با اجـازه بزرگ‌تـــرهای سایت، بله !
وقتی جیم در پوشش مبدل بـــــــه دنبال همسر مجازی می‌گردد

با اجـازه بزرگ‌تـــرهای سایت، بله !

نویسنده : مريم شيعه زاده-امير سعيد صبا

 

در زمان‌های نه چندان دور وقتی دختر و پسری می‌خواستند باهم آشنا شوند و به نکاح هم درآیند و مثل دو قناری عاشق بروند یک گوشه و زندگی مشترک خود را شروع کنند، ابتدا خانواده‌ها وارد صحنه می‌شدند و مقدمات این آشنایی را فراهم می‌کردند. که به آن خواستگاری می‌گفتند. حتی آن قدیم‌ترترها می‌گویند وقتی دختر و پسر سر سفره عقد می‌نشستند تازه برای اولین بار همدیگر را می‌دیدند! اما اکنون که عصر، عصر ارتباطات و سرعت و این جور چیزها است، متاسفانه بعضی از جوان‌ها فقط و فقط (!) برای این که زحمت خانواده‌ها را کم کنند مراحل به نظر خود اضافی را حذف می‌کنند، یعنی وقتی خانواده دو طرف در جریان کار قرار می‌گیرند که دیگر همه قرار و مدارها توسط دختر و پسر گذاشته و پذیرفته شده است و بعد هم به قول شاعر مجهول الهویه: «ننه این زن منه، بخوای نخوای عروسته» و باز هم از آنجایی که عصر، عصر ارتباطات و سرعت و این چیزها می‌باشد – در جریان باشید که مشکل فقط نام عصر است و نه چیز دیگر(!) – در شکل پیشرفته‌تر دختر خانم و آقا پسر از طریق فضای مجازی یکدیگر را پیدا و در همان‌جا به شناخت یکدیگر می‌پردازند و باز در همان جا آن «بله» معروف را می‌گویند یا می‌گیرند! 

مشخصات فرمالیته

در این سایت‌ها عضویت با پرکردن فرم مشخصات شما و همسر دلخواه‌تان، شروع می‌شود. فرم‌هایی که مشخصاتی از قبیل: نام و نام خانوادگی، سن، شهر محل زندگی، قد، وزن و رشته تحصیلی خودتان و همسر دلخواه‌تان، شماره تلفن همراه، آدرس ایمیل، تیپ، وضعیت مسکن و خودرو و حدود قیمت آن‌ها، حدود درآمد، دین و میزان مقید بودن شما به دستورات دینی و ... را می‌خواهد. هر چند این اطلاعات توسط هر فرد وارد می‌شود اما هیچ تضمینی وجود ندارد که افراد مشخصات خود را واقعی و درست بیان کنند. 

با این حال بد نیست بدانید در طول سرکشی دائمی ما به یکی از این سایت‌ها، تعداد کاربران آنلاین به طور متوسط در طول شبانه روز چیزی حدود 3000 نفر بود! 

چه کارهایی «جیز» است؟

بر اساس قوانین سایت شما نباید پیام دوستی و غیر اخلاقی و حاوی توهین بدهید، باید بچه‌های خوبی باشید، با خلوص نیت و قصد ازدواج داخل شوید و اگر از کسی کار خلافی سر زد به مدیریت گزارش دهید. اما متاسفانه کسی نیست که به عملکرد خود مدیر سایت نظارت کند، چون ناگفته پیداست که تقریبا همه افراد عضو این سایت‌ها با نیت ازدواج نیامده‌اند.

آگهی ازدواج، داریم مردم؟

آگهی تبلیغ ازدواج هم از آن گزینه‌هاست که در نوع خودش خنده‌دار است. اگر عضو ویژه باشید می توانید با پرداخت 30 هزار تومان به مدت 2 ماه، عکس و مشخصات‌تان را بفرستید روی صفحه اصلی تا جلوی چشم همه اعضا باشید تا شاید زودتر بخت‌تان باز شود! 

پول بدهید، عضویت ویژه بگیرید!

یک عضو عادی تنها امکان بازدید از پروفایل افراد و ارسال یک پیام را دارد، پیامی به این شرح: با سلام پروفایل شما را دیدم. با توجه به شناخت کلی که از اطلاعات شما به دست آوردم، شما را به معیارهای خودم نزدیک می‌بینم. در صورتی که مایل باشید دوست دارم طی تماس‌های آتی بیشتر با شما آشنا شوم.

اما تماس‌های آتی برای شما هزینه خواهد داشت. شما باید 25 تا 65 هزار تومان پرداخت کنید تا بتوانید عضویت ویژه یک ماهه تا یکساله سایت را خریداری کنید! آگهی بدهید، اگر از پروفایل‌تان دیدن کردند از طریق پیامک مطلع شوید، شماره تماس بدهید، پیام خصوصی بفرستید و... 

 

من و این همه دلایل کشککی!

علی 22 ساله و لیسانس الکترونیک است. بعد از مطالعه پروفایل دریا (دختر مجازی قصه ما) پیغامی با محتوای تمایل به آشنایی بیشتر ارسال می‌کند. در ادامه گفت‌وگوی ما با او را می‌خوانید: 

 چرا برای ازدواج از طریق سایت‌های همسریابی اقدام می‌کنی؟

 چون به ازدواج سنتی اعتقاد ندارم و دلم می‌خواهد همسرم را خودم انتخاب کنم.

 مگر در ازدواج سنتی، فرد دیگری به جای شما تصمیم می‌گیرد؟

 نه ولی این تیپی روشنفکرانه‌تر است! راستش دوست دارم زودتر ازدواج کنم. حدود یک ماه است عضو این سایت شده‌ام و در این مدت به 15 نفر درخواست داده‌ام. به چند نفر هم شماره دادم و مدتی با آن‌ها ارتباط داشتم ولی خب دیگر به این نتیجه رسیدیم که برای هم مناسب نیستیم.

 از کجا به این نتیجه رسیدی که من مناسب هستم؟

 وقتی پروفایلت را خواندم شخصیت و معیارهایت را به خودم نزدیک دیدم. همین که گفته بودی ورزشکار، اهل معاشرت و مطالعه هستی کافی است، چون من هم دقیقا همین طوری هستم!

 همین سه ویژگی کافی‌ است؟ اصلا شاید من دروغ نوشته باشم...

 بله می‌دانم که این مشخصات خیلی قابل اعتماد نیست، اما کسی که در این سایت عضو شده عواقب این دروغ گفتن‌ها را حتما در نظر گرفته است.

در نگاه اول می‌توانم همسر ایده‌آل را تشخیص دهم!

ناصر 30 سال دارد. آن طور که در پروفایلش خود را معرفی کرده به سه زبان مسلط است و فوق لیسانس مکانیک دارد و کلا تا توانسته در باره خودش نوشابه باز کرده است. 

 چرا سایت همسریابی؟

 می‌توانم در نگاه اول همسر مناسب خود را انتخاب کنم. تا به حال بارها پیش آمده که خانمی را فقط یک بار در خیابان دیده و در همان نگاه اول مطمئن شده‌ام که او همسر ایده‌‌آل من است. اما نمی‌شود جلو رفت و گفت... من همین الان تصمیم گرفتم با شما ازدواج کنم، برای همین به این سایت آمده‌ام.

 چرا از والدین به خصوص مادرتان یا از یک واسطه نمی‌خواهید تا شما را با یک دختر خانم آشنا کند؟ 

 خانواده‌ام در این باره کمکی به من نمی‌کنند. (البته وی توضیح نمی‌دهد که چرا خانواده‌اش به او در پیدا کردن همسر مناسب کمک نمی‌کنند!)

 درحال حاضر به جز من، منتظر پاسخ چند نفر هستی؟

 برای 10 نفر پیام را ارسال کردم. که به جز شما و خانم دیگری هیچ کدام پیام من را پاسخ نداده‌اند. این خانم هم مشخص است که خیلی قصد ازدواج ندارد. (بنده خدا نمی‌دانست که ما هم دنبال تهیه گزارش هستیم!)

 ملاک‌هایت برای ارسال پیام چیست؟ 

 اول اینکه سن طرف مقابل، نصف سن خودم به علاوه هفت باشد (یعنی تا کنون هیچ مشاور ازدواجی اهمیت این معیار را کشف نکرده است!) دوم این که مایل به مهاجرت به خارج از کشور هم باشد. 

عکس‌هایت را بفرست!

سامان فوق لیسانس برق دارد و آن طور که نوشته است، در دانشگاه تدریس می‌کند. از آن دسته از آدم‌هایی است که هنوز هیچ صحبتی نشده، فورا شماره همراهش را می‌فرستد!

 چرا همسریابی در فضای مجازی؟ 

 به ازدواج سنتی اعتقاد ندارم. آدرس ایمیلم را می دهم چند تا از عکس‌هایت را برایم ایمیل کن! 

 به مشخصات افراد در این سایت اعتماد داری؟

 نه! خب به هرحال باید یکی دو سالی با هم دوست باشیم. رفت‌وآمد کنیم و در تماس باشیم تا بیشتر همدیگر را بشناسیم. اگر به توافق نرسیدیم که هیچ و گرنه خانواده‌ها را در جریان می‌گذاریم!

خواستگاری به سبک مجازی

در سناریوی بعدی این بار با پروفایل دانیال، 26 ساله به سراغ خانم‌های عضو سایت رفتیم تا اطلاعاتی را هنگام گفت‌وگو با آن‌ها به دست آوریم. برخلاف دریا که خواستگار زیاد داشت، دانیال قصه ما روزانه به چیزی حدود 50 نفر درخواست ازدواج می‌داد و در این بین تنها از یک نفر پاسخ گرفت.

بعد از خواستگاری‌های فراوان و جواب رد شنیدن‌های پیاپی بالاخره «پریا 24 ساله» پاسخ آقا دانیال خیالی ما را داد، که در ادامه گفت‌وگوی ما با او را می‌خوانید:

 چه مدت است كه در این سایت عضو هستی؟

 حدود یکسال، راستش خیلی از این سایت‌ها خوشم نمی‌آید.

 چرا؟ 

 اینجا کمتر کسی برای ازدواج می‌آید. معمولا همه افراد در همان پیام اول شماره تلفن می‌دهند و بدون هیچ شناختی فقط اصرار می‌کنند با من تماس بگیر!

 پس چرا عضو شدی؟

 یکی از هم کلاسی‌هایم در دانشگاه این جا را معرفی کرد. فکر می‌کرد این جا به راحتی می‌شود همسر مورد علاقه خود را پیدا کنی. 

 چقدر به حرف‌ها و اطلاعات من اعتماد می‌کنی؟

 دروغ گفته‌ای؟

 کلی پرسیدم. چقدر می‌توانی به حرف‌ها و اطلاعات افراد در این سایت اعتماد کنی؟

 خیلی کم! گفتم که به محیط این جا بی اعتمادم. البته بگذار راستش را بگویم مشخصات خودم نیز غیر واقعی است!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور از محتوای تلگرام‌مان به طور کامل پشتیبان بگیریم؟

٩٧/٠١/٢٣
مینیمال

قرار بود دلار حذف بشه،‌ریال حذف شد!

٩٧/٠١/٢٣
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥
در حاشیه حمله سایبری هفته گذشته به زیرساخت ارتباطی ایران

#حمله_سایبری

٩٧/٠١/٢٣
دات کام

«تی‌تک» حواسش به همه خوردنی‌ها هست

٩٧/٠١/٢٣
درباره بازی‌های کسل کننده پرسپولیس در هفته‌های پایانی لیگ

قهرمانی سرد!

٩٧/٠١/٢٣
تا جامِ جهانی

از ملخ‌ها تا نگران‌کننده‌ترین گروه جام‌جهانی

٩٧/٠١/٢٣

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
چهره هفته

عمو سانسورچی!

٩٧/٠١/٢٣
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
این 3 مرد تاثیرگذارترین نقش را در قهرمانی پرسپولیس داشتند

جنگجویان سرخپوش

٩٧/٠١/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥