بال من بال تو
تمام اعضايي كه مي توانيم هديه كنيم

بال من بال تو

نویسنده : عاطفه ذبيحي

صدای حرف‌های مادرم را از لابه لای گریه‌اش می‌شنوم که می‌گوید: «نمی‌توانم از جگرگوشه‌ام بگذرم، من هنوز امید دارم...او بر می‌گردد...» به خودم نگاه می‌کنم که روی تخت بیمارستان آرام خوابیده‌ام و دستگاه‌های زیادی را به من وصل کرده‌اند. می‌روم سمت مادرم، دم گوشش زمزمه می‌کنم: «بگذار اعضایم را اهداکنند... خودت به من بخشش را یاد دادی... خودت یاد دادی از بهترین‌هایت برای خدا بگذرم... از من بگذر مادر!

 

مادرم... مادرت... تمام مادران همین‌اند! سخت است از پاره تنت بگذری، اما بسیار بودند انسان‌هایی که از جان خودشان در راه خدا گذشتند، چه برسد به جانِ فرزندان‌شان... بسیار بودند مادرانی که فرزندان‌شان را دو دستی برای شهادت فرستادند، اما هنوز زمان لازم داریم تا بسیار شوند مادر و پدرانی که از اعضای فرزندان‌شان بگذرند برای زنده شدن جان فرزند دیگری، و اجازه دهند عضوی از بدن فرزندشان در بدن دیگری هنوز نفس بکشد! هنوز زنده بماند... خوشبختانه در چند سال اخیر موضوع اهدای عضو فراگیرتر شده است و سالانه اهدای عضو بیشتری داریم. اما متاسفانه حدود 70 درصد از مرگ مغزی‌هایی که به اهدای عضو ختم نمی‌شود، به خاطر نارضایتی خانواده بیمار است! این پرونده تنها بخشی از اطلاعاتی است که می‌توانستیم به جیمی‌های عزیز بدهیم بلکه تلنگری باشد برای هر کدام از مخاطبین‌مان، تا سر بزنگاه بهترین تصمیم را بگیرند، تصمیمی برای نفس کشیدن يكي از بني آدم...


 

تمام اعضایی که می‌توانیم هدیه کنیم...

 

چشم‌هایتان را روی هم بگذارید و تصور کنید خدای نکرده شما خانواده‌ عزیزی هستید که دکترها می‌گویند دچار مرگ مغزی شده و حالا همه چیز به تصمیم شما بستگی دارد. آسان نیست، اصلا آسان نیست! اما مهم‌ترین دلیلی که ممکن است شما به خاطرش زیر بار نروید این است که ممکن است عزیزتان به دنیا برگردد. اما واقعا چنین انتظاری مثل انتظار زنده شدن یک مرده است. یا اینکه از تصور یک پیکر تکه تکه، بدنتان می‌لرزد. اما باید بدانید که هیچ اتفاقی برای ظاهر بدن اهدا کننده نمی‌افتد. حالا باز هم خدای نکرده خودتان را بگذارید جای مادری که کودک 2 ساله‌اش بدون گرفتن دریچه قلب زنده نمی‌ماند، جای دختر جوانی که بینایی‌اش به یک لایه نازک قرنیه بستگی دارد، پدری که می‌تواند با یک کلیه چند سال دیگر پدری کند. حالا همه چیز باز هم به تصمیم شما بستگی دارد. یک نگاهی به این لیست نسبتا بلند بیندازید. پیکر بی‌جانی که می‌تواند در جسم چند نفر زندگی کند یا ترحم بی‌جایی که بوی خودخواهی می‌دهد؟ کدام انتخاب شماست؟

صورت

چه جور پیوندی است؟ تصور کردنش یک جوری است! تصور اینکه لب و لوچه و بینی و گونه‌ات مال یک انسان مرحوم باشد. اولین بار در سال 2005 در فرانسه روی صورت یک زن که صورتش را یک سگ كن فيكون كرده بود، انجام شد.

چند درصد موفق است؟ نمی‌شود اظهار نظر کرد. هم تازه راه افتاده هم بالاخره صورت یک نفر دیگر است. ظاهرش که خوب نیست!

چقدر فرصت داریم؟ تا زمانی که جسد از بین نرود قابل استفاده است.

وضعیت این پیوند در ایران چطور است؟ جراحان ایرانی به علمش رسیده‌اند اما تا به حال کسی داوطلب این پیوند در ایران نشده!

قلب

برای چه بیمارانی است؟ این پیوند برای آن دسته از کسانی است که قلب‌شان واقعا نفس‌های آخر را می‌کشد و دیگر نایی ندارد. یعنی آن‌قدر پیدا کردن یک قلب سالم برای پیوند کار شاقی است که باید اول بیمار تحت آزمایش‌های جورواجور قرار بگیرد و ثابت شود که راه دیگری برای بهبود او وجود ندارد. 

 چند درصد موفق است؟ آمارها نشان می‌دهند که 80 درصد این آدم‌ها بعد از پیوند با مصرف داروهای قوی و درآوردن پدر سیستم دفاعی بدن و انجام تمرین‌های مختلف حداقل تا 5 سال می‌توانند در شرایط عالی زندگی کنند. 

چقدر فرصت داریم؟ قلب فقط 6 ساعت بعد مرگ مغزی زنده می‌ماند. پس خانواده متوفی فرصت زیادی برای تصمیم‌گیری ندارند.

 وضعیت این پیوند در ایران چطور است؟ سال گذشته 70 مورد پیوند قلب در کشورمان داشته‌ایم.

دست

چه جور پیوندی است؟ این پیوند برای اولین بار در کشور ما در اسفند 91 انجام شد و دست یک جوان 25 ساله به یک مرد 38 ساله که 5 سال قبل دستش از مچ قطع شده بود، پیوند داده شد. کافی است تصاویر این پیوند را در اینترنت جست و جو کنید و خودتان ببینید که در یک عمل 8 و نیم ساعته چند دکتر آبی پوش در اتاق عمل حضور داشتند.

چند درصد موفق است؟ معلوم نیست! فوق‌العاده سخت و پيچيده است. چون پيوند اعصاب، رگ‌ها، بافت ماهیچه و پوست هر کدام‌شان دشواری‌های خودش را دارد.

 

کبد

چه جور پیوندی است؟ این نوع پیوند هم از فرد زنده و هم از فردی که دچار مرگ مغزی شده دریافت می‌شود. فرد زنده بخشی از کبد خود را به بیمار می‌دهد و این کبدِ دانا خودش شروع به بازسازی می‌کند و کامل می‌شود. شیراز طلایه‌دار این نوع پیوند است و اولین پیوند کبد ایران، در این شهر انجام شده است. البته تهران و مشهد هم دستی در این نوع پیوند دارند و هم‌اکنون در بیمارستان منتصریه مشهد این عمل صورت می‌گیرد.

 چند درصد موفق است؟ افرادی که کبد گرفته‌اند به احتمال 90 درصد زنده می‌مانند.

چقدر فرصت داریم؟ 12 تا 15 ساعت

وضعیت این پیوند در ایران چطور است؟ رتبه دوم خاورمیانه بعد از ترکیه را داریم.

 

قرنیه

چه جور پیوندی است؟ این عمل برای کسانی است که در اثر ضربه یا بیماری بخش نازکی از چشمشان به نام قرنیه آسیب دیده است. اغلب خانواده‌های اهدا کننده از این یک قلم کوتاه نمی‌آیند و حاضر نمی‌شوند چشم عزیزشان را هم ببخشند. اما جراحان می‌گویند که این نوع پیوند به ظاهر چشم هیچ آسیبی نمی‌زند و در ظاهر اهدا کننده مشکلی به وجود نمی‌آورد. 

چند درصد موفق است؟ موفقیتش بیش از 90 درصد موارد است.

چقدر فرصت داریم؟جزو معدود اعضایی است که تا 48ساعت بعد از مرگ فرد قابل اهداست، یعنی حتی به غیر از مرگ مغزی‌ها همه افراد بعد از مرگ می توانند این عضو را اهدا کنند.

وضعیت این پیونددر ایران چطور است؟ هم از نظر تعداد و هم کیفیت ما خیلی پیشرفت کرده‌ایم. باورتان می‌شود که این نوع پیوند برای اولین بار 90 سال پیش توی ایران اتفاق افتاده و الان سالیانه 3000 مورد پیوند قرنیه داریم!

 ریه

 چه جور پیوندی است؟ اوضاع این یکی چندان خوب نیست! اولا به این خاطر که عمل خیلی دشواری دارد. دوم اینکه عوارض زیادی بعد از عمل دارد و احتمال موفقیتش کمتر است. این عمل برای بیمارانی است که ریه‌شان رسما از کار افتاده و درمان دیگری هم ندارند. البته این نوع پیوند هم مثل کبد می‌شود از فرد زنده باشد.

چند درصد موفق است؟ احتمال موفقیت حدود 56 درصد است.

چقدر فرصت داریم؟ فقط 6 ساعت. این هم یکی دیگر از دشواری‌های این نوع پیوند است.

وضعیت این پیوند در ایران چطور است؟ تا به حال 9 تا پیوند ریه در ایران داشته‌ایم که آمار خوبی به حساب می‌آید.

 

کلیه

چه جور پیوندی است؟ اين پيوند رايج‌ترين نوع پيوند است، هم می‌شود به راحتی از فرد زنده آن را هدیه گرفت، هم احتمال موفقیتش بیشتر است.

چند درصد موفق است؟ بالاست. شاهدش هم آقای بهروزی است که 26 سال پیش در نهایت بی امکاناتی اولین کلیه پیوندی را از برادر فداکارش گرفت و هم اکنون هم صحیح و سالم دارد زندگي‌اش را مي‌كند.

چقدر فرصت داریم؟ كليه 36 ساعت بعد از مرگ مغزی دوام می‌آورد.

وضعیت این پیوند در ایران چطور است؟ در خاورمیانه که اولیم و سالانه 1500 تا کلیه می‌پیوندانیم! در دنیا هم رتبه چهار را داریم.

 

پوست

چه جور پیوندی است؟ این پیوند برای بیمارانی است که در اثر سوختگی، سرطان و... بخش زیادی از پوستشان را از دست داده‌اند و آسیب‌دیدگی به حدی است که پوست دیگر قدرت بازسازی ندارد. پس فقط چند سانتی‌متر از پوست اهدا کننده می‌تواند با بازسازی بخش زیادی از پوست، بیمار را تامین کند. جالب است بدانید که معمولا اولویت با پوست زیر بغل، پشت زانو و... است که ظاهر اهدا کننده مرده یا زنده هم چندان بهم نریزد.

وضعیت این پیوند در ایران چطور است؟ اولین پیوند پوست از فرد دیگر در سال 91 در شیراز انجام شد و روند رو به رشدی دارد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧