شمارش معکوس حيات!
وقتی قرار می شود دوباره زندگی کنیم

شمارش معکوس حيات!

نویسنده : حميده زماني

پیوندکارت دارم، پس هستم!

شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به مرگ و چه جوری مردنتان فکر می‌کنید؟ شما نیز برایتان مهم است که حتی از فرصت مردنتان استفاده کنید و الکی الکی نمیرید؟ یکی از آرزوهایتان این است که به بهترین شکل ممکن بمیرید و این دنیا را ترک کنید؟ دوست دارید از شما به خوبی یاد کنند و نام نیک‌تان بعد از مرگ الگوی پیر و جوان شود؟ ما جیمی‌ها یک پیشنهاد خوب برای‌تان داریم؛ به سايت www.ehda.ir  برويد، عضو شويد، كارت عضويت دريافت كنيد . به همين راحتي شما هم به فهرست اهداكنندگان پيوستيد.

شمارش معکوس حيات!

تنها عاملی که شما را در این دنیا نگه داشته است دستگاهی است که به انجام عمل تنفس شما کمک می‌کند... به لحاظ پزشکی شما هیچ فرقی با یک مرده ندارید. اما خانواده‌ هنوز به برگشت‌تان امید دارند... امید چیز خیلی خوبی است، امید به ما انگیزه ادامه دادن و تلاش کردن و بهتر و بهتر شدن می‌دهد، اما... اما واقعیت این است که راهی برای برگشت وجود ندارد، تا به حال هیچ بیمار مرگ مغزی در جهان برنگشته است. حالا کلاه‌تان را قاضی کنید، دوست دارید چگونه بمیرید؟ دوست دارید خانواده به امیدشان ادامه دهند تا یکی یکی اعضای شما پوسیده شوند و بعد از چند روز حتی قلب‌تان هم اکسیژن کم بیاورد و بعد به طور طبیعی بمیرید یا دوست دارید مرگ تان همراه عشق و رحمت باشد؟ شاید خودتان نتوانید برگردید اما تک‌تک اعضای بدن‌تان به افراد دیگري اجازه ادامه زندگی دهند...کدامیک بهتر است پوسیدگی یا به جریان انداختن زندگی دیگران؟!

 

مرحله اول: تشخیص می‌دهند که شما مرگ مغزی شده‌اید!

تشخیص این است که شما دچار مرگ مغزی شده‌اید، هماهنگ‌کننده واحد فراهم‌آوري پیوند اعضا به بيمارستانی که شما در آن بستری هستید اعزام مي‌شود. هماهنگ‌کننده ویزیت دقیق و کامل اولیه را روی شما انجام می‌دهد تا مطمئن شود تشخیص درست بوده است و شما شرایط اهدای عضو را دارید. نوار مغزي اوليه از شما می‌گیرند و فرم‌هاي مربوطه توسط هماهنگ کننده پر مي‌شود. 

 

مرحله دوم: به خانواده‌تان اطلاع می‌دهند و حالا نوبت رضایت اولیه است

شاید بتوان گفت که سخت‌ترین مرحله همین اطلاع دادن به خانواده و رضایت گرفتن از آنهاست. اگر خانواده‌تان رضايت دهند به اهدای عضوتان، فبها! فرم رضايت انتقال توسط همراهان‌تان امضاء شده و شما توسط خانواده خود ترخيص مي‌گردید وگرنه فرصتی بوده است برای بهترین نوع انفاق و آن را از دست داده‌اید...

 

مرحله سوم: به دنبال کسی هستند که اعضای شما به دردش می‌خورد!

فرض را بر این بگذاریم که خانواده شما رضایت به اهدای عضو داده‌اند و حالا با توجه به گروه خونی و اندازه به دنبال کسانی هستند که اعضایتان را به آن‌ها اهدا کنید. کسانی که در اولویت فهرست گیرنده‌ها و اورژانسی بودن قرار دارند و تطابق بافتی‌شان با شما تایید شده است؛ منتظرند، البته با هماهنگی وزارتخانه.

 

مرحله چهارم: نوبت انتقال شما رسیده است و نگه داری‌تان!

حالا که فرم رضایت و ترخیص پر شده است، آمبولانسی مجهز به متخصص بیهوشی و هماهنگ‌کننده واحد فراهم‌آوری به بیمارستانی که شما در آن هستید می‌آید تا شما را به بیمارستان مقصد منتقل کنند. به آی‌سی‌یو منتقل می‌شويد و مراحل مراقبت شروع می‌شود. 

مرحله پنجم: تایید نهایی می‌دهند و رضایت نهایی می‌گیرند!

متخصصين جراحي اعصاب، داخلي و بيهوشي به صورت جداگانه دعوت مي‌شوند تا شما را ويزيت کنند و مرگ مغزي‌تان را تائيد یا رد کنند. این متخصصین مستقیما از وزارتخانه و بدون دخالت واحد فراهم‌آوری انتخاب مي‌شوند. حالا نوبت به پزشکی قانونی است که تایید کند شما دیگر برگشتی ندارید و مرگ مغزی شده‌اید. بعد از اتمام این ویزیت‌ها جلسه توجيهي در محل واحد پيوند با حضور مسئول اهدای عضو، مددکار، روانشناس، نماينده پزشکي قانوني، هماهنگ کننده‌ها و خانواده شما برگزار مي‌شود و ضمن توجيه خانواده، رضايت نهايي را از آن‌ها می‌گیرند. برای آخرین بار با خانواده‌تان وداع می‌کنید و می‌روید به سمت بهترین عمل...

 

مرحله ششم: وارد اتاق عمل می‌شوید...

وارد اتاق عمل می‌شوید و به تیم حاضر در اتاق عمل تحویل‌تان می‌دهند. وقت خداحافظی با اعضایتان است و اعضای قابل اهدای شما از بدن‌تان خارج می‌شوند. بعد از خارج سازي اعضا، محل عمل توسط يکي از جراحان به خوبي ترميم شده و شما راهی سردخانه مي‌شوید.

 

مرحله هفتم: به جمع اهداکنندگان می‌پیوندید

کل این مراحل معمولا 36ساعت طول می‌کشد و بعد از آن نام شما در فهرست اهداکنندگان عضو است. حالا اعضای بدن‌تان در بدن‌هایی دیگر هنوز زنده‌اند و به دیگری جان دوباره بخشیده‌اند. وقتی قرار است شما را به خاک بسپارند، از شما تقدیر می‌کنند و این تقدیر توسط هماهنگ‌کننده واحد فراهم‌آوري با تقديرنامه مخصوص و يک دسته گل انجام می‌گیرد. ولي تقدير اصلي را اويي كه همه چيز از اوست انجام مي‌دهد... روح‌تان شاد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
حکایت هفته

اندر حکایت دزدیده شدن شمشیر نادرشاه و مریدان

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١
گپ وگفتی با «پیمان خاکسار»، مترجمی که در بازار کساد نشر کارهایش با استقبال مواجه می‌شود

از تدوین «شیار ۱۴۳» تا ترجمه «جزء از کل»

٩٦/٠٤/٠١
کافه جهان نما

سوئد، اینجا همه چیز سرجای خودش است

٩٦/٠٤/٠١
شگرد خفن

Adsl ندارید؟ هات‌اسپات کنید

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات