وقتي عشق ايراني بوي قلب و خرس مي‌گيرد!
عشق ورزي به سبک ولنتاين

وقتي عشق ايراني بوي قلب و خرس مي‌گيرد!

نویسنده :

«14 فوريه چه روزي است؟» تصور کنيد در شلوغي شهر و درست زماني که در اوج گرفتاري‌هاي روزمره هستيد يک خبرنگار جلوي پاي شما سبز مي‌شود و بپرسد: «14 فوريه چه روزي است؟» شايد اگر چندين سال پيش اين سؤال را از جوانان و نوجوان اين شهر مي‌پرسيدم کمتر کسي پاسخ آن را مي‌دانست. اما امروزه به لطف ديش‌هاي روي پشت بام و اي‌دي‌اس‌ال‌هاي پر سرعت کمتر کسي است که پاسخ آن را نداند. البته هر چند در مناطق مختلف شهر به علت متفاوت بودن جزيي فرهنگ‌ها، پاسخ‌ها نيز کمي با يکديگر متفاوت است. در اين گزارش به سراغ جوانان رفتيم و نظر آن‌ها را در مورد روز والنتين (يا والنتاين) پرسيديم.

روزي براي روشنفکر نماها
در اين جا ما هم ياد‌آور مي‌شويم که اولا اين جشن مربوط به نامزد‌ها است و اصلا ربطي به مادر و پدر ندارد و ما هم يک روز مخصوص مادرها داريم. ثانيا فرهنگ ما ابراز عشق و علاقه را فقط در يک مورد آن هم ازدواج قبول دارد که برايشفکر هم شده، يعني روز زن و بعدش هم مرد. آخرش هم اين که براي هر چيزي لازم نيست تبعيت کنيم، راه‌هاي خلاقانه هم هست.

ترويج ممنوع!
در حالي که مديريت نظارت بر اماکن عمومي و امنيت اخلاقي پليس از بازاريان خواسته است از تهيه، توليد، عرضه و فروش نمادهاي والنتاين اعم از عروسک، قلب، عطر و ادوکلن، لوازم التحرير و... به جهت اشاعه فرهنگ بيگانه و ترويج رفتارهاي خلاف عفت عمومي خودداري کنند، اما در گوشه و کنار مي‌بينيم که برخي از مغازه‌ها از چند روز مانده به روز عشاق هداياي اين روز را در ويترين‌هاي خود چيده‌اند و حتي تبليغ آن را نيز با خطي درشت بر روي شيشه مغازه به نحو احسن انجام داده‌اند. در ادامه گزارش با يکي از مغازه‌داران در اين باره گفت‌و‌گو مي‌کنم. وي در حالي که اطلاعات چنداني از فلسفه نام‌گذاري 14 فوريه ندارد مي‌گويد: چه فرقي مي‌کند که فلسفه اين روز چه باشد و مربوط به آمريکايي‌ها باشد يا چيني‌ها؟ وحيد در پاسخ به اين سؤال که آيا پليس ممانعتي از فروش اين لوازم براي شما ايجاد کرده است مي‌گويد: تا حالا که کسي گير نداده، البته اگر شما خبرنگارها کاسه داغ‌تر از آش نشويد!

وقتي از خودمان بيگانه مي‌شويم
در اين مغازه عطر فروشي دختر جواني مشغول خريد قلبي منقش به I love you است. او که متوجه موضوع بحث ما شده است مي‌گويد: «من اين قلب را براي مادرم مي‌خرم، به نظر من خيلي زيباست که تمام انسان‌ها در يک روز خاص به کسي که دوستش دارند هديه دهند.»

سميه که اولين بار از طريق تماشاي يک فيلم باليوودي در جريان فلسفه اين روز قرار گرفته ادامه مي‌دهد: «حرف شما را قبول دارم که ما در واقع عيدي را جشن مي‌گيريم که مال خودمان نيست، همچنين اين گفته شما را هم قبول دارم که اعياد ما براي آن‌ها مهم نيست ولي حرف من اين است که ما وقتي چنين روزي نداريم مجبوريم از فرهنگ بيگانه تبعيت کنيم!»

روز دردسر ساز!
اما در اين بين نظر يک افسر وظيفه راهنمايي و رانندگي هم جالب است. مرتضي که سال گذشته ازدواج کرده و اکنون در دوران عقد به سر مي‌برد، مي‌گويد: باور کنيد همين مناسبت‌هاي خودمان کمر مرا شکسته است. روز زن، روز تولد همسر و سالگرد ازدواج براي ابراز علاقه و خريد هديه کافي نيست که باز اين روز را علم کرده‌اند؟! مگر يک سرباز با حقوق سربازي سالي چند بار مي‌تواند عروسک بخرد، طلا بخرد و شام هم پيتزا بخورند؟! وي که ليسانس زبان انگليسي دارد ادامه مي‌دهد: اما فارغ از بحث‌هاي مادي به نظر من هيچ‌گاه روز والنتاين نمي‌تواند جايگزين مناسبي براي اعياد ايراني و اسلامي باشد. چرا که روزهايي مانند روز مرد و روز زن با فرهنگ مردم آميخته شده است و چه بهتر که بيشتر به آن‌ها بپردازيم.

اول ذي‌الحجه بيشتر به ما مي‌آيد!
چند قدم آن سوتر از آن مغازه عطر و ادوکلن فروشي داروخانه‌اي وجود دارد. متصدي آن خانم دکتري حدودا 30 ساله است. وي 5 سال پيش ازدواج کرده و هم‌اينک داراي يک دختر 2 ساله است. او درباره ترويج روز والنتاين در ايران مي‌گويد: متأسفانه تجربه نشان داده است که هر سنتي که از سوي بيگانه ترويج شود در جامعه ايران از سوي قشر روشنفکرمآب حمايت مي‌شود، در صورتي که حتي ممکن است اين سنت و بدعت در کشور پايه‌گذار هم آن چنان که بايد و شايد مورد توجه قرار نگيرد.

اين داروساز مي‌افزايد: برخي گمان مي‌کنند که اسلام با عشق مخالف است. در صورتي که اگر مطالعاتي در سيره ائمه‌اطهار داشته باشند متوجه مي‌شوند که زندگي زناشويي اين بزرگواران سرشار از عشق بوده است. هر چند رابطه عشق و عاشقي ناب و ماندگار را در عشق بنده به پروردگار مي‌دانستند ولي اين‌طور نبوده که خانواده خود را فراموش کنند. همه ما مي‌دانيم که امام حسين عليه‌السلام همسرشان خانم رباب را بسيار دوست مي‌داشتند و حتي در مورد ايشان شعر مي‌سرايند! چرا ما به عنوان مسلمان و شيعه اين‌ها را سرلوحه کار خودمان قرار ندهيم؟! چرا نبايد سال روز ازدواج حضرت علي عليه‌السلام و حضرت فاطمه سلام‌ا... عليها را جشن بگيريم و در اين روز به همسر خود هديه دهيم و به او عشق بورزيم؟! متأسفانه امروز اکثر جوانان مي‌دانند 14 فوريه چه روزي است ولي «اول ذي‌الحجه» را نمي‌شناسند و نمي‌دانند که عاشقانه‌ترين پيوند بين دو انسان در اين روز رقم خورده است.

اين دکتر جوان که تمايلي به درج نامش در روزنامه ندارد، به رفتار امام خميني‌(ره) اشاره مي‌کند و مي‌گويد: برايم خيلي تعجب‌آور بود وقتي نامه‌هاي امام به همسرشان را مي‌خواندم و مي‌ديدم که او چطور و با چه الفاظ زيبا و عاشقانه‌اي همسرش را مورد خطاب قرار مي‌دهد. واقعا زوج‌هاي ما چقدر از اين جملات استفاده مي‌کنند؟

امام خميني در فروردين سال 1312 شمسي، زماني که در بيروت عازم سفر حج بودند، نامه‌اي مفصلي براي همسرش مرحومه خديجه ثقفي مي‌نويسد. در بخشي از اين نامه آمده است: «تصدقت شوم، الهي قربانت بروم، در اين مدت که مبتلاي به جدايي از آن نور چشم عزيز و قوت قلبم گرديدم، متذکر شما هستم و صورت زيبايت در آيينه قلبم منقوش است. عزيزم، اميدوارم خداوند شما را به سلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. (حال) من با هر شدتي باشد مي‌‌گذرد؛ ولي به حمدا... تاکنون هرچه پيش آمد، خوش بوده و الان در شهر زيباي بيروت هستم. ... حقيقتا جاي شما خالي است، فقط براي تماشاي شهر و دريا خيلي منظره خوش دارد. صد حيف که محبوب عزيزم همراهم نيست که اين منظره عالي به دل بچسبد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧