افتخـار آفـــــــرینی در بــــرزیــــــــــل
گروه روباتیک R2T از بــــــــازتاب گزارش جــــیم و سختی‌هـای سفر بـــــــــه برزیل می‌گویند

افتخـار آفـــــــرینی در بــــرزیــــــــــل

نویسنده : محمد امین شرکت اول

در شماره 351 جیم (29 خرداد 1393) از یک گروه روباتیک برای‌تان گفتیم و پای حرف‌های‌شان نشستیم و مشکلات‌شان را شنیدیم. هفته‌نامه جیم که قبلاً هم با چاپ دل گفته‌های یکی از اعضای گروه راه ورود به دانشگاه را برایش هموار کرده بود، این بار نیز پس از انتشار گزارش 351 گره از کار این گروه گشوده و این تیم توانست برای حضور در مسابقات جهانی برزیل اسپانسر مالی پیدا کند. گروه روباتیک دانش‌آموزی R2T به مسابقات‌جهانی برزیل رفت و در آن مسابقات هم به مقام اول رسید. پس از بازگشت‌شان به ایران آن‌ها را برای یک گپ و گفت دوستانه دعوت کردیم و دوباره پای حرف‌های‌شان نشستیم.

اعضای این گروه 7 نفره را دو نفر کادر فنی و پنج بازیکن تشکیل داده‌اند که کادرفنی آن‌ها متشکل از محمد گنودی (33 ساله/ لیسانس مکانیک/ سرپرست تیم) و مهدی جعفرزاده (30 ساله/ دانشجوی مکانیک خودرو/ مربی تیم) است و  بازیکن‌های تیم را هم سید پویا پیشبین (20 ساله، دانشجوی مهندسی روباتیک دانشگاه آزاد قزوین)، حامد جعفرزاده (19 ساله، دانشجوی مهندسی سخت‌افزار دانشگاه فردوسی مشهد)، احسان شقایی (17 ساله، دانش‌آموز سال اول دبیرستان فرزانگان2) و همچنین دو کارآموز دیگر تشکیل می‌دهند.

 

گزارش جیم ما را راهی برزیل کرد

 بعد از چاپ آن گزارش در جیم چه اتفاقاتی افتاد تا توانستید هزینه‌ رفتن‌ به مسابقات را فراهم کنید؟

 حامد جعفرزاده: عموماً حاميان مالی دید بدی نسبت به حمایت مالی از تیم‌های علمی دارند ولی مطلبی که جیم از ما گروه‌مان نوشت توانست حکم تأییدی بر توانایی و کار ما باشد و حاميان مالي ما را باور کنند.

ما قبل از این‌که این مطلب چاپ شود به دنبال حامي مالي بودیم و به چندین شرکت و سازمان بزرگ در مشهد نیز مراجعه کردیم ولی یا می‌گفتند که این کار برای آن‌ها هیچ جنبه تبلیغاتی و صرفه اقتصادی ندارد یا این‌که هیچ بودجه‌ای برای این چنین برنامه‌هایی ندارند. بعد از این‌که هفته‌نامه جیم این گزارش را درباره‌ ما چاپ کرد، ما به سراغ استاندار رفتیم و گزارش را به وی نشان دادیم و ماجرا را گفتیم، او هم با نامه‌ای که برای رئیس بنیاد ملی نخبگان استان نوشت، دستور داد که به کار ما به سرعت رسیدگی شود، بعد از آن ما به چند نفر معرفی شدیم و با ادامه و پیگيری این افراد توانستیم برای شرکت در این مسابقات یک حامي مالي پیدا کنیم.

 

یک ساعت قبل پرواز روبات تکمیل شد

 خب، وقتی برای مسابقات برزیل حامي مالي پیدا کردید چند روز به مسابقات مانده بود؟ روبات‌تان آماده بود؟

 مهدی جعفرزاده: ما تا 10 روز قبل از شروع مسابقات در برزیل هیچ حامي مالي نداشتیم و تقریباً داشتیم تمام برنامه‌های‌مان را لغو می‌کردیم و از ساخت روبات هم منصرف شدیم، اما بعد از این که خیال‌مان از بابت حامی راحت شد به سرعت تمامی قطعاتی که لازم داشتیم را سفارش دادیم و در عرض 3 روز قسمت مکانیک روبات را تمام کردیم و بعد از آن به سراغ الکترونیک و برنامه نویسی رفتیم، البته این را هم بگویم که تقریباً 2 روز از این 10 روز باقی مانده را هم ما مجبور بودیم صرف رفت‌وآمد‌ها و گفت‌وگو با حامی مالی کنیم تا قراردادمان تکمیل شود. بالاخره روبات‌مان یک ساعت قبل از سفر بدون هیچ گونه آزمایشی آماده شد. در آن 10 روز خواب‌مان به بعد از نماز صبح تا حدود ساعت 7 صبح محدود شده بود و تقریباً 24 ساعته در کارگاه بودیم. 

 

از کنسرو خوردن‌های روزانه تا اقامت در اتاق 8 تخته! 

 از سختی‌های سفر به برزیل بگویید: 

 محمد گنودی: حامي مالي ما علاوه بر پرداخت هزینه بلیت‌ رفت و برگشت، 2 هزار دلار هم به ما برای خرج در سفر داده بود. ما در شهر سائوپائولو به دنبال مکانی ارزان برای اقامت بودیم تا این که یک مسافرخانه پیدا کردیم، دونفرمان در یک اتاق پنج تخته با سه فرد خارجی هم اتاق بودند و دو نفر دیگرمان نیز در یک اتاق هشت تخته با شش نفر دیگر! برای هر شب اقامت هم نفری 20 دلار ‌پرداختیم. صبحانه ما هم شده بود یک موز و یک پرتقال که مسافرخانه می‌داد، به دلیل این‌که  مکانی برای عرضه محصولات حلال (ذبح اسلامی) وجود نداشت، از ایران کلی کنسرو برای ناهار با خودمان برده بودیم، شام را هم که کلا از وعده‌های غذایی‌مان حذف کرده بودیم!

 

روبات‌مان بدون آزمایش مسابقه می‌داد

 مسابقه چطور بود؟

 مهدی جعفرزاده: چون ما تا آخرین لحظه‌ای که در ایران بودیم مشغول ساخت روبات بودیم، هرگز نتوانستیم قبل از شروع مسابقات روبات‌مان را آزمایش کنیم و با بدترین حالت ممکن مسابقه را شروع کردیم، مسابقات در سبکی که ما شرکت کرده بودیم در دو بخش روبات‌های از پیش ساخته شده و ساخت روبات برگزار می‌شد. بخش روبات‌های آماده در 7 راند بود که ما از 3 راند اول به عنوان تست استفاده کردیم و تازه روبات ما از راند چهارم به روال عادی خود رسید، آن هم در شرایطی که در جایگاه بیست و سوم یا همان آخرین جایگاه بودیم ولی با این حال این بخش را با مقام دوازدهمی به اتمام رساندیم.

برای بخش بعدی مسابقه بر اساس طرح و قوانینی که داوران می‌گفتند باید یک روبات می‌ساختیم و تقریباً یک شب هم برای این کار فرصت داشتیم، تمام شب را بیدار ماندیم و مشغول ساخت روبات شدیم. فردای آن روز مسابقه شروع شد و در بین تمامی تیم‌ها فقط 4 یا 5 تیم توانستند این بخش مسابقه را به پایان برسانند و ما به راحتی و با اختلاف خیلی زیاد به مقام اول رسیدیم، طوری که رکورد زمانی تیم دوم، پنج برابر رکورد زمانی ما بود.

 

 این مسابقات در چه بخش‌هایی برگزار می‌شد؟

 حامد جعفرزاده: این مسابقات در دو بخش اصلی برگزار می‌شد، دانش‌آموزی و دانشجویی، در بخش دانش‌آموزی که ما هم در همین بخش شرکت کرده بودیم، مسابقات در رشته‌های روبات فوتبالیست، فضای مشترک (روباتی در فضای مجازی و حقیقی) و روبات امدادگر بود که ما در قسمت روبات امدادگر در این مسابقات شرکت کرده بودیم.

 چند تیم و از چه کشور‌هایی در این مسابقات حضور داشتند؟ 

 مهدی جعفرزاده: در رشته‌ای که ما شرکت کرده بودیم، 23 تیم از 23 کشور دنیا از جمله: آمریکا، ژاپن، آلمان و هلند حضور داشتند که رقیب‌های اصلی ما بر طبق معمول کشورهای آلمان و هلند بودند. البته در این مسابقات و در بخش دانش‌آموزی 6 تیم از ایران حضور داشتند.

 

 

ایرانی‌ها تمام شور و هیجان مسابقات بودند

 رفتار تیم‌های غیر ایرانی با شما چطور بود؟

 سیدپویا پیشبین: اول مسابقات به ایرانی‌ها با دید بدی نگاه می‌کردند و اکثر اوقات دور می‌ایستادند ولی در پایان مسابقات تنها تیمی که با تمامی تیم‌ها رفیق و صمیمی بود تیم ایران بود. ما حتی با گروه ژاپن آن‌قدر رفیق شده بودیم که در آخر مسابقات به ما لباس هدیه دادند. یک نکته خیلی جالب این که وقتی با نخبگان اعزامی از اسرائیل صحبت می‌کردیم، خودشان می‌گفتند که حکومت‌‌شان را قبول ندارند و رژیم صهیونیستی را یک جنایتکار‌ می‌دانند، آن‌ها حتی به ندرت با پرچم‌شان عکس می‌گرفتند.

فضای سالن مسابقات معمولاً ساکت و آرام بود، مگر این‌که یک تیم ایرانی در حال مسابقه می‌بود که در این صورت سایر تیم‌های ایرانی آن‌ها را تشویق می‌کردند و این تشویق کردن آن‌قدر مردم حاضر در سالن مسابقات را به وجد می‌آورد که بیشترشان مشغول فیلم‌برداری از تشویق‌ها و شعرهایی که ما می‌خواندیم می‌شدند.

 

 شما مگر دانشجو نیستید؟ پس چطور در قسمت دانش‌آموزی شرکت کردید؟

 حامد جعفرزاده: بر اساس قوانین جهانی تمامی افراد در سن 20 سال و زیر 20 سال دانش‌آموز محسوب می‌شوند، در ایران دانش‌آموزان یک سال زودتر از سایر نقاط به دانشگاه می‌روند و این هم به خاطر این است که در ایران ما یک سال به عنوان پیش‌دانشگاهی داریم ولی در دنیا این مقطع 2 سال است و به همین خاطر تمامی بازیکن‌های تیم در این مسابقات دانش‌آموز محسوب می‌شدند.

 

 

جیم، طلایه دار حمایت از نخبگان

 حرف آخر!

 مهدی جعفرزاده: حرف آخر این‌که ما مسابقه ملی مهارت را در پیش رو داریم و این مسابقه را شاید بتوان بزرگ‌ترین مسابقه روباتیک در دنیا دانست.

 محمد گنودی: حرف آخر این‌که این بچه‌ها که تا این‌جا رسیدند سرمایه‌های واقعی این کشور هستند و می‌توانند نقش بسیار مهمی در ساخت آینده ایران داشته باشند، از تمامی افرادی که می‌توانند به این بچه‌ها کمک کنند خواهش می‌کنم این‌ بچه‌ها را رها نکنند.

 حامد جعفرزاده: روزنامه خراسان و مخصوصاً هفته نامه جیم همیشه باعث دل‌گرمی‌ ما بوده و هست، از همان سال 91 که با چاپ مطلبی باعث شد که دانشگاه فردوسی بدون کنکور ما را به عنوان دانشجو پذیرش کند تا امروز هر جا که ما به مشکلی بر می‌خوردیم این هفته‌نامه به کمک ما می‌آمد و اگر هر جایی حرف از حمایت نخبگان باشد، شما در این امر پرچم‌دار هستید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧