ازدواج‌هـای   360هــــزار تــــومانی!
آنچه باید دربـــاره موسســـــه‌های ازدواج آسان بدانیم

ازدواج‌هـای 360هــــزار تــــومانی!

نویسنده : عليرضا خورسندي

قبل از ماه مبارک رمضان گزارشی از مخارج‌ سنگین خرید جهيزیه لوکس تهیه کردیم و از چشم و هم‌چشمی‌هایی گفتیم که این روزها دو تکه اصلی جهیزیه بعضی از زوج‌های جوان شده است. اما خیال‌تان راحت ما حالاحالاها دست از سر «ازدواج آسان» برنمی‌داریم و تا آن دسته از جیم خوانان مجرد را خیلی آسان سر سفره عقد ننشانیم دست بردار نیستیم. برای همین در این گزارش به سراغ موسسه‌هایی رفته‌ایم که مدعی هستند خدمات خوبی را با مبالغ نسبتا پایینی به جوان‌های در شرف ازدواج ارائه می‌دهند. احتمالا تا کنون تبلیغات این موسسه‌ها را شنیده‌اید، اگر این سوال برایتان پیش آمده که چطور می‌شود با این پول‌ها مجلس عروسی برپا کرد و اگر می‌خواهید درباره این موسسه‌ها بیشتر بدانید، گزارش این هفته ما را از دست ندهید.

حرف مردم سند است! 
برای این که ببینیم واقعا این موسسه‌ها‌ در عمل چقدر می‌توانند راضی کننده باشند با چند نفر از کسانی که از خدمات آن‌ها استفاده کرده بودند، گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.
هر چقدر پول بدهی همان قدر آش می‌خوری 
آقای «م.ر» از نظر مالی خودش را در سطح متوسط و روبه پایین جامعه می‌داند و بیش از یک ماه از برگزاری جشن ازدواجش گذشته است. او و همسرش نمی‌خواستند هزینه جشن عروسی‌شان زیاد شود و توسط یکی از فاميل با یکی از موسسات ازدواج آسان آشنا شده‌اند. 
 چقدر بین آن چیزی که گفته بودند تا آن کاری که در عمل برای‌تان انجام شد تفاوت وجود داشت؟ 
 تقریبا یکی بود. اما خب بازهم هزینه‌هایی را در کنار این خدمات به جاهایی مثل آرایشگاه پرداخت کردیم که خودشان می‌گفتند این‌ها سرانه است. 
 چرا هزینه‌های اضافی پرداخت کردید؟ 
 مثلا همسرم لباس عروس‌هایی که به ما نشان دادند را نپسندید و به خاطر همین لباس عروس را خودمان خریدیم یا در قسمت گریم داماد برای یک سری کارهایی که خود آرایشگاه پیشنهاد داد از من 60 هزار تومان سرانه گرفتند! اما به طور کلی از خدمات راضی بودیم. 
 این موضوع در قرارداد شما ذکر شده بود؟ 
 بله، در قرارداد این مورد قید شده که اگر خدماتی بیشتر از سطح تعیین شده بخواهیم باید هزینه‌اش را جدا پرداخت کنیم و این هزینه‌های اضافی به موسسه پرداخت نمی‌شد بلکه به همان مرکزی که از آن خدمات بیشتر می‌خواستیم داده می‌شد.
 استفاده از این موسسات را به دوستان‌تان پیشنهاد می‌کنید؟
 راستش ما حساب و کتابی که کردیم غیر از مورد تالار در بقیه موارد اگر خودمان هم می‌رفتیم دنبالش تقریبا با همین هزینه کارمان انجام می‌شد اما کسانی که می‌خواهند به این موسسه مراجعه کنند باید این را بدانند که تمام هزینه واقعا همان 360 هزارتومان نیست و سرانه‌ها را نمی‌شود نادیده گرفت. البته این نظر ماست، شاید کسی با همان خدمات هم راضی باشد و نیازی به خدمات بیشتر نداشته باشد که بخواهد سرانه برایش پرداخت کند.
خدمات واقعی؛ مسئله این است!
«پیمان. ح» بازاریاب است و جشن ازدواج او و همسرش تقریبا چند روز دیگر برگزار می‌شود. پیمان خیلی روی درست انجام شدن کارشان تاکید دارد و به همین دلیل بهترین منوی موسسه را انتخاب کرده است. در ادامه آن‌ها از مشکلاتی که برایشان پیش آمده می‌گویند.
 چرا منوی 2 میلیون و 560 هزار تومانی را انتخاب کردید؟ 
 وقتی به این موسسه مراجعه کردیم اول می‌خواستیم همان منوی 360 تومانی را انتخاب کنیم اما مسئول آن‌جا به ما پیشنهاد داد که منوی شماره 5 را انتخاب کنیم چون قدرت انتخاب بیشتری داریم. جدا از این چون ما مراسم عقد نگرفته بودیم؛ تصمیم گرفتیم که خرج اصلی را برای عروسی بگذاریم.
 از نحوه هماهنگی‌ها و خدمات موسسه راضی هستید؟ 
 هماهنگی‌ها خوب است و به طور کلی راضی هستم، اما یک‌سری مشکلاتی هم برایمان ایجاد شد. مثلا در توضیحات منو نوشته بود «هر کجا خواستید، هرچه خواستید و...» خب شما اگر جای ما باشید چه برداشتی می‌کنید؟! ما هم روی همین برداشت این منو را انتخاب کردیم. اما وقتی وارد گود شدیم و برای هماهنگی به مزون یا آتلیه مورد نظر رفتیم دیدیم بعضی از این خدمات واقعا آن چیزی نیست که ما فکر می‌کردیم به عنوان مثال به ما گفتند فیلم‌برداری با دو دوربین با کیفیت Full HD است اما در عمل چون برای موسسه نمی‌صرفید، نوع فیلمبرداری را با نظر خودشان تغییر دادند.
 این موضوع را به مسئول موسسه نگفتید؟
 گفتيم ولی در پاسخ به من گفتند «ما به این نتیجه رسیدیم که هزینه‌های این طرح با این روال، خیلی زیاد می‌شود و اصلا برای ما نمی‌صرفد!» ولی باید این حرف را قبل از انعقاد قرارداد و پرداخت پول می‌گفتند! 
مدیر یکی از موسسه‌های مجاز از چگونگی ازدواج با 360 هزار تومان می‌گوید
از سود 30 هزار تومانی تا باز بودن راه شکایت!
«ما در همین شهر خودمان سالانه چندین همایش برای ترغیب کردن جوان‌ها به ازدواج داریم که بیشتر آن‌ها با بودجه‌های دولتی برگزار می‌شوند؛ اما سر خودمان را نمی‌خواهیم کلاه بگذاریم این‌ها برای قشر جوان نه نان می‌شود و نه آب، ما باید به جوان‌های‌ در شرف ازدواج کمک واقعی بکنیم! با حرف زدن که کاری پیش نمی‌رود.» این جملات بخشی از گفت‌وگوی ما با «ایمان. ص» مدیر یکی از موسسات ازدواج آسان است، او بر حمایت مسئولان از موضوع ازدواج آسان جوان‌ها تاکید ویژه‌ای دارد و از حمایت نكردن سازمان ملی جوانان دل پری داشت.
360 هزار تومان و دیگر هیچ!
این موسسه نزدیک به 4 سال است که در زمینه فراهم کردن مقدمات ازدواج آسان فعالیت می‌کند و سالانه نزدیک به 2500 خانواده از خدمات آن استفاده می‌کنند. موسس و مدیر این مجموعه، 33 ساله است و مدرک تحصیلی مهندسی کامپیوتر دارد، روی دیوار کنار میزش پر است از لوح تقدیرها و مدرک‌های مختلف.  
 درباره خدماتی که این موسسه در اختیار زوج‌های در شرف ازدواج می‌گذارد بیشتر توضیح دهید.
 ما با 330 هزار تومان بعلاوه 30 هزار تومان حق ثبت نام که مجموعا می‌شود 360 هزارتومان، برای زوج‌هايی که قصد ازدواج دارند امکانات مورد نیازشان را فراهم می‌کنیم. این امکانات شامل 21 مورد است که از مهم‌ترین آن‌ها تالار و باغ، گریم تخصصی داماد، آرایش تخصصی عروس، لباس عروس، فیلمبرداری توسط آقا و خانم، کارت دعوت، آتلیه عکس، گل‌آرایی خودرو و تامین جهیزیه به صورت اقساطی است که تمامی این خدمات در ازای همان 360 هزارتومان است. نکته مهم دیگر این است که در هیچ کجا از مراسمی که با کمک ما برگزار می‌شود، اسمی از این موسسه برده نمی‌شود.
 چطور می‌شود این‌همه خدمات را فقط با 360 هزار تومان ارائه داد؟ برای مثال یکی از مشتری‌ها اذعان داشت که تنها عکس و فیلم‌برداری چند برابر این رقم هزینه دارد!
 بله حق با شماست، طبیعی است که ما برای پایین آوردن مخارج جشن ازدواج یک سری محدودیت‌ها برای عروس و داماد داریم. اما این محدودیت‌ها به معنای نامناسب بودن خدمات نیست، چون ما با تمام واحدهایی که به آن‌ها مشتری معرفی می‌کنیم قرارداد داریم، هزینه خیلی کمتری پرداخت می‌کنیم و این باعث می‌شود کل هزینه‌ها کاهش یابد.
خیر داریم ولی نمی‌گوییم
 به هر حال پذیرش مشتری‌های شما باید برای واحدهای مذکور هم سودآوری داشته باشد، شما مابه التفاوت قیمت‌ها را چطور پرداخت می‌کنید، آیا از طرف دولت حمایت مالی می‌شوید؟ 
 سازمان ملی جوانان فقط از ما حمایت معنوی می‌کند در صورتی که این کار مستقیما به جوان‌ها مربوط می‌شود! ما به مشتری‌هایمان معمولا نمی‌گوییم که این هزینه‌ها از چه راه‌هایی تامین می‌شود ولی اگر کسی خواست بداند، ما خیریني داریم که به موسسه کمک می‌کنند و علاوه بر این وام‌هایی هست که با کمک آن‌ها می‌توانیم هزینه‌هاي اضافی را پرداخت کنیم.
هرچه ارزان است دلیل بر بد بودنش نیست!
 اما شاید مشتری احساس کند واحدهایی که به او معرفی می‌کنید کیفیت پایینی دارند یا از همه جای کارشان می‌زنند تا با قیمت کم خدمات دهند! برای این موضوع چه جوابی دارید؟ 
 هرچه ارزان است که دلیل بر بد بودنش نیست! اگر به عنوان مثال آرایشگاه ما بخواهد کارش را خوب انجام ندهد برای خودش خیلی بد تمام می‌شود چون خیلی از مواردی که ما در فهرست‌مان داریم آرایشگاه‌های معروف شهر هستند و وقتی که در یک مجلس مردم ببینند کار آرایشگاه بد بوده ممکن است دیگران را از رفتن به آن‌جا منع کنند! در واقع اهمال کاری در این موارد یک جور تبلیغات منفی و مشتری سوز است، چون وقتی از عروس یا داماد سوال می‌شود کدام آرایشگاه رفتید نمی‌گویند فلان موسسه ازدواج آسان بلکه نام آرایشگاه را می‌گویند! 
30 هزار تومان ضربدر تعداد نوشکفته‌ها
 با این شرایط سودی هم برای شما باقی می‌ماند یا باز هم خیران باید اقدام کنند؟!
 شکر خدا از هر360 هزار تومان نزدیک به 30 هزارتومان برای ما سودآوری دارد که وقتی در تعداد ضرب می‌کنیم، مبلغ خوبی می‌شود. 
 اگر کسی امکانات بیشتری بخواهد شما برایش چه برنامه‌ای دارید؟ 
 ما با حداقل هزینه سعی می‌کنیم بهترین کیفیت را ارائه کنیم که در همین راستا به جز منوی 330 هزارتومانی‌، 4 منوی دیگر هم داریم که تا حداکثر 2 میلیون و 560 هزار تومان است. در هر کدام از این منوها یک سری خدمات جدید علاوه بر خدمات منوی قبل، برای مراسم در نظر گرفته شده که به نظر من کسی که بخواهد مجلسش با کیفیت کامل باشد این منو‌ها او را قانع می‌کند. 
 شرایط ثبت نام چطور است و اگر کسی ثبت نام کرد و از خدمات قبل از مراسم و یا بعد از آن ناراضی بود چه کار می‌تواند بکند؟ 
 هنگام ثبت نام یک سوم مبلغ هر قرارداد را اول می‌گیریم و بعد نشاني جاهایی که با ما کار می‌کنند را برای بازدید در اختیار زوج‌ها قرار می‌دهیم و اگر کسی رفت و به هر دلیلی ناراضی بود می‌تواند به راحتی و با کسر فقط 30 هزارتومان از پولی که داده، بقیه پولش را دریافت کند. اما اگر از اجرای مراسم ناراضی بود ما سعی می‌کنیم مشکل را تا جایی که می‌شود برطرف کنیم اما بازهم اگر نشد چون ما زیر نظر اتحادیه هستیم، می‌تواند از این راه به مشکلش رسیدگی کند. البته من این را هم بگویم که خیلی نادر است که کسی از اجرای مراسم با این هزینه ناراضی باشد. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧