مشهورترين فيلم‌هاي تاريخ سينما با محوريت دراکولا

مشهورترين فيلم‌هاي تاريخ سينما با محوريت دراکولا

نویسنده :

پيش از معرفي هريک از فيلم‌ها بايد عنوان کرد که کليه آن‌ها بر اساس رمان مشهور «برام استوکرز» به نام «دراکولا» ساخته شدند که براي اولين بار در سال 1897 ميلادي به چاپ رسيد. برام استوکر پيش از نگارش شاهکار ادبي‌اش 8 سال از عمرش را صرف تحقيق و بررسي در فرهنگ‌هاي اروپا و خواندن افسانه‌هاي مربوط به خون آشامان (Vampires) کرده بود و نتيجه کارش اثري شد که زيربناي ساخت چند صد فيلم سينمايي و ده‌ها رمان ديگر شد. داستان اين کتاب از رومان سال ۱۴۶۲ شروع م‌شود که يک جنگجوي رومانيايي به نام «ولاد» (که همان دراکولا باشد) از جنگ با سربازان عثماني بازم‌گردد و م‌بيند که هسرش اليزابتا، به گمان اين که ولاد در جنگ کشته شده، خودکش کرده است. ولاد، که ضربه روح شديدي خورده، ايمانش را رها م‌کند و به يک خون آشام بدل م‌شود. سپس داستان به لندن سال 1897 م‌رود. زمان که جاناتان هارکر، روانه ترانسيلوانيا م‌شود تا مدتي به کارهاي اقتصادي کنت دراکولا، رسيدگي کند. جاناتان، نامزد دارد به نام مينا و دراکولا که تصوير او را م‌بيند متوجه شباهت مينا و اليزابتا مي‌شود. دراکولا که حالش از ديدن عکس دگرگون شده، جاناتان را در قصر زندان م‌کند و خودش به لندن م‌رود. دراکولا، در لندن خودش را به شمايل يک گرگ درم‌آورد و به خانه دوست مينا (لوس فوستنرا) حمله کرده و لوس را م‌کشد تا به مينا دسترس پيدا کند. اما دکتر ون‌هلسينگ وارد داستان مي‌شود، به وجود کنت دراکولا پي برده و عده‌ا را جمع م‌کند تا به شکار دراکولا برود.

نوسفراتو: سمفوني وحشت*
1922فردريش ويلهلم مورنا

جدي‌ترين حضور خون‌آشامان در سينما با اين فيلم آغاز شد، نوسفراتو اولين اثري بود که رمان بي‌نظير «برام استوکرز» را دستمايه ساخت يک فيلم سينمايي بسيار موفق قرار داد. هرچند که اگر پس از نزديک به 90 سال دوباره به اين اثر صامت نگاهي بيندازيم، شايد به‌جاي ترس، بيشتر خنده نصيبمان بشود ولي بايد بپذيريم که ساخت چنين اثري در زمان خودش چيزي کمتر از يک شاهکار نبوده است. البته انتخاب نام «نوسفراتو» به‌جاي «دراکولا» براي اين فيلم هم دليل داشت، نوسفراتو زماني ساخته شد که بيوه برام استوکر هنوز زنده بود و سازندگان فيلم به‌خاطر قانون حق مولف، مجبور به تغيير دادن اسامي شخصيت‌ها و مکان‌ها شدند.

* صامت، سياه سفيد

دراکولا
1931 / تاد برانينگ
همان‌طور که اشاره شد اين اولين مرتبه‌اي بود که نام دراکولا روي فيلمي قرار گرفت. تاد برانينگ که کارگرداني اين اثر را بر عهده داشت متولد سال 1880 ميلادي و از پيشگامان سينما بود که فيلم‌سازي را از دوران صامت و از سال 1915 ميلادي آغاز کرده بود. برانينگ پس از ساخت فيلم دراکولا در ژانر وحشت، فيلم ديگري به‌نام عجيب‌الخلقه‌ها (1932) را ساخت که اين فيلم آن‌قدر ترسناک و چندش‌آور بود که نمايش آن در برخي کشورها تا سال‌ها ممنوع بود. او از سال 1939 ميلادي تا زمان مرگش در سال 1962 فيلم‌سازي را کنار گذاشت و چندي پيش که مجله «سايت اند ساند» فهرست 50 سينماگر نامتعارف تاريخ سينما را منتشر کرد، نام او همراه فيلم «عجيب‌الخلقه‌ها» در اين فهرست ديده مي‌شد.

دراکولا
1958 / ترنس فيشر
کريستوفر لي جوان در نقش دراکولاي اين فيلم ظاهر شد که به کارگرداني «ترنس فيشر» ساخته شده بود. فيشر در سال 1904 به دنيا آمد و طي سال‌هاي طولاني فيلم‌سازي‌اش (1948 تا 1974) تعداد زيادي فيلم در ژانر وحشت ساخت که «دراکولا»، «نفرين فرانکشتاين»، « موميايي»، «نفرين گرگ‌نما»، «شرلوک هلمز: طلسم باسکرويل»، « عروس‌هاي دراکولا» و «شبح اپرا» موفق‌ترين آن‌ها بودند. هرچند که نام فيشر هرگز جزو مطرح‌ترين کارگردانان تاريخ سينما جاي نگرفت ولي آثار فراواني که او در ژانر وحشت با موضوع خون‌آشام‌ها، گرگ‌انسان‌ها، فرانکشتاين و غيره ساخت، فيشر را به‌عنوان يک کارگردان صاحب‌سبک در عالم سينما مطرح ساخت؛ او سال 1980 در 76 سالگي درگذشت.

دراکولا
1979 / جان بادهام
«جان بادهام» هرگز جزو کارگردانان مطرح سينما نبود و اين نسخه از داستان دراکولا مورد استقبال تماشاگران قرار نگرفت ولي به جهت نقش‌آفريني هنرمندانه بازيگر جواني به‌نام «فرانک لانجلا» (نامزد دريافت جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد براي فيلم «فراست/نيکسون» سال 2008 ميلادي) که در آن زمان بسيار خوش‌آتيه مي‌نمود، داراي جايگاه قابل توجهي در ميان فيلم‌هاي خون‌آشامي تاريخ سينما و برنده جايزه بهترين فيلم ترسناک سال 2010 از طرف «آکادمي فيلم‌هاي فانتزي، علمي‌تخيلي و ترسناک سينماي آمريکا» شد.

دراکولا
1992 / فرانسيس فوردکاپولا
از حضور گري اولدمن در اين فيلم صحبت کرديم و اين که تصويري که او از دراکولا در اين فيلم برجا گذاشت بيشتر به يک شخصيت قابل ترحم شباهت داشت تا يک بدمن نفرين‌شده، بسياري از منتقدين، اين فيلم فوردکاپولا را بيشتر يک فيلم «ملودرام» مي‌دانند تا اثري در ژانر وحشت که هدفش فقط ترساندن تماشاگر باشد. فوردکاپولا پيش از اين و در سه‌گانه «پدرخوانده» توانايي‌اش را در ساخت فيلم براساس رمان‌هاي مشهور نشان داده بود و به اين ترتيب نتيجه کار فوردکاپولا کاملا قابل پيش‌بيني بود به‌طوري‌که در 3 رشته بهترين گريم، بهترين طراحي لباس و بهترين جلوه‌هاي صوتي برنده جايزه اسکار شد. از ديگر بازيگران مطرح اين فيلم مي‌توان به «سر آنتوني هاپکينز» در نقش دکتر ون هلسينگ، «وينونا رايدر» در نقش مينا هارکر و «کيانو ريوز» در نقش جاناتان هارکر اشاره کرد.

هنوز هم در سينما حضور دارند
با اين حال و پس از گذشت يک قرن، اين موجودات نفرين شده هنوز در سينماي جهان حضور دارند و هرساله چندين فيلم بر اساس اين بدمن‌هاي تاريخي ساخته مي‌شود اما نقش آن‌ها ديگر مانند گذشته نيست و کارگردانان سينما، دراکولاهاي جديدي خلق کرده‌اند، مثلا دراکولاهاي فيلم «بليد» که به‌صورت مسالمت‌آميز در جامعه انسان‌ها زندگي مي‌کنند و يکي از نسل خودشان براي قتل دراکولاهايي که انسان‌ها را آزار مي‌دهند برمي‌خيزد، خون‌آشامان فيلم «روزشکنان» که بر جامعه انسان‌ها تسلط پيدا کرده‌اند و يا خون‌آشامان سري فيلم‌هاي «گرگ‌وميش» که با انسان‌ها دوست مي‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
«خودافشاگری» چه ربطی به فرهنگ دینی و ملی ما دارد؟

جای خالی «الحمد لله» در زندگی ما

٩٦/٠٤/٠١
گفت‌وگو با یک روان‌شناس درباره خودبدبخت پنداری و جار زدن آن

فاش می‌گویم و از ضجه خود دل شادم!

٩٦/٠٤/٠١
فصل دوم سریال «شهرزاد» در برهوت سریال پخش شد

موتور «شهرزاد2» روشن نشد!

٩٦/٠٤/٠١
کافه جهان نما

سوئد، اینجا همه چیز سرجای خودش است

٩٦/٠٤/٠١
آنتن

جیم نویسی آسان شد!

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات