پشیمانم پشـیمان و پـریشان!
درباره بازیگرانی که از بازی‌شان در فیلم یا سریالی ابراز پشیمانی کردند

پشیمانم پشـیمان و پـریشان!

نویسنده : احسان رحیم زاده

این روزها جمله «از بازی‌ام در این سریال پشیمانم» را از زبان بازیگران زیاد می‌شنویم. بازیگر مورد نظر با هزار امید و آرزو پای میز قرارداد می‌نشیند. جلوی دوربین حاضر می‌شود و سریال را به پایان می‌رساند. بعد از پخش سریال از تلویزیون می‌بیند بازخورد محصول نهایی با تصورات ذهنی‌اش زمین تا آسمان فاصله دارد. بنابراین در مصاحبه‌هایش کارگردان و تهیه‌کننده و بقیه عوامل را به باد انتقاد می‌گیرد و با صدای بلند فریاد می‌زند: «کاش بازی نمی‌کردم». صنعت سریال‌سازی ما وضعیت آشفته‌ای دارد. همه ناراضی هستند و این نارضایتی ریشه‌های متنوعی دارد. برخی گلایه دارند که چرا دستمزدشان با تاخیر داده شده، می‌پرسند چرا سهم ما را کمتر از آنچه تعیین شده داده‌اند. برخی از نبود فیلمنامه در سریال‌ها انتقاد می‌کنند و این که متن سریال در لحظه و نامنظم نوشته می‌شود. برخی از این که نقششان خیلی کمرنگ و بی‌تاثیر شده اظهار نارضایتی می‌کنند و ...

آش سریال‌ها شور شده!

به هر حال این انتقادها از کیفیت پایین سریال‌های چند ساله اخیر حکایت می‌کند. انگار آش آنقدر شور بوده که آشپز هم متوجه شده است. اشکالی ندارد که بازیگر از نقش و سریال خودش ناراضی باشد. اما وقتی بازیگر این نارضایتی را فریاد می‌زند و رسانه‌ای می‌کند مشخص می‌شود مجموعه تلویزیونی در اوضاع و احوال خوبی تولید نشده است. به عبارت دیگر کارگردان و تهیه‌کننده نتوانسته‌اند مشکل را در درون خودشان حل کنند و به انتقاد عوامل هم بی توجه بوده‌اند و به همین دلیل اعتراضات از رسانه‌ها سر در آورده است. به چند نمونه از این ابراز پشیمانی‌ها توجه کنید:

حدیث میرامینی بازیگر «ستایش ۲»: انتخاب اشتباهی داشتم

سریال ستایش در سری دومش با ریزش مخاطب مواجه شد. «ستایش 2» نه شخصیت‌های جذاب سری قبل را دارد و نه تعلیق و کشمکش لازم برای ادامه دادن یک سریال بیست و چند قسمتی. حدیث میرامینی بازیگر نقش نازگل چندی پیش در گفت وگویی گفت: «راستش برای شخصیت نازگل همچنان قرار بود قصه نوشته شود که نشد. هربار قول می‌دادند، این قسمت، قسمت بعدی و.... تا این‌که در نهایت دیدم که کار تمام شد و هرگز آن قسمت نیامد!... می‌خواهند بگویند ببینید ما چقدر بازیگر کنار هم چیده‌ایم؟ در حالی‌که به هیچ یک از این شخصیت‌ها پرداخته نمی‌شود. من در مورد شخصيت خودم می‌گویم، اگر نازگل از کل کار حذف شود هیچ لطمه‌ای به قصه نمی‌خورد». 

مهشید افشارزاده: همه عوامل غیرحرفه‌ای بودند

مهشید افشارزاده بازیگر سریال «قهر و آشتی» همه عوامل سریال از چهره‌پرداز گرفته تا کارگردان و تهیه‌کننده را به باد انتقاد گرفته است. انتقاد او جنبه‌های متعددی دارد. این که دستمزدش را کم داده‌اند، بازیگران حرفه‌ای نبوده‌اند و... او در مصاحبه با روزنامه هفت صبح درباره ناکارآمدی نیروهای پشت صحنه گفته است: «آقای ژکان (کارگردان) بازیگران و افراد غیرحرفه‌ای را از آموزشگاه خودشان آورده بودند؛ از منشی صحنه، عوامل تدارک، دستیارهای کارگردان و ... همه غیرحرفه‌ای بودند». افشارزاده در پایان از کارگردان خواهش کرده که نقشش را حذف کند!

منتقدان خودی «اولین انتخاب»

مریم امیرجلالی که از پرکارترین بازیگران زن تلویزیون است، انتقاد خفیفی از سریال «اولین انتخاب» داشت و گفت: «کاری که فیلمنامه‌اش تکمیل نباشد و متن هفته به هفته یا روز به روز به دست بازیگران برسد آن استحکامی که باید را نخواهد داشت». در سریال «اولین انتخاب» مجید مظفری هم یکی از منتقدان کار بود و از نحوه نقش‌آفرینی همبازی خودش افشین هاشمی انتقاد کرد. او گفت: «افشين هاشمي بايد بداند وقتي از تئاتر مي‌آيد تافته جدا بافته نيست كه جلوتر برود و ريتم ‌كاري‌اش را عوض كند...». سریال «اولین انتخاب» آن‌قدر فاجعه بود که بازیگرانش یکی یکی از حضور در آن ابراز پشیمانی کردند.  

پشیمانی به دلیل کم مخاطب بودن

صالح ميرزا آقايي چندی پیش، از این‌که 4 سال وقت خود را صرف بازی در سریال «کلاه پهلوی» کرده است، به شدت ابراز پشیمانی کرد. او درباره علت پشیمانی‌اش فقط به گفتن این نکته بسنده کرد که سریال کلاه پهلوی مخاطب زیادی نداشت. 

درخواست 2 بازیگر برای حذف نقش شان از سریال

سام درخشانی وقتی هنگام فیلمبرداری با فیلمنامه آشفته سریال «ماتادور» مواجه شد پیشنهاد كرد که در سریال به شهادت برسد و نقشش حذف بشود. او در این رابطه گفت: «از روز اولی که در ماتادور قرار داد بستم و وارد کار شدم با فیلم‌نامه مشکل داشتم. چون به هیچ وجه محتوا نداشت و هم من و هم دیگر بازیگران بلاتکلیف بودیم. خصوصا شخص من با این موضوع خیلی مشکل داشتم و اعتراض می‌کردم، اما انگار حرف‌های ما هیچ تاثیری نداشت و همین‌طور بدون فیلم‌نامه کار جلو می‌رفت». البته پوریا پورسرخ هم از دیگر معترضان به سریال بود. 

و اما سینمایی‌ها...

اگر بخواهیم این پرونده را کامل کنیم باید سری به فیلم‌های سینمایی هم بزنیم. ترانه علیدوستی بابت بازی در فیلم «هر چه خدا بخواهد» از مردم عذرخواهی کرد و گفت: «این فیلم نقطه خجالت من است. بی‌نهایت از حضور در این فیلم متاسفم». نیوشا ضیغمی و بیتا فرهی هم بابت فیلم «پارک وی» اظهار پشیمانی کردند. تنها فیلمی که مهناز افشار به خاطرش اظهار پشیمانی کرد «امشب شب مهتابه» بود. سحر زکریا از بازی در فیلم «دلداده» این قدر پشیمان شد که بعدها حاضر نشد در اکران خصوصی کار شرکت کند. افرادی مثل حامد کمیلی و رضا رویگری هم ابراز پشیمانی‌های سربسته‌ای بابت حضور در «پایان‌نامه» و «اخراجی‌های 3» داشتند.  

شهامت یا فرافکنی؟

درباره بازیگرانی که به فیلم یا سریال خودشان معترض می‌شوند یا در پایان از حضور در آن پشیمان هستند چه می‌توان گفت؟ بیشتر آن‌ها هنرمندان شجاع و باشهامتی هستند. آن‌ها انتخاب اشتباه خودشان را می‌پذیرند و بعضا از مردم عذرخواهی هم می‌کنند. این انتقاد علنی تبعات سختی برایشان خواهد داشت. حداقلش این است که کارگردان و تهیه‌کننده آن اثر دیگر به سراغ بازیگر مورد نظر نمی‌روند. حتی ممکن است به دیگر تهیه‌کنندگان هم توصیه کنند که دور اسم این بازیگر را خط قرمز بکشید. بنابراین بازیگران با هر بار اعتراض و انتقاد هزینه زیادی پرداخت می‌کنند. روی دیگر سکه بازیگرانی هستند که می‌خواهند بازی ضعیفشان را توجیه کنند. آن‌ها با فرا فکنی همه چیز را تقصیر کارگردان و تهیه‌کننده می‌دانند و انگشت اتهام را به سوی دیگران می‌گیرند. در هر دو حالت (چه بازیگر مقصر باشد و چه دیگران) این اعتراض نشان می‌دهد که سریال یا فیلم مورد نظر در شرایط معمولی تولید نشده و درگیر حاشیه‌های مختلف بوده است و کیفیتش هم پایین بوده است.  

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣