راهنمای خـــرید  عینک آفتابی به ســـبک جیمی
9 ویـژگــی بـرای عیـنک آفتــابی ایده‌آل

راهنمای خـــرید عینک آفتابی به ســـبک جیمی

نویسنده : مريم ملي

 

چند وقت پیش دوستم تعریف می‌کرد عینکی به بهای گزاف خریده و کلی هم کیفش کوک بوده که دیگر از شر آفتاب کورکننده ظهرهای داغ در امان می‌ماند و خیلی هم کلاسش بالاست. اما بعد از مدت کوتاهی که عینک آفتابی محبوبش را استفاده کرد شکایت‌هایش شروع شد. چشم‌هایش آن‌طور که خودش می‌گفت توی آفتاب بیشتر جمع می‌شوند و با سردردهای شدیدی دست و پنجه نرم می‌کرد. می‌گفت وقتی راه می‌رود و با عینک به سطح زیر پایش نگاه می‌کند به نظر می‌رسد زمین زیر پایش کج و معوج است و... دردسر عینک‌های آفتابی تقلبی کم نیست، برای همین هم یک راهنمای نسبتا جامع برای‌تان تهیه کرده‌ایم تا شما در این فصل آفتابی خریدن (!) به این دردسرها گرفتار نشوید. 

1UV متر از همه چیز مهم‌تر!

بهترین راه شناخت عینک‌های آفتابی استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که معمولا در عینک‌ فروشی‌های معتبر پیدا می‌شود. بدون استفاده از این دستگاه، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود. این دستگاه باید UV عینک را از 98 درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت 400 UV در کنار برخی از عینک‌ها درج شده است که نشان ‌دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است. یادتان نرود بیشترین تابش اشعه UV خورشید بین ساعت ۱۰ تا ۱۴ بعداز‌ظهر است.

2

O.D عینکت را ببین

میزان تیرگی در عینک‌های آفتابی استاندارد، شاخصی به نام Optical Density یا چگالی نوری را مطرح می‌کند که با علامت یا حروف اختصاری O.D نشان داده می‌شود.

روی دسته فریم عینک‌های استاندارد یا دفترچه و توضیحات همراه‌شان معمولا O.D قید می‌شود. گفته می‌شود که برای مصارف معمولی و روزمره O.D عینک باید 2 باشد.

3

هر رنگی مخصوص شرایط خاص

به خاطر داشته باشید هنگام خرید عینک‌تان به هر دو شیشه آن دقت کنید که حتما هم‌رنگ هم باشند. گاهی تفاوت جزئی در رنگ دو شیشه وجود دارد که باعث صدمه زدن به چشم می‌شود. برای انتخاب رنگ هم باید شرایط محیطی‌تان را در نظر بگیرید. اگر شغل‌تان طوری است که زیاد در معرض پرتوهای پر انرژی هستید می‌توانید از رنگ قهوه‌ای برای عینک استفاده کنید و گرنه در حالت طبیعی و شرایط معمولی رنگ خاکستری بهترین رنگ برای عینک است چون رنگ‌های طبیعی را از بین نمی‌برد و محیط اطراف شما را غیرواقعی نمی‌کند. عدسی‌های قرمز برای نورهای با شدت متوسط و پایین مانند نور آفتاب در طلوع یا غروب خورشید مناسب‌اند چون کنتراست محیط را افزایش می‌دهند ولی عیب آنها افزایش شکست نور است. عدسی‌های نارنجی و زرد بهترین قدرت افزایش کنتراست را دارند و عمق دید را بیشتر می‌کنند ولی باعث شکست نور می‌شوند. عینک‌های آفتابی با شیشه نارنجی و زرد را گلف بازها و تیراندازها بیشتر انتخاب می‌کنند، چون با آن تا مسافت زیادی را بدون مشکل می‌توانند ببینند. شیشه‌های عینک‌هاي آفتابی به رنگ آبی و ارغوانی خاصیت مهمی ندارند و صرفاً به دلیل زیبایی استفاده می‌شوند. اگر اهل رانندگی زیاد هستید بهتر است از عینک‌های قهوه‌ای و مقاوم‌تر استفاده کنید، چرا که این عینک‌ها نور آبی آسمان را کاهش داده و از طرفی وحدت بینایی شما را افزایش می‌دهند. اگر پشت فرمان می‌نشینید از ما گفتن بود که از عینک‌های آفتابی سبز رنگ استفاده نکنید چرا که تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می‌کند و از این نظر مناسب نیستند.

4

عینک‌تان موج نداشته باشد

عینک‌تان را هنگام خرید روی یک صفحه یا خطوط موج‌دار بگیرید، اگر صفحه را کج و معوج می‌بینید بیخیال این عینک بشوید. چون اگر عدسی استاندارد باشد، این خطوط با حرکت چشم شما هم‌چنان صاف باقی می‌مانند و در غیر این صورت، کج و معوج می‌شوند. در این صورت این عینک بدجوری بلای چشم شما خواهد شد.

5

عینک باید چه جنسی داشته باشد؟

جنس عینک‌های آفتابی را با دقت بررسی کنید. این توصیه تمام متخصصان چشم است. جنس عینک‌های آفتابی باید از جنس پلی‌کربنات یا از ترکیبات جاذب کامل پرتوهای ماوراءبنفش باشد، چون یکی از عوامل شناخته شده در ایجاد عوارض چشمی پرتوهای فرابنفش است. عدسی‌های شیشه‌ای بهترین قابلیت وضوح بینایی را دارند و در برابر خراش مقاوم‌اند، اما به هر حال از شیشه‌های پلاستیکی سنگین‌ترند و ممکن است بر اثر ضربه، بشکنند یا خرد شوند. عدسی‌های پلاستیکی سبک‌تر از لنزهای شیشه‌ای هستند ولی به راحتی خراش بر می‌دارند، اما خیال شما را از بابت شکستن یا خرد شدن راحت می‌کنند.

6

عینک‌های فسقلی یا عینک‌هایی به اندازه ماسک؟

بالاخره ناسلامتی شما دارید این عینک را برای حفاظت از چشم‌تان می‌زنید دیگر مگر نه؟ اگرنه که صاحب اختیارید اگر هم آره که عینک آفتابی استاندارد باید از زیر ابروها تا نزدیک گونه‌ها را پوشش بدهد؛ در غیر این صورت از یک جسم خارجی تزیینی استفاده فرموده‌اید! از طرف دیگر هم تماس عينك خیلی بزرگ با گونه و شقيقه‌ها مي‌تواند موجب ناراحتي شود، پس موقع خرید حسابی حواستان را جمع کنید که جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود! 

7

دو عینک سوار بر هم!

کسانی که خودشان عینک طبی دارند می‌توانند از امکان فتوکروم بر روی عینک‌شان استفاده کنند و از پرتوهای مضر خورشید در امان بمانند. فتوکروم درجه‌های مختلفی دارد که میزان تیرگی شیشه را تعیین می‌کند که به سلیقه خودتان و البته نیاز چشم‌تان می‌توانید درجه مناسب را انتخاب کرده و از عینک‌ساز بخواهید روی عینک‌تان اعمال کند. 

 8

چرا فیلتر پلاروید؟

این فیلتر برای حذف نورهای پلاریزه مناسب است. از جایی که مقدار زیادی از نورهای منعکس شده پلاریزه می‌باشند با استفاده از این فیلتر در عینک این‌گونه نورهای انعکاسی حذف می‌شوند. در زمان رانندگی این فیلتر نورهای منعکس شده از شیشه - کاپوت خودرو و سطوح جاده را حذف کرده و دید راننده را بهتر می‌کند. پرتوي ماوراء بنفش خورشید می‌تواند شما را به پیرچشمی و آب مروارید مبتلا کند، به علاوه سوختگی قرنیه که موجب کوری می‌شود هم از بلاهای این پرتو است. تحقیقات جدید در سال‌های اخیر نشان داده‌اند قرار گرفتن برای ساعات طولانی بدون محافظ در برابر نور خورشید، درصد ابتلا به بیماری‌های چشمی را افزایش می‌دهد.

چه عینکی به صورت شما می‌آید؟

خوب در آینه به صورت خود نگاه کنید. شاید تا حالا دقت نکرده باشید اما صورت شما را به صورت کلی می توان با یکی از شکل‌های هندسی تعریف کرد. برای انتخاب عینک کافی‌ است تا فرم کلی صورت خود را بدانید تا به انتخاب آگاهانه‌تری دست بزنید. اگر شکل هندسی صورت شما بیضی است برای انتخاب عینک بسیار دست بازی دارید و به راحتی می توانید از هر فریمی که خوش‌تان می‌آید استفاده کنید. تنها توصیه‌مان به «صورت بیضی‌ها» این است که از عینک‌هایی با فریم ضخیم‌تر استفاده کنند. صورت‌های کاملا گرد به شدت فریم‌های گرد را پس می‌زنند. فریم‌های دایره‌ای به گردی این صورت‌ها دامن می‌زنند ولی فریم‌های مربعی کاملا صورت‌های گرد و نخودی را سر و سامان می‌دهند. اما اگر صورت شما به شکل مستطیل شباهت بیشتری دارد بهتر است از عینک‌هایی با لبه‌های گرد استفاده کنید تا حالت تعادلی بین صورت و فریم عینک برقرار شود. اکثر آقایان صورت‌شان به این شکل است. البته بعضی از آقایان هم صورت‌های جمع و جورتری شبیه مربع دارند. انحنای لبه‌های فریم برای این صورت ها باید بیشتر باشد. عینک‌های کاملا بیضی را برای صورت‌های مربعی پیشنهاد می‌كنیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی