تاراج فوتبال به دست «هوليگان»هاي وطني!
اندر احوالات تفاوت ميان «تماشاگر» و «هوادار» در فوتبال «ما» و «دنيا»

تاراج فوتبال به دست «هوليگان»هاي وطني!

نویسنده :

هوادار»! واژه غريبي است که اين روزها در فوتبال کشورمان به يک اپيدمي دردناک تبديل شده است! اپيدمي تکرار نابلدي‌ها و ناآگاهي‌هايي که هر روز از گوشه و کناري بروز مي‌کند و به جان فوتبال کشورمان مي‌افتد. خاطر مبارک‌تان باشد در طنز 90 شبي «ببخشيد شما...»، مهران مديري در شوخي با واژه «هوادار» مي‌گفت: «هوادار، هواي ما را داشته باش!» کنايه زيرکانه‌اي که اين روزها فوتبال ما بيش از هر زمان ديگري به آن نيازمند است. سکوهاي ملتهب اين روزهاي تيم فوتبال پرسپوليس شکلي تاريخي به خود گرفته است! شکلي که بدون شک در طول تاريخ هواداري اين تيم بي‌سابقه بوده است. جرياني که اين روزها بر روي سکوهاي فوتبال کشور شکل گرفته، بهانه‌اش ناکامي‌هاي پرسپوليس در ليگ برتر فوتبال است، اما بر هيچ‌کس پوشيده نيست که جريان اعتراض به «دست‌هاي پشت پرده» فوتبال حرف اصلي سکوهاست، که از بد روزگار دامان باشگاه پرهوادار و مردمي پرسپوليس را گرفته است. پرونده اين هفته مي‌خواهد به بررسي اين جريان از ابعاد مختلف بپردازد. اگر به عنوان يک هوادار فوتبال تصميم داريد از چند و چون ماهيت پنهان اين ماجرا آگاه شويد تا پايان اين پرونده با ما همراه باشيد...

فوتبال در اقصي نقاط دنيا «هواداران» و البته «تماشاگران» بي شماري دارد. به گونه اي که به اذعان بسياري از کارشناسان پديده نادر فوتبال در دنيا به ورزش اول جهان مبدل شده است. ورزشي که روزگاري از سرزمين بريتانياي کبير بيرون آمد و در پهنه کره خاکي آن‌چنان گسترده شد که امروزه روز کمتر نقطه‌اي از زمين را مي‌توان يافت که توپ گردي در آن به انگيزه هدايت به سوي دروازه حريف نچرخد! در اين ورزش مهيج که خود در دنياي کنوني به صنعتي فراگير و البته پديده‌اي نادر مبدل شده است، باز پديده‌اي رشک برانگيز وجود دارد به نام «هوادار»! پديده‌اي که پرداختن به آن زواياي مختلف و مجال‌هايي طولاني‌تر از اين نگاره را مي‌طلبد. اما در همين مجال اندک سعي خواهيم داشت تا به اين پديده نگاهي ويژه‌تر داشته باشيم.

هوادار» يا «تماشاگر» مسئله اين است!
در فرهنگ رايج فوتبال 2 کلمه در مواجهه با کساني که به ديدن فوتبال مي‌روند به زبان مي‌آيد؛ «هوادار» و «تماشاگر»! همان‌گونه که معلوم است «هوادار» کسي است که به طرفداري از تيم محبوب‌‌اش بر مي‌آيد و در اصطلاح هواي تيمش را دارد اما «تماشاگر» کسي است که به تماشاي يک بازي فوتبال چه از دريچه جعبه جادو و چه از طريق حضور در استاديوم‌ها مي‌پردازد. از اين رو توجه داشته باشيد که هواداري از تماشاگري مقوله‌اي جداست که در فوتبال ايران و جهان نگاهي متفاوت به آن مي‌شود. در فوتبال کشورمان چند سالي است با حرفه‌اي شدن فوتبال و برگزاري مسابقات ليگ برتر کارکرد ديدن فوتبال «تماشاگرانه» شده است و ديگر کمتر بينندگاني را داريم که «هوادار» تيم محبوب خود باشند، اما در فوتبال روز جهان، روند معکوسي را در اين جريان شاهديم. روزگاري فوتبال در جهان تماشاگرانه بود و امروزه روز روي خوش «هوادارانه» فوتبال بر اين ورزش در سطح جهان سايه گسترانده است. به گونه‌اي که نمونه بارز اين «هوادار»ي را مي‌توان در رفتار هواداران دو باشگاه بزرگ فوتبال جهان، بارسلونا و رئال‌مادريد اسپانيا مشاهده کرد.

هوليگان‌هاي وطني مخرب فوتبال
هوليگان‌ها همان تماشاگران متعصب و آشوب طلب آمفيلد بودند که با اعتراض و اعتصاب به عملکرد تيم محبوب‌شان ليورپول انگلستان در آمفيلد جرياني تاريخي را شروع کردند، که بعدها از اين جريان به نام هوليگان‌ها ياد شد. جرياني که با گذشت زمان به مرور با فعاليت‌هاي فرهنگي متوليان ورزش در اروپا از استاديوم‌ها رخت بربست. جرياني که به قدري ماهرانه از سوي مسئولان ورزش در اروپا (مشخصا يوفا) کنترل شد که اکنون و با گذشت کمتر از نيم قرن از حادثه آمفيلد کار به جايي رسيده است که شاهد آن هستيم که استاديوم‌هاي انگلستان فاصله تماشاگران تا زمين مسابقه آن‌قدر اندک است که هواداران مي‌توانند بازيکن محبوب‌شان را از کنار زمين لمس کنند! اتفاقي که شايد اگر اکنون در استاديوم‌هاي ما بيفتد با فاجعه‌هايي تاريخي رو به رو شويم. بدون شک هوليگان‌ها در فوتبال ما پس از پايان عصر حضورشان در اروپا تازه ظهور و بروز پيدا کرده‌اند. هوليگان‌هاي وطني که مي‌توانند مخربان اصلي فوتبال اين مرز و بوم باشند، لذا بايد همين امروز براي فرداي هوليگان‌هاي وطني چاره‌اي انديشيد.

نامه يک هوادار فوتبال به جيم
سلام...

همين پريشب (اين نامه هفته گذشته به دستمان رسيد) وقتي بازي استقلال و فجرسپاسي را از تلويزيون مي‌ديدم، با خودم گفتم علي دايي چه ربطي به استقلال يا فجرسپاسي دارد که هواداران از دقيقه اول بازي او را تشويق مي‌کنند؟! علي دايي در اين چند ساله چه ربطي به غرور ملي داشته که اين‌چنين او را مورد لطف قرار مي‌دهند؟! مگر همين علي دايي 2 سال پيش زمينه ناکامي فوتبال ايران در راه رسيدن به جام‌جهاني را فراهم نياورد؟! مگر همين علي دايي نبود که سال گذشته وقتي با پرسپوليس 5 شکست پياپي به دست آورد، مورد تنفر سکوهاي سرخ بود؟! مگر همين علي دايي بعد از جام‌جهاني 2006 با شيشه‌هاي شکسته خانه‌اش به لطف خشم هواداران روبه‌رو نشد؟! نمي‌دانم اين دايي در سال‌هاي اخير بعد از آن تنفرهاي افراطي هواداران براي فوتبال چه کرده است، که حال به چماقي مبدل شده و به قول کاپيتان کريمي بر سر پرسپوليسي‌ها کوبانده مي‌شود؟! من يک هوادار سرخ‌پوش هستم که وقتي رنگ انار را مي‌بينم دلم غصه‌اش مي‌گيرد! دلم غصه‌اش مي‌گيرد که چرا روزگار فوتبال ما به اين‌جا رسيده است و چرا از بد روزگار قرعه خشم هواداران سکوها بايد به نام سرخ پرسپوليس بيفتد!؟ نمي‌دانم چرا حميد استيلي که تا همين ديروز يکي از بااخلاق‌ترين‌هاي باشگاه پرسپوليس بود و هواداران برايش سر و دست مي‌شکستند به يک‌باره به سيبل هواداران سکونشين سرخ‌ها مبدل شد. وقتي آن بالا مي‌نشينم و از ميان سکوها شعار 70 هزار هوادار سرخ را مي‌شنوم که عليه تيم و بازيکنان تيم‌شان روانه مستطيل سبز مي‌شود، گريه‌ام مي‌گيرد. دلم براي حميد استيلي مي‌سوزد. دلم بيشتر براي پرسپوليس مي‌سوزد که مي‌بايست تقاص اعتراض مردم به دست‌هاي پشت پرده فوتبال را بدهد و اين فصل هم خواب قهرماني را ببيند! دلم براي سکوها مي‌سوزد...

از طرف يک هوادار...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
پایان‌نامه

پنج‌شنبه چه بنویسم

٩٦/٠٢/٢٨

«رای دادن» لازم است ولی کافی نیست

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات