مشهورترين فيلم‌هاي تاريخ سينما با محوريت دراکولا

مشهورترين فيلم‌هاي تاريخ سينما با محوريت دراکولا

نویسنده :

پيش از معرفي هريک از فيلم‌ها بايد عنوان کرد که کليه آن‌ها بر اساس رمان مشهور «برام استوکرز» به نام «دراکولا» ساخته شدند که براي اولين بار در سال 1897 ميلادي به چاپ رسيد. برام استوکر پيش از نگارش شاهکار ادبي‌اش 8 سال از عمرش را صرف تحقيق و بررسي در فرهنگ‌هاي اروپا و خواندن افسانه‌هاي مربوط به خون آشامان (Vampires) کرده بود و نتيجه کارش اثري شد که زيربناي ساخت چند صد فيلم سينمايي و ده‌ها رمان ديگر شد. داستان اين کتاب از رومان سال ۱۴۶۲ شروع م‌شود که يک جنگجوي رومانيايي به نام «ولاد» (که همان دراکولا باشد) از جنگ با سربازان عثماني بازم‌گردد و م‌بيند که هسرش اليزابتا، به گمان اين که ولاد در جنگ کشته شده، خودکش کرده است. ولاد، که ضربه روح شديدي خورده، ايمانش را رها م‌کند و به يک خون آشام بدل م‌شود. سپس داستان به لندن سال 1897 م‌رود. زمان که جاناتان هارکر، روانه ترانسيلوانيا م‌شود تا مدتي به کارهاي اقتصادي کنت دراکولا، رسيدگي کند. جاناتان، نامزد دارد به نام مينا و دراکولا که تصوير او را م‌بيند متوجه شباهت مينا و اليزابتا مي‌شود. دراکولا که حالش از ديدن عکس دگرگون شده، جاناتان را در قصر زندان م‌کند و خودش به لندن م‌رود. دراکولا، در لندن خودش را به شمايل يک گرگ درم‌آورد و به خانه دوست مينا (لوس فوستنرا) حمله کرده و لوس را م‌کشد تا به مينا دسترس پيدا کند. اما دکتر ون‌هلسينگ وارد داستان مي‌شود، به وجود کنت دراکولا پي برده و عده‌ا را جمع م‌کند تا به شکار دراکولا برود.

نوسفراتو: سمفوني وحشت*
1922فردريش ويلهلم مورنا

جدي‌ترين حضور خون‌آشامان در سينما با اين فيلم آغاز شد، نوسفراتو اولين اثري بود که رمان بي‌نظير «برام استوکرز» را دستمايه ساخت يک فيلم سينمايي بسيار موفق قرار داد. هرچند که اگر پس از نزديک به 90 سال دوباره به اين اثر صامت نگاهي بيندازيم، شايد به‌جاي ترس، بيشتر خنده نصيبمان بشود ولي بايد بپذيريم که ساخت چنين اثري در زمان خودش چيزي کمتر از يک شاهکار نبوده است. البته انتخاب نام «نوسفراتو» به‌جاي «دراکولا» براي اين فيلم هم دليل داشت، نوسفراتو زماني ساخته شد که بيوه برام استوکر هنوز زنده بود و سازندگان فيلم به‌خاطر قانون حق مولف، مجبور به تغيير دادن اسامي شخصيت‌ها و مکان‌ها شدند.

* صامت، سياه سفيد

دراکولا
1931 / تاد برانينگ
همان‌طور که اشاره شد اين اولين مرتبه‌اي بود که نام دراکولا روي فيلمي قرار گرفت. تاد برانينگ که کارگرداني اين اثر را بر عهده داشت متولد سال 1880 ميلادي و از پيشگامان سينما بود که فيلم‌سازي را از دوران صامت و از سال 1915 ميلادي آغاز کرده بود. برانينگ پس از ساخت فيلم دراکولا در ژانر وحشت، فيلم ديگري به‌نام عجيب‌الخلقه‌ها (1932) را ساخت که اين فيلم آن‌قدر ترسناک و چندش‌آور بود که نمايش آن در برخي کشورها تا سال‌ها ممنوع بود. او از سال 1939 ميلادي تا زمان مرگش در سال 1962 فيلم‌سازي را کنار گذاشت و چندي پيش که مجله «سايت اند ساند» فهرست 50 سينماگر نامتعارف تاريخ سينما را منتشر کرد، نام او همراه فيلم «عجيب‌الخلقه‌ها» در اين فهرست ديده مي‌شد.

دراکولا
1958 / ترنس فيشر
کريستوفر لي جوان در نقش دراکولاي اين فيلم ظاهر شد که به کارگرداني «ترنس فيشر» ساخته شده بود. فيشر در سال 1904 به دنيا آمد و طي سال‌هاي طولاني فيلم‌سازي‌اش (1948 تا 1974) تعداد زيادي فيلم در ژانر وحشت ساخت که «دراکولا»، «نفرين فرانکشتاين»، « موميايي»، «نفرين گرگ‌نما»، «شرلوک هلمز: طلسم باسکرويل»، « عروس‌هاي دراکولا» و «شبح اپرا» موفق‌ترين آن‌ها بودند. هرچند که نام فيشر هرگز جزو مطرح‌ترين کارگردانان تاريخ سينما جاي نگرفت ولي آثار فراواني که او در ژانر وحشت با موضوع خون‌آشام‌ها، گرگ‌انسان‌ها، فرانکشتاين و غيره ساخت، فيشر را به‌عنوان يک کارگردان صاحب‌سبک در عالم سينما مطرح ساخت؛ او سال 1980 در 76 سالگي درگذشت.

دراکولا
1979 / جان بادهام
«جان بادهام» هرگز جزو کارگردانان مطرح سينما نبود و اين نسخه از داستان دراکولا مورد استقبال تماشاگران قرار نگرفت ولي به جهت نقش‌آفريني هنرمندانه بازيگر جواني به‌نام «فرانک لانجلا» (نامزد دريافت جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد براي فيلم «فراست/نيکسون» سال 2008 ميلادي) که در آن زمان بسيار خوش‌آتيه مي‌نمود، داراي جايگاه قابل توجهي در ميان فيلم‌هاي خون‌آشامي تاريخ سينما و برنده جايزه بهترين فيلم ترسناک سال 2010 از طرف «آکادمي فيلم‌هاي فانتزي، علمي‌تخيلي و ترسناک سينماي آمريکا» شد.

دراکولا
1992 / فرانسيس فوردکاپولا
از حضور گري اولدمن در اين فيلم صحبت کرديم و اين که تصويري که او از دراکولا در اين فيلم برجا گذاشت بيشتر به يک شخصيت قابل ترحم شباهت داشت تا يک بدمن نفرين‌شده، بسياري از منتقدين، اين فيلم فوردکاپولا را بيشتر يک فيلم «ملودرام» مي‌دانند تا اثري در ژانر وحشت که هدفش فقط ترساندن تماشاگر باشد. فوردکاپولا پيش از اين و در سه‌گانه «پدرخوانده» توانايي‌اش را در ساخت فيلم براساس رمان‌هاي مشهور نشان داده بود و به اين ترتيب نتيجه کار فوردکاپولا کاملا قابل پيش‌بيني بود به‌طوري‌که در 3 رشته بهترين گريم، بهترين طراحي لباس و بهترين جلوه‌هاي صوتي برنده جايزه اسکار شد. از ديگر بازيگران مطرح اين فيلم مي‌توان به «سر آنتوني هاپکينز» در نقش دکتر ون هلسينگ، «وينونا رايدر» در نقش مينا هارکر و «کيانو ريوز» در نقش جاناتان هارکر اشاره کرد.

هنوز هم در سينما حضور دارند
با اين حال و پس از گذشت يک قرن، اين موجودات نفرين شده هنوز در سينماي جهان حضور دارند و هرساله چندين فيلم بر اساس اين بدمن‌هاي تاريخي ساخته مي‌شود اما نقش آن‌ها ديگر مانند گذشته نيست و کارگردانان سينما، دراکولاهاي جديدي خلق کرده‌اند، مثلا دراکولاهاي فيلم «بليد» که به‌صورت مسالمت‌آميز در جامعه انسان‌ها زندگي مي‌کنند و يکي از نسل خودشان براي قتل دراکولاهايي که انسان‌ها را آزار مي‌دهند برمي‌خيزد، خون‌آشامان فيلم «روزشکنان» که بر جامعه انسان‌ها تسلط پيدا کرده‌اند و يا خون‌آشامان سري فيلم‌هاي «گرگ‌وميش» که با انسان‌ها دوست مي‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧