تابستان داغ‌تان را خیس کنید!
پرونده‌ای برای گذراندن اوقات فراغت تابستان با طعم ورزش

تابستان داغ‌تان را خیس کنید!

نویسنده : محمد رضا ضيا-طاهره سادات بهشتي

عذرخواهیم از اینکه شاید کمی دیر دست به کار شدیم و تب داغ جام جهانی داغی تابستان را از یادمان برد. تابستان شروع شده و دانش‌آموزان که در مدت زمان فراغت از تحصیل به سر می‌برند برای کمی وقت گذرانی و همچنین تخلیه انرژی‌های ماورائی دوران نوجوانی و همچنین‌تر کاهش حضور پر رنگ‌شان در منزل سری به باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی می‌زنند. ما هم گفتیم سری بزنیم به دنیای تابستانی این عزیزان تا شاید کمکی در راستای معرفی بعضی از اوقات فراغت پرکن‌های جامعه کرده باشیم. در این مطلب ورزش‌های مختلف را فهرست کرده‌ایم و پیشنهاد جیمی‌مان را هم ارائه کردیم به این امید که شما اگر تا به حال فکری برای اوقات فراغت‌تان نکرده‌اید، خیلی زود و جنگی دست به کار شوید!

 

ورزش‌های آبی

شنا بریم، مایکل فپس بشیم!

|شنا| واترپلو| قایقرانی| کانوپلو|

پیشنهاد جیمی: شنا

شاید تابستان بهترین وقت برای تفریح با آب و ورزش‌های آبی، یا حتی شروع حرفه‌ای آن‌ها باشد. دم دست‌ترین گزینه برای پر کردن اوقات فراغت با این دسته ورزشی، شناست. ورزشی که یاد داشتن مقدماتی آن، لازمه همه‌ ورزش‌های آبی است. از طرفی هم در هر گوشه‌ شهر که یک مجموعه‌ آبی و استخر ببینید، قطعا در تابستان بخشی از زمان روز را برای کلاس‌های آموزشی کنار گذاشته‌اند. ورزش‌های دیگر آبی فضاهای محدودی برای آموزش دارند و هر که واقعا می‌خواهد برای حرفه‌ای شدن پیش برود، شرایط سخت کمبود امکانات و فضا برای آن‌ها را تحمل می‌کند. پیشنهاد ما هم این است که اگر می‌‌خواهید اوقات فراغت‌تان را با یک ورزش آبی پر کنید، از شنا استارت بزنید.

 

ورزش‌های توپی

آرزویی به ارتفاع آبشار ایرانی

|فوتبال| والیبال| بسکتبال| هندبال| 

پیشنهاد جیمی: والیبال

همین سروصداهایی که هنوز هم دست بردار جهانیان نیست و گوش ورزش دنیا را کر کرده از جنس توپ و تورهایی است که با هر حرکت و لرزش خود موجی از هیجان را در دنیا ایجاد می‌کنند. شروع جام جهانی و لیگ جهانی والیبال هم زمان بود با شروع داغ تابستان و اوقات فراغتی که قرار است به هر ترتیب میزبان رویاهای خیلی از پدر و مادرها و البته خود دانش‌آموزان فارغ از درس و مدرسه باشند. همین موضوع بهانه خوبی است که بچه‌ها در وهله اول به خاطر «قد بلندتر شدن» و در وهله بعدی به خاطر پر کردن جای خالی معروف، موسوی، قائمی و ... در سال‌های آینده قدم در این راه بگذارند! والیبال در فهرست اعداد و ارقام هزینه خیلی زیادی را برای گذراندن یک تابستان در بر ندارد. حالا این‌که چقدر حرفه‌ای تمرین کنید و چه قدر برای همان هزینه نسبتا پایین ارزش و اهمیت قائل شوند به الگوبرداران و البته اساتید محترم بر می‌گردد. البته برای ثبت‌نام در دوره‌های تابستانه این رشته باید خیلی زود اقدام کنید چرا که به حد نصاب رسیدن فهرست کلاس‌ها مانع ثبت نام جدید خواهد شد.

 

ورزش‌های پیستی

مسیری رو به سوی سرعت

| اسکیت | کارتینگ | موتورسواری | دوچرخه‌سواری|

پیشنهاد جیمی: اسکیت

اسکیت بزرگ و کوچک سرش نمی‌شود و من و شما می‌توانیم با حضور یک ترمی در کلاس‌های آموزشی این ورزش، به حداقل‌های لازم برای حفظ تعادل بر روی 4 چرخ کفش‌های‌مان برسیم. هزینه لازم برای آموزش این ورزش را از هیئت ورزش اسکیت جویا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که بعد از خرید کفش اسکیت و همچنین لباس مورد نیاز، مبلغی در حدود 75000 تومان ناقابل برای 10 جلسه کلاس آموزشی این ورزش مورد نیاز است. خوبی این ورزش این است که بعد از یکی دو ترم آموزش و حرفه‌ای شدن در این زمینه، دیگر نیاز به پیست خاصی برای استفاده از سرمایه گذاری‌تان نیست و آسفالت‌های مرغوب(!) خیابان‌ها، پذیرای حرفه‌ای‌هایی مانند شماست تا تابستان داغ‌تان را با رها شدن از بند تاکسی و اتوبوس بگذرانید.  

 

ورزش‌های رزمی

اصولی دعوا کنید!

|کاراته| تکواندو| جودو| بوکس| دفاع شخصی|

پیشنهاد جیمی: دفاع شخصی

یک گزینه دیگر هم این است که بروید سراغ ورزش‌های کمی خشن‌تر! حداقلش این است که اگر به جایی هم نرسیدید، فردا روزی اگر خدایی نکرده مشکلی برای‌تان پیش آمد، بتوانید از خودتان دفاع کنید! دفاع شخصی سبک‌های مختلفی دارد که اگر سراغ آن بروید، کلیات بیشتر آن‌ها یکی است فقط در اجرای بعضی فنون با هم تفاوت هایی دارند که می‌توانید به میل و علاقه خودتان یکی را انتخاب کنید. خوبی ورزش‌های رزمی این است که بدون انجام دادن تمرینات بدنسازی هم بدن شما را ورزیده و عضلانی می‌کنند. این ورزش‌ها در رده هزینه‌های آموزشی، ارزان هستند. لازم نیست هزینه‌ی زیادی هم برای لباس و تجهیزات بپردازید.

 

 

ورزش‌های گروهی و تفریحی

تفریح رنگی و لیزری

|پینت بال| لیزرتگ|

پیشنهاد جیمی: لیزرتگ

پینت‌‎بال که معرف حضورتان هست. ورزشی که در آن دو گروه با تعداد افراد دلخواه در دو سمت از زمینی پر از مانع قرار می‌گیرند و هر نفر سعی می‌کند افراد تیم حریفش را با شلیک گلوله‌های توپی رنگی از تفنگ مخصوص، بزند. لیزرتگ همان پینت بال است با این تفاوت که به جای گلوله‌های رنگی، نور لیزر از اسلحه‌هایتان خارج می‌شود. پس رنگی نمی‌شوید و از آن مختصر درد احتمالی خوردن گلوله به بدن‌تان هم خبری نیست. جذابیت خاص دیگر این ورزش، بازی در فضایی کاملا تاریک و با هیجان بالاست. این دو ورزش برای تفریح هستند ‌و هرچند برای پینت‌بال مسابقات بین‌المللی هم انجام می‌شود، اما مسیر حرفه‌ای شدن آن معلوم نیست. اما قطعاً پیشنهاد خوبی هستند برای این که در تابستان 93 یکی دو بار هم که شده، برای تجربه‌ هیجان تعقیب و گریزها و جنگ با اسلحه، از بازی‌های رايانه‌اي بیرون بیاییم.

 

ورزش‌های راکتی

برید تنیس و بتوانید!

|تنیس| بدمینتون| پینگ‌پنگ|

پیشنهاد جیمی: تنیس

حتما این ضرب‌المثل معروف و بین‌المللی رو شنیده‌اید که «یَک روز یکی رفت تِنیس، یکي رفت نَتِنیس». خلاصه شما بروید تنیس و جزو آن دسته باشید که می‌توانید! ورزشی جذاب و پرطرفدار در صورت هدفمند بودن، گام را از مرزهای تابستان فراتر گذاشته و اشخاص را مجاب به دست به جیب شدن می‌کند. تنیس ورزشی بسیار دقیق و البته قدرتی است. آکادمی‌های حرفه‌ای تنیس این ورزش را از دوران کودکی (5 الی 6 سال) آموزش می‌دهند و در دوره‌های بلندمدت با ضمانت قطعی پذیرای علاقه‌مندان هستند. اما نکته بسیار قابل تامل در این ورزش همان بحث ابتدای بخش می‌باشد. همان چرک کف دست بی‌اهمیت گاهی اوقات راه حرفه‌ای شدن در راستای این ورزش را بدجوری می‌بندد. از لوازم این ورزش گرفته تا دوره‌های آموزشی‌اش خواهان پرداخت مبالغ نسبتا بالایی می‌باشد.

 

ورزش‌های قهرمانی

گوش‌تان را بشکنید!

|کشتی| وزنه برداری|

پیشنهاد جیمی: کشتی

از آن‌جایی که استعداد کشتی کلا در خون ما ایرانی‌ها هست همه ما سری در کشتی گرفتن داریم. البته چند سالی است کشتی در استان ما مثل گذشته قافله سالار کشور نیست اما اقداماتی در راستای بازگشت به جایگاه قبلی در حال انجام است. کشتی از آن دست ورزش‌هایی است که اگر واردش شوید و فنونش را به خوبی یاد بگیرید، حسابی جا برای پیشرفت در آن دارید و قهرمانی جهان و المپیک دور از دسترس نیست کما این که از شهر و استان خودمان قهرمان المپیک داشته‌ایم. خلاصه اگر دوست دارید در آینده خانواده به فرزند گوش شکسته‌شان افتخار کنند و صدا و سیما بیاید خانه‌تان برای پخش دلاوری‌های شما با دو بنده کشتی و زانوبندی که شما را از حریف در گیرنده‌های سیاه و سفید متمایز می‌کند(!)، کشتی گزینه خوبی برای تابستان امسال است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
آنتن

چشمک‌هایت از یاد ما نخواهد رفت!

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات