مرام و معرفت می‌خواهد رفیق بودن، بی خود نیست که می‌گویند: الرفیق ثم الطریق! اصلا حساب دارد که می‌گویند آدم‌ها را از رفقایشان باید شناخت! دور و بری‌هایت را بهتر انتخاب کن! 
+
همراهی و خیرخواهی، بزرگ شدن با هم، گوش بودن برای رفیقت، آینه بودن، هدیه دادن عیب‌ها به هم و سنگ صبور بودن. خلاصه که عالمی دارد رفاقت! 
-
خیلی از همین دوستی‌ها کارشان به جاهای باریک می‌کشد، اگر مرزها و حریم‌ها را نبینی، اگر جای دوستت با مشاورت عوض شود! اگر همه ته و توی زندگی‌ات را یک شبه برای دوستانت روی دایره بریزی! اگر توقعات و انتظاراتت را از رفقایت مشخص نکنی و اگر خیلی از اگرهای دیگر را انجام بدهی، احتمالا نرم نرمک دچار یک شکست عاطفی-رفاقتی ناجور می‌شوی! 
پسرهاي دور و برم...
دنیای امروز دنیای ارتباطات است و همه ما نیازمند رابطه‌های مفید هستیم! رفت‌وآمد دخترها و پسرها در محیط‌هایی مثل دانشگاه، محل کار، دنیای مجازی و حتی همین مترو و تاکسی خیابان‌های شهر، نشان می‌دهد اگر مهارت‌های ارتباطی را یاد نگیریم و حریم‌ها و مرزها را نشناسیم، کلاه‌مان پس معرکه است!  
مشخص کردن جنس رابطه‌ها، ضرورت، زمان و مکان و مدل ارتباط ما می‌تواند خیلی چیزها را روشن کند! هدف از برقراری یک رابطه چه باید باشد؟ کار ؟یادگرفتن و درس خواندن؟ خلاصه باید تکلیف  و هدف را با خودمان روشن کنیم تا بعدا افسوس عمر بر باد رفته را نخوریم!
+
گاهی لازم است برای یادگرفتن یک مهارت، مشورت درباره موضوعی مهم، یا کمک گرفتن در مورد کار، وارد رابطه با جنس مخالف شویم! انصافا باید قبول کنیم که خیلی وقت‌ها گره بعضی کارها واقعا به دست آقایان باز می‌شود! پس با حفظ حریم‌ها و شناخت ضرورت‌ها می‌توانیم مثل بچه آدم با آقایان محترم گفتگو و همکاری کنیم!  
-
افسردگی، اضطراب، سوء ظن و بدگمانی، مشکلات و انحرافات جنسی، افزایش سن ازدواج، اعتیاد به برقراری روابط متعدد عاطفی و جنسی حتی پس از ازدواج، شکست‌های عاطفی پیاپی، خیانت  و خلاصه کلی مشکلات دیگر می‌تواند حاصل روابط حساب نشده و خارج از اصول باشد!
بگو چیست کار؟
ما دخترهای امروزی به اندازه خودمان دغدغه کار و پولدار شدن را داریم. ما هم این روزها به در و همسایه می‌سپاریم  برای کار! همه صفحه‌های نیازمندی را زیر و رو می‌کنیم تا شاید پست دهان پرکنی بگیریم! اما آخرش سر از فروشندگی در یک بوتیک در می‌آوریم آن هم با حقوقی که کرایه تاکسی‌مان هم نمی‌شود!
قبل از اینکه به پول درآوردن فکر کنی به این بیندیش که پول را برای چه می‌خواهی و قرار است برای تو چکار کند؟ به این فکر کن که کار کردن به چه قیمتی؟ شاید با این روش به دنبال این هستیم که سری توی سرها در بیاوریم و برای خودمان کسی باشیم و احترامی بخریم. به این بیندیش که مسیرهای دیگری هم برای حضور اجتماعی که در شأن تو باشد و به جای تلف کردن عمر و استعدادهایت، آن‌ها را توسعه بدهد.
+
گره‌ای که ممکن است به دست تو باز شود، حرفی که می‌تواند از زبان تو بیرون بیاید و زندگی خیلی‌ها را جهت بدهد، اصلا احساس رضایتی که خودت از حضور مفیدت در جامعه داری.  
-
نیروی کار ارزان، بدون ادعا، با دقت و با حوصله که وقتی لازم شد توی سرش هم می‌توانی بزنی! از آن طرف، سلامتی و نشاط، لطافت و آرامشی که در محیط نامناسب کار به فنا رفته‌اند، می‌شوند نتیجه پذیرش کار به هر قیمتی!
صورت زیبا بیاور!
استادی داشتم که می‌گفت اگر یک نوزاد دختر را داخل یک جعبه بگذاریم و به ماه بفرستیم، همین که کمی بزرگ شود با این‌که هیچی نیاموخته و از کسی چیزی ندیده، با گل‌های روی کره ماه صورتش را نقاشی خواهد کرد. این داستان بی مزه را گفتم که تذکر بدهم نیاز به زیبایی یک چیز ذاتی در دختر خانم‌ها است.  
زیبایی برای کی؟ برای چی؟ کجا؟ چه شکلی و چه مدلی! این‌ها همه سوال‌هایی است که توی سرت چرخ می‌خورد! این سوال‌ها کمکت می‌کند که میل به زیبایی را در خودت جهت بدهی و هر جایی خرجش نکنی!
+
چند وقتی به جای کلمه زیبایی، از کلمه آراستگی استفاده کن. شاید همه ما نتوانیم به یک اندازه‌اي زیبا باشیم، اما می‌توانیم به اندازه‌اي که راضی کننده باشد، آراسته باشیم. 
-
یادت باشد اگر زیبایی‌ات بشود دلیل اعتماد به نفست و به خاطرش دست به هر کاری بزنی و خودت را به هر رنگ و شکلی دربیاوری، عزت نفست را برای یک مشت رنگ و لعاب خرج کرده‌ای!
حرفه‌ای‌ها
گذشت آن دوره و زمانه‌ای که رانندگی و پشت فرمان نشستن فقط کار مردها بود، حالا شوفر زن هم داریم و تازه خوب پایه یکش را هم داریم. دخترهای امروز به توسعه مهارت‌هایشان علاقمند هستند . با این همه این نکته هنوز باقی است که چه معیاری می‌تواند به ما بگوید چی را به عنوان یک دختر باید یاد بگیریم و چی را نه؟
کافی است در يك گروه دخترانه یکي برود کلاس کیوکوشین بقیه هم کم‌کم باورمان می‌شود که آموزش کیوکوشین خیلی واجب است. قبل از وقت صرف کردن برای یادگرفتن هر مهارتی از خودت بپرس من برای چه به این مهارت نیاز دارم؟ این آموزش چه کمکی به من می‌کند؟ 
+
اینکه بتوانی ماشین برانی نه خوب است نه بد، مثل یادگرفتن بستن بند کفش یا بستن دکمه لباس توی بچگی است، آموزش رانندگی به استقلالت کمک می‌کند و گاه کار راه‌انداز خوبیست.
-
حواست باشد آموزش مهارت‌هایی که جنبه مردانه دارد روی رفتارهای دخترانه‌ات تاثیر نگذارد. البته لازم نیست که این هنر گرانبها را هرجایی خرج کنی! این که برای خرید ، گرفتن جزوه و گذراندن وقت‌های بین کلاس با بروبچ، هوای ماشین سواری به سرت بزند، نمونه‌ای از پدیده جوگیری است! 
چي و چجوري بپوشم؟
مانتو، شال، مقنعه، روسری، چادر مدل‌دار و ساده! این‌ها همه لباس هستند نه حجاب! پوشاندن مو و دست و بدن، همه نشانه‌هايي است برای پوشاندن گوهرهای وجودی‌ات! این که نگاهت را بپوشانی،  این که چشمی را معطل نگذاری، این که بگذاری آدم‌ها راهشان را بروند و سرگرم تو نشوند، هم پوشش لازم دارد و هم حجاب! واقعیت این است که  اگر جای خودت را در هستی ببینی و قدرت اثرگذاری‌ات را بشناسی، شاید به حجاب یک جور دیگر نگاه کنی! 
اگر بپذیریم که حجاب مساوی است با پوشش کامل+ حیا+ غیرت+ عفت و کمی هم درک معنای آزادی، پس لاجرم باید بپذیریم که حتی چادر هم نمی‌تواند ضمانت کند که بقیه مولفه‌های حجاب را داشته باشی! یعنی ممکن است حتی چادری باشی، ولی بی‌حجاب! البته تعارف که نداریم! قلب پاک داشتن هم ربطی به قضیه ظاهر و پوشش ندارد! واقعیت این است که از کوزه همان برون تراود که در اوست! یادت باشد هر کدام از مولفه‌ها را از این معادله کم کنی یک جای قضیه حجاب می‌لنگد!
+
 آرامش درونی خودت و آدم‌ها، کمک به امنیت جامعه، احترام به آزادی‌های دیگران، استحکام خانواده و سلامتی محیط‌های کاری. 
-
ما هم موافقیم که حجاب داشتن سختی کشیدن دارد! اصلا کار ارزشمند که بدون زحمت نمی‌شود! واقعیت این است که حجاب نشان می‌دهد چه لباسی، با چه رنگی و در چه شکلی، کجا و چطور پوشیده شود! حجاب می‌گوید که هر لباس جایی و هر تیپ مکانی دارد! پس تمیز پوشیدن، شیک بودن، استفاده از رنگ‌های روشن و جذاب و خلاصه خوش تیپ بودن هیچ کدام بد نیست و منافاتی با حجاب ندارد. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
h_rastegar
h_rastegar
٩٣/٠٧/٢٨
٠
٠
ممنون.
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧