تاراج فوتبال به دست «هوليگان»هاي وطني!
اندر احوالات تفاوت ميان «تماشاگر» و «هوادار» در فوتبال «ما» و «دنيا»

تاراج فوتبال به دست «هوليگان»هاي وطني!

نویسنده :

هوادار»! واژه غريبي است که اين روزها در فوتبال کشورمان به يک اپيدمي دردناک تبديل شده است! اپيدمي تکرار نابلدي‌ها و ناآگاهي‌هايي که هر روز از گوشه و کناري بروز مي‌کند و به جان فوتبال کشورمان مي‌افتد. خاطر مبارک‌تان باشد در طنز 90 شبي «ببخشيد شما...»، مهران مديري در شوخي با واژه «هوادار» مي‌گفت: «هوادار، هواي ما را داشته باش!» کنايه زيرکانه‌اي که اين روزها فوتبال ما بيش از هر زمان ديگري به آن نيازمند است. سکوهاي ملتهب اين روزهاي تيم فوتبال پرسپوليس شکلي تاريخي به خود گرفته است! شکلي که بدون شک در طول تاريخ هواداري اين تيم بي‌سابقه بوده است. جرياني که اين روزها بر روي سکوهاي فوتبال کشور شکل گرفته، بهانه‌اش ناکامي‌هاي پرسپوليس در ليگ برتر فوتبال است، اما بر هيچ‌کس پوشيده نيست که جريان اعتراض به «دست‌هاي پشت پرده» فوتبال حرف اصلي سکوهاست، که از بد روزگار دامان باشگاه پرهوادار و مردمي پرسپوليس را گرفته است. پرونده اين هفته مي‌خواهد به بررسي اين جريان از ابعاد مختلف بپردازد. اگر به عنوان يک هوادار فوتبال تصميم داريد از چند و چون ماهيت پنهان اين ماجرا آگاه شويد تا پايان اين پرونده با ما همراه باشيد...

فوتبال در اقصي نقاط دنيا «هواداران» و البته «تماشاگران» بي شماري دارد. به گونه اي که به اذعان بسياري از کارشناسان پديده نادر فوتبال در دنيا به ورزش اول جهان مبدل شده است. ورزشي که روزگاري از سرزمين بريتانياي کبير بيرون آمد و در پهنه کره خاکي آن‌چنان گسترده شد که امروزه روز کمتر نقطه‌اي از زمين را مي‌توان يافت که توپ گردي در آن به انگيزه هدايت به سوي دروازه حريف نچرخد! در اين ورزش مهيج که خود در دنياي کنوني به صنعتي فراگير و البته پديده‌اي نادر مبدل شده است، باز پديده‌اي رشک برانگيز وجود دارد به نام «هوادار»! پديده‌اي که پرداختن به آن زواياي مختلف و مجال‌هايي طولاني‌تر از اين نگاره را مي‌طلبد. اما در همين مجال اندک سعي خواهيم داشت تا به اين پديده نگاهي ويژه‌تر داشته باشيم.

هوادار» يا «تماشاگر» مسئله اين است!
در فرهنگ رايج فوتبال 2 کلمه در مواجهه با کساني که به ديدن فوتبال مي‌روند به زبان مي‌آيد؛ «هوادار» و «تماشاگر»! همان‌گونه که معلوم است «هوادار» کسي است که به طرفداري از تيم محبوب‌‌اش بر مي‌آيد و در اصطلاح هواي تيمش را دارد اما «تماشاگر» کسي است که به تماشاي يک بازي فوتبال چه از دريچه جعبه جادو و چه از طريق حضور در استاديوم‌ها مي‌پردازد. از اين رو توجه داشته باشيد که هواداري از تماشاگري مقوله‌اي جداست که در فوتبال ايران و جهان نگاهي متفاوت به آن مي‌شود. در فوتبال کشورمان چند سالي است با حرفه‌اي شدن فوتبال و برگزاري مسابقات ليگ برتر کارکرد ديدن فوتبال «تماشاگرانه» شده است و ديگر کمتر بينندگاني را داريم که «هوادار» تيم محبوب خود باشند، اما در فوتبال روز جهان، روند معکوسي را در اين جريان شاهديم. روزگاري فوتبال در جهان تماشاگرانه بود و امروزه روز روي خوش «هوادارانه» فوتبال بر اين ورزش در سطح جهان سايه گسترانده است. به گونه‌اي که نمونه بارز اين «هوادار»ي را مي‌توان در رفتار هواداران دو باشگاه بزرگ فوتبال جهان، بارسلونا و رئال‌مادريد اسپانيا مشاهده کرد.

هوليگان‌هاي وطني مخرب فوتبال
هوليگان‌ها همان تماشاگران متعصب و آشوب طلب آمفيلد بودند که با اعتراض و اعتصاب به عملکرد تيم محبوب‌شان ليورپول انگلستان در آمفيلد جرياني تاريخي را شروع کردند، که بعدها از اين جريان به نام هوليگان‌ها ياد شد. جرياني که با گذشت زمان به مرور با فعاليت‌هاي فرهنگي متوليان ورزش در اروپا از استاديوم‌ها رخت بربست. جرياني که به قدري ماهرانه از سوي مسئولان ورزش در اروپا (مشخصا يوفا) کنترل شد که اکنون و با گذشت کمتر از نيم قرن از حادثه آمفيلد کار به جايي رسيده است که شاهد آن هستيم که استاديوم‌هاي انگلستان فاصله تماشاگران تا زمين مسابقه آن‌قدر اندک است که هواداران مي‌توانند بازيکن محبوب‌شان را از کنار زمين لمس کنند! اتفاقي که شايد اگر اکنون در استاديوم‌هاي ما بيفتد با فاجعه‌هايي تاريخي رو به رو شويم. بدون شک هوليگان‌ها در فوتبال ما پس از پايان عصر حضورشان در اروپا تازه ظهور و بروز پيدا کرده‌اند. هوليگان‌هاي وطني که مي‌توانند مخربان اصلي فوتبال اين مرز و بوم باشند، لذا بايد همين امروز براي فرداي هوليگان‌هاي وطني چاره‌اي انديشيد.

نامه يک هوادار فوتبال به جيم
سلام...

همين پريشب (اين نامه هفته گذشته به دستمان رسيد) وقتي بازي استقلال و فجرسپاسي را از تلويزيون مي‌ديدم، با خودم گفتم علي دايي چه ربطي به استقلال يا فجرسپاسي دارد که هواداران از دقيقه اول بازي او را تشويق مي‌کنند؟! علي دايي در اين چند ساله چه ربطي به غرور ملي داشته که اين‌چنين او را مورد لطف قرار مي‌دهند؟! مگر همين علي دايي 2 سال پيش زمينه ناکامي فوتبال ايران در راه رسيدن به جام‌جهاني را فراهم نياورد؟! مگر همين علي دايي نبود که سال گذشته وقتي با پرسپوليس 5 شکست پياپي به دست آورد، مورد تنفر سکوهاي سرخ بود؟! مگر همين علي دايي بعد از جام‌جهاني 2006 با شيشه‌هاي شکسته خانه‌اش به لطف خشم هواداران روبه‌رو نشد؟! نمي‌دانم اين دايي در سال‌هاي اخير بعد از آن تنفرهاي افراطي هواداران براي فوتبال چه کرده است، که حال به چماقي مبدل شده و به قول کاپيتان کريمي بر سر پرسپوليسي‌ها کوبانده مي‌شود؟! من يک هوادار سرخ‌پوش هستم که وقتي رنگ انار را مي‌بينم دلم غصه‌اش مي‌گيرد! دلم غصه‌اش مي‌گيرد که چرا روزگار فوتبال ما به اين‌جا رسيده است و چرا از بد روزگار قرعه خشم هواداران سکوها بايد به نام سرخ پرسپوليس بيفتد!؟ نمي‌دانم چرا حميد استيلي که تا همين ديروز يکي از بااخلاق‌ترين‌هاي باشگاه پرسپوليس بود و هواداران برايش سر و دست مي‌شکستند به يک‌باره به سيبل هواداران سکونشين سرخ‌ها مبدل شد. وقتي آن بالا مي‌نشينم و از ميان سکوها شعار 70 هزار هوادار سرخ را مي‌شنوم که عليه تيم و بازيکنان تيم‌شان روانه مستطيل سبز مي‌شود، گريه‌ام مي‌گيرد. دلم براي حميد استيلي مي‌سوزد. دلم بيشتر براي پرسپوليس مي‌سوزد که مي‌بايست تقاص اعتراض مردم به دست‌هاي پشت پرده فوتبال را بدهد و اين فصل هم خواب قهرماني را ببيند! دلم براي سکوها مي‌سوزد...

از طرف يک هوادار...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧