3 ويــــــــــــــژگي  منحصر به فـــرد دخترانه!
عجیب‌تریــــــــــــــــــن روز دنیا مال ماست

3 ويــــــــــــــژگي منحصر به فـــرد دخترانه!

نویسنده : گروه سبك زندگي

باورتان می‌شود یا نه، اما دل توی دل‌مان نیست که دختر هستیم و پسر نیستیم ها... دل توی دل‌مان نیست که دختر بابا هستیم و نازمان خریدار دارد. دل توی دل‌مان نیست که مرد نیستیم و دخترانه زندگی می‌کنیم. دل توی دل‌مان نیست که سخت نیستیم و لطافت داریم. دل توی دل‌مان نیست که همه حواس‌شان به ما هست و مراقب‌مان هستند. دل توی دل‌مان نیست که ریحانه خانه هستیم. دل توی دل‌مان نیست که روزی قرار است مادر باشیم و مادرانه زندگی کنیم. از این همه خوشبختی ذوق کرده‌ایم. از این همه لطفی که خدا به ما داده توی پوست‌مان نمی‌گنجیم. ما با همه آدم‌های روی زمین فرق می‌کنیم. روزمان هم با همه روزهای دنیا فرق می‌کند. روز دختر عجیب‌ترین روز دنیاست، درست مثل خودش که عجیب‌ترین مخلوق خداست. خدایا بابت این همه خوبی ممنون.

 

روز دختر، روز لطافت

لطیف، مثل برگ اقاقیا!

عاطفه ذبيحي

سوالش را چند بار توی ذهنم بالا و پایین می‌کنم! «اگر قرار باشه دوباره به دنیا بیای دوست داری دختر باشی یا پسر؟» به نظرم یک جور قمار است! یک شرط‌بندی فوق حساس درباره سرنوشت جدید، هر چند تخیلی! به جوابش مطمئنم ولی مکث می‌کنم و دلم می‌خواهد منطقی باشم تا به شعاری بودن متهم نشوم! محکم جواب می‌دهم: دختر! و از این انتخاب بزرگ حتی یک ذره هم دلم نمی لرزد. چون خیالم راحت است که من عاشق دخترانگی‌ام. نه اینکه توی عمرم حتی برای یک بار حرصم از دختر بودنم در نیامده باشد، نه! اما من دخترانگی‌ام را دوست دارم به خاطر مهربانی و لطافتِ بی حد و حصرش! چون می‌دانم که لمس لطافت دنیا در انحصار جنس من است! اما باید اعتراف کنم که گاهی بین شلوغ و پلوغی‌های دنیای خودم، دلم لک می‌زند برای دخترانگی کردن، برای دنیای رنگ و وارنگم! اگر شما هم با من هم دل‌اید، پس بیایید برای لطافت دنیایمان فکری برداریم!

 دخترانگی‌تان را با دنیای رنگ‌ها به رخ همه بکشید! با چند تا کادوی رنگ و وارنگ، بی‌مناسبت و غافلگیرکننده، دل داداش‌ها را شاد کنید! لازم نیست حتما یک چیز گران قیمت باشد! با یک عطر معمولی هم کارتان راه می‌افتد!

 راستی چند وقت می‌شود که با دنیای دامن‌پوشی خداحافظی کرده‌اید؟ برای دل خودتان توی خانه، دامن پوشی را راه بیندازید! اصلا دختر است و دامنِ چین دارش!

 بی خیال رانندگی‌های آرتیستی و کم کردن روی پسرها! بابا ما دختریم! ما بلد نیستیم «سریع و خشن» باشیم! جنس ما لطیف است! مغز ما جای این کارها نیست! جای محبت کردن و عاشقی است نه جای با کفِ دست، فرمان چراندن!

دختر توی خانه باشد و دل یکی گرفته باشد؟! اصلا می‌شود؟ حواستان به دل بقیه خانواده باشد. به اینکه خواهر کوچیکه این روزها چه کار می‌کند، اوضاع کسب و کار بابا چه طور است، مامان از صبح تا شب چه کارهایی می‌کند و...

 شما هم دلتان از دیدن بچه‌های کوچولو و گوگولی، قنج می‌رود؟! ارتباط با بچه‌های کوچک، دختر را به لطافتش نزدیک‌تر می‌کند! همین روزها برای صفا کردن با این موجودات برنامه بریزید! یا برای کارهای فوق برنامه مثل قصه گفتن و کاردستی به مهدکودک‌های اطرافتان سری بزنید یا این‌که بچه‌های فامیل را به یک بهانه دور خودتان جمع کنید!

 بابابزرگ‌ها و مامان‌بزرگ‌ها، توی اوج پیری و تنهایی، دلشان به نوه‌های دختر خوش است! به دخترهایی که با یک گلدان شمعدانی، سرزده سراغ خانه‌شان را می‌گیرند، دخترهایی که هنوز هم خاطره‌انگیزترین جا، برایشان کنج اتاق مادربزرگ است! بودن کنار آدم‌هایی که روی صورت‌شان پر از چروک است، حال دل آدم را خوب می‌کند؟ آدم را پرت می‌کند به دل خاطرات کودکی...

 خواستم یادآوری کنم که توی خانه سالمندان هم خیلی‌ها منتظر دخترها هستند! دخترهایی که توی دستشان علاوه بر شاخه گل، مهربانی هم دارند!

 بیایید برای یک بار هم که شده پیش مردها اعتراف کنیم که قبول! ما نمی‌توانیم مثل شما قوی و محکم باشیم! ما شکننده‌ایم! حساس حساس! اما ظرفیت دلمان برای دوست داشتن‌های ریز و درشت، تمامی ندارد! این یکی را مطمئنیم که کم می‌آورید!

 

روز دختر، روز بشارت 

جای خالی یک دختر!

فاطمه محمدپور

درست نیست، اما ته دلم همیشه به حال خانواده‌هایی که فقط پسر دارند، می‌سوزد. نه به خاطر پسر داشتن‌شان به خاطر دختر نداشتن‌شان و جای خالی‌اش. حتی جرات می‌کنم و (دور از چشم خوانندگان آقای جیم) می‌گویم، جای خالی یک پسر در خانوادهايی که فقط دختر دارند آن قدر مثل یک خانواده پسر داری که دختر ندارند، حس نمی‌شود! عموما شادابی خانواده به دختر است. به خنده‌هایش است و به آرامش‌اش. از مادرهای پسردار که بپرسید می‌گویند آن نشاط و گرد هم جمع شدنی که در خانواده‌هایی که دختر دارند، هست؛ در خانواده ما نیست! البته که هر چه خدا بدهد خیر است و حرفی هم نیست.

 حالا شما هم که به لطف خدا دختر هستید و به قول پیامبر مهربانی‌ها مایه بشارت؛ برای این نقش‌تان در خانواده چه برنامه‌هایی ریخته‌اید؟!

 به افتخار دختر بودن‌تان یک جشن بگیرید و کسانی را هم که این افتخار نصیب‌شان شد دعوت کنید! یعنی دخترهای فامیل و البته خانم‌های فامیل. تم‌های جشن‌تان هم همه دخترانه باشد. مثلا کیک پاپیونی. کنار نی‌ها یک پاپیون وصل کنید، لیوان، گل سر، هدیه‌ها و حتی فضاآرایی.

 امروز روز شماست و شما باید نه فقط به آدم‌ها که به همه وسایل هم که شده نشان دهید دخترید؛ پس:

لطفا یک دستی به سر و گوش اتاق و کمدهای‌تان و خصوصا کیف‌تان بکشید. حتی توی کمدها و کشوها را هم مرتب و طبقه‌بندی کنید. اصلا فرض کنید دارید جهیزیه عروس می‌چینید، منتها فرقش این است که فقط برای دل و چشم خودتان می‌چینید، کشوها و کمدها، کفش‌ها، کیف‌ها همه با تزئینات خاص. 

 به وسایل خانه و آشپزخانه هم رحم نکنید. مثلا بروید شیشه‌های خالی را بردارید و با لاک یا رنگ روی آن‌ها طرح بکشید. 

 امروز برای خودتان هدیه بخرید و خودتان، به خودتان جایزه دهید. مطمئن باشید خیلی مزه می‌دهد. منتهی یک حد قیمتی را برای خودتان قرار دهید. چیزی هم بخرید که برای‌تان بماند و همیشه چشم‌تان بهش بیفتد. پیشنهاد ما این است چند گلدان برای اتاق‌تان بخرید. گل و گیاه شادی و طراوت آدم را دو چندان می‌کند.

 علاوه بر این که برای عرض تبریک ولادت حضرت معصومه(س) به حرم می‌روید، نیت کنید و از طرف همه دختران ایران زیارت بروید و سلام آن‌ها را به آقا برسانید و هدیه آن‌ها را هم از آقا بگیرید. حتی شده چند تا از دخترهای فامیل و دوستان را جمع کنید و یک زیارت دخترانه بروید. با حجاب و حیا و نحوه راه رفتن و نحوه صحبت کردن و... یک دختر.

 می‌دانید که پیامبر (ص) در روایتی دارند که «هر خانه‌ای که در آن دختر باشد، هر روز دوازده برکت و رحمت از آسمان ارزانی‌اش می‌شود و زیارت فرشتگان از آن خانه قطع نمی‌گردد» ( مستدرک الوسائل،ج 15) پس شما هم برای این مقامی که خداوند برایتان گذاشته است، برنامه داشته باشید. مثلا یک تکه از اتاق‌تان را بگذارید محل نیایش‌تان. سجاده و مهر و تسبیح و مفاتیح و قرآن و دفترچه یادداشت‌تان همیشه آن جا باشد و آنجا سفیدپوش و روحانی باشد. روبرویش هم عکس و عروسک و مجسمه و این‌ها نباشد. بالاخره فرشتگان آمده‌اند مهمانی...

 یادتان نرود که شما دخترِ مامان و بابا هم هستید. پس برای این هم برنامه داشته باشید. دخترِ مامان بودن چم و خم‌های خاص خودش را دارد. علاوه بر این که باید حسابی هوای مادرتان را داشته باشید، اما بالاخره ته تهش مادرها از این که کمک کارشان باشید، خیلی خوشحال می‌شوند. یک روز هم که شده مادرتان را اجازه ندهید کار کند و شما همه کارهای خانه را بکنید. دخترِ بابا بودن که خیلی راحت است. چون از قدیم شنیده‌ایم دخترها بابایی‌اند و پدرها هم زیرزیرکی هوای دخترها را دارند. حسابی از پدرتان دفاع کنید و از او تعریف کنید و به او نشان دهید که بهترین بابای دنیا برای شماست. حالا بعضی دخترها این قدر سیاست دارند، که دیگر سوگلی بابا می‌شوند.

 

 

 

روز دختر، روز مادرانه

به بهشت نزدیک می‌شوید...

زهرا نخعي‌راد

اصلا الکی نیست که چشمان‌مان به اینجور دیدن عادت کرده است ها! اصلا الکی نیست! عادت کرده‌ایم دست دخترها از همان بچگی عروسک ببینیم، لالایی خواندن‌ها، در آغوش کشیدن‌ها و رتق و فتق امور روزانه عروسک‌ها را ببینیم. خیلی هم همینجوری و شانسکی نیست این چیزها، انگار شده است یک قرار دخترانه! بین همه دخترها! همین سر و سامان دادن به اوضاع موجودات کوچک را می‌گویم! می‌گویند خدا دوتا از صفت‌های خودش را در وجود دخترها هم قرار داده است که خاصِ خاص خودمان است، ربانیت و خالقیت، یعنی پرورش دادن و خلق کردن! هیچ پسری هم جرات داشتن این صفات را ندارد! تازه اگر بخواهد هم نمی‌تواند! حالا ما می‌توانیم با این دو ویژگی ذاتی‌مان و احساس‌های نابش کلی صفا کنیم، کافیست بخواهیم! دوتا ویژگی که فقط ماییم که به واسطه زن بودنمان می‌توانیم تجربه‌شان کنیم و از همین حالا تمرین کنیم برای بیشتر و بهتر لذت بردن از آن‌ها:

 برای یک بار هم که شده کمی جلوتر از نوک بینی‌تان را ببینید، مثلا 4-3 سال آینده را! بیایید تمام رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی‌تان را اسکن کنید، بگذارید جلوی خودتان و ببینید دقیقا کی هستید و چطور شخصیتی دارید. باور کنید به جایی برنمی‌خورد هیچ، تازه خیلی هم خوب است! آدم دستش می‌آید که بالاخره از آن نرمه شیشه‌های معروف دارد یا نه! اگر نرمه شیشه‌هایتان کم بود که تا اندازه‌ای جای شکر دارد، اما اگر خدای نکرده دیدید خیلی خارج می‌زنید از همین حالا فکری به حالا خودتان بردارید تا دیر نشده! تا چشم به هم بزنید می‌بینید شده‌اید مادر و دقیقا سوژه عکاسی یک موجود کوچک که فرت فرت از رفتارهای شما عکس می‌گیرید و الگو برمی‌دارد. باور کنید به سرعت می‌گذرد این فرصت‌ها!

 حتما می‌دانید و شنیده‌اید که دختر بودن، یعنی داشتن یک دنیا ویژگی‌های ریز و درشت، یعنی دقت نظر داشتن، ریزبین بودن، با ظرافت کار کردن و رفتار کردن و... پیشنهاد می‌کنیم کمی این دقت نظر را به سمت خورد و خوراک‌تان بکشانید، ببینید دارید چه می‌کنید؟ شما دختر خانمی هستید که به سلامتی قرار است در آینده‌ای نه چندان دور اسم مادری را هم یدک بکشید. الکی که نیست، باید علاوه بر آمادگی روحی، توانایی و قوت جسمی این مسئولیت را هم داشته باشید. اصلا آینده هیچ، شادابی و سرزنده‌گی همین حالای شما بسیار بستگی به مواد غذایی دارد که مصرف می‌کنید. بروید بگردید دنبال مواد مغذی، مفید و طبیعی که این شادابی و سلامتی را تامین می‌کند. خیلی هم سخت نیست، مثلا وارد کردن میوه به برنامه غذایي یا قرار دادن یک کشک کوچک و ناقابل که سرشار از کلسیم است، در برنامه روزانه، خیلی کار شاقی به نظر نمی‌رسد که!

 می‌گویند نقش تربیتی دختران در خانه خیلی زیاد است، حتی خواهرها و برادرهای کوچک در خانه از شخصیت خواهربزرگ‌شان بیشتر الگو می‌گیرند. خودمانیم، قبول داریم که در این نقش بودن گاهی از خودگذشتن‌های خاص خودش را دارد اما خب شیرینی‌هایش به همه این چیزها می‌چربد. اینکه دختر بابا باشی و بشوی مرجع مشورت‌های پدر، این‌که دختر خانه باشی و بشوی تکیه‌گاه مادر، اینکه خواهر خانواده باشی و بشوی سنگ صبور خواهر و برادر، خیلی سخت به دست نمی‌آید، حواسمان باشد که ذات‌مان، خودش همه این‌ ویژگی‌ها را با هم دارد و فقط کافی است ببینیم‌شان و  به آن‌ها پر و بال بدهیم تا بچشیم طعم تمام این احساس‌های شیرین را...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣