8 گام بــرای یک دور همی صمــيمی با کتاب
پیشنهاد ویژه جیم: بیایید یک انجمن کتاب راه بیندازیم

8 گام بــرای یک دور همی صمــيمی با کتاب

نویسنده : مریم ملی-حمیده زمانی

ما اصولا علاقه‌مندیم با دوستان‌مان بیرون برویم، با آشنایان دور هم بنشینیم و از همه چیز حرف بزنیم. از بازی‌های کامپیوتری و تلفن همراه خوش‌مان می‌­آید و اغلب‌مان به شبکه‌های اجتماعی وابسته شده‌ایم. از این‌که با هم و دور هم درباره چیزهای مختلف حرف بزنیم و نظرات‌مان را بگوییم خوش‌مان می‌­آید. به نظرمان کتاب خواندن کسل‌کننده است. حوصله آدم را سر می‌برد چون باید یک جا بنشینیم و سرمان در کتاب باشد. وقتی روزنامه هست، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند کتاب به چه دردی می‌خورد؟

اگر بخواهید کمی خلاق‌تر به قضیه نگاه کنید راه‌هایی هست که بشود کتاب خواندن را برای خودتان و دوستان‌تان جذاب‌تر و پویاتر کنید. راه‌هایی که ما را از این خوراک فکری دور نکند. ما به این روش می­‌گوییم یک دورهمی بودن صمیمی با کتاب.

 1

آدم‌­های پایه داشته باشید

شما به دوستانی احتیاج دارید که علاقه‌مند باشند فرصتی را برای دور هم‌بودن کنار بگذارند. همان طور که برای دیداری در خانه یک نفر جمع می‌شوید یا در این هوای بهاری هوس می‌کنید به دشت و دمن بروید، می‌توانید فرصتی را هم برای یک دور همی کتابی بگذارید. سعی کنید با آن دسته از دوستان‌تان این قرار را هماهنگ کنید که مطمئنید از دور هم بودن و تجربه فضاهای نو خوش‌شان می‌آید. دقت کنید که دوستان گروه‌تان آدم‌های خوش قول و دقیقی باشند و از کتاب خواندن حداقل در یک موضوع خاص لذت ببرند.

 2

تو چه کتاب‌هایی داری؟

در این دوره و زمانه‌ای که کتاب گران شده و خیلی‌های‌مان این را بهانه می‌کنیم تا دیگر کتاب نخریم، دور همی بودن خیلی نعمت بزرگی است. اگر در انجمنی که تشکیل داده‌­اید هر کسی اسم کتاب‌هایی که دارد را بنا به محتوای‌شان دسته‌بندی و فهرست کند، اتفاق مبارکی می‌افتد. حالا یک دفترچه لازم دارید برای این‌که اسم کتاب‌هایی که در انجمن‌تان موجود است را با توجه به موضوعش در آن فهرست کنید. مثلا داستانی، علمی و تخیلی، فلسفی، شعر و ...

به هرحال هر کدام از دوستان شما در یک زمینه خاص اطلاعات بیشتری دارد، خوبی انجمن کتاب این است که هر یک از اعضا، کتاب‌های حوزه علاقه‌مندی‌اش را بیشتر می‌شناسد و می‌تواند شبیه یک راهنما برای بقیه به حساب بیاید. یکی از دوستانم همیشه می‌گفت: آدم وقتی قصه خوبی برای تعریف دارد هنوز برای همه جذاب است.

 3

قرارمون کجا باشه؟

کمی خلاقیت به خرج دهید، حتی برای دورهمی‌های ساده. منزل اعضای انجمن تازه تأسیس‌تان تنها مکان دور همی نباشد. پارک های سازگار با شرایط تان را شناسایی کنید، جایی که خیلی شلوغ نباشد. کوه یا مکان دیدنی داخل یا اطراف شهر می‌تواند گزینه بی‌نظیری باشد. در طبیعت حس‌های آدم پویاتر می‌شوند و فضای دوستانه هم غلیظ­‌تر. برای همین دل‌های‌تان به هم نزدیک‌تر است و تاثیر پذیری‌تان از کتاب‌ها بیشتر. فضاهای داستانی خلق کنید. یک کافی‌شاپ نزدیک یا حتی فراغت چند ساعت‌ در محوطه دانشگاه. سعی کنید زمانی را برای این کار انتخاب کنید که برای تمام اعضا مناسب باشد و این زمان را در یک بازه مناسب برای همه، تکرار کنید، مثلا هر 2 هفته یک بار. باید بتوانید در این فاصله حتما مطالعه‌ای هر چند اندك داشته باشید.

 4

با هم حرف بزنید

حالا وقتش است هدف‌تان از تشکیل این گروه را عملی کنید. چه قدر از موضوع و محتوای کتا‌ب‌هایی را که سال‌های پیش خوانده‌اید به خاطر دارید؟ بهترین راه برای حفظ محتوای کتاب‌هایی که می‌خوانید خلاصه برداری است. داستان‌هایی را که می‌خوانید به یک داستان یک خطی مینیمالیستی تبدیل و کتاب‌های دیگر را با چکیده­‌ای از نکته‌های‌شان برای همیشه ماندگار کنید. چیزی که این انجمن کتاب برای شما به ارمغان می‌آورد فرصتی است برای آشنایی با نحوه تفکر دوستان‌تان. توانایی شنیدن نظرات و دیدگاه­‌های جدید و تغییر نگرش یا تصحیح نگرش خودتان. کتاب‌ها شما را به دنیاهایی شگرف و جدید می‌برند به جاهایی که شاید هیچ وقت امکان دیدن آن را از نزدیک نداشته باشید. همیشه نقدهای شما و دوستان‌تان چیزهای ارزشمند دیگری را به شما یاد می‌دهد که قول می‌دهم در هیچ کلاس آموزشی آن را نخواهید آموخت. 

 5

چه کسی سوال‌هایم را جواب می‌دهد؟

گاهی در همین بحث و گفت‌و‌گوهای‌تان به یک اختلاف نظرهایی می­‌رسید که احساس می­‌کنید جای یک آدم همه چیز فهم و صاحب نظر در مورد این کتاب کم است! آدمی که کتاب مورد نظر را جویده است! و الان به راحتی می­‌تواند اختلاف نظرهای­‌تان را حل کند؛ این آدم می­‌تواند استادی باشد که خیلی قبولش دارید یا یک دوست بزرگ‌تر از خودتان که از شما بیشتر حالی­‌اش است یا پدر و مادر یکی از خودتان که در مورد کتاب صاحب نظر است! زیاد سخت نگیرید مهم این است که سوال‌ها و شبهه‌ها و درگیری‌های ذهنی‌تان با حضور یک راهنما حل شود یا حداقل در یک مسیر درست جهت‌دهی شود.

 6

زکات علمی مثل وبلاگ!

بالاخره یک جایی باید زکات علمی را که در دورهمی به دست می‌‌آورید، بپردازید دیگر! بنابراین حالا وقت این است که اطلاعات‌تان را در اختیار افراد دیگری خارج از دورهمی­‌تان بگذارید! یکی از راه‌هایش راه‌اندازی یک وبلاگ است. در وبلاگ­‌تان می­‌توانید موارد مختلفی را بگذارید: معرفی کامل کتاب و حتی عکس جلد کتابی که خوانده­‌اید، خلاصه‌­های هر دورهمی و نقطه نظرات افراد، اتفاقاتی که در دورهمی افتاده است و هر چیزی که به نظرتان به درد بخور است. این جوری هم کتابی را معرفی کرده‌اید و هم نقدش کرده‌­اید. در فهرست پیوندهای وبلاگ­‌تان حتما اسم ۲ یا ۳ تا سایت را که رویکرد انجمن کتاب دارند، بیاورید تا دیگران بتوانند با انجمن‌های رسمی کتاب آشنا شوند؛ مثلا سايت‌هاي «booki.ir» یا «anjomanketab.com» 

 7

بفرمایید تو، دم در بده!

وقتی مدتی از دورهمی­‌های­‌تان گذشت و کم کم توانستید روی پای خودتان بایستید، دعوت به همراهی دیگران را شروع کنید. از دوستان دیگرتان بگیر تا بچه‌­های فامیل و آشنا! می­‌توانید با یک پیام یکسان در وبلاگ‌­تان، در شبکه‌های‌ اجتماعی یا حتی پیامکی دیگران را دعوت کنید تا در دورهمی‌­تان شرکت کنند. اما قبل از این کار لازم است حتما قوانین خاص خودتان را پیدا کرده و در وبلاگ گذاشته باشید که قوانین دورهمی ما این است. همچنین به هر عضو جدید بگویید که چه قوانینی دارید، البته اگر قانون مدارید!!

 8

کتاب با طعم نعناع!

به غیر از دورهمیِ کتابی، برنامه‌­های دیگری را بسته به نیازتان داشته باشید. این برنامه­‌ها می‌تواند از دیدن یک نماهنگ سرگرم کننده باشد تا گوش دادن یک موسیقی که خیلی بهتان چسبیده است و یا معرفی یک محصول فرهنگی که به نظرتان چیز جالبی است. گاهی سایت یا وبلاگ هم معرفی کنید بد نیست! بسته به نوع ذائقه گروه‌­تان برنامه‌­ها می­‌تواند متفاوت باشد. مثل سرو خوراکی‌های مجاز و سنتی ایرانی و یادآوری فوایدش باشد. از نوشیدن دمنوش‌های مختلف مثل نعناع و چای ترش و شربت عسل و لیمو بگیر تا خوردن لواشک و آلوچه! خلاصه کاری کنید که دورهمیِ یکنواخت و خسته‌کننده نداشته باشید! فقط هدف اصلی که کتاب خواندن و کتاب‌دان شدن است را فراموش نکنید. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
ممناننننننننننننننننن
پربازدیدتریـــن ها
بالاخره سر و کله لیست بهترین بازیکنان فیفا 18 پیدا شد

ترین های فیفا

٩٦/٠٦/٣٠
بررسی سیر گوشی های اپل و تغییراتی که این سال ها آیفون به خود دیده است

#IPHONE

٩٦/٠٦/٣٠
نگاهی به سینمای نیجریه که دومین تولید کننده پرکار صنعت فیلم جهان است

نالیوود؛ غول ناشناخته

٩٦/٠٦/٣٠
به بهانه سالروز آغاز جنگ تحمیلی و حال و هوای این روزهای مدافعان حرم

این جا برای از تو نوشتن هم کم است

٩٦/٠٦/٣٠
درباره اول مهر دوست نداشتنی که هنوز هم حس بدش دست از سر خیلی از ما بر نداشته است

باز آمد بوی ماه مدرسه ... مرسی اَه!

٩٦/٠٦/٣٠
مینیمال

پاییز از وقتی دیگه مدرسه نرفتیم قشنگ شد

٩٦/٠٦/٣٠
نگاهی به زندگی ستاره‌هایی که سواد آکادمیک نداشتند

تحصیل نکرده های باهنر!

٩٦/٠٦/٣٠
تلگجیم

تلگجیم 504

٩٦/٠٦/٣٠
چهره هفته

اتفاقات ویژه استقلال

٩٦/٠٦/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 504

٩٦/٠٦/٣٠

آرامش سیال خانه‌داری!

٩٦/٠٦/٣٠
شاخ هفته

عشق اول

٩٦/٠٦/٣٠
شگرد خفن

معتاد به بازی هستید؟

٩٦/٠٦/٣٠
نقدی بر رواج اکران‌های به اصطلاح مردمی در سینماهای کشور

اکران برای مردم یا مردم برای اکران؟

٩٦/٠٦/٣٠
جارچی

جارچی 504

٩٦/٠٦/٣٠
آنتن

حس و حال جیمی‌ها در اول مهر!

٩٦/٠٦/٣٠

این شبِ ۳۱ شهریور لعنتی!

٩٦/٠٦/٣٠
دات کام

آموزش فتوشاپ در تلگرام!

٩٦/٠٦/٣٠
مینی

مینی 504

٩٦/٠٦/٣٠

گذشتن و رفتن پیوسته

٩٦/٠٦/٣٠
تبلیغات