کارآفرین،تندیس  و دیگر هیچ!
کارآفرینان نمونه و جوان از نبود حمایت‌ها می‌گویند

کارآفرین،تندیس و دیگر هیچ!

نویسنده : محمد امین شرکت اول

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جوانان برای زندگی و آینده خود، پیدا کردن شغلی مناسب برای کسب درآمد است. بعضی از آن‌ها برای شغل آینده خود به دنبال کارهای راحت و کارمندی هستند، ولی در این بین جوانانی هم هستند که نه تنها شاغل شدن خودشان، بلکه ایجاد اشتغال برای افراد دیگر نیز دغدغه فکری‌شان است و به همین خاطر پا در عرصه‌ای به نام کارآفرینی می‌گذارند، عرصه‌ای که بی‌شک نیازمند توکل، تلاش، تحمل کاستی‌ها و البته کمک‌های مسئولان است.

بسیاری از این کارآفرینان جوان با حداقل سرمایه کار خود را شروع کرده‌اند و به مرور توانسته‌اند فعالیت اقتصادی خود را توسعه دهند. اما در این بین افرادی هم هستند که در سایه غفلت مسئولان و نبود حمایت‌های کافی از طرح و ایده اقتصادی‌شان، از کارآفرین نمونه بودن تنها عنوانش را یدک می‌کشند! 

آنچه در ادامه می‌خوانید درد دل گفته‌های 3 کار آفرین اینچنینی است! خبرنگار جیم به صورت کاملا اتفاقی با این کارآفرینان که از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به عنوان کار آفرینان نمونه سال‌های گذشته معرفی شده‌اند، آشنا شده و گفت‌وگوهایی را انجام داده است.

کارآفرینی که کارمند شد!
«زهرا کرد فَهَندَری» جوانی 27 ساله و اهل تربت حیدریه است که در سال 1389 به عنوان کارآفرین برتر استان خراسان رضوی انتخاب شده‌ است. او در گفت‌وگوی تلفنی با جیم از بی‌مهری مسئولان و دور شدنش از فضای کارآفرینی می‌گوید.

 طرحی که شما را کارآفرین برتر استان کرد، چه بود؟

 همزمان با سال اصلاح الگوی مصرف (سال 1388) طرحی به نام سیستم آبیاری هوشمند گیاهان، با قابلیت تشخیص میزان رطوبت را در اداره ثبت اختراعات به ثبت رساندم و همین طرح در سال 1389 باعث شد به عنوان کارآفرین برتر استان انتخاب شوم.

 تحصیلات شما در چه رشته‌ای بود؟

 فوق دیپلم حسابداری دارم.

 

 فوق دیپلم حسابداری در ظاهر هیچ ربطی با این طرح‌ ندارد! چه شد که سراغ انجام چنین کاری رفتید؟

 از همان دوران دبیرستان به چنین کارهایی علاقه داشتم و همین علاقه باعث شد به ایده‌هایی که به ذهنم می‌رسید اهمیت بدهم و به سراغ انجام‌شان بروم.

 

 از چند سالگی این کار را به صورت جدی دنبال کردید؟

 از سال اول دبیرستان ایده‌های ذهنی‌ام را جدی گرفتم و در این عرصه شروع به کار کردم.

 

 الان در چه شغلی مشغول به کار هستید؟

 در یک خیریه به عنوان یک کارمند ساده مشغول به کار هستم.

 

 چرا فردی که در سال 1389 کارآفرین برتر استان بوده باید در یک خیریه یک کارمند ساده باشد؟ مگر طرح‌تان را تجاری سازی نکردید؟

 چون مجبورم! مجبورم برای امرار معاش در این‌جا کار کنم، تنها سازماني هم که تا حدی من را حمایت کرد همین خیریه بود. من بعد از این که طرحم به ثبت رسید و کارآفرین برتر استان شدم به سراغ هر ارگانی که فکرش را بکنید رفتم؛ از پارک علم و فناوری گرفته تا اتاق تعاون و تنها کاری که برای من کردند این بود که برای طرحم تأییدیه صادر کردند و هیچ حمایتی از من و طرحم نکردند. من به شدت به دنبال پیگیری تجاری سازی طرحم بودم تا این‌که در سال 1390 تصادف شدیدی داشتم به صورتی که فرزندم که در آن زمان نوزاد بود از ناحیه هر دو چشم کاملاً نابینا شد و از آن به بعد به دلیل مشغله‌های بسیار زیادم نتوانستم طرحم را پیگیری کنم و هیچ کسی از مسئولان هم سراغی از من نگرفت. 

 

 سال 1389 که به عنوان کارآفرین برتر استان انتخاب شدید مسئولان برای‌تان چه کار کردند؟

 هیچ کار! من حداقل به امید این بودم که لااقل یک سکه طلا بدهند تا بخشی از مخارجی که برای طرح کرده بودم جبران شود ولی هیچ پاداشی در کار نبود، تنها چیزی که به من دادند یک لوح تقدیر و یک تندیس بود. 

 

 ایده‌ دیگری به غیر این ایده نداشتید؟

 من چندین ایده داشتم که مدت طولانی‌ بود که روی آن‌ها مشغول به کار بودم و متأسفانه برخورد مسئولان با من و ایده‌های قبلی‌ام آن‌چنان سرد بود که واقعاً در بین مشکلات زندگی برایم انگیزه‌ای باقی نگذاشت. من به دلیل نیاز شدید مالی مجبور شدم که ایده و طرحم را به یک سرمایه‌گذار بفروشم و آن‌ها گفتند که ما برای خرید طرح شما حاضریم فقط 2 میلیون تومان بپردازیم که واقعاً مبلغ پیشنهادی آن‌ها در برابر طرح من بسیار ناچیز بود.

 

 اگر طرح شما به مرحله اجرا در نیامده پس چطور به عنوان کارآفرین برتر شناخته معرفی شده‌اید؟

 همان سال که این طرح را به ثبت رساندم توسط سازمان‌های مربوطه در شهرستان تربت حیدریه به من اطلاع دادند که چنین جشنواره‌ای برگزار می‌شود و پیشنهاد دادند که در این جشنواره ثبت نام کنم، من هم برای ثبت نام رفتم و یک سری اطلاعات درباره طرحم خواستند که ارائه دادم و بعد از چند وقت، خبر دادند که به عنوان کارآفرین برتر جوان استان انتخاب شده‌ام و خودم هم نمی‌دانم که شرایط‌شان برای انتخاب کارآفرین برتر چه بوده است!!

 

 

فقط یک لوح؛

تمام فایده کارآفرین نمونه شدن!«سمیه شفاهی» کارآفرینی 33 ساله و دارای مدرک کارشناس ارشد شیمی تجزیه است که تا امروز دو اختراع را به ثبت رسانده و کوله‌باری از افتخارات را به همراه دارد، او برای‌مان از طرح‌هایش می‌گوید:

 شما چه سالی به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شدید و طرح‌تان چه بود؟

 در سال 1391 به عنوان کارآفرین برتر استان انتخاب شدم، طرح من که حدود 7 سال برای پیاده سازی آن وقت صرف کرده‌ام، تولید دستگاهی برای پرورش ماهی‌های خوراکی در منزل است. این طرح بر پایه اشتغال‌زایی بنا شده و می‌توان این طرح را در خانه‌هایی با متراژ پایین نیز پیاده‌سازی و عملیاتی کرد.

 

 از چه زمانی چنین فکر و ایده‌‌ای به ذهن‌تان رسید و به انجام چنین اختراعی دست زدید؟

 از دوران دبیرستان من و چند تن از دوستانم به کمک یکی از معلم‌های‌مان این نوع کارها را در سطحی کوچک شروع کردیم و ادامه دادیم.

 

 طرح‌تان را تجاری‌سازی کردید؟

 من برای این کار یک شرکت دانش بنیان به ثبت رساندم و مدیرعامل این شرکت هم خودم هستم و تا جایی که مربوط به ما و حوزه کاری ما بوده تمام کاری‌هایی که می‌توانستیم را انجام دادیم ولی آن قسمتی که نیازمند حمایت مسئولان است، متاسفانه بر زمین مانده و به همین دلیل این طرح تجاری‌سازی نشده است.

 

 وقتی می‌خواستید شروع به کار کنید چه میزان پول و سرمایه داشتید؟

 واقعیتش را بخواهم بگویم اولش با دست خالی شروع کردم.

 

 از مسئولان چه انتظاراتی دارید؟

 فکر می‌کنم به اندازه کافی درباره مسئولان و کارهایی که باید انجام دهند صحبت شده ولی من واقعا امیدوارم که حداقل امسال مسئولان به قول‌هایی که دادند عمل کنند و لااقل چند طرح را به مرحله تجاری سازی برسانند.

 

 الان 2 سال از این‌که شما را به عنوان کارآفرین برتر انتخاب کرده‌اند می‌گذرد، این برگزیده شدن چه ثمره‌ مالی و غیرمالی‌ برای شما داشته است؟

 هیچ ثمره و امتیازی برای من نداشته و آن برگزیده شدن هم هیچ جایزه و هدیه‌ای به غیر از یک لوح تقدیر و یک تندیس برای من نداشته است.

 

 

حساب‌کردن روی قول‌های مسئولان

یک امید واهی است «الیاس علی‌پور» مهندس مکانیک و 27 ساله است، او در سال 1392 به عنوان کارآفرین برتر جوان در کشور انتخاب شد و بعد از آن هم به عنوان جوان برگزیده کشور مورد تقدیر قرار گرفت. 

 

 طرح کارآفرینی شما چه بود؟

 بیشتر طرح‌های کارآفرینی من در موضوع اتوماسیون‌های اداری و صنعتی و ساختمان‌های هوشمند است اما به خاطر طرح ساختمان‌های هوشمند به عنوان جوان کارآفرین برگزیده کشور انتخاب شدم.

 

 از چه زمانی به فکر چنین اختراعاتی افتادی؟

 تقریباً می‌شود گفت از 20 سالگی، با توجه به رشته تحصیلی خودم (مکانیک) همیشه به این فکر بودم که اختراعی ثبت کنم و نکته مهم‌تر این‌که بتوانم اختراعم را به مرحله تجاری‌سازی برسانم و به همین خاطر در کنار تحصیل به پارک علم و فناوری هم ورود پیدا کردم و یک شرکت به ثبت رساندم و همین طور مراحل بعدی را با ایده‌ها و اختراعاتم پیش بردم و سعی کردم طرح‌هایم را تجاری کنم.

 

 چرا سراغ کارهای روتین اداری یا به اصطلاح پشت میزی نرفتی؟

 علایق بین افراد مختلف متفاوت است و روحیه فعال بودن من باعث شد تا کارآفرینی را انتخاب کنم تا این‌که بخواهم به کاری تن بدهم که هر روز اعمالی مشابه در ساعتی مقرر انجام بدهم و در آخر ماه یک حقوق ثابتی داشته باشم.

 

 خانواده با این انتخابت موافق بودند؟

 در اول کار با توجه به چشم‌اندازی که این کار داشت موافق این کار و مشوق من بودند ولی با گذر زمان که مشکلات و موانع و سختی‌های این کار هم نمایان شد، حمایت‌ها کم‌تر و مخالفت‌ها بیشتر شد، در کل می‌توان گفت که بسته به شرایطی که پیش می‌آمد میزان حمایت‌های خانواده کم و زیاد می‌شد.

 

 مسئولان چه حمایت‌هایی از شما کردند؟

 هر فردی که بخواهد وارد عرصه کار آفرینی بشود، فقط باید به امید توانایی‌های خودش جلو برود و تقریباً می‌شود گفت که حساب‌کردن روی کمک و قول‌های مسئولان یک امید واهی است. در هر جشنواره و مراسمی که به عنوان فرد برگزیده انتخاب می‌شدم فقط و فقط تمام لطف مسئولان یک سری وعده و وعید بود که تا همین امروز هیچ کدامشان هم عملی نشده است.

 

 در ابتدا که وارد این برنامه‌ها شدید بودجه مالی‌تان چقدر بود؟

 واقعیتش با سرمایه 5 میلیون تومانی شروع کردم که فقط یک میلیون و 800 هزار تومان آن پول مال خودم بود و بقیه را قرض کرده بودم.

 

 طرح شما تا حالا برای چند نفر شغل ایجاد کرده است؟

 

 تا امروز برای حدود 23 نفر به طور مستقیم و و حدود 70 نفر هم به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی داشته‌ایم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/١٥
٠
٠
خیلی عالی بود ، ممنون
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧