سایه سنگين دوپینگ بر سر وزنه‌برداری
محرز شدن استفاده 4 نوجوان تیم ملی از مواد نیروزا

سایه سنگين دوپینگ بر سر وزنه‌برداری

نویسنده : مازيار حكاك

دوپینگ 4 نوجوان تیم ملی وزنه‌برداری جریمه سنگین 100 هزار دلاری را برای فدراسیون وزنه‌برداری داشت تا این فدراسیون برای چندمین بار در چند سال اخیر بر اثر این پدیده شوم نقره داغ شود. تازه این اول ماجراست و عدم پرداخت این جریمه می‌تواند عواقب سنگین‌تری نظیر تعلیق را برای فدراسیون وزنه‌برداری به همراه داشته باشد. دوپینگ پدیده‌ای است که در چند سال اخیر بارها گریبان رشته‌های مختلف ورزشی و در راس آن وزنه‌برداری را گرفته اما باز هم معلوم نیست چه زمانی ورزش كشور از این پدیده منحوس پاک خواهد شد؟!

وقتی دوپینگ کار دست فدراسیون داد!

نیمه دوم اسفندماه سال گذشته تیم ملی نوجوانان کشورمان در قهرمانی آسیا در تایلند شرکت کرد که با کسب  6 مدال طلا، 6 مدال نقره و 5 مدال برنز و کسب 579 امتياز قهرمان این مسابقات شد. نتیجه گرفتن تیم پایه در آسیا و پیشی گرفتن از چینی‌ها بهانه‌ای شد تا مسئولان فدراسیون در رسانه‌های مختلف این نتیجه را مورد تفقد قرار دهند، اما شایعه مثبت شدن تست دوپینگ یکی از ورزشکاران ورق را برگرداند  و کام همه را تلخ کرد. شایعه‌ای که خیلی زود رنگ واقعیت به خود گرفت و به مرور هم یک به یک به تعداد دوپینگی‌ها اضافه شد تا در نهایت استفاده داروهای نیروزا توسط 4 وزنه‌بردار نوجوان ایران محرز اعلام شود. 4 ورزشکاری که در این مسابقات همگی مدال گرفته بودند و از عوامل اصلی قهرمانی تیم در مسابقات آسیایی بودند.

مثبت اعلام شدن دوپینگ 4 ورزشکار در هر دره سنی بنا بر قوانین مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی وزنه‌‌برداری مساوی با جریمه 100 هزار دلاری است که علیرغم رایزنی کیومرث هاشمی و شاهرخ شهنازی، رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک در سفر یک روزه به مجارستان و ملاقات با «تاماش آیان» رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری گریبان وزنه برداری ایران را گرفت.

 

یک داستان تکراری و درام

همان‌‌طور كه گفته شد مسئله دوپینگ در ورزش ایران مسئله ریشه دار و تکراری است کما این که سال گذشته امیر علی اکبری هم در کشتی فرنگی به این حادثه دچار شد و ضمن بازگرداندن مدال طلای جهانی برای همیشه از ورزش محروم شد. با این حال محرومیت در وزنه‌برداری به دلیل دوپینگ، از دهه هشتاد میلادی آغاز شد. رمضان‌علی تیموری در دسته فوق سنگین، وزنه‌بردار قدرتمندی که بارها در میادین داخلی و خارجی، رکوردهای آسیا را 

جا به جا کرد. پس از او وزنه‌بردارانی مثل رئیس‌علی حاتمی و میر محمود حاکم‌زاده نیز عناوین خود را به خاطر استفاده از مواد نیروزا از دست دادند.

اما تلخ‌ترین اتفاق در تاریخ وزنه‌برداری ایران، دوپینگ ۹ وزنه بردار در سال ۲۰۰۶ بود. در بین محرومان، نام رضا تیموری پسر رمضان‌علی تیموری هم دیده می‌شد. سعیدعلی حسینی، محمدحسین برخواه، سجاد بهروزی، رسول تقیان، علی دهقانیان و امید نائیج از دیگر محرومان آن سال بودند. که در این بین سعیدعلی حسینی که از او به عنوان جانشین خلف حسین رضازاده نام برده می‌شد برای همیشه از شرکت در مسابقات وزنه‌برداری در تمامی سطوح محروم شد.

 

در جست و جوی متهم!

 

بعد از محرز شدن دوپینگ 4 نوجوان که همگی از استان مازندران هستند، پیگیری‌ها برای علت و خاطیان این ماجرا از سوی وزارت ورزش و مسئولان ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) آغاز شد. بعد از کمی بررسي در این موضوع نام یک مربی شهرستانی از یکسو و حسین توکلی سرمربی تیم ملی نوجوانان از سوی ديگر به عنوان دو متهم اصلی این پرونده مطرح شد. ملی‌پوشان اقرار کردند که چندین بار تزریق مواد نیروزا را از سوی مربی شهرستانی‌شان تجربه کرده‌اند که البته از دوپینگ بودن آن بی‌اطلاع بوده‌اند و برای این داروها مبالغ زیادی را پرداخت کرده‌اند. با این حال عده‌ای هم مدعی شدند که حسین توکلی در اردوهای تیم ملی مبالغی را از ورزشکاران برای خرید دارو و مکمل اخذ کرده و دوپینگ در طول اردوهای تیم ملی اتفاق افتاده است. مسئله‌ای که هنوز جواب قطعی برای آن پیدا نشده و بعید نیست در صورت پیدا شدن جواب هم همچنان مسکوت باقی بماند!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ناصرخان آکتور سینما

عقب‌گردات قشنگه!

٩٦/٠٣/٢٥

آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است

٩٦/٠٣/٢٥
برگزیده سایت

لُبّ مطلب را زود رو نکنید

٩٦/٠٣/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 490

٩٦/٠٣/٢٥
مینی

مینی 490

٩٦/٠٣/٢٥
آنتن

جان مدیر اجرایی در خطر است!

٩٦/٠٣/٢٥
شاخ هفته

این آینه دل نشکن

٩٦/٠٣/٢٥
حکایت هفته

اندر باب مریدان و احوال استادنا مایلی کهن

٩٦/٠٣/٢٥

لوگان، ابرقهرمانی بدون شنل و ناامید

٩٦/٠٣/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 490

٩٦/٠٣/٢٥
جارچی

جارچی 490

٩٦/٠٣/٢٥
درباره 4 صعود دشوار و سخت تیم ملی ایران به جام جهانی

معجزه تخصص ماست!

٩٦/٠٣/٢٥
گفت وگوی «جیم» با مریم نوابی‌نژاد، ایده‌پرداز سابق «ماه عسل» که حالا برنامه «هزارداستان» را برای شبکه ن

جامعه ما عشق و امید کم دارد

٩٦/٠٣/٢٥
کافه جهان نما

یاسوج، دیاری که بوی گل یاس می‌دهد

٩٦/٠٣/٢٥
جانونی

به احترام نان! مادر غذاها...

٩٦/٠٣/٢٥
پایان‌نامه

یک یادآوری سخت

٩٦/٠٣/٢٥
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 490

٩٦/٠٣/٢٥
مینیمال

رو دریافت اول دقت کنید

٩٦/٠٣/٢٥
درباره صعود مقتدرانه تیم ملی کشورمان به جام جهانی 2018 روسیه

رفتیم جام جهانی!

٩٦/٠٣/٢٥
تبلیغات
تبلیغات