يک دوچرخه و يک دنيا
محمد تاجران، جوان مشهدي ديروز و سفير صلح سازمان ملل امروز با دوچرخه و با شعار حفظ محيط‌زيست دور دنيا را رک

يک دوچرخه و يک دنيا

نویسنده :

اول اين‌که من جزو آدم‌هايي نيستم که خيلي اهل سفراند و از همه فرصت‌ها (حتي تعطيلي در بين‌التعطيلين!!) به نفع مسافرت استفاده يا سوء استفاده (!)مي‌کنند. نه اين‌که کلا سفر را دوست نداشته باشم که کم‌تر کسي پيدا مي‌شود که دوست نداشته باشد، اما شايد يک دليل اين‌که ميانه‌ام زياد با سفر خوب نيست، اين باشد که فکر مي‌کنم سفر کار سختي‌ است! يادم مي‌آيد چند سال پيش که براي اولين بار با خودرو رفتيم سفر، اين سختي حسابي کلافه‌ام کرده بود! از کارهاي سخت بدم مي‌آيد...

دوم اين‌که آدم‌ها خيلي باهم فرق مي‌کنند. اگر سرتان در حساب و کتاب باشد، شايد بهترين مقايسه براي نشان دادن اين تفاوت، اين باشد که بگويي: آدم‌ها، زمين تا آسمان با هم فرق دارند. البته به نظر من همين تفاوت‌هاست که زندگي را از يکنواختي نجات مي‌دهد و اگر نبود شايد همه چيز خيلي بدتر مي‌شد. خيلي آدم‌ها عاشق چيزهايي هستند که براي ديگران يک موضوع کاملا ساده و معمولي است. عده‌اي حتي جان‌شان را براي چيزهايي حاضرند به خطر بيندازند که عده‌اي ديگر به قول معروف، شايد براي آن تره هم خرد نکنند! چون سطح و طرز نگاه آدم‌ها يکي نيست و اين يکي نبودن گاهي اوقات از ندانستن مي‌آيد و تفاوت در سطح آگاهي.

سوم اين‌که سهراب سپهري خدا بيامرز خيلي سال قبل بود که به ما توصيه کرد: «چشم‌ها را بايد شست، جور ديگر بايد ديد» اما هنوز که هنوز است خيلي‌هايمان بلد نيستيم دور و برمان را جور ديگري ببينيم؛ جوري که تا به حال آن‌را نديده‌ايم. اما اگر بگرديد، خواهيد ديد دور و برتان زيادند آدم‌هايي که اين «طور ديگر ديدن» را خوب بلدند، خيلي خوب... و وقتي با آن‌ها هم‌صحبت مي‌شوي، مي‌بيني چقدر زيباست اين نوع ديدن. چه‌قدر زيباست دنيا را از دريچه‌هايي فارغ از روزمرگي ديدن و تجربه کردن. اگر خوب ببينيد، اين آدم‌ها جاي دوري نيستند، همه جا مي‌توانيد پيدايشان کنيد.

چهارم اين‌که «محمد تاجران» يکي از همين آدم‌هاي است که حرف سهراب سپهري را جدي گرفته است. لازم نيست براي ديدن و حرف زدن با او جاي دوري برويد؛ او همين‌جاست. دو هفته‌اي مي‌شود که برگشته به ايران، به مشهد و اين يعني بهترين فرصت براي گپ زدن با کسي است که دارد دور دنيا را رکاب مي‌زند!! بله درست خوانديد، او با دوچرخه دور دنيا را سفر خواهد کرد. مثل اين‌که من و او خيلي با هم فرق داريم......!

پنجم اين‌که با محمد تاجران گپ زديم، از فعاليت‌هايش پرسيديم و مسير سفر دور و درازش را براي‌تان در اين صفحه آورده‌ايم تا او را بهتر بشناسيد. پس تا انتهاي اين جورواجيم با ما باشيد.

قرار مصاحبه با تاجران را در مجموعه ورزشي شهيد بهشتي گذاشتم؛ جايي که تاجران روزي چند ساعت در آن تمرين‌ها بدن‌سازي انجام مي‌دهد. به قول خودش نبايد اجازه بدهد در اين چند روزي که ايران است، بدنش افت کند. بالاخره هنوز مسير زيادي پيش رو دارد و کلي برنامه که بايد انجام‌شان بدهد.

محمد تاجران کيست؟

محمد تاجران، آن طور که يادم مي‌آيد متولد سال 1355 است! ليسانس مهندسي مکانيک دارد و از خيلي سال پيش، عاشق طبيعت بوده. مدتي را به عنوان شاگرد ابراهيم صافي (از عکاسان معروف مشهدي) در تهران کار عکاسي کرده و هيچ‌ وقت از ورزش جدا نشده است. الان هم که اين‌جاست و دارد به سوالات شما جواب مي‌دهد.

گفتيد هيچ وقت از ورزش جدا نبوده‌ايد؛ چه ورزش‌هايي را تجربه کرده‌ايد؟

از سال 72 دوچرخه‌سواري و از سال 82 هم کوهنوردي را به صورت حرفه‌اي شروع کردم و از سال 85 سفر شده همه کار و زندگي من. دليل روي آوردن من به اين نوع ورزش‌ها هم برمي‌گردد به همان عاشق طبيعت بودن؛ دوست داشتم ورزش‌هايي را انتخاب کنم که با جاده و طبيعت در ارتباط باشند و در فضاي آزاد انجام شوند.

حتما مي‌دانيد که من براي چه چيزي اينجا هستم؛ سفر دور دنيا‌تان با دوچرخه... لطفا براي‌مان از جرقه‌هاي آغاز اين سفر بگوييد؟

از کودکي به سفر و حرکت کردن علاقه داشتم. حتي هدفم از يادگيري عکاسي هم ثبت طبيعت بود. اين رويا در من وجود داشت؛ روياي يک سفر بزرگ. اما هيچ‌ وقت به طور جدي به آن فکر نکرده و سال‌ها آن را در حالت رويا بودنش رها کرده بودم! شايد دليلش اين بود که در نگاه اول چنين سفري خيلي ترسناک به نظر مي‌آمد؛ هم به دليل هزينه‌هاي بالاي مسافرت و امکانات مورد نياز زيادش و هم سختي‌هاي ديگرش مثل دوري از خانواده و ... اما روزي رسيد تصميم گرفتم اين رويا را به واقعيت تبديل کنم، انگار يک حس اعتماد به نفس قوي آمده بود سراغم، مي‌خواستم به تمام آرزوهايي که سال‌ها در ذهن داشتم عمل و دوچرخه و طبيعت را با هم تلفيق کنم. سال 84 شرکت مهندسي‌ام را تعطيل کردم و شروع کردم به گردآوري اطلاعات راجع به سفر. در کنارش شروع کردم به تمرين‌ها بدني. حتي معلم خصوصي گرفتم زبانم را تقويت کنم تا بتوانم با جهان جديدي که داشتم به سرعت به طرفش مي‌رفتم، بهتر ارتباط برقرار کنم.

چه هدفي را دنبال مي‌کرديد که اين‌طور زندگي آرام‌تان را به هم زديد!؟

ابتدا که تصميم گرفتم به انجام اين کار، هدفم صرفا سفر بود. سفر براي دلم و براي عملي کردن روياهايم. اما به زودي فهميدم بايد هدف و انگيزه محکمي پشت سفرم قرار دهم. مي‌دانستم اين سفر مسلما سخت خواهد بود و شايد در مواقعي خارج از طاقت من. بنابراين به هدفي نياز داشتم تا زماني که کم مي‌آورم با يادآوري‌اش، انگيزه بگيرم براي ادامه دادن و جا نزدن. موضوعات زيادي مي‌توانست هدف من باشد اما من طبيعت را انتخاب کردم؛ يعني همان چيزي که به آن عشق مي‌ورزيدم. مطمئن بودم دنبال کردن اين عشق، قدرت غلبه بر مشکلات را به من مي‌دهد. به علاوه، طبيعت موضوعي است که تمام جهان روي آن اجماع دارند و به نوعي زبان مشترک همه انسان‌هاست و همه نسبت به آن احساس مسئوليت مي‌کنند. من هم تصميم گرفتم طي سفرم درخت بکارم؛ درخت نماد طبيعت و سرزندگي است.

قبل از شما، ايراني‌هاي زيادي بودند که به اين نوع سفر رفته بودند؟

براي اين سفر مطالعات زيادي داشتم، خصوصا خيلي از اينترنت کمک گرفتم، اما اصلا امکان کمک گرفتن از تجربيات ديگران نبود. چون آن زمان ايراني ديگري، کاري شبيه من را انجام نداده بود. فقط توانستم از تجربيات غيرايراني‌ها استفاده کنم، آن هم فقط از تجربيات فني‌شان. کلا اين‌طور نبود که بدانم دقيقا بايد چکار کنم. من خيلي از مسائل را در همين سفر متوجه و با آن‌ها روبه‌رو شدم و از آن‌ها درس گرفتم و به تدريج بهتر و حرفه‌اي‌تر شدم. اين طبيعت سفر است؛ سفر معلم بزرگي‎ است و درس‌هاي زيادي به شما خواهد داد. درس‌هايي که آن‌ها را در هيچ جاي ديگر ياد نخواهي گرفت.

با اين‌ هدفي که در ذهن داشتيد چه‌طور سفرتان را شروع کرديد و چه اتفاقاتي افتاد؟

آذر سال 85 بود که از مرز سيستان وارد پاکستان شدم؛ با دوچرخه. اين اولين گام من بود و البته مهم‌ترينش. زندگي جديد من، با اهداف جديد آغاز شده بود. هدف اوليه من همان‌طور که گفتم سفر بود، سفر با دوچرخه و کاشتن درخت، اما در طول سفر ياد گرفتم نبايد به کاشت مثلا يک درخت در يک پارک قانع باشم. اين کار از دست هرکسي ساخته بود. تصميم گرفتم براي تاثيرگذاري بيشتر، درخت‌کاري را در مدارس انجام دهم. اين کار را از کشور تايلند شروع کردم. به تدريج سعي کردم با فرهنگ‌هاي مختلف بيشتر آشنا شوم و روابط اجتماعي گسترده‌تري برقرار کنم. قدم بعدي من هم برگزاري کلاس‌هاي آموزشي (work shop) محيط‌زيست براي کودکان بود که تجربه خيلي خوبي را برايم رقم زد و مي‌توانم بگويم الان آموزش شغل من است. من با هدف صرفا سفر، کارم را شروع کردم، درخت کاشتم و به کار آموزشي رسيدم. سفر دوچرخه برايم شد فقط يک وسيله براي آموزش و آگاهي دادن درباره حمايت از محيط‌زيست؛ اين چرخش و بلوغ در اهدافم را مديون ذات سفر هستم و سفر بود که به من اين‌ها را ياد داد.

الان بعد از طي کدام کشورها به ايران برگشته‌ايد؟ اين پايان سفر است يا آغاز يک سفر ديگر؟

در مدت 4 سال، 20 کشور جهان را با دوچرخه طي کردم. اما اين فقط آغاز راه بود. من نسبت به قبل خيلي حرفه‌اي‌تر شده‌ام و درس‌هاي زيادي از سفر 4 ساله‌ام گرفتم. الان مي‌توانم برنامه دقيقي براي سفرهاي بعدي داشته باشم. قرار است چند کشور باقي مانده در جنوب غرب آسيا (سوريه، اردن) را و سپس قاره آمريکا و آفريقا و در نهايت اروپا را با دوچرخه طي کنم.

در سايت تاجران به نشاني weneedtrees.com است تعداد زيادي عکس‌، خاطره و يادداشت از سفرشان وجود دارد که يک راهنماي جهانگردي درست و حسابي مي‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧