پایان عصر  تیکی تاکا
پیرامون حذف زودهنگام مدافع عنوان قهرمانی از جام جهانی

پایان عصر تیکی تاکا

نویسنده : مازبار حكاك

تیم ملی فوتبال اسپانیا مدافع عنوان قهرمانی دو شکست تلخ را در پایان دور دوم مرحله گروهی تجربه کرد تا وداعی تلخ و زودهنگام با جام بیستم داشته باشد و این شائبه بیش از پیش رنگ واقعیت به خود بگیرد که دوره طلایی «تیکی‌تاکا» به پایان رسیده است. اسپانیا که 6 سال در بهترین فرم خود بازی کرد و فوتبال جهان را تحت سیطره خود در آورده بود حالا به روزهای افول رسیده است. اتفاقی که برای بارسا هم به شکل دیگری افتاده و در واقع پایان عصر طلایی پاس‌هاست.

تیکی تاکا از کجا شروع شد؟  

«تیکی تاکا» به سیستمی مبتنی بر پاس‌های کوتاه و زیاد و تکیه بر مالکیت توپ و میدان اطلاق می‌شد. در واقع باشگاه بارسلونا و تیم ملی اسپانیا به سیستم قدیمی «توتال فوتبال» جان تازه‌ای بخشیدند که به تدریج به نام «تیکی تاکا» جا افتاد و مورد استقبال بالای علاقه‌مندان به فوتبال هم قرار گرفت. اوج قدرت و هنرنمایی مدل جدید توتال فوتبال در بارسای پپ گواردیولا و اسپانیای لوئیز آراگونس تبلور داشت. در این دوره بارسلونا با مربی‌گری پپ دو بار قهرمان اروپا شد و اسپانیا هم قهرمان جهان و اروپا. در واقع «تیکی‌تاکا» از لاماسیا مدرسه فوتبال بارسا شروع شد و زمانی که پپ گواردیولا سرمربی این تیم شد، توسعه و رشد پیدا کرد. آن قدر بزرگ شد که تمام تیم‌های جهان مسحور این تاکتیک بودند. آمارها هم عجیب بود جایی که در پایان هر بازی تا 80 درصد مالکیت توپ، 500 پاس و تعداد زیادی شوت به دروازه حریف را به نفع بارسا یا تیم ملی اسپانیا نشان می‌داد. در این بین بازیکنان این سیستم هم در تیم ملی اسپانیا و هم در بارسلونا تقریبا یکی بودند. فوتبال شناور و روانی که در مدت زمان کوتاهی کار هر تیمی را یکسره می‌کرد و تا مدت‌ها پادزهری هم برای آن نبود اما حالا ظاهرا همه راه نفوذ به آن را فهمیده‌اند.

 

دوران افول بارسا

ژاوی و اینستا بازیکنان اصلی مکتب «تیکی‌تاکا» بودند. پپ بزرگ که جایگزین رایکارد شد با تغییر و تحولات اساسی در بارسا «تیکی‌تاکا» را پیاده سازی کرد. در این بین لئو مسی هم از عناصر اصلی بارسا در «تیکی‌تاکا» بود. گواردیولا در بارسلونا دورانی طلایی را رقم زد. سه قهرمانی در چهار فصل لالیگا و دو قهرمانی و دو بار رسیدن به نیمه‌نهایی در چهار فصل لیگ قهرمانان از افتخارات پپ در بارسلونا بود اما خداحافظی پپ از بارسلونا آغاز افول این تیم بود. علی‌رغم پایبندی نصفه و نیمه تیتو ویلانوا به «تیکی تاکا» دیگر حکمرانی بارسا ادامه نداشت با این حال تیم ملی اسپانیا باز هم قهرمان جهان و قهرمان اروپا شد اما فصل اخیر آبی‌اناری‌پوشان با تاتا مارتینو از همان ابتدا قافیه را به اتلتیکو مادرید باختند و علی‌رغم نتیجه‌گیری نوسانی این تیم در انتهای فصل در فینال نیوکمپ هم نتوانستند قهرمانی را به خانه بیاورند و بارسا بدون جام فصل 2014-2013 را وداع گفت تا رویای 5 ساله «تیکی تاکا» در نقطه شروع این مکتب به پایان برسد. 

 

خداحافظی توامان با نسل طلایی و تیکی تاکا

خیلی‌ها حضور دو تیم رئال و اتلتیکو مادرید در فینال لیگ قهرمانان و خستگی بازیکنان اسپانیا را عامل حذف زود هنگام اسپانیا می‌دانند. از سویی عده‌ای دیگر اصرار دل بوسکه بر بازیکنان تیم قهرمان جهان و عدم جایگزینی بازیکنان جدید و جوان‌تر به این تیم را علت این ناکامی بزرگ می‌دانند. به هر حال هر چه که باشد مهم این است که آن عده‌ای که بعد از بارسا به تیم ملی اسپانیا برای زنده نگه داشتن «تیکی تاکا» دل بسته بودند، حالا ناامید شده‌اند. این که بگوییم این مکتب یعنی پاس‌های رو به جلو و بی‌شمار از دنیاي فوتبال حذف شده است حرف نادرستی است چرا که این دو روح اصلی فوتبال است اما باید قبول کنیم دوران اقتدار و سحر «تیکی تاکا» به سرآمده است. پوشش درست و دقیق دفاعی و استفاده از ضد حمله، پادزهری بود که حریفان برای مقابله با زهر «تیکی تاکا» استفاده کردند و به نتیجه هم رسیدند. بلایی که هم بارسا در فصل اخیر و هم تیم ملی اسپانیا در جام جهاني برابر هلند و شیلی به آن گرفتار شد. حالا تنها می‌توانیم امیدوار باشیم با به روز شدن دوباره این سیستم، این سبک بازی را در آینده‌ای نزدیک دوباره سرپا و پرقدرت ببینیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی