رجل‌ســـــــــــــیاسی از نوع دیــــــــــــــگر
گزارشی‌برای آن‌هـــــــا که فکر می‌کنند دخترها موشند مثــل خرگوش‌اند!

رجل‌ســـــــــــــیاسی از نوع دیــــــــــــــگر

نویسنده : مريم شيعه زاده

عمه خانم زن خوبی بود. عمه‌ پدرم بود و تابستان سال گذشته در سن 106 سالگی به دیدار حق «شتافت»! همیشه معتقد بود یک زن خوب و موفق خلاصه می‌شود در عطر قرمه سبزی، شفته نشدن برنج و چکیدن روغن از کوکوی سبزی! وقتی هم چشمان گرد شده دختران هم قطار من را می‌دید، پشت چشمی نازک می‌کرد و می‌گفت: «این همه درس خواندید چه شد؟» 

حیف شد که این روز‌ها در میان ما نیست تا این گزارش را برایش بخوانم! و بداند که به هرحال دوره زمانه تغییر کرده است. این روزها خانم‌ها توانسته‌اند در‌های آشپزخانه را بگشایند و همان‌طور که به وظیفه اصلی خود یعنی خانه و زندگی‌شان توجه دارند، در عرصه‌های مختلف کاری موفق ظاهر شوند! دغدغه‌های ذهنی‌شان در تمام شدن سریال ستایش و حرف‌های خواهر‌شوهر‌شان خلاصه نشود و گام، فکر و سخن‌شان برای سامان دادن به اوضاع ساختمان، محله، شهر، استان و یا کشورشان باشد.

«سامیه بلوچ»، «زهرا راوی» و «راحله ملایی» سه نماینده از طرف تمامی زنانی هستند که توانسته‌اند این روزها در عرصه‌های مختلف شانه به شانه مردان گام بردارند و اهداف و خواسته‌های خود را برای رفاه هرچه بیشتر مردم دنبال کنند. اگر می‌خواهید با زندگی این سه بانو بیشتر آشنا شوید گزارش این هفته ما را از دست ندهید. این را هم بگوییم که حرف این گزارش این نیست که زنان موفق فقط زنان شاغلند، این گزارش تنها گواهی است بر توانمندی بانوان ایرانی. وگرنه تعریف ما از زن نمونه، آن شیر زنی است که از دامنش یک نسل موفق و شایسته تربیت شود. این را گفتیم که خانم‌هاي خانه‌دار بدانند که وظیفه‌شان چقدر سنگین و مهم است.

 
سامیه بلوچ زهی: داشتن یک پارک بازی؛ آرزوی کودکان شهرم بود!

سامیه بلوچ زهی، دختر مجرد و اهل تسنن شهرستان سـرباز اســـــتان سیستان و بلوچستان است. کسی که به گفته خودش توانسته اولین بانویی باشد که در عرصه مدیریت شهرداری حضور می‌یابد و با حداکثر آرا به عنوان شهردار سرباز معرفی می‌شود. در خطه‌ای که شاید هنوز زنان و دخترانی هستند که از برخی حقوق طبیعی خود محرومند، سامیه توانسته است با دستیابی به این عنوان عرصه را برای ورود زنان به پست‌های مدیریتی باز کند و توانمندی‌های خودش را ثابت کند. وی 26 سال پیش در یک خانواده 8 نفره به دنیا آمد. از دانشگاه علم و صنعت تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از بازگشت به شهر خود تصمیم گرفت تا قدمی برای مردم شهر خود بردارد. 
 چه شد که به عنوان شهردار شهر سرباز انتخاب شدید؟ 

 هنگامی که برنامه‌های خود را به اعضای شورای شهرم ارائه دادم با رای اکثریت آن‌ها مواجه شدم. نکته قابل توجه برنامه‌های ارائه شده از سوی من، هم راستایی آن‌ با برنامه‌های خود شورای شهر و البته دور از رویاپردازی بود.
 
 بارزترین ویژگی برنامه‌های ارائه شده چه بود؟ 

 هیچ‌وقت مدعی گام‌های بلند و محال نبودم و هر آنچه که در ذهنم بود چیزهایی بود که با برنامه‌ریزی صحیح می‌شد آن‌ها را محقق کرد. هنگامی‌که در تهران بودم دقت زیادی بر اقدامات شهرداری تهران داشتم و در ذهنم دوست داشتم برخی از این اقدامات را در شهر خودمان پیاده کنم. محور این برنامه اقداماتی بود که در شهرهای بزرگ صورت می‌گرفت. طرح‌هایی که می‌شد کوچک‌تر و کم هزینه‌تر در شهر سرباز اجرا شود.
 چرا سامیه بلوچ پس از اتمام درسش در تهران نماند؟ 

 قصد من از ابتدا بازگشت و خدمت به مردم شهرم بود. هر چند تهران را دوست داشتم و پس از بازگشت به شهر خودم به خاطر نبود امکانات، شرایط کمی برایم سخت بود، اما پس از گذشت مدتی تصمیم گرفتم تا به شخصه قدمی برای شهرم بردارم. 
 واکنش مردم سرباز به شهردار شدن شما چطور بود؟

 هنگامی که به عنوان شهردار شروع به کار کردم، مردم و مسئولان تا حدودی نگران بودند. نگرانی آن‌ها ناشی از این موضوع بود که من نتوانم از عهده کارها برآیم، مجرد و کم سن و سال بودن و البته زن بودن من به این نگرانی‌ها دامن می‌زد. در واقع دید مردم و فرهنگ مردم به گونه‌ای بود که شرایط را برای من سخت‌تر می‌کرد. برای نخستین بار آن هم در استانی مانند سیستان و بلوچستان که محدودیت‌های زیادی دارد، چنین انتخابی صورت گرفته بود و بار روانی زیادی برای من به همراه داشت. اما به لطف خداوند و همکاری مردم و مسئولان توانستم بعد از گذشت یک یا دو ماه اعتماد لازم را جلب کنم. این روزها مردم راضی هستند و ابراز لطف زیادی به من دارند.
 
 با گذشت 6 ماه و عملکردی که داشته‌اید، چقدر خودتان را به هدفی که داشتید نزدیک می‌بینید؟
 
 در مدت شش ماهي كه شهردار شده‌ام، اقدامات زیادی انجام دادم و همه سعی خود را به کار گرفتم. یک طرح جامع شهری ارائه دادم که هم اکنون در دست مشاور و در حال بررسی است، کسب مجوز احداث دانشگاه علمی کاربردی برای جوانان شهرم، ارتقاء درجه شهرداری به 3 که از سال 1380 در پایین‌ترین سطح ممکن یعنی یک باقی مانده بود - هرچقدر این درجه بالاتر باشد، امکاناتی که در اختیار شهرمان قرار می‌دهند بیشتر است- ساخت زمین چمن مصنوعی برای جوانان و ... همچنین در این مدت سعی کردم تا شهری زیبا داشته باشیم. نقاشی دیوارها، جدول‌کشی، آسفالت کردن خیابان‌ها، ایجاد فضاهای سبز و پارک تفریحی برای کودکان و ان‌شاءا... تا ماه آینده ساخت پارک بانوان را شروع خواهیم کرد. این‌ها قسمتی از اقدامات من در طول این شش ماه بود. 
 چه آینده‌ای برای خود و شهر سرباز می‌بینید؟

 امیدوارم که بتوانم اعتماد این مردم را به بهترین نحو پاسخ دهم و امکانات بیشتری را در اختیار این مردم قرار دهم. روزی داشتن یک پارک با امکانات متوسط آرزوی کودکان شهرم بود اما به امید خدا این آرزو تحقق یافت و زین پس تمام تلاشم را می‌کنم تا بهترین‌ها برای مردم شهرم رقم بخورد. 
زهرا راوی: اجازه نمی‌دهم کار بر زندگی خصوصی‌ام تاثیر بگذارد

پس از گذشت 14 سال از آغاز فعالیت شورای شهر چناران، برای نخستین بار یک خانم توانست به ریاست این شورا دست یابد. زهرا راوی دختر 30 ساله چنارانی قبل از این مسئولیت در کارنامه خود هیچ فعالیت سیاسی و مدیریت کلانی نداشته است، او حالا پس از گذشت 11 ماه شرایط را خوب ارزیابی می‌کند و از اوضاع این روزهای شورای شهر چناران رضایت دارد. وی لیسانس عمران دارد و درحال حاضر در یک شرکت خصوصی هم مشغول به کار است.
 
 چرا شورای شهر؟

 حدود 8 سال بود که به این موضوع فکر می‌کردم و دوست داشتم در سروسامان دادن به برخی از امور شهرم مشارکت کنم، اما به هرحال حضور یک مدیر خانم آن هم در یک شهر کوچک، به سادگی امکان‌پذیر نبود. هدف اصلی من برای ورود به شورای
 شهر این بود که بتوانم کاری انجام دهم. من مشکلات این شهر را از نزدیک لمس کرده‌ام و از صمیم قلب خواهان برطرف کردن آن‌ها بوده و هستم. این توانایی را در خودم می‌دیدم که بتوانم با حمایت دوستان و مردم شهرم برای آسایش مردم قدمی بردارم. هرچند که مسیر ناهمواری را پیش رو داشتم.
 
 این مشکلات شامل چه مواردی بود؟ 

 وجود مشکلات امری است که نمی‌توان آن را کتمان کرد و متاسفانه این مشکلات در شهرهای کوچک پر رنگ‌تر جلوه می‌کند. اینجا مردم گمان می‌کنند خانم‌ها از عهده کارهای مدیریتی بر نمی‌آیند، هرچند که در سال‌های اخیر اوضاع بهتر شده است و حداقل کار کردن خانم‌ها در بیرون از منزل، در کنار مدیریت خانواده کاملا جا افتاده است. برای من که جوان بودم و سابقه فعالیت در چنین محیط‌هایی را نداشتم کار به مراتب سخت‌تر بود.
 
 چه چیزی باعث شد این خواسته را به سرانجام برسانید؟ 

 می‌خواستم ثابت کنم که خانم‌ها هم می‌توانند در عرصه‌های مختلف عملکرد موفق و مناسبی داشته باشند. به عقیده من هر زن و مردی می‌تواند با حفظ مسئولیت‌های خانوادگی خود از عهده کارهای مدیریتی نیز برآید. شاید یکی از دلایل تلاشم برای رسیدن به این
 جایگاه اثبات توانایی زنان شهرم بود. 
 برخورد اعضای شورای شهر چطور بود؟ 

 در بدو ورودم به شوراي شهر با برخورد خوب اعضا مواجه شدم و به راحتی مرا پذیرفتند. خوشبختانه آن‌ها دید بدی نسبت به این امر ندارند و همواره از من حمایت کرده‌اند. شاید گاهی اوقات با باورهای نادرست افراد دیگر درباره مدیریت یک زن مواجه شده باشم، اما هرگز باعث نشده تا بی‌انگیزه شوم، بلکه با قدرت بیشتری به کارم ادامه داده‌ام. 
 در این یازده ماه به عنوان رئیس شورای شهر چناران چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

 در ابتدای کار هرکدام از اعضا با برنامه‌های خاص و هدف مشخصی روی کار آمدند. برخی از این برنامه‌ها قابل اجرا بود و برخی دیگر این طور نبود. برنامه‌هایی که جنبه شعاری نداشتند و قابل اجرا بود را جمع‌آوری کردیم و درقالب یک مسیر کلی درنظر گرفتیم که ان شاءا... تا آخر سال مالی به آن اهداف دست می‌یابیم. این برنامه‌ها تمام جنبه‌های رفاهی، عمرانی و ... شهر را شامل می‌شود. 
 درکنار کار وقتی هم برای بودن در کنار دوستان و خانواده‌تان باقی مانده است؟ 

 به عنوان یک دختر در محیط خانواده حضورم نسبت به گذشته کمرنگ‌تر شده است اما خدا را شکر این طور نبوده که کارم، تاثیر چندانی بر زندگی خصوصی‌ام بگذارد و دچار آشفتگی شوم. وقت آزاد کمی دارم اما تمام تلاشم را می‌کنم که رضایت خانواده و دوستانم را نیز جلب کنم. 
راحله ملایی: زنان شاغل نمی‌توانند مانند یک خانم خانه‌دار به زندگی خانوادگی خود برسند

راحله ملایی 35 ساله است و کارشناسی ارشد محیط زیست دارد. وی از «کارشناسي بهداشت و محیط» به عنوان شغل اصلی خود یاد می‌کند چرا که در این زمینه 15 سال سابقه کار دارد. راحله اولین زنی است که توانسته بر صندلی ریاست شورای شهر بندرعباس تکیه بزند. 
 چه شد که وارد شورای شهر بندرعباس شدید؟ 

 از مدتی قبل با شهرداری بندرعباس در بحث مدیریت پسماند به عنوان مشاور همکاری می‌کردم. پس از گذشت چند وقت احساس کردم می‌توانم به عنوان یک متخصص در بحث محیط زیست وارد شورا شوم. پدرم و برادرم در شهرداری مشغول به کار بودند و به همین دلیل آشنایی کامل با محیط شورای شهر داشتم، به علاوه مدتی هم شخصا با اعضای شورای شهر در تماس بودم و با کار آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا کردم، سپس در انتخابات شرکت کردم و با رای مردم به شورا آمدم.
 فکر می‌کردید به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب شوید؟

 هرگز به ریاست شورای شهر فکر نمی‌کردم، اما کاندیدا شدم چون دوست داشتم نشان دهم که به عنوان یک خانم جرات و جسارت این کار را دارم و می‌توانم از پس این کار برآیم. هنگامی که به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب شدم، مشکلات زیادی سر راهم قرار گرفت. خیلی از آقایان این مسئله را نپذیرفتند و قبول این موضوع برای‌شان سخت بود. در هر صورت سعی کردم در چارچوب تعیین شده قدم بردارم و هرآنچه را که در توان دارم اجرا کنم. در این مدت همکارانم در شورای شهر همیشه از من حمایت کرده‌اند و خدا را شکر با کمک هم توانستیم اقداماتی را برای پیشرفت شهرمان انجام دهیم. 
 در این مدت چه مشکلاتی پیش رو داشتید؟

 در بعضی شهرها، حتی عضو خانم در بین اعضای شورا وجود ندارد و این شاید به خاطر دید اشتباه مردم باشد. هر چند اوضاع از قبل بهتر شده است و حضور خانم‌ها در پست‌های مدیریتی کمی جا افتاده است اما بازهم جای کار دارد. مردم باید باور داشته باشند که ما به عنوان یک خانم می‌توانیم از حق و حقوق آن‌ها دفاع کنیم. 
 حضور یک خانم در پست‌های مدیریتی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

 به نظرم خانم‌ها در کارهای مدیریتی دقیق‌تر هستند. بیشتر توجه دارند و نمی‌گذارند مشکلی پیش بیاید. در شورای شهر هم به همین صورت است، فرد ابزار قدرت را در اختیار دارد اما نباید فراموش کند که خدمتگزار مردم است و باید با جدیت و در چارچوب تعیین شده گام بردارد. علاوه بر این من بومی شهر بندرعباس هستم و به مشکلات اینجا اشراف کامل دارم، لذا این توانایی را در خودم می‌دیدم که وارد این عرصه شوم و موفق باشم.
 واکنش رسانه‌ها نسبت به انتخاب شما به عنوان رئیس شورای شهر چطور بود؟
 
 شورای شهر هر چند به عنوان یک نهاد اجتماعی فعالیت می‌کند، اما معمولا افراد سیاسی در آن حضور دارند. اما چون من فردی غیرسیاسی بودم و حزب خاصی پشت من نبود، رسانه‌ها از من حمایت کردند. این حمایت‌ها باعث دلگرمی من می‌شد. 
 حضور شما در شورای شهر به نقش مادری و همسری شما در محیط خانواده خدشه‌ای وارد کرده است؟ 
 قبل از این مسئولیت هم کارمند بودم. همسر و پسرم با مشغله‌ها و دغدغه‌های من آشنا بودند، اما اعتقاد دارم از سال گذشته که به عنوان رئیس شورای شهر بندرعباس انتخاب شدم باید به طیف گسترده‌ای از مردم پاسخ‌گو باشم، لذا همیشه و همه جا حضور داشتم و همین باعث شده تا کمی از خانواده‌ام فاصله بگیرم. کوتاهی‌هایی در قبال آن‌ها داشتم اما خانواده‌ام می‌دانند همه تلاشم را برای مدیریت خانه و خانواده‌ام به کار می‌گیرم. خدا را شکر تا امروز هم نارضایتی از جانب خانواده‌ام نبوده است. هرچند می‌دانم زندگی کردن با خانم شاغلی که دو شغل دارد کمی سخت است و نمی‌تواند مانند یک خانم خانه‌دار به زندگی‌اش برسد.
 
 حرف آخر ... 

 خانم‌ها خودشان را باور داشته باشند و یادشان باشد «ما می‌توانیم»! حتی اگر طرف‌شان جمعیتی از مردان هم باشند باید با باورهای غلط مبارزه کنند و خودشان را اثبات کنند. همیشه خانم‌ها را تشویق کرده‌ام که با حفظ مسئولیت‌های اصلی خود یعنی وظایف مادری و همسری وارد این عرصه‌ها شوند و خودشان را دست کم نگیرند و از این پس هم از آنان حمایت می‌کنم.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧