چه خوبه که بالاخره  با اشباح  برگشتی !
درباره فیلم «اشباح» و بازگشت داریوش مهرجویی به مسیر اصلی فیلمسازی‌اش

چه خوبه که بالاخره با اشباح برگشتی !

نویسنده : احسان رحیم زاده

مهرجویی فیلم‌ساز توانمند و با سابقه کشورمان که با فیلم‌هایی مثل گاو، آقای هالو، اجاره‌نشین‌ها، لیلا، سنتوری و... برای خودش اعتباری در سینمای کشور دارد با ساخت فیلم‌هایی مثل «نارنجی‌پوش» و «چه خوبه که برگشتی» و... چند سالی است که به شدت مورد انتقاد مخاطبان سینماست، چرا که کمدی سرخوشانه او را نه کمدی می‌دانند نه در شان فیلمسازی با اعتبار او. اما «اشباح» جدیدترین فیلم داریوش مهرجویی که به تازگی هم اکران شده را باید بازگشت آرام و منطقی داریوش مهرجویی به سینمای استانداردش دانست. بازگشتی که با شیب ملایم صورت گرفته و هدفش رسیدن به دوران اوج قبلی است.

 

پایان کمدی‌های سرخوشانه
«اشباح» اگر چه شبیه به سه فیلم غیرقابل انتظار قبلی نیست ولی باز هم فاصله محسوسی با آثار ارزشمند سینمای مهرجویی دارد. برای همین می‌توان گفت مهرجویی با شیب ملایمی به سمت روزهای اوج برمی‌گردد و فعلاً صرفا این امید را در دل‌ها زنده کرده که او قصد دارد تغییر رویه دهد و از جاده فرعی فیلمسازی‌اش خارج شود. یک فیلم متوسط که نشان می‌دهد کارگردان می‌خواهد دست از سر کمدی‌های عجولانه و سرخوشانه بردارد. در این فیلم مهرجویی دوباره به قصه‌گویی رو آورده و قصه‌اش را بدون لکنت و تاکید بر خطوط فرعی زاید روایت می‌کند. در این فیلم با یک قصه سرراست طرف هستیم که اول و وسط و انتها دارد. بیشتر عناصر فیلمنامه در خدمت روایت هستند و پیام‌های پنهان شده در درونمایه اثر از چارچوب داستان بیرون نمی‌زند. برای این که بدانیم این موفقیت چقدر ارزشمند است باید سه تجربه پیشین این کارگردان را مرور کنیم. 
مروری بر شاهکارهای (!) اخیر استاد 
در فیلم «آسمان محبوب» نظریه «جهان هولوگرافیک» خودنمایی می‌کرد و در سراسر اثر مهرجویی دوست داشت این فرضیه را با زبان تصویر به اثبات برساند. (حتما می‌دانید که کارگردان کتابی به همین نام ترجمه کرده و در این حوزه صاحبنظر است). فیلم «نارنجی‌پوش» بر نظریه «فنگ‌شویی» متمرکز شد و این‌که ما باید اطرافمان را تمیز نگه داریم و انرژی‌های خفته را رها کنیم. در «چه خوبه که برگشتی» کارگردان به سراغ سنگ درمانی رفت و البته نیم نگاهی هم به اشعار خیام داشت. پیام اخلاقی فیلم این بود که ما نباید رنج بیهوده ببریم و در عوض باید لحظات‌مان را با شادی و خوشی سپری کنیم. 
پایانی بر نظریه‌های فلسفی
در خلاصه داستان اشباح آمده است: تیمسار سلیمانی (با بازی مهدی سروستانی) پس از بازنشستگی، با همسر خود سارا (مهتاب کرامتی) دچار مشکل می‌شود. سارا پس از مدتی متوجه می‌شود مستخدم خانه تاجی (ملیکا شریفی‌نیا) باردار است. وکیل خانواده (همایون ارشادی) نیز در تلاش براي آرام کردن اوضاع است و از سوی دیگر معمار (حسن معجونی) برای اهداف خود شرایط سختی را برای تاجی خانم و دخترش به وجود آورده است. فرزند خانه مازیار هم که به خارج فرستاده شده است به ایران برگشته و عاشق رزا، دختر تاجی، شده است و...
خوشبختانه در فیلم «اشباح» با هیچ‌گونه نظریه فلسفی و فرضیه شرقی و غربی مواجه نیستیم. فیلمنامه اشباح بر اساس نمایشنامه‌ای از «هنریک ایبسن» با همین عنوان نوشته شده است. همان نویسنده‌ای که داستان «خانه عروسک» را نوشته و اقتباس مهرجویی از این داستان منجر به تولید فیلم «سارا» شده است. در این فیلم خبری از نظریه‌پردازی و شعارگویی نیست و قصه‌گویی و توصیف روابط بین شخصیت‌ها به دغدغه اصلی خالق اثر بدل می‌شود. در این فیلمنامه با مجموعه‌ای از آدم‌ها مواجه هستیم که بیشترشان تیپ هستند تا شخصیت و همین مسئله ایجاد ارتباط با آدم‌ها را راحت‌تر می‌کند. بدیهی است که فیلمنامه‌های سینمایی به تیپ و شخصیت توامان نیاز دارند و بر خلاف تصور رایج استفاده منطقی از تیپ‌ها یک نقطه ضعف برای داستان محسوب نمی‌شود. تیپ‌های آشنای فیلم «اشباح» آدم‌های جذابی هستند و در نگاه اول مخاطب را با خودشان همراه می‌کنند. از مرد نظامی خشن گرفته تا آقازاده از فرنگ برگشته و زن فقیر و بدبختی که در خانه مرد کارگری می‌کند. 
گناه پدر و عذاب پسر
اشباح موقعیت‌های داستانی ایجاد می‌کند که برای مخاطب سینمای بدنه هم جذاب است. اختلاف طبقاتی بین آدم‌ها، رابطه عاشقانه دختر و پسر جوان، رفتار ظالمانه مرد نظامی و ... همگی موقعیت‌های آشنایی هستند که مخاطب عام از تماشای چندباره‌اش سیر نمی‌شود. البته موقعیت‌ها را به‌ خاطر دوستانی که می‌خواهند فیلم را ببینند بیشتر از این شرح نمی‌دهیم! فیلم در لایه‌های زیرینش برای مخاطبان نکته‌سنج پیام‌های جذابی دارد. مثلا این‌که چطور پسر سرهنگ به خاطر گناهان پدرش عذاب می‌کشد و تاوان پس می‌دهد. به این نکته توجه کنید چگونه سارا (همسر سرهنگ با بازی مهتاب کرامتی) گذشته ننگین او را ابتدا پنهان می‌کند و سپس در گام بعدی آن را با افتتاح یک موسسه خیریه افتخارآمیز جلوه می‌دهد. محتوا و ساختار نمایشنامه اقتباس شده آن قدر عمیق هست که بتوان با هر بار خواندنش نکات جدیدی کشف کرد و از آن لذت برد. اما نسخه تصویری آن حق مطلب را خوب ادا نکرده است.
لیلای دیگری خلق نشد!
فیلمبرداری به شیوه سیاه و سفید انجام شده است تا نماهای قدیمی باورپذیرتر به نظر برسد. در این فیلم بازه زمانی 20 ساله را می‌بینیم. یعنی از زمانی که فرزند کارگر زن خانه (تاجی خانم با بازی ملیکا شریفی‌نیا) به دنیا می‌آید و به سن ازدواج می‌رسد. مهرجویی در فیلم «لیلا» ثابت کرده که از عهده روایت یک تراژدی به خوبی برمی‌آید و می‌تواند احساسات مخاطبش را قلقلک بدهد. در فیلم «اشباح» بازی‌های بعضا ضعیف، ضرب‌آهنگ کُند و دیالوگ‌های فکر نشده جلوی خلق یک «لیلا»ی جدید را گرفته‌اند. 
مثلا به این دیالوگ خنثی توجه کنید که در نقطه اوج حسی فیلم از طرف مازیار (دانایی‌فر) خطاب به رزا (هنگامه حمیدزاده) گفته می‌شود: «من هنوز تو را دوست دارم اما به عنوان خواهر»! از بازی‌های ملیکا شریفی‌نیا و هنگامه حمیدزاده که بگذریم (این دو نفر دیپلم افتخار بهترین بازیگر را دریافت کردند) به امیرعلی دانایی می‌رسیم که بازی بی‌حس و حالی را ارائه داد. او همان بازیگر تازه‌کاری است که در «کلاه پهلوی» هم نقش فرماندار شهر سامان را ایفا می‌کرد. در ضمن چهره‌های مطرحی مانند هدیه تهرانی، بنیامین بهادری، طناز طباطبایی، پیمان معادی، علی مصفا و سحر دولتشاهی  قرار بود در فیلم «اشباح» نقش‌آفرینی کنند که حضورشان منتفی شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٣/٠٨
٠
٠
ممنون.
maryam_f
maryam_f
٩٣/٠٣/١٠
٠
٠
مرسی:)
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧