يک خانواده خوشحال
چگونه ارتباطات خانوادگي‌مان را درست کنيم؟

يک خانواده خوشحال

نویسنده :

تابستان و تعطيلاتش بهانه خوبي است تا ما بيشتر در جمع خانواده‌مان حضور داشته باشيم. ماه رمضان و موقعيت خاصش بيشتر از هميشه اعضاي يک خانواده را در افطاري‌ها و سحري‌ها دور هم جمع مي‌کند. براي همين خانواده و ارتباطات خانوادگي، نقش پررنگ‌تري در اين زمان پيدا مي‌کند. اما هميشه اين ارتباطات، ارتباط درست و موثري نيست و گاهي مي‌تواند فضاي آرام و شاد يک خانواده را به فضايي ناآرام و پر استرس تبديل کند. شايد دليل اصلي‌اش اين است که ما هيچ وقت ارتباطات خانوادگي‌مان را جدي نمي‌گيريم! مي‌شود در کنار افراد خانواده از با هم بودن‌مان لذت ببريم و زندگي شادي داشته باشيم تنها به اين شرط که بلد باشيم چگونه ارتباط درستي با اعضاي خانواده‌مان برقرار کنيم.

نکاتي براي ارتباطات درست!
شايد گاهي به ارتباط بين اعضاي يک خانواده، به مهر و محبتي که بين آن‌ها وجود دارد، به آرامشي که در خانواده آن‌ها حکم فرماست، حسودي کرده باشيم. در عوض از محيط خانواده خودمان خوش‌مان نيايد چون افراد خانواده دائم در نقش مرغ و خروس، سر کوچک‌ترين اتفاق ممکن است به جان هم بپرند و دائم روي اعصاب و روان هم راه بروند. آن وقت است خانه‌مان چيزي کم از يک جهنم ندارد! تحقيقات نشان داده است برخلاف تصور همگان روابط خانوادگي مهم‌ترين عامل شادي در بين نوجوانان و جوانان است پس در کنار اهميت وجود خانواده در زندگي، بهداشت رواني و روابط درست بين افراد يک خانواده مي‌تواند شادي و نشاط ما را تضمين کند. براي اين که شما هم بتوانيد خانواده آرامي داشته باشيد لازم نيست نقش پدر و مادر را داشته باشيد. فقط کافي است در ارتباط با اعضاي خانواده‌تان، به يک‌سري نکات و ظرافت‌ها دقت بيشتري کنيد:

احترام بگذاريد
آدم‌هايي که ارزش وجودي خودشان را مي‌دانند، هيچ وقت حاضر نمي‌شوند به خودشان بي‌احترامي کنند و به هيچ وجه به ديگران هم بي‌احترامي نخواهند کرد. کساني که براي خودشان ارزش قائل باشند براي نظر و اعتقاد ديگران هم ارزش قائل‌اند و به آن‌ها احترام مي‌گذارند. يکي از مهم‌ترين کليدهاي آرامش و شادي در خانواده، همين احترام به يکديگر است که اگر در خانواده وجود نداشته باشد واويلا مي‌شود! و جمع خانوادگي تبديل مي‌شود به ميدان جنگ و مبارزه، هر کسي هم در آن تلاش مي‌کند حق خودش را از ديگران بگيرد و حرف خودش را به کرسي بنشاند.

به محدوديت‌ها توجه کنيد
وقتي شما به عنوان يک عضو خانواده بدانيد خانواده شما چه محدوديت‌هايي دارد، ديگر پاي‌تان را در يک کفش نمي‌کنيد من فلان چيز را مي‌خواهم يا حتما بايد فلان‌جا بروم. وقتي محدوديت‌هاي‌تان را بشناسيد و به آن توجه کنيد، ديگر انتظارات غير منطقي از هم‌ديگر نداريد و براي رسيدن به خواسته‌هاي‌تان نه به خودتان استرس و فشار رواني وارد مي‌کنيد نه به اعضاي خانواده‌تان.

علت‌ها را پيدا کنيد
اگر بدانيد پشت هر رفتاري از اعضاي خانواده‌تان علتي وجود دارد، سريع طرف را متهم به بد بودن نمي‌کنيد. آن وقت از رفتار زشت خواهرتان ناراحت نمي‌شويد، از رفتار پدرتان دلگير نمي‌شويد. سريع جبهه نمي‌گيريد و به جان هم نمي‌افتيد. وقتي علت يک رفتار را پيدا کنيد مي‌توانيد رفتار مناسبي در مقابل آن داشته باشيد و فضاي خانواده را ناآرام نکنيد. شايد علت رفتار خواهرتان به دليل مشکل درسي باشد، شايد پدرتان از مشکلات مالي رنج مي‌برد يا شايد مادرتان... همه اين‌ها مي‌تواند دليل رفتارهاي ناپسند افراد شود. حتي وقتي خودشان نمي‌خواهند و قصد چنين رفتاري را ندارند.

گاهي وقت‌ها نياز هاي ما محرکي مي‌شوند براي اين که، نوع خاصي رفتار کنيم و عمل خاصي انجام دهيم و رفتار تنش‌زايي را در خانواده‌مان ايجاد کنيم. بنابراين اگر به نيازهاي خود و خانواده‌مان توجه کنيم، بهتر مي‌توانيم رفتارهايمان را کنترل کنيم يا به خانواده‌مان در ايجاد آرامش و رفتار درست کمک کنيم.

قانون‌هاي نانوشته در روابط خانوادگي
هميشه بعضي قوانين در روابط بين يک جمع خانوادگي وجود دارد که شايد هيچ جايي نوشته نشده باشد يا به اسم خانواده نباشد. اما اگر اين قوانين و اصول در خانواده شما حکمراني کند، شما هم خيلي راحت تبديل مي‌شويد به يک خانواده سالم و موفق.

1 براي ايجاد يک رابطه قوي بايد به هم اعتماد کنيد. به نظر عقيده و صحبت اعضاي خانواده‌تان اعتماد داشته باشيد، فراموش نکنيد اعتماد پايه اصلي استحکام يک رابطه است و شک و ترديد، ويران‌گر و متلاشي کننده روابط است.

2 در موقعيت‌ها و شرايط مختلف زندگي در کنار خانواده‌‌تان باشيد. تماشاچي زندگي نباشيد و در همه شرايط حضور فعالي داشته باشيد. هم‌دلي هم‌فکري و همکاري نقش و حضور شما را در خانواده پر رنگ مي‌کند و باعث مي‌شود شما به يکديگر نزديک‌تر شويد.

3 اگر چيزي هست که در خانواده شما را آزار مي‌دهد يا شما از آن ناراحت هستيد، قبل از اين که به کينه يا دل‌خوري بزرگي تبديل شود حتما آن‌را بيان کنيد. صحبت کردن اعضاي خانواده نقش کليدي در نزديکي آن‌ها به هم دارد. مخصوصا که اين صحبت‌ها مي‌تواند خيلي کدورت‌ها و سوء تفاهم‌ها را برطرف کند. هميشه زماني براي حرف زدن با هم در طول روز داشته باشيد.

4 شوخي‌هاي خودتان را مديريت کنيد. اين که دائم به شوخي يکديگر را در خانه ضايع کنيد و مسخره بازي در بياوريد شايد معني يک شوخي ساده را داشته باشد، اما به مرور باعث ايجاد ناراحتي بين اعضاي خانواده مي‌شود. سعي کنيد هيچ گاه به عقايد و نظرات هم در خانواده نخنديد و آن‌ها را مسخره نکنيد و در عوض به آن احترام بگذاريد.

5 حريم شخصي هم را حفظ کنيد. از خواهر کوچک‌تر شما تا پدرتان براي خودشان يک حريم خصوصي دارند که دوست ندارند کسي واردش شود. پس شما هم اين حريم را نشکنيد. اين کار هم افراد خانواده‌تان را ناراحت مي‌کند و هم اعتماد شما را نسبت به هم کم مي‌کند.

6 بيماري و گرفتاري دو اتفاق مهم است که افراد در زمان آن احساس تنهايي مي‌کنند. اگر يکي از افراد خانواده‌تان بيمار شد يا مشکلي برايش پيش آمد حتي اگر کاري نمي‌توانيد برايش انجام دهيد، بيشتر از گذشته به او توجه و محبت کنيد. بگذاريد بداند که در خانواده کسي نگرانش است.

7 قرار نيست سرخوش و خوشحال روزها و شب ها تنها کنار هم زندگي کنيد، اگر قرار باشد خانواده پويايي باشيد به رشد و پيشرفت يکديگر توجه کنيد. اجازه ندهيد چيزي جلوي رشد خانواده شما را بگيرد. در همه موقعيت‌ها به مسائل مالي، فکر و خواسته‌هاي هم توجه کنيد.

8 براي زندگي خانوادگي‌تان با هم برنامه‌ريزي کنيد. درست است که هر کسي براي خودش يک برنامه‌ريزي شخصي دارد اما براي تداوم و رشد خانواده‌تان، يک برنامه‌ريزي کلي داشته باشيد. بنشينيد و براي خانواده‌تان آرمان و هدفي را تعريف و براي رسيدن به آن برنامه‌ريزي کنيد.

9 افرادي که در خانواده شما هستند هم خون شما هستند نه دشمن جاني‌تان!!! پس سعي نکنيد تا يک نفر از شما اشتباه کرد بلافاصله عکس العمل نشان دهيد و تلافي کنيد! يادتان باشد آدم‌ها ممکن است اشتباه کنند و فراموش نکنيد گذشت نقش بزرگي در خوشبختي خانواده‌تان دارد.

10 وقتي مشکلي براي خانواده‌تان پيش مي‌آيد، چپ و راست به دنبال مقصر نباشيد و هي تقصير آن را به گردن هم نيندازيد. زماني يک خانواده مي‌تواند بر مشکلاتش پيروز شود که به جاي جنگ و دعوا و دنبال مقصر گشتن، دنبال راه حل باشد.

11 زماني مي‌توانيد در خانواده از کنار هم بودن لذت ببريد و احساس آرامش کنيد که يکديگر را دوست داشته باشيد و به هم محبت کنيد. يکي از مهم‌ترين دلايل دوري اعضاي يک خانواده از هم، ابراز نکردن محبت به يکديگر است، اگر به اندازه تعداد دفعاتي که به دوستان‌تان مي‌گوييد دوست‌شان داريد به خانواده‌تان ابراز کنيد، فضاي خانه شما گلستان مي‌شود.

12 هيچ وقت فراموش نکنيد خانواده‌هايي موفق هستند و مي‌توانند سلامت روحي و رواني هم را تامين کنند که بر مدار و مبناي عدل با هم رفتار کنند. اگر همه افراد خانواده عادلانه رفتار کنند، هيچ گاه مسئله و مشکلي در روابط خانوادگي ايجاد نخواهد شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها

برندگان سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط

٩٦/٠٢/٠٧
بررسی محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایرانی و سلیقه مردم در انتخاب آن‌ها

#کانال_تلگرامی

٩٦/٠٢/٠٧

جای خالی یک عادل در مناظره‌ها!

٩٦/٠٢/٠٧
کافه جهان نما

پرو، سرزمین تمدن و رنگ

٩٦/٠٢/٠٧
ذهن زیبا

ذهن زیبا 483

٩٦/٠٢/٠٧
گزارش کامل از سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط همراه با آثار برگزیده

نقطه به ته خــط رســید!

٩٦/٠٢/٠٧
فتوچاپ

فتوچاپ 483

٩٦/٠٢/٠٧
شگرد خفن

چند ترفند ساده برای کار با ویندوز

٩٦/٠٢/٠٧
تلگجیم

تلگجیم 483

٩٦/٠٢/٠٧
وداع با ترین‌های لیگ برتر در پایان لیگ شانزدهم

نوستالژیک‌ها رفتنی شدند!

٩٦/٠٢/٠٧
همه رکوردهایی که سرخ‌پوشان پایتخت در این فصل شکسته‌اند یا به احتمال زیاد خواهند شکست

پرسپولیس فراموش نشدنی!

٩٦/٠٢/٠٧
روایت خبرنگار «جیم» از جشن قهرمانی پرسپولیس

گزارش یک جشن!

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی‌دقیق تر به مناظرات زنده تلویزیونی که بدون شک مهم ترین و اثر‌گذار‌ترین فعالیت تبلیغاتی نامزد‌های

خان مناظرات

٩٦/٠٢/٠٧
«نجمه جودکی» در گفت‌و‌‎گو با جیم از اقبال مردم به «ترانه باران» می گوید

اگر با مهمانم راحت نباشم مخاطب با من راحت نیست

٩٦/٠٢/٠٧
مینی‌ها

مینی 483

٩٦/٠٢/٠٧
پایان‌نامه

زباله‌هایتان را به سوئد صادر کنید!

٩٦/٠٢/٠٧
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و پادشاه سوازیلند

٩٦/٠٢/٠٧
دات کام

Snapseed بهترین ادیتور موبایلی

٩٦/٠٢/٠٧
مینیمال

صبح بخیر ایرانی

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی به تاریخچه مناظرات زنده انتخاباتی در ایران

بگم یا نگم؟!

٩٦/٠٢/٠٧
تبلیغات
تبلیغات